Hobit: Neočekávaná cesta

• USA The Hobbit: An Unexpected Journey (více)

Drom

Na úvod poznamenávám, že jsem viděl tříhodinovou verzi SE, tak si budu myslet, že ta kratší v kině nebyla taková nuda. I když pochybuju, že těch chybějících 13 minut obsáhlo všechnu tu nudu. Jen považte, že například úvodní flám nesympatických stréců trpaslíků se zaměnitelnými jmény má asi 40 minut! Ono je to celý takový divný, k čemuž nepřispěl ani českej dabing bezmála kvality Pár pařmenů. Za to tvůrci nemohou. Ale za obsah dialogů ano. Nikdy jsem žádného Tolkiena nedočetl, páč mi to vždycky přišlo jak infantilní pohádka pro děti. I zde autoři zabodovali, neboť roztomile se batolící káčátka, pardon - drsní trpaslíci, a veselé písničky, jediný to oproti LOTR originální hudební doprovod (když nepočítám titulkovej cajdák), udělají radost nejednomu opožděnci. Nechtěl jsem se původně vůbec zmiňovat o vzhledové stránce, bezva animace má už dneska cokoliv, ale pak jsem uzřel ?krále skřetů (nebo co to bylo). Ta koule připomínající Tripping the Rift byla nejen nerealisticky animovaná, jako ostatně většina těch gumových skřetů, ale i totálně neschopná. Čímž se dostávám k nesympatické postavě pana hobita, jehož motivy mi unikají a přítomnost irituje. Ještě že tam byl Radegast, který se po krachu svého pivovaru stal profesionálním bezdomovcem, jehož nákupní košík od parkoviště k parkovišti tahá smečka králíků. V takhle nastavených mantinelech vykrádačka Krakonošovy sojky práskačky na samém konci nemohla překvapit. Jestli ovšem bylo cílem produkce vytlačit ultimátní komerční hnědý klenot kvalit skřetího pokladu, tak bych to odborným vokem ohodnotil jako vydařené. Už mám rozkoukanou druhou část, bude neméně povedená... ()

DAPDO

Ještě asi před pěti lety bych neřekl, že se mi budou líbit fantasy filmy s knižní předlohou od Tolkiena. Pánovi prstenů jsem se vyhýbal dlouho, nakonec jsem si z nudy pustil všechny tři díly po sobě a změnil jsem názor. Stejné je to i s Hobitem. Během dne jsem zkouknul celou trilogii a nelitoval jsem. Hodně lidí tady píše, že jim začátek Neočekávané cesty přišel zbytečně dlouhý a nudný, mě to ale nevadilo, začít to nějak muselo a podle mě to bylo nejlepším možným způsobem. Seznámení se všema důležitýma postavama proběhlo během první půl hodiny, takže jsem neměl problém s tím, kdo ke komu patří a kdo je kdo. Cesta do Středozemě už byla klasika plná nestvůr a skvělejch efektů, fakt hezky se na to koukalo. ()

AloeB

Návrat do Středozemě po tolika letech nás nadšeně uvítal snímkem, jehož mnohé scény by klidně mohly konkurovat těm z Pána prstenů, kdyby nebyly tak narušovány komediálními sekvencemi, nikdy ne moc vtipnými. Režisér se tím možná snažil dosáhnout naivitě, čišící z originální knihy, ale přiznejme si. Toto nepatří do filmu, který má být prequelem Pána prstenů a který se v mnoha ohledech snaží svého předchůdce napodobit. Jak se máme tvářit vážně u scén, kdy Bílá rada probírá jak moc je nebezpečné, když se síly zla etc. vracejí, když jsou nám tyto mocnosti později prezentovány mimo jiné i jako Disneyovskáá verze našeho pana prezidenta s šourkem místo brady a dokonce i vlastním ovčím Mluvčáčkem. Opusťme ale nekorektnost a přejděme na něco zcela jiného. Jak můžeme mít o Thorina jakkoliv velký strach během jeho souboje s Azogem, když jsme jej předtím viděli v jednolité akční sekvenci zamordovat hordy skřetů bez jediného škrábnutí. Toto všechno film dosti shazuje a když k tomu přidáme ještě otravné chyby či nepřesnosti vůči předloze (což by vadit nemuselo, jen později se do toho filmaři více než méně zamotají), mnohé otravné dialogy charakterově neprokreslených trpaslíků, mohli bychom tvrdit, že z filmu se stal totální propadák. Dobrá, to by ale nemohl mít natolik epické a úžasné scény jako Hádanky ve tmě, poslední scéna, vývoj vztahu Bilba a Thorina, schůze Bílé rady. Když si to shrneme tak i přes mnoho vyloženě blbinek, které měli zůstat na dně střihárny byl Hobit své doby s hodně přimhouřenýma očima důstojným nástupcem Pána prstenů. Pak až se začali točit patosy... ()

helraiser

Tady není co řešit. Samozřejmě srovnávat s Pánem prstenů se to nedá, ale je to podívaná opravdu parádní. Svět trpasliků, hobitů, skřetů má prostě svoje kouzlo a prostředí je prostě famozní. Spokojenost je na místě. ()

Komar55

LOTRovská trilogie nastavila pro tento film a jeho pokračování zdánlivě nepřekonatelnou laťku. Sice jsem od filmu čekal trochu víc ale i přesto mě velmi příjemně překvapil. Nepřekonala sice své předchůdce, ale vesměs je to velmi dobrý fantazie akční příběh, který měl grády, příjemné zasazení a obstojně zpracovat cca prvních 100 stránek knižní předlohy. Herecké obsazení bylo výborné a nová hudba vytvořená v tomto filmu je také velmi dobrá. Efekty byly ve své době také velice dobré ale bohužel nezestárly moc dobře. Režie Petera Jacksona byla také dobrá, ale musím přiznat že jsem od snímku čekalo trochu více. To však nic nemění na tom, že se jedná o velmi příjemné fantasy, které vřele doporučuji. 7,5/10 ()

mardun

"Hobit: Neočekávaná cesta" (v anglickém originále "The Hobbit: An Unexpected Journey") je první díl filmové trilogie "Hobit", režírovaný Peterem Jacksonem. Film byl uveden v roce 2012 a je založen na románu "Hobit" od J.R.R. Tolkiena.  Příběh se zaměřuje na hobita Bilba Pytlíka, který se nečekaně zapojí do dobrodružství s čarodějem Gandalfem a skupinou trpaslíků vedených Thorinem Dubovým štítem. Jejich cílem je získat zpět osiřelé království Erebor a jeho poklady, které nyní ovládá drak Šmak. Bilbovo cestování ho vede k nejrůznějším místům Středozemě, včetně setkání s Gollumem, kde získává Zničující Prsten. Film byl natočen v Novém Zélandu a vyniká svými působivými krajinami a vizuálními efekty. "Hobit: Neočekávaná cesta" nabízí úchvatné záběry a detailně vypracovaný svět, podobně jako trilogie "Pán prstenů". Ve filmu vystupují Martin Freeman jako Bilbo Pytlík, Ian McKellen jako Gandalf a Richard Armitage jako Thorin Dubový štít. Film obdržel smíšené recenze od kritiků, kteří chválili jeho vizuální efekty a výkony herců, ale kritizovali jeho délku a některé aspekty příběhu. Přesto "Hobit: Neočekávaná cesta" dosáhl komerčního úspěchu a stanovil úvod pro zbývající dva filmy trilogie, "Hobit: Šmakova dračí poušť" a "Hobit: Bitva pěti armád". Stejně jako v případě trilogie "Pán prstenů", i "Hobit" nabízí divákům únik do fantastického světa s bohatou mytologií a dobrodružstvím, což je atraktivní pro fanoušky fantasy žánru a milovníky Tolkienova díla. ()

VyViteKdo

Dlouho jsem byl zatvrzelým odpůrcem Hobití trilogie, protože jsem zkrátka nedokázal pochopit, jak se stane taková zajímavá věc, že se z 250 stránkové knihy vycucá dost pro tři téměř tříhodinové filmy. Po dvanácti letech od uvedení jsem hrdě prohlásil, že tomu tedy dám šanci, udělal jsem ale tu chybu, že jsem si před projekcí přečetl knižní předlohu. Takže odpůrcem zůstávám. Z hlediska příběhu se vše točí okolo stejné dějové linky, nicméně mi vadí vycpávky příběhu, vzhled postav (Thorin vypadá jako wrestler v nejvyšší formě) a hlavně, zdůrazňuji hlavně, technické zpracování. Takové fiasko, jakým pro mě vzhled je, jsem snad nezažil. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale 11 let po uvedení Společenstva prstenu nemůže jeho nástupce vypadat jako počítačová hra. CGI je naprosto otřesné, počítačové lokace mi rvou oči a některé akční scény ve virtuálním prostředí nejsou hodny filmu s takovým rozpočtem. A to jsem si říkal, že to opravdu nemusí být tak hrozné. ()

FeriusParfax

Po zhlédnutí filmu "Hobit: Neočekávaná cesta" mám smíšené pocity. Zatímco jsem se těšila na další dobrodružství ve Středozemi, nakonec jsem byla zklamaná některými aspekty filmu. Postavy mi bohužel nepřipadaly příliš věrohodné a jejich rozvoj byl plytký. Některé momenty působily příliš uměle a nuceně, což mi bránilo vcítit se do příběhu. Navíc mi vadilo, že přílišným používáním CGI se film trochu ztratil v umělém světě a ztratil na autentičnosti. Na druhou stranu musím ocenit nádherný svět, který režisér vytvořil. Fantazie a kouzlo Středozemě jsou v tomto filmu skvěle zachyceny a přinášejí divákovi únik do fantastického světa. Celkově vzato, "Hobit: Neočekávaná cesta" je film, který nabízí směsici pozitivních a negativních prvků. I když se mi nelíbila plytkost postav a nadměrné použití CGI, ocenila jsem úžasný svět fantasy, který film nabízí.   P.S. recenze je jen na zkoušku vygenerovaná ChatemGPT. ()

RajAthen

Inu, je to krapet ošemetné Hobita hodnotiti. Na jedné straně je člověk rád, že opět vkročil do Středozemě, ale na straně druhé si je zkrátka vědom, že to není stejně radostné setkání. Společenstvo prstenu putovalo také nádhernými kulisami, ale přesto jste si postavy dokázali oblíbit, trpaslíci bohužel taková kumpanie nebudou. Jejich úkolem je běhat z akce do akce, které zkrátka bylo místy až příliš. Je krásné ukázat, že rozpočet byl využit maximálně, ale bylo skotečně vše hodno zmínění? Ano, střihač měl být mnohem více ráznější. Souhlasím tak s názorem, že Hobit má svým provedením blíže k megalomanskému King Kingovi, než-li k vymazlenému Pánu Prstenů. Ani jednou za celý film nenarazíte na scénu, která by vás vzala alespoň trochu za srdce, nejblíže k tomu mají Hádanky ve tmě. Zkrátka mi tam chybělo to "něco", co povyšovalo původní trilogii nad obyčejné blockbustery. Čtyřku dávám spíše ze zásady, Středozem je Středozem a film dostane bezpochyby ještě druhou šanci. ()

ISAJ

No tak Jackson sa vrátil do Stredozemia bez pochýb vo veľkom štýle. Hobit je veľmi dôstojný príspevok do stredozemLOTRskej série, na ktorý som poriadne dlho čakal, no a našťastie som sa aj dočkal opäť veľkolepej fantasy. Je pravda že Hobit sa nesie v mierne, ale naozaj iba v mierne odľahčenom duchu, čo mu ale podla môjho názoru len pomáha, kedže sa týmto ľahko odlišuje od LOTRA. Príbeh je podla mňa úplne postačujúci pre dlhú stopáž, no a ja som sa teda nenudil ani náhodou. Dokonca ani večera u Bilba, ktorej som sa trochu obával mi nepripadala dlhá, naopak podla mňa ten kto má rád atmosféru kraja bude určite spokojný. Veľmi dobre sú prepojené časové obdobia medzi mladým a starým Bilbom. Aj ked´ starý Bilbo tam neni síce dlho, ale za ten čas rozhodne spolu s Frodom dokážu vyvolať poriadnu nostalgiu, no a pocit že je tu zase to čo tu tak dlho chýbalo určite poteší . Kapitola sama o sebe je úvod, ktorý je omnoho bombastickejší ako ten zo Spoločenstva, no a je to určite jedna z najlepších častí Hobita. Čo sa týka postáv, tak to množstvo trpaslíkov mne vôbec nevadilo, lenže je pravda že všetci sa nedajú zapamatat ani náhodou, pretože niektorý sú nevýrazný. Mne sa do pamäti zaryli siedmi, a to som sa na nich nijak extra nekoncentroval. Netreba prehliadnuť charizmatického Thorina, ktorý mi sadol ešte lepšie než Aragorn v pôvodnej trilógii. Radagast si zaslúži tiež pozornosť, pretože je trochu iný, a to sa možno nebude každému páčiť, lenže radšej mám vo filme trocha odlišnú postavu, akoby tam mali byť zbytočne dvaja Gandalfovia ktorých by bolo ťažké rozoznať. Navrátilci sú výborný, taktiež vyvolávajú podobný pocit ako kraj. Neprekvapujúc z nich dominuje Gandalf, ktorý nestráca nič zo svojho čara, a je rovnako dobrý ako aj v LOTRovi. Určite u Hobita nemám ten pocit ako z King Konga, kde sa Jackson prestal kontrolovať a všetko bolo extrémne prehnané. Lenže aj tu sa vyskytne scéna, respektíve fight skalných Transformerov, ktorý je ale výborne akčne natočený. Jediný mínus tohto fightu je to, že skaly sa jednoducho bez akéhokoľvek dôvodu začnú mlátiť. To je jeden z mála mínusov ktoré Hobit ponúka. Ja osobne som si ešte všimol asi tri dlhé (na krajinu) zábery, kde sa kamera veľmi rýchlo posúva, a z toho mňa osobne dosť bolia oči. Našťastie tieto zábery trvajú len pár sekúnd z celého filmu, inak kamera, strih, kostýmy alebo kulisy sú výborné a vôbec nepripadajú lacne či štúdiovo. Triky pridávajú filmu na kredite, kedže sú na vysokej úrovni, no a je ich dosť počas celého filmu takže Joe Letteri takisto ako Jackson rozhodne nesklamal. Howard Shore so svojím soundtrackom podporuje Hobita podobne ako Zimmer Návrat temného rytiera, takže o emóciami nabitý koniec netreba mať strach. Priznám sa, že v momente ked´ sa Thorin na konci rozbehne so svojim mečom, som mal otvorené ústa spolu so zdvihnutými nohami až do konca filmu. Pre zábery typu ako bol ten prelet orlov nad vodopádom, mám rád filmy. Hobit je presne taký, akého som si ho predstavoval, čiže veľmi vydarený film o ktorom určite nemám mienku že je slabší ako už spomínaná trilógia. Jackson to zvládol veľmi solídne, a aj keď´ som to zatiaľ videl iba v 2D, tak mám pocit že 3D verzia má rozhodne čo ponúknuť, takže sa na ňu už teraz chystám. Zhliadnutá 2D verzia vo francúzskom dabingu (ktorý je mimochodom výrazne horší ako český). 9.1/10 -------- P.S. Po zhliadnutí 3D original verzie som sa iba utvrdil v tom, že Hobit sa úplne vyrovnal LOTRovi, a nie je ani o kúsok horší. Druhý najepickejší film roku, a už dlho tu nebolo takéto kvalitné 3D, ktoré ešte výrazne prehlbuje zážitok so Stredozemia. Miestna kritika je dosť mimo, Jackson kraľuje opäť! (3.1.2013) () (méně) (více)

Chrlič

Pro mne osobně rozhodně Hobit není zklamáním roku, právě naopak. Přesně nevím, čím si film mnohým tak nelíbí, jelikož jak jsem se posadil do křesla, zůstal jsem jen sedět s úžasle otevřenou hubou. Dvou a půl hodinový film mi utekl neskutečně rychle, na půlnoční předpremiéře, a rozhodně jsem nespal. Hobit má hojný počet postav, které jsem si sice nebyl schopen zapamatovat (a kdo mi bude tvrdit, že po prvním shlédnutí Společenstva prstenu vyjmenoval bez problému všechny členy Společenstva a rozeznal hobity, tak se mu vysměju), ale po pár zhlédnutích a následujících pokračováních budu schopen Thorinovi skupinu vyjmenovávat podle abecedy :) Film má vtip i solidní akci, příjemné minutové songy (trpasličí i to skřetí krákorání mě bavilo), pohled na čistě na trpaslíky (ať už v prologu město či společensto) je prostě něco originálního. Kolik filmů je o trpaslících proboha (krom Sněhury)? Dále tu máme opět nádherný Zéland, perfektní kostýmy a výborné triky. A Glum a jeho sólové záběry jsou prostě neskutečné, ta vypelichaná opice prostě baví! Takže asi netrpím nějakým zbytečním srovnáváním, neměl jsem na klíně knížku Hobita a vedle nepřehrával extra Lotra, abych si ohodnotil, jak se to Jacksonovi povedlo tentokrát. Já si prostě sednul a fantasticky jsem si užil další výlet do světa Středozemě. Nebo jsem snad měl rýpat, že tenhle kámen rozhodně v knížce nebyl a tamten má divné vlasy? Prosím. ()

Hoolit

Neuvěřitelné. Hodiny cestování za premiérou do IMAXU se opravdu vyplatily. Trošku zdlouhavý začátek přešel až ve fantastické dobrodružství, které od Petera známa už z Pána prstenů. Skvělá práce kamer, úžasný soundtrack Howarda a úchvatné herecké výkony Martina Freemana, Iana McKellena a Richarda Armitage byly opradu neuvěřitelné. Jediné co mi trochu vadilo bylo, že postavy všech trpaslíků úplně nevynikly, ale to v knížce také ne. Myslím, že další díly budou ještě lepší. ()

Design

zacatek sem myslel ze se rozbrecim, nastesti se to pak rozjelo a prislo to co vsichni ocekavali :)) na zaver prevlada nadseni :)) a kdyz muzou mit Avengers 85% a postradaji jakykoliv smysl tak hobit pak muze mit i 98% !! ()

loveless

Hobit je původně malá milá pohádka. Děj jedné útlé knížky je ve filmu rozdělen do tří neskutečně dlouhých dílů (nešvar poslední doby pro vyždímání něčeho původně pěkného do posledního dolaru). Po zhlédnutí prvního si nejsem jistá, jestli na ten další do kina půjdu. Bylo to hezké, ale moc rozvleklé, občas přehnané, občas nuda... A navíc trpaslíci fakt nejsou sexy ani nejvíc cool, i když se mi to někdo bude pokoušet namluvit skoro tři hodiny. ()

Borda01

Nastává éra pohádek. Časy Pána prstenů jsou pryč, smiřte se s tím. Celou dobu jsem měl pocit, že se dívám na něco, co znám ale bylo to takové jiné. Bimbo, hudba z LOTRu, Šmajdalf. WTF čaroděj se spřežením z králíčků tu byl trochu zbytečný, nebo ne? Už si ani nepamatuju jak to s ním skončilo. Banda trpaslíků mi k srdci moc nepřirostla, teda až na Thorina a jeho super elfí meč, se kterým vypadal fakt nabouchaně. Takže mě scény, ve kterých mělo jít všem o život, nechávaly poměrně chladným.. Zklamání jen nepatrné, víceméně spokojenost. Vypíchnul bych trpaslličí skladbu Misty mountain cold, která mi ještě teď zní v hlavě a nikdy nezůstala bez povšimnutí, když jsem ji zaslechl; úžasnej Novej Zéland, efekty (až na pár výjimek při prchání před králem skřetů) a většinu epickejch bitev kde je víc než 13 trpaslíků. Vlastně už se teď těším na pokračování a doufám, že bude o třídu lepší. Prozatím 84% PS: Glumovi Oscara. Po druhém shlédnutí se dostavily lepší pocity a film jsem shledal lepším, nicméně na 5 puntíků to asi stačit nebude :-) PS: všiml si také někdo těch až nepřirozeně obrovských nohou hobbita? ()

Kingi

Film měl určitě dobrý rozpočet. Nešetřilo se na efektech ani na ukázkách z nádherných scenérií, a tak uvidíte úžasný kus krajiny, zatímco postavy ve filmu putují a putují a putují a putují a sakra..... oni tam vlastně jen chodili a běhali...... zatímco audiovizuální stránka filmu je výborná, tak děj už taková paráda není. Samozřejmě tam bylo několik výborných a zajímavých pasáží, ale jako celek je dost nevýrazný. Doufám, že další část bude lepší. Neočekávaná cesta je u mě za * * * * ()

mvukotic

Hovorí sa, že typické hollywoodske pokračovanie sa nesie v duchu, všetkého viac, všetko väčšie ale všetko na úkor kvality a zážitku. Bohužiaľ u mňa táto schéma sedí na Hobita takmer na sto percent. Samozrejme nechcem povedať, že by som sa nudil, že by sa mi to nepáčilo, alebo, že by som bol vyslovene sklamaný. Ani jedno z týchto hodnotení nie je dostatočne presné. Film si určite najviac užijú zarytí fanúšikovia, pre ktorých bude Neočakávaná cesta ako prehliadka po zábavnom parku s tématikou Stredozeme, alebo ľudia, ktorí chodia do kina raz za sto rokov, ako kedysi do cirkusu. Zabaviť a pokochať sa. Bohužiaľ mne chýbala nejaká silnejšia emócia, alebo moment, ktorý by som si s radosťou pripomínal aj po projekcii. Príliš veľa akcie, digitálnych trikov a postáv, ktoré sa v snímke mihali bez toho, aby ich prítomnosť mala iný význam ako "objaviť sa". Trochu ma sklamala aj osudová čast s Glumom, prišlo mi to ako keby sa bavili niekde v divadle medzi osvietenými kulisami a nie v temnej jaskyni, z ktorej sa Bilbo bez jeho pomoci nedostane. Výsledný dojem je mierne sklamanie, pretože Neočakávaná cesta oproti Spoločenstvu prsteňa prehráva na všetkých frontoch, hoci naň, často úplne zbytočne a prvoplánovo, odkazuje takmer v každej druhej scéne. ()

Streamline

Hobit vyrazil na dlhú cestu za veľkým dobrodružstvom a záchranou trpasličieho kráľovstva Erebor, ktorého sa zmocnil drak Smaug! Sprevádza ho trinásť odvážnych trpaslíkov, kto si ich nevie zapamätať tak malá pomôcka - Balin, Dwalin, Bifur, Bofur, Bombur, Fili, Kili, Oin, Gloin, Nori, Dori, Ori na čele s charizmatickým Thorinom (Thorin Oakenshield), synom Thraina...a samozrejme aj nikto iný ako starý známy Gandalf, ktorého opäť geniálne stvárnil Ian McKellen...osobne si neviem predstaviť iného herca na jeho mieste. Stretneme sa tu aj s ďalšími starými známymi - elfmi Galadriel a Elrondom alebo čarodejníkom Sarumanom. Fantasy génius a mág Peter Jackson nás štýlovými interiérmi, krásne farebnými a živými exteriérmi, hutnou atmosférou, vtipnými dialógmi a akčnými scénami na 166 minút opäť pohltil do života Stredozeme...ako to dokáže len on! Príbeh sa rozbiehal pomalšie, podobne ako v LotR: Spoločenstvo prsteňa, ale postupne naberal grády, bol čím ďalej tým viac epickejší, až vyvrcholil skvelým finále na pokračovanie! Najviac sa mi páčilo začiatočné Bilbovo rozprávanie, trpasličia pieseň pri krbe v Bilbovom dome, partička trollov pri varení večere, boj Thorina s veliteľom škretov - Azogom, Bilbovo náhodné stretnutie s Glumom alebo napríklad aj nový čarodejník na obzore - splašený druid Radagast, ktorého pomôcky a nástroje nemali chybu! Teším sa na ďalšie pokračovanie! 90%! ()

Pavita

Ať si říká kdo chce, co chce. Musím říct že jsem byla naprosto odzbrojená kvalitou obrazu. Ani vteřinu jsem se v příběhu nenudila a scény s glumem jsou prostě naprostá pecka. Bála jsem se protože Pán Prstenů je Pán Prstenů. ale je to přesně jak s knihou, Hobit je pohádkovější ale super a hudba je naprosto odzbrojující a skvěle vybraná. ()

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele

19.08.2022

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

10.02.2022

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021