Hobit: Neočekávaná cesta

• USA The Hobbit: An Unexpected Journey (více)

draggo

Očekávání u prvního dílu Hobita byla obrovská, neboť ho snad každý srovnával a bude srovnávat s trilogií Pána prstenů, kterou osobně považuji za jeden z naprostých vrcholů kinematografie. Neočekávaná cesta nakonec tak vysoko nemíří, přesto je to ale stále povedený film. Příběh logicky trpí rozdělením na 3 části, takže se příliš daleko neposuneme a nejlepší momenty filmu jsou pro mě ty hned na začátku, kdy se Bilbo přidává k trpaslíkům, to jeho rozhodnutí opustit stávající pohodlný život a vydat se na výpravu za dobrodružstvím. Následný děj bohužel dost trpí docela očividným protahováním skrze přidávání scén a postav, které v knize nebyly, což je většinou docela kontraproduktivní, filmu by určitě prospělo větší zkrácení. Klíčová scéna v podobě setkání s Glumem a nalezením prstenu bohužel rovněž nevyzněla tak silně, jak bych čekal. Zato třeba obří hostina nebo závěrečné boje se povedly, byť skřeti tu bohužel nepůsobí tak hrozivě a odporně, jako v PP (masky > CGI). Triky jsou jinak samozřejmě na špičkové úrovni, stejně jako celý vizuál, páč novozélandská příroda je krásná i po 9 letech. Rovněž herecké obsazení bylo vybráno výborně, zvláště bych rád vyzdvihl Martina Freemana, kterému role Bilba doopravdy sedla. Soundtrack sice není tak různorodý a epický, jako v PP, ale silnou ústřední melodii má a píseň Misty Mountains patří k vrcholům celého filmu. Celkově se mi tu sice dost věcí nelíbilo, ale beru to tak, že je to rozjezd trilogie, která se snaží najít svou vlastní tvář při neustálém srovnávání se starším slavnějším bratříčkem. A v zásadě to nedopadlo vůbec špatně. /80% a 4*/ ()

Greg

"I have... I have never used a sword in my life. - And I hope you never have to. But if you do, remember this: true courage is about not knowing when to take a life, but when to spare one." Výborný začátek (snad) další úspěšné trilogie Petera Jacksona. Je sice pravda, že se od dob Pána prstenů zase až tak moc nezměnilo, ale to mě, jako fanouškovi Pána prstenů, vůbec nevadí. Ani rozdělení do tří dílů mi snad nakonec vadit nebude, protože děj je sice občas zdlouhavý, ale zase se všechno pěkně vysvětlí, takže se orientuje i neznalý divák. Takže scénář se povedl, ale za to, jak ho Jackson zpracoval, si zaslouží obrovský potlesk. Ve filmu totiž vkusně střídá, jak dramatické, tak i bojové a bitevní, retrospektivní a paralelní dějové linie. A ty dokáže poměrně často a úspěšně prokládat vtipem. I ostatní filmové stránky zaslouží poklonu - skvělá je jak kamera, tak i střih, samozřejmě speciální efekty, masky a v neposlední řadě také výprava. O scenériích Nového Zélandu už toho bylo řečeno dost, ale i v Hobitovi tato země potvrzuje zasloužené postavení mezi nejhezčími zeměmi světa. Velmi dobré jsou pak i výkony představitelů hlavních rolí - Martin Freeman se na mladého Bilba perfektně hodí, nechybí mu nic z typického hobitího výrazu, své dobré obsazení potvrzují i Ian McKellen, Cate Blanchett a Hugo Weaving. Výborní jsou i trpaslíci, v jejichž skupině jsou zobrazeny různorodé charaktery a jsou to hlavně oni a Gandalf, kdo se ve filmu stará o humor. Pro mě osobně ale na sebe nejvíce pozornosti strhl opět Glum, jehož každý výstup je zajímavý a prakticky jedinečný, a Andy Serkis zaslouží obrovskou poklonu. Hudba, kterou opět složil Howard Shore, je opět docela podobná na hudbu z Pána prstenů, ale ani v tomto případě mi to nevadí. Je totiž jedním slovem krásná. Prvnímu filmu o putování jednoho malého hobita v podstatě ani nemám co vytknout, takže je moje hodnocení logické… a pětihvězdičkové. ()

baribal

Neměl jsem přehnaná očekávání, protože znám hobita jako knížku a v porovnání s PP se nejedná o tak megalomanské a dokonalé dílo, se vší úctou. PP vykazuje několik znaků, které z té trilogie činí jeden z nejlepších filmových počinů všech dob, hobit některé znaky postrádá a přesně jak jsem se obával se s nimi Peter Jackson nedokázal vyrovnat. Začátek byl na mě opravdu moc dlouhý, nebudu se tím chlubit, ale doslova se mi zavírali oči a na promítání jsem nebyl někdy pozdě večer. Neustálé povídání a řešení toho samého dokola byla prostě nuda. Několik vtipných scének s odkazem na scény z PP byly na druhou stranou vydařené a nepůsobily nijak prvoplánové. Po vypravení se z Hobitína jsem čekal, že film získá na obrátkách, což se stalo tak na půl... tempo se neustále střídá, nudné zdlouhavé scény, které nic neřeší jsou následovány přehnaně akčními bitkami, které jsou možná propracovanější než v PP, ale nepůsobí nijak "lidsky", v knížce působí trpaslíci jako banda nemehel, kteří se furt vymotávají z malérů, do kterých se dostali vlastní hloupostí, tady je to tlupa zabijáků, které nic nezastaví a nic je nezraní. Peter Jackson si alespoň našel nějakou zápornou postavu, kterou nám může představit jako záporáka bližšího než je samotný drak. Jako nejlepší okamžiky celého filmu vidím "bohužel" ve flashbacích, ty měly opravdu štávu a u nich jsem se bavil. Myslím, že scéna Bilba a Gluma ukázala, jak by měl celý film vypadat, bez přehnaných efektů, bez bůhví jaké spektakulární akce, ale mel by to být právě film o atmosféře a o myšlence, stejně jako v PP. Peter Jackson je uchvácen technickými možnostmi, to je jasné.. podobně jako to je u Jamese Camerona, který přišel s Avatarem, který také nebyl nějak originální a po stránce příběhu kvalitní, jemu se ale podařilo přijít s něčím zcela novým a tím mě uchvátil... Peteru Jacksonovi se podařilo "jen to samé". Je zcela jasné, že první film budu vnímat později v kontextu celé trilogie a možná se ukáže jako velmi dobrý úvod a změním své hodnocení... teď ale musím konstatovat, že jsem zklamán obsahem. ()

zdepapepa

Tedy Hobit. Jako obvykle upozorňuji, že knihy jsem nečetl, ani se nechystám. Předchozí trilogii jsem viděl. Tři hodiny utekly jako voda (mohly by utéci rychleji nebýt dvacetiminutové přestávky) a musím uznat, že jsem se nějak výrazně nikdy nenudil. Pojďme zkusit zjistit proč. S Martinem Freemanem coby audience surrogate jsem se pochopitelně sžil okamžitě (to mu jde dobře, viz Arthur Dent nebo Watson) a jeho chování a soustředění na jeho postavu mi přišlo lepší než u Froda. Nejenom on, ale i Radagast a nějací trpaslíci (stojí za zmínku fangirls shipperkami oblíbená dvojce Kili a Fili, která mi připomněla Those Two Guys Merryho a Pippina nebo Gimliho a Legolase) jsou tu coby komická vskuvka, na což si rozhodně nestěžuji, ale občas to skákalo z dramatična do komedie jako na horské dráze. Občas i do muzikálu. Film o standardní délce by se nejspíš měl rozhodnout ohledně tónu, ale tady je tolik prostoru, že se vše ztratí. Pak tu máme akční scény a tam jsem pochopil, proč z toho lidem může být špatně. Nabité nájezdy kamer nad dechberoucími vřavami a dlouhé záběry na mlátící se komparzisty skutečně evokují fantasy svět. Akční souboj Obřích kamenných Obrů mi připomněl souboje v Shadow of the Colossus. Souboj s Trollím králem (který tam vyskočil na most jako videogame boss) a jeho armádou byl asi zlatý hřeb filmu, co se týče soubojů. Azog (sympatická postava, jsem rád, že ji Jackson "oživil") nejspíš ještě ukáže Thorinovi. Celkově jsem z toho měl ucelenější pocit než ze Společenstva Prstenu, vše co tam je, tam má alespoň trochu své místo. Jackson tam akorát měl přidat nějaký rozhovor s velkými ptáky, proč je vlastně nechtějí vzít na křídlech až k Lonely Mountain. A trošku ubrat toho zachraňování v bezvýchodných situacích stylem Deus Ex Machina. Dialogy fajn, občas zbytečně nucený humor, kde by se to obešlo i bez toho, zejména jim dominuje scéna s hádankami. Vizuály jako obvykle nabouchané, Jackson prostě umí. I CGI pokročilo (opět zmiňuji scénu s hádankami). Hudba standardní úroveň, jen občas zbytečně hlasitá v akčních scénách. Celkově slabší 4 hvězdy, ale přesto 4 hvězdy. A dodatek na závěr: AUJ > TPM, ale SW > LOTR. ()

keddy79

Přesně takto si představuju fantasy flm. Nemusím zmiňovat dokonalé masky a výpravu, tu jsme totiž očekávali. Naopak je třeba vyzdvihnout to, že Hobit je prosáklý pohádkovou nevinností i fantasy dobrodružstvím. Tím, že celý děj knihy není nahuštěn jen do jednoho filmu vznikl prostor pro dechberoucí scenérie a hrátky s postavami. Navíc hlavním hrdinou je sympatický tvor ztvázněný skvělým hercem. Podotýkým, že nejsem fanouškem LOTRA, narozdíl o knižní předlohy vůbec neoslovil. Jednoznačně zařazuji do své topky a doporučuju každému, kdo na úkor válčení dává přednost fantazii a kráse. ()

JimWayne

Tri hodiny prekrásnych záberov Nového Zélandu, poctivo vybudovanej krajiny Stredozeme. Vizuálne fascinujúce dielo, ku ktorému sa pridal slušný príbeh nového dobrodružstva. Nech si hovorí kto chce čo chce ,že Hobit vznikol len prachy, je mi to jedno, pretože som mohol opäť zažiť návrat do prostredia Stredozeme. Réžia, scenár, vizuálne efekty na tej najvyššej úrovni. Herecké obsadenie, zloženie hlavného tímu dobré, trpaslíci nemôžu predsa sklamať. Cením návratu starých známych. Dobrodružstvo na jednotku. ()

nirvana91

Tak nakoniec som samu seba presvedčila, že nejdem odsudzovať niečo, čo som nevidela a dala som Hobitovi šancu.. a fakt to bola neočakávateľná cesta. Ale nie neprekonateľná. ()

Alqarin

Ubíjející recyklace a staré ingredience uhnětené do mastného slepence postrádajícího jasný obrys. Hobit by strašně rád byl druhým Pánem prstenů, ale na to je příliš prostinký a pohádkový a nedisponuje epickou šíří svého následovníka, pročež neustále bolestně připomíná, že je jen uměle roztažený na plochu jedné celé trilogie. Pryč je funkční dějovost a dramatická hloubka - Hobit je uplkaný a rozháraný a 50% všech jeho dialogů je úplně zbytečných. Hravého kouzla a vtipnosti předlohy se na plátno přetavilo opravdu jen velmi málo a problém představuje i nezdravá přemíra CGI, což je další velký mínus v porovnání s Lotrem. Jackson se zřejmě z King Konga nepoučil a zas točil a točil, až přetočil. Má to sice pořád v ruce, ale nezná míru. 6/10 ()

Wysch

Tak nějak z Neočekávaný cesty mizí to neočekávaný. První díl hobití trilogie mi v lecčems připomíná Společenstvo prstenu, který se mi napoprvý nelíbilo svoji dlouhou stopáží a malou akčností (rozuměj Společenstvo mi - před zhlédnutím extended edice - přišlo natažený jak nudle. Neočekávaná cesta má tytéž příznaky - postavy, ve kterých se nevyznám, příběhový rámec, v kterým se neorientuju a na dlouhou stopáž málo akce. Šablona jak přes kopírák, předloha nepředloha. Na druhou stranu je první Hobit opravdu grandiozní v otázce výpravy a já se konečně po dlouhejch deseti letech mohl vydat znovu do stejný Středozemě, ve který jsou divný lidi s velkejma chlupatejma chodidlama, vousatí trpaslíci s divnejma sekerama a divný bledí lidi se špičatejma ušima. A co si budem povídat, grupa okolo Thorina je v mnoha ohledech sympatičtější než grupa okolo Aragorna a Froda, a to i přesto, že není absolutně nijak vykreslená. Předlohou nepolíbeným trpaslíci budou připadat veskrze stejní, zapamatujou si jen toho Thorina a pak budou vědět, že tam někde mezi nima je i jeden tlustej. Co každýmu při prvním zhlédnutí určitě zůstane v hlavě, je bezchybný Martin Freeman, který je jedním slovem výborný; a pak možná Elrond a Galadriel, protože tyhle charaktery už zná z dřívějška, a samozřejmě Gandalf, který na plátně vůbec nezestárl, naopak o těch šedesát let omládl. Velkolepá PJ epopej ze světa Středozemě začala teď znovu, podruhé, jinak s jinými charaktery, předloha nepředloha, znovu přichází ta detailní atmosféra živoucího světa se všemi fantaskními výjevy, který kouzelná Středozemě může nabídnout. [slavnostní premiéra 11.12.2012] ()

wikked

Dlouhý úvod k ději, který by se dal shrnout třemi slovy: Run! Run! Run! Rozmělnění na tři díly mi přijde zbytečné a až příliš se to snaží kopírovat šablonu Pána Prstenů, ale přiznávám, že výsledek jsem čekal horší a Středozem je Středozem. Ač "lacině" vizuálně předigitalizovaný, tak útěk ze skřetí hory baví, ale výraznější scény nabité emocemi tu chybí. Riddles in the dark bych vypíchl jako nejlepší moment (což se asi dalo očekávat). Momentálně někde na pomezí lepších 3 až 4*. ()

Hannibal92

Tak dá se říct že první část Hobita splnila mé očekávání. Samozřejmě nejúžasnější na celém filmu jsou pohledy na nádhernou krajinu Nového Zélandu, kterým se prostě nic nevyrovná. Hned v závěsu je úžasná hudba (i když je to skoro jen jedna písnička v různých variacích), kterou si doufám budu moct v podobě soundtracku koupit a v neposlední řádě mi udělalo radost že alespoň v nějakých scénách (hlavně písničky, které zpívají postavy, hádanky s Glumem a pod.) se Hobit doslovně drží své knižní předlohy. Rozhodně si nemyslím že by příběh byl roztahaný a zdlouhavý, naopak jsem čekal že do prvního filmu se toho "vleze" mnohem méně. No tak to by jsme měli a teď se bude rok čekat. [Cinestar Anděl - 13.12.2012] a [Cinestar Andel - 29.12.2012]. [Edit 10.4.2013]: Dnes jsem se konečně dočkal verze na dvd a mohl jsem si 3. shlédnutí vychutnat doma a musím říct, že ani po 3. mě Hobit neomrzel a rozhodně nelituju nákupu dvd v první (a nejspíš nejochuzenější i nejdražší) verzi. Rozhodně na něj nebudu koukat každý týden, ale nejpozději před prosincovou premiérou druhé části se na něj ještě aspoň jednou podívám. Co se týká druhého dvd s bonusama, tak obsahuje krátký snímek o krajinách Nového Zélandu, všechny vlogy, které Peter do premiéry natočil a vydal, různé trailery na film a reklamy na hry s tématikou Hobit a LOTR. Takže celkově mi to dnes udělalo opravdu velkou radost a můžu jen doporučit každému, kdo uvažuje že by si dvd koupil. ()

Květula

Tak já nevím, u Pána Prstenů si lidi stěžovali, že je málo podle knižní předlohy, u Hobita zase, že až moc - tak co vlastně chcete? Já šla na Hobita absolutně bez očekávání a dostala jsem nádhernou kombinaci fantasy pohádky a dobrodružného příběhu, který skvěle rozšiřuje děj Pána Prstenů. Objevuje se Nekromant v Temném hvozdě, který už není "Zelený", začíná tady příběh Sarumanovy zrady, je zdůrazněná prozíravost Gandalfa a Galadriel (rejpálci, co tvrdí, že tohle do Hobita nepatří, přečtěte si dodatky k Pánovi Prstenů a Nedokončené příběhy - přesně tohle se totiž v časové linii Hobita odehrávalo). Bilbova směšnost a trpaslíci, kteří vidí jen svůj vlastní cíl - to obojí je v kontrastu s něčím větším a temnějším odehrávajícím se v pozadí, s něčím, o čem ani Gandalf zatím nechce mluvit a co jednou vyvrcholí ve Válce o Prsten. Podle mě Peter stvořil jednu z nejlepších adaptací knihy ever a jako bonus ji zabalil do krásné přírody Nového Zélandu a hudby Howarda Shoreho, takže si klidně mudrujte dál, já si dám Hobita s radostí ještě jednou nebo i víckrát a budu se těšit na další rok. ()

RasputincZ

Rozdělení poctivé, ale mnohem "obyčejnější" knižní předlohy na tři části považuji za šílenou prasárnu. Příběh vycházející z klasického konceptu fantasy žánru alá Dračí doupě – skupina hrdinů na cestě za neznámým dobrodružstvím, kde na konci končí pohádkový poklad a drak roztažený na 166 minut a to je jen TŘETINA filmu! Film je překvapivě trapný, nevkusný, dětinsky odměřený až naivní. Freeman Bilba zahrál přesně a scéna s Glumem je asi to jediné, na co budu ve spojení s první částí vzpomínat. Nová Středozem je skrz na skrz prolezlá digitálem, který atmosféru ještě více zmenšuje. Rok 2012 pro mě zůstává na poli blockbusterů a velkofilmů zklamáním. Batman, Hobit, Prometheus...díky bohu za odpočinkové Avengers. ()

Z0oMb3E

Pod záštitou starého dobrého Gandalfa sa koná ďalší Tolkienov fantasy orientačný beh. Tentokrát v takej menej vychytanej betaverzii ešte pred dejovým uvedením LOTRa na trh. Jeden čekpoint Elfi, druhý Škreti...a ideme ďalej. Kde tu do cesty vbehne nejaký blázon, kde tu sa objavia starí známi, kde tu nováčikovia, ale show must go on! Všetko za ohlušujúceho rámusu alpenhornov akoby sa pred nami odohrávala nejaká ultrakúl epická bitka. Najväčšie vzrúšo však nastáva, keď sa na na obrazovke objaví zlý a obtĺstly "chlapec z Pandory" s jeho päťčlennou družinou na hyenách. LOTR nás naučil, že bude nasledovať päťminútová bojová jednohubka s dvoma-tromi vydarenými fórmi. U Hobita je však tá istá scéna predkladaná ako niečo čo má divákovi trhať nervy na cucky. Ono marketing toho spraví určite veľa, ale pochybujem že táto umelo vytvorená trilógia z leporela vykročí z tieňa svojho staršieho brata. ()

Ozo

Od LOTRa uteklo opravdu hodně vody a tak jsem byl nedočkavý, jaký asi ten Hobit bude. A on je skvělý! S tváří Martina Freemana, kterého můžu, se sympatickou tlupou trpaslíků, starým, ale stále silným a vtipným Gandalfem a v neposlední řadě správně hnusnými záporáky to prostě v součtu dává jasných pět. Už se těším na pokračování. ()

Paxxx.cz

Na hobita jsem se z docela chudé nabídky atraktivních filmů roku 2012 hodně těšil a to proto, že se řadím mezi fanoušky pána prstenů. Moje očekávání bylo asi příliš velké a tak jsem docela zklamaný, prostě kvalit pána prstenů to podle mě určitě nedosáhlo. Přišlo mi to utahané a některé scény mě fakt nudily (hra s glumem). Na druhou stranu moc se mi líbily nové postavy, především všemi Čechy uznávaný Radegast a taky pár maličkosti odkazujících na pána prstenů. Na další dva výlety do středozemě se i tak těším, protože si myslím, že se to zlepší a třeba si někdy přečtu i knížku...pro mě lepší tři. ()

MICHAEL73

Než jsem film viděl nevěděl jsem co si o něm mám myslet.„Že by další Pán prstenů?” I když většina lidí tvrdí, že Pán prstenů byl lepší já myslím, že je lepší Hobit I když na ten film měl Jackson málo času. V kině jsem na něm musel být dvakrát. Byl hodně dobrý a je to nyní můj nejoblíbenější film. ()

Vxxx

"A dark power has found its way back into the world."Velmi dobré :) Délka filmu rozhodně neuškodí, žádná z hlavních postav není přímo nesympatická. Hudba jako vždy brilantní a efekty povedené. Bylo i pár dojemných momentů, o všem nejvíce mi slzely oči u pár posledních záběrů Gluma. Bylo pár věcí, co mi přišlo naprosto bizarních. Například zmínka o golfu, nebo pálení ohnivých šišek. Ovšem když jsem se dozvěděla, že to tak je i v knize, můžu vinit jen Tolkiena :D Opravdu jsem si film užila a už se můžu jen těšit na zbývající části :) ()

katasta

To čeho jsem se bála se stalo skutečností... Kniha mě moc nebavila, tak jsem doufala, že se Jacksonovi povede zajímavější film. On ale místo toho, aby děj zvednul, ho ještě víc zakopal tím, že se ho snaží roztáhnout na tři filmy! Co bude v těch dalších dvou jsem vážně zvědavá. Každopádně se na to dívá docela hezky, stejně jako na LoTRa, hezké kostýmy, hezké krajinky, hezká hudba...problém je ten, že u toho prostě usínáte, protože se tam nic krom těch hezkých obrázků neděje... ()

Ian McKellen se chce vrátit do role Gandalfa

Ian McKellen se chce vrátit do role Gandalfa

04.09.2024

Po oznámení toho, že se skrze film opět vrátíme do Středozemě, se na internetu hojně spekulovalo o tom, jakou kapitolu Tolkienových dějin bude snímek adaptovat. Dnes už nemáme tak kusé informace, neb… (více)

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele