Hobit: Neočekávaná cesta

• USA The Hobbit: An Unexpected Journey (více)

gumolit

Na úvod hneď treba povedať , že porovnávať to s knižnou predlohou je zbytočné to bolo už zbytočné i u trilógii LOTR .Podarilo sa Peter Jacksonovi vrátiť tú správnu atmosféru a príchuť úspešnej trilógie ??Pravdu povediac podľa mńa určite nie to čaro sa akosi vytratilo.I napriek tomu sa podarilo natočiť celkom pekný fantasy film a tu musím podotknúť že určite akčnejší ako prvý diel LOTR, pretože počas pozerania snímku sa ťažko budete nudiť a aj keď niektoré scény moc zmysel nedávajú a po hodine pozerania som mal z toho riadny guláš v hlave časom sa do príbehu vžijete a k záveru si želáte aby sa to ešte neskončilo.Je síce pravda že všetky triky a efekty sú už opozerané či už z trilógie alebo zo starších fantasy filmov rokov 80. tych , ale ťažko by to natočil niekto lepšie než Peter Jackson!! Určite ma potešili scény s trolmi alebo záverečné finále no najlepšie zapôsobila na mňa scéna s Glumom a Bilbom v jaskyni aich dávanie hádaniek tá nemala chybu a len zvyšuje moje hodnotenie !!Takže napriek niektorím neprajníkom áno mohlo to dopadnúť lepšie , ale aj tak si myslím že v tomto žánri fantasy nebude mať konkurenciu dlhšie žiadny film snád len pokračovania HOBITA ktoré ešte môžu určite prekvapiť !!! ()

Mikino00

Kniha se mi líbila natolik, že jsem ji přečetl za den, není moc dlouhá a tak jsem měl obavy, že rozdělení filmu na tři části bude špatný nápad, to se vyplnilo jen částečně, je to dosti rozvleklé, ale pro každého kdo se chce ponořit do Tolkienova světa jsou to vteřiny blaha navíc. Přepis knihy, i když místy lehce změněn, se vyvedl, postrádám ale takovou tu magičnost a celistvost dělající knihu tak vyjímečnou, místy je to jen sled akčních scén (boj se skřety v jeskyni je naprosto zbytečný pro další děj). Naopak se velice povedlo začlenit do filmu dodatky ze Silmarilionu i postavu Radagasta, jenž v knize takto detailně popsána není. Hlavní výhrou je ovšem obsazení Martina Freemana a návrat Iana McKellena, ti dokáží ve svých scénách posunout laťku trochu výše a jen svou přítomností dělat divákovi radost. Věci jako efekty, kostýmy, triky jako vždy bezchybné. ()

Jilly

Dějově trochu slabší, hlavně první polovina filmu, do které tvůrci vtěsnali všechnu tu vlastní výplň. Ta působila chvílema vážně nepřirozeně a narušovala celkovou kompozici děje. Druhá polovina je strhující a praktickyy bezchybná. Po všech stránkách filmové orgie! ()

geimz

Narozdiel od ostatných mi Hobit ani v najmenšom neprišiel rozťahaný alebo nedajboh nudný - práve naopak, 3 hodiny zbehli ako nič, a aj keď výsledok a celkový feeling nedosahuje zážitok zrovnateľný s Pánom prsteňov, veľmi príjemne sa mu približuje. ()

Ontos

V současné době si nejsem tak docela jistý, z jakého úhlu by se k hodnocení umění (filmů hlavně) mělo přistupovat, ale držím se osvědčené jednoty "formy" a "obsahu". Z tohoto pohledu se mi aktuálně Hobit nejeví ideálním. Velice dobře se v něm pracuje s mícháním formy "Pána prstenů" s novými, "Hobitími" prvky - jsme uvedeni do souvislostí, setkáváme se se známými postavami těšícími naše emoční vazby k danému univerzu a zároveň jsou nám poměrně detailně prezentovány nové. Hobit se tedy zaměřuje na vykreslování nových charakterů, předpokládám proto, aby s nimi mohl v dalších částech efektivně pracovat. Na druhou stranu nejsem příliš spokojený se prostředky, jakými je toto prokreslování dosahováno - některé scény sice prokazují své místo zpětně, nedělají tak ale skrze narativní provázanost. Snad pozdější reflexe vyjeví více, prozatím jsem s Hobitem pouze spokojen. ()

Cement73

Priznám sa, mal som obavy. Tie boli však rozviate už po prvej polhodine. A neskôr prišiel "nářez" aký som ani nečakal. Úžasná výprava, skvelé kostýmy a masky tak ako v pánovi prsteňov. Príbeh, hoci trochu prikrášlený oproti knihe je úchvatný a celé tri hodiny som ani nedýchal. Zaslúžených 5* ... a všetky kecy o filme robenom pre prachy a ja neviem čo ešte sú len kecy. MAX pre tento rok. ()

sona123

Pán prstenů, to je legenda. A Hobit jede na její vlně - a je to stejně dobré a vlastně hodně stejné, jen se změnily některé postavy, celé je to víc pohádkové a podle mne i víc pro děti - některé vtípky a hlášky jsou opravdu pro malé kluky. Trochu mi tu chyběla hudba, se kterou se na můj vkus docela šetřilo. Glumíšek byl kouzelnej, velkolepá bitva se skřety hýřila triky a penězi a nej bojová scéna byla ta s hořícím stromem. Už další den jsem nevěděla, že jsem byla v kině, ale zklamaná rozhodně nejsem. A trochu mne i mrzelo, že jsem to neviděla 3D. ()

Theresia

Bylo to jako dlouho očekávaný dýchánek, na který se těšíte a zároveň se jej trochu bojíte. První půlhodina nás však zabořila do křesel a já se nechala znovu unést do Kraje, kde největší událostí je příjezd cizince...a co teprve, když jich dorazí čtrnáct! Úvod však jak je obvyklé započal v Hobitíně, ale na scénu byl uveden i živoucím příběhem z Tráinova království prolínajícího se s životy našich nových trpasličích hrdinů. Hudba u mě sice nazaznamenala nijak zvláštní ohlas, neboť se plno motivů z triologie Pána prstenů přeneslo i sem a ne všechny se do konkrétních scén hodí. Přesto je však alespoň hlavní melodie úžasná - dynamická jako sama Středozemě. Běh celého filmu byl neskutečný, opravdu jsem se výtečně bavila, ať už to bylo trpasličím uklízením nádobí nebo napnutou chvílí se zlobry či mrtvolně živým dechem Nekromantovým z Dol Gulduru, který hodil jedno z mnoha pojících lanek k ději Pána prstenů. První film z nové triologie byl zase jen další kousek barevné skládačky pestrobarevné historie jedné nádherné země (zvláště pro ty, jenž četli Silmarillion) a nebo také jako vzpomínka na starou pohádku, kterou někdo oživil a vdechl jí život. A tak už se nemohu dočkat dalších dílů, neboť atmosféra Středozemě je zase zpět. ()

laepus

Nemůžu se zbavit pocitu, že Jackson neví, pro koho vlastně Hobita točí - je to nesourodá směsice věcí, které jsou zcela zbytečně natahovány do neuvěřitelné délky. Chvíli se člověk baví zajímavými dospělými vtipy (např. "provedli jsme dlouhodobý vklad"), napínavými soubojovými scénami, krásnou scenérií Roklinky či Kraje a pak prásk! a najednou přijde tak (s prominutím) dementní vtípek, při kterém jen člověku spadne brada, jestli to opravdu je myšleno vážně, nebo Jackson paroduje sám sebe. No a o té délce je zbytečné se rozepisovat... Kdo čeká úroveň Pána prstenů, nedostane se jí ani ke kolenům, kdo čeká dětskou pohádku plnou srandovních příšerek, bude spokojen. Nejkrásnějším momentem filmu je Trpasličí píseň. ()

Prehry

Vizuálně nádherný a dokonalý film podbarvený skvělou hudbou. Opravdu jsem nadšená. Kdo by to chtěl srovnávat s Pánem prstenů, tak ani nemůže. Hobit je spíše dělaný jako dobrodružný a výpravný film, kdežto v Pánovi prstenů je už více akce. Ze začátku jsem si říkala, že děj je trochu nudný, ale postupně se to rozjelo a ... wow, byl to zážitek! A ta příroda..! Joo, už jsem hledala letenky na Nový Zéland.. jednou se tam podívám, ať to vidím na vlastní oči! Nepopírám ovšem, že děj je místy zbytečně roztahaný.. Ale to už je zase otázka peněz, o tom radši pomčím.. :) ()

tlkounev

Poslední dobou je v módě zbytečně natahovat filmy a nudit. Proč pouštět filmy 169 minut, když řeknu to samé za 139 minut? Půl hodinka v Hobitíně a cesta nikam byla opravdu zbytečná. Chápu, že kniha, kterou se někdo snaží nafouknout do trilogie, zrovna neoplývá dějem na 3x169 minut, ale nemělo by se snažit vydělávat za každou cenu. PS: Za houbičky díky, ale šišky jste si mohli nechat pro někoho jiného. ()

Zyne

Krasne, skvele, hrozne fajn...coby ctenar predlohy a fanousek Tolkienova sveta jsem spokojeny, nic mi nechybelo a ani neprebyvalo. Trpaslici trochu zamenitelni, Radagast hrozne v pohode (houbicky delaji sve), a cely navrat do sveta Stredozeme (potazmo Noveho Zelandu) me naprosto uchvatil. Howard Shore vladne a my, kterym to jde v hodu kastanem, vrnime blahem vic nez bili vrrrci nad trpaslicim masem (: ()

Jeržik

Kdo nepřistoupí na Jacksonovi hru s předem jasně vytyčenými pravidly, film u něj vyhoří jak tabák z Jiřní čtvrtky v Gandalfově dýmce. U mě vládne roztrpčení především z ratingu, který oproti původí trilogii zůstává tristně nevyužit, aneb i když do někoho sekáte a mlátíte ho, v Hobitovi z něj žádná krev nepoteče a nepoteče. To je ale spíš povrchní problém. Kamenem úrazu je klasický rozpor mezi infantilním pojetím a vyzněním mnoha scén vs. syrová brutálnost jiných (Glum, pěstní klín, hlava polomrtvého skřeta a svačinka...), která je v knižní předloze vyřešena elegantně, chybí tam a je jen na čtenáři, jak zapojí fantasii. Filmový Hobit je ale bohužel až příliš doslovný a divákově fantasii nenechává moc prostoru. U mě velké zklamání z mnoha dialogových scén a naopak nadšení ze zobrazené mytologiie, takový film bych si nechal líbit... Nicméně si počkám na Extended cut a uvidím, zda on konečně přinese do Středozemě tu ztracenou atmosféru a vrátí Hobitovi jeho důstojnost. Edit: EC výrazně lepší. Nebo za to možná může klid domácí projekce. 75% ()

amokey

Nooo, tak Pán prstenů je prostě jen jeden (jsou teda tři, ale víte jak to myslím)... neřekla bych, že jsem zklamaná, ale nebylo to prostě ono ()

jarmik

Hodně jsem to tehdy po kině sepsul. Neviděl jsem to podruhé, ale musím uznat, že se 3 hvězdami jsem to přehnal. 4 si Hobbit zaslouží, stejně jako jeho pokračování. ()

ProgLaney

V podstatě je moje hodnocení dost přísný, protože vizuálně to bylo neskutečně vynikající. Ovšem, jelikož jsem tolkienofil zejména co se literárního díla týče, jsem taky kritičtější než u jiných filmů. Mám zkrátka několik výhrad, ať už ke zpracování děje, zvýraznění charakterů, kteří v knížce zdaleka nemají tolik prostoru, tak k vizuální stránce (opět to popírání fyzikálních zákonů jako v LOTRovi (viz Legolas na štítu), které dle mého ani ve fantasy světě není nic jiného než efekty a pompéznost) a např. vzhled některých trpaslíků. Našel bych toho víc, ale jsou to skutečně detaily, v podstatě je ten film super, jen jsem kritičtější, protože Tolkien :-). ()

Phorbo

Není to ani tak Jacksonova chyba, že první díl Hobita dopadl takto. Kdo vidí kvalitu, tak se dívá jenom na kvalitu obrazu, kamery, efektů a vesměs té vizuální stránky věci. Nejrozumnější postavou mě tu přijde Saruman, který pochybuje o zvěstech které mu Gandalf přináší. Proč jsou tam všichni tak ignorantští, idiotští, zapšklí a tak poangličtění? Martinovo „Fair enough,“ je tu tolikrát, že mě je z toho zle. Nic proti angličtině, ale proč si sakra Tolkien (kterému teda dávám za chybu veškerou nudu a zbytečnost scénáři) myslel, že se ve Středozemi mluví takhle? Budiž, třeba to takhle bylo záměrně, ale aby tam nikdo neklel, nemluvil trošku jinak než spisovnou angličtinou a počítal s tím, že se ve Středozemi hraje golf? To jako má znamenat co? Vemu-li to kolem a kolem, je to Jacksonova chyba. 169 minut je zbytečnost a hnus. Mohlo z toho být klidně 140 minut a bylo by to výrazně dívatelnější. Chápu začáteční intro, bez kterého by asi člověk, který knihu nečetl, úplně ztracen. Ale ten zbytek je roztahaný, nudný, a vesměs kromě trpaslíků nepřináší nic nového jak LotR. Pro mě velké zklamání po excelenci, kterou Jackson předvedl před třinácti lety. Tři hvězdy jen ze sympatií k srdcové záležitosti a opět excelentním hudebním doprovodu celého filmu. ()

Chřástal

Kroutil jsem hlavou, když jsem se doslechl, že Jackson chce Hobita roztáhnout na DVA filmy. Po Neočekávané cestě pak následovaly výtky, že milášky oblouzněný režisér objem díla přihustil temnotou, rozmáchlostí a rozvleklostí, nesourodými s předlohou, abychom v kině platili třikrát, takže mě při zmínkách o Hobitovi pronásledovala představa Vančurova Rozmarného léta natočeného Rolandem Emmerichem, který v poslední době hodně ujížděl na Bergmanovi a Tarkovském. Asi je to tím, že nejsem zmlsaný tolkienolog (Každý díl Pána prstenů jsem viděl jen jednou a prodlouženou verzi žádnou, Hobita jsem četl před více než deseti lety, tudíž nemohu / nemusím srovnávat), ale v kině mi to tak vůbec nepřipadalo. Jackson vzal pohádku a udělal z ní epos. Nic víc, nic míň. A myslím, že nejen do eposu se vedle sebe vejde „temnost“ i humor. A když spolu s jiskrami z domácího krbu stoupá nocí teskná píseň trpaslíků, je to filmová poezie a esence žánru zároveň. ()

Darksophie

Velká očekávání často rodí velká zklamání... A tak je to i v případě Hobita. Asi je fér předem přiznat, že knižní předlohu miluji a tedy jsem hodně kritická. Místy asi příliš. To co na Hobitovi bylo vždy to kouzelné, byl příběh. Jednoduchý prostý kouzelný pohádkový příběh. A právě tohle jednoduché kouzlo se u tohoto filmu prostě nedostavilo. Mám pocit jako by se někdo rozhodl, že původní předloha je pro dnešní dobu příliš málo epická a snažil se vytvořit hrdinský a mocný epos. Problém, ale je, že Hobit není monumentálním příběhem jako Pán prstenů. Kdysi bylo CGI pomocníkem, dnes mám pocit, že film spíš ubíjí. Pamatujete tu scénu mezi sloupy v Morii v Pánovi prstenů? To jak vám to vzalo dech a říkali jste si "Wau"... Hobit je těchto záběrů plný, ale už nikde to nefunguje tak jak by mělo. Klobouk dolů před borci z technického oddělení co měli na starosti triky, ale u filmu mě spíše zajímá příběh. A ten je zde bohužel vyprávěn ne zrovna zdařile. Nechápejte mě špatně, Hobit není špatný film.... jen to asi není to, co jsem očekávala... ()

Milky.

Konečně jsem si teda Hobbita pustil taky, nutno přiznat, že stejně jako u předchozích Lotrů bez znalosti knižní předlohy. A to se nejspíš jen tak nezmění. Chtěl jsem začít Silmarillionem a ten mi leží u postele už od loňského ledna. Mno a Hobbit filmový, mnou shlédnutý je tedy velmi....prázdný. Viděl jsem kdesi obrázek, který ukazoval 4 knihy na sobě, Hobbit dole a 3 díly Lotra na něm. U Lotrů nápis 3 filmy, u jedné tenké knížky Hobbit taky nápis 3 filmy. Pod tím obrázek Jacksona "Nedělám to pro peníze". Řekl bych, že přesně tohle vystihuje Hobbita. Chválím začátek, u úvodní vzpomínací sekvence se starým Bilbem a Frodem mě Jackson okamžitě chytl na emotivní háček, toť má slabina. Následoval příjemný úvod a Radagast tomu ještě dodával šťávu. Jenže pak už to šlo z kopce. Jackson potřeboval vydělat prachy a tak poctivě hodinový materiál roztáhl na skoro tři hodiny. Takže většinu filmu tvoří až Bayovské helikoptérové kroužení kolem různě vyvýšených míst (na kterých běží či stojí hlavní postavy) s co největším rozhledem na Zéland a zbytek tvoří nárazové šarvátky se skřety, trolly, skřety, skřety, Glumem a skřety. Kromě naprosto dokonalého Gluma tady člověka moc věcí vzhůru nedrží. A když jsme u toho Gluma, mám takový pocit, že projekt snad rozdělili na dva díly: 1-Glum, 2-Všechno ostatní a obě části dostaly polovinu rozpočtu. Glum tam prostě JE. Jenže vrci působí digitálně, celá úvodní bitva trpaslíků včetně samotných trpaslíků v ní působí digitálně. Dokonce i skřeti, v Lotrovi poctivě maskovaní a vzbuzující odpor, tady již komplet CGI vzbuzující úsměv. I to klíčování mi přišlo jakoby nedohlazené. Hodně nevyvážená grafika! A s takovým prostorem mohl Jackson alespoň vysvětlit ty kamenné obry v horách, co si má filmový divák neznalý knih myslet o tom, že najednou bez vysvětlení (komentář trpaslíka "tak to nejsou jen legendy" fakt neberu) vstanou dvě-tři hory a začnou po sobě házet skály, mlátit se a za 2 minuty zase konec a všichni jdou dál. Mno, abych jenom neremcal tak pochválím herce, Ian McKellen opět jako Gandalf skvělý a lepšího herce pro Bilba by těžko našli. Freeman byl perfektní, ale je vidět, že tady ještě neukázal všechno. Pokud se jeho scény točily jakžtakž chronologicky tak se máme na co těšit v dalším díle, kdy bude s rolí snad sžitý daleko víc. Zbytek herců příjemný a hudba to opět skvěle doplňovala. Mno, takže kolem a kolem....nemůžu si pomoct, ale mám pocit, že v tom filmu vlastně o nic pořádného nešlo. Je to jen turistická reklama na Nový Zéland se spoustou nezranitelných trpaslíků, jimž nevadí pád z jakékoliv výšky, rychlým starcem, který jednou chodí o holi, načež se mlátí jak dvacetník, efekty na úrovni Lotra a cca o hoďku a půl přetáhnutá stopáž. Vzhledem ke groteskovému ražení scén s trpasličí skupinou je film vhodný i pro děti. Aneb pan Jackson si rád přivydělá ještě nějaký další dolárek od co nejširšího publika. Jsem rád, že jsem na to nešel do kina, silné zklamání. ()

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele

19.08.2022

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

10.02.2022

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021