Hobit: Neočekávaná cesta

• USA The Hobbit: An Unexpected Journey (více)

Boro171

Áno, je to tu. Prišiel deň D všetkých fanúšikov Tolkienovej stredozeme. Po úspechu LOTRa bola laťka, rozpočet a očakávania veľmi vysoké. Hoci sa porovnanie Hobbita s Pánom Prsteňov priam ponúka, nie je to zrovna na mieste. Samozrejme univerzum, ktorého synonymom je epičnosť a veľkolepá výprava, tak trocha nabáda k myšlienke že by nový Jacksonov počin mohol isť v tých istých šlapajach, no nie je tomu tak. Už od začiatku bolo vidieť, že tomu chýba to, čo robilo z Pána prsteňov takú jedinečnú trilógiu. Bola to sila postáv a epičnosť príbehu, kde na druhú stranu v Hobbitovi máme trpasličiu výpravu na čele s "mocným" Gandalfom, a "from-zero-to-hero" hobbita. Áno bolo síce fajn vidieť staré známe tváre, ale to boli asi tak jediné momenty, ktoré na mne zanechali nejaký epický dojem. Dejová linka mi prišla skôr komická než nejaká epická výprava. Hoci na druhú stranu to nemusel byť zlý ťah keďže skupina trpaslíkov sa k tomu priam nabáda a scéna s lesnými trollmi bola luxusná. Hobbit si tak celým filmom razil svoju vlastnú cestu, ale celkovým dojmom na mňa pôsobil skôr ako spin-off série než ako náležitý prequel. Aby som nebol na film iba kritický a nevyznelo to ako, že je Hobbit zlým filmom, to nie, práve naopak. Musím vyzdvihnúť predovšetkým prácu kamier, strihu, výpravy a špeciálne efekty, ktorými sa naozaj nešetrilo. Hobbit si tak právom zaslúži poctivé 4 hviezdičky. Teším sa na pokračovanie. ()

rigby

Úchvatná podívaná... Známý svět, známé postavy. Každý detail dotažený do konce. Dechberoucí přírodní scenérie. Ale trochu řidší děj, i když na tom má vinu spíše knižní předloha. Možná to chtělo sestříhat do jednoho filmu a bylo by to dokonalé, ale počkejme si na druhé pokračování. Stejně tak tuto dokonalost zpracování už bereme jaksi automaticky. Oproti Pánu prstenů, kde to bylo něco nového, dosud neviděného. 4+ ()

jaqubko

Tak takúto vysokorozpočtovú veľkolepú nudu len tak nenájdete. Podľa mňa sa ten film dá zhrnúť do jedného slova - nuda. Balenie vaty na vatu, absolútne hrozný pacing a rozťahané scény. Prvý Hobbit nie je nič viac než len akčný výplach štýlu Transformers a Battleship, a kto tvrdí opak, klame sám seba. Čo by ale vôbec nebolo zlé, keby sa nehral na viac a nemal 3 hodiny. Absolútne žiadne vzťahy medzi postavami, ktorých aj tak veľa a sú mi všetci okrem Freemana ukradnutí až nesympatickí. Po polovici som sa už pri stretnutí sa družiny s novým problémom len tupo rehotal nad tým, že oproti tomuto je aj scenár Zombielandu majstrovské dielo.Bohužiaľ, veľké sklamanie a pre mňa to je rovnako nezaslúžená miliarda ako u štvrtých Pirátov. ()

Reloadet

Moc příjemná podívaná, jen s tím rozdílem, že přístupnost Pána prstenů v kinech bych dal od 15 let a Hobbita od 10 :) ()

sonnycz

Do tohoto filmu jsem šel s tím že to bude blbost. Jsem rád, že jsem se tak obrovsky spletl. Tento film je podle mě velmi dobře vyrobený. Skvělé postavy, vizuální efekty, hudba,... uvidíme co na to scénář roztahaný do tří filmů. To je tak jedna z mála výtek, že sem tam jsou scény, které akorát protahují příběh, ovšem na druhou stranu nepůsobí vůbec nudně. Filmu dávám 80% a uvidíme jak dopadnou další díly. ()

Sentinel

Rozšířená verze nakonec vytáhla prvního Hobita na odřené čtyři hvězdičky. Ačkoli film trvá rovné 3 hodinky, s natahováním jsem kupodivu neměl zdaleka takový problém jako poprvé v kině. Ano, v některých scénách je rozvláčnost poměrně dobře vidět, ale po titulcích jsem prostě musel uznat, že jsem se celkem dobře bavil. Výprava jako vždy majestátní (CGI je chvílemi až moc vidět, ale pořád je to ještě snesitelné), postavy v rámci možností velmi dobré a soundtrack uspokojivý. S Pánem prstenů srovnávat nebudu (ano, je to hloupost), takže závěrem bych řekl akorát to, že pokud nemáte přehnaně vysoká očekávání alias "bude to lepší než Pán prstenů", film si užijete. ()

VLADEK

Rozhodně nelze srovnávat s Pánem Prstenů. Kdo nečetl, tak by se toho vůbec neměl pouštět, ale místy jednoznačně jde o zbytečné natahování děje. Mělo to prostě být o 30min kratší, ale jako fanoušek jsem to bez úhony přetrpěl. :-). Co filmu nejvíce vytýkám je rozpor mezi hereckými výkony představitele Bilba (Martin Freeman) a Thorina (Richard Armitage). Bilbo je o třídu lepší a to bije do očí. 75%. ()

ariari

všetci vyvolení tu zaujímavo zrovnávajuú, akoby Tolkiena niekedy aj čítali...ale po prečítaní niektorých krutých blábolov vysoko hodnotených lídrov je jasné, že sa zas napovrch derie staré dobré ego a pýcha. Hobit bol natočený verne, jednoducho s maximálnou dávkou tolkienovskej poetiky. Bodka. ()

paradoxman

Výborně. Až na několik scén až příliš nereálných velmi dobré a diváka nepouštějící ze sedadla. Já jsem teda odcházel, ale za to můžou dva litry vody a litr čaje s medem. ()

K.O.S.A.

Hobit se povedl. Knižné předloha je víceméně psaná pro děti a celková její naivita mi připadala místy až otravná. Jackson si právě s tímto pohrál nesmírně dobře, zachoval vážnost děje, ale místy se nebojí situaci odlehčit (glumovo přemýšlení a jeho grimasy, kejchnutí Trola apod.). Poměrně dobře jsou svedeny dialogy, ale ne tak, aby to bylo otravné a zdlouhavé. Byl jsem dosti skeptický, zda se takováto knížka dá natáhnout do tří dílů a to ještě s takovou stopáží. Ano dá, a právě Peter Jackson je takový režisér, který Vám to nenechá otrávit. Big up. ()

Soumin6

Zklamání a to i přesto, že jsem nečekal dalšího Pána prstenů. Vadilo mi, že se scénář věnoval jenom dvěma postavám (Bilbo a Thorin). Gandalfa, Sarumana, Elronda, Gluma a čarodějku, jsme už znali z předchozích filmů a představovat je nebylo třeba. Ale aby z patnácti členné skupiny bylo třináct trpaslíků, jejichž osud mi byl úplně volný, je prostě špatně. Další věc, která mi vadila, za kterou už však scénář nemohl byla ta, že jsem částečně věděl, jak to nemůže dopadnout. Gandalf i Bilbo hrají v LOTROVI, který se odehrává o 60 let později a tudíž v tomto filmu nemůžou zemřít. Proto na mě neměla scéna s Glumem takový účinek. I přesto se těším na další díly a dávám 4 hvězdičky. ()

zodiak217

Peter Jackson je geniálny režisér a tak ako sa mu vydarilo spracovanie Pána prsteňov, tak sa mu vydaril i Hobbit. Tu vsak nejde len o filmové spracovanie, ale aj o silu príbehu a vyváženosť Pána prsteňov už asi nič neprekona. Hobbit miestami pripomínal viac rozprávku ako dobrpdruzno-vypravne fantasy. I ked je Hobbit taktiež napínavý, neodpustím si porovnávanie a viac na mňa zapôsobil Pán prsteňov. Hobbit je vsak skvelý a určite sa ho oplatí vidieť. Skvelá hudba, atmosféra, efekty. Škoda, že neobdrzal žiadneho Oscara i ked by si zaslúžil aspoň za kpstymi. Bol.som.veľmi, veľmi.spokojný. K dokonalosti chyba už len to čaro, ktoré sa nedá vysvetliť, ale ohuri vas to. ()

andrewXx

Tak na tento film som si chvíľu počkal keďže som to nestihol v kinách, pozrel som si DVD verziu takže neviem ohodnotiť zážitok v 3D kine ale myslím, že na mojom hodnotení by nejak nezavážil. Keďže som vyrastal na Pánovi prsteňov ktorý mi doteraz rezonuje v pamäti a videl som celú ságu nespočetne krát pri Hobbitovi som bol plný očakávania. Očakávania čo sa ešte z tejto tématiky vyťažiť dá. Návrat do Stredozeme potešil a Peter Jackson je neskutočný rozprávač priam predurčený k natáčaniu Tolkienových príbehov o Stredozemi. Každá scéna je veľkolepá, akcia zvládnutá a epickosť dýcha vo filme na každom kroku. Aj keď sa na scéne nič akčné nedeje, rozhovory postáv sú pútavé aj keď sú niekedy dlhšie (rozprávanie príhod...) vôbec nenudia z čoho som bol milo prekvapený. Ďalším skvelým aspektom je hudba pána Howarda Shore-a bez ktorej by to hádam nešlo a tak klobúk dole za soundtrack. Určite musím spomenúť aj záverečnú scénu s vtákmi, ktorá bola fascinujúca a len tak na ňu nezabudnem. Taktiež mi nedá nespomenúť humorné momenty vo filme, ktorých bolo tak akurát a z chuti som sa na nich zasmial. Samozrejme všetko má svoje muchy a Hobbit nie je výnimkou. Dojem z filmu mi kazila jeho dĺžka. Keďže je Hobbit podľa predlohy jednej (nie ktovie ako dlhej) knihy a Jackson ho rozdelil na 3 časti (asi chce ryžovať prachy) bolo cítiť vo filme časové naťahovanie (čo niektorých šialených fanúšikov určite potešilo). Celé to mohlo byť aj o tých 40 minút kratšie a okresané o pár naozaj zbytočných scén ktoré u mňa k zážitku nepridali. Efekty sú takmer dokonalé. Miestami mi ale pripadalo akoby nimi Jackson plytval a agresívne dosádzal do každej scény niečo počítačovo animované (menej je niekedy viac). Napriek všetkým kladom a záporom je Hobbit fajn návratom k Stredozemi. Oceňujem, že by si mohli prísť na svoje aj diváci ktorý nevideli LOTR, keďže to má len minimálny súvis s pár postavami a témou Stredozeme. Takže nefixuje k zhliadnutiu Pána prsteňov. Porovnávaniu s LOTRom sa asi nevyhne aj keď si myslím, že obe sú o niečom inom takže nejako to porovnávať je zbytočné. Hobbit určite neurazí a pre fanúšikov Stredozeme a LOTRa je to povinná jazda. Čo sa týka ostatných, ak máte voľných 169 minút času môžem vám ho odporúčiť ak vás príbeh aspoň trošku zaujíma. Prvá časť trilógie býva takým úvodom ku všetkému a očakávam, že tromfy má ešte Peter Jackson v talóne na ďalšie 2 časti ktoré si určite pozriem. Moje hodnotenie 78%. ()

Balllaz

po traileru jsem ocekaval pouze mluveni,mluveni a mluveni....nakonec se dostavili i akcni sceny ale i kdyby se jen mluvilo a mluvilo stejne by me to bavilo...ted jen cekat na dalsi dily ... ()

HOMOerectus

Od Hobita jsem toho čekal opravdu málo. Akční pohádkový příběh ve svižném tempu, který taky přišel. V Jacksonově podání to ale člověku vůbec nevadí a naopak si to užívá. Ačkoliv má kniha přibližně jen 200 stránek, dokázal z toho Jackson vyždímat opravdu všechno v tom nejlepším podání. Pomalejší rozjezd mi vůbec nevadil, protože na to jsem hold (viz. konec Návratu Krále) od Jacksona zvyklí. Poté se to ale už jen hrnulo skvělými scénami a za nejvtipější scénu pokládám hádanky mezi Bilbem a Glumem, kdy jsem při Glumových grimasách spadl smíchem ze židle. Vezmu-li si v potaz, že tato první zfilmovaná část, je pro mě v knize nejnudnější, tak se nehorázně těším na další dva díly. ()

Horác

Knížka Hobit je hravá, vtipná a velmi zábavná. A není ani moc dlouhá. Dá se z ní udělat roztahané, pompézní a vizuálně přitažlivé poloprázdno? Jistě, že ano. O to víc, že dílčí zápletky, schémata a rozuzlení jsou již stokrát ohrané z Pána prstenů. Ale čumět na to budu, to zase jo. Run, you fools:) Upgrade: tak asi po pátým shlédnutí musím říct, že si mě poetika filmu získala. Přidávám hvězdičku. ()

DjLibnei

Něco mezi 3 až 4 hvězdičkami... Nádherně natočené, parádní scény, opravdu na oko se mi to velice líbilo. Dlouhá stopáž mě nevadila, ba naopak, už se těším na pokračování. Jsem rád, že se točí takové filmy, opravdu chuťovka. Ale má to pro mě jedno velké ale!!! Vždy, opakuji VŽDY to dopadne pro výpravu až trapně dobře. Ze situace, z které není úniku se vymyslí nějaká kravina, aby to skončilo happy endem. Hodně mi to vadilo, hlavně v závěru (scéna, kdy Gandalf pošuškal motýlkovi něco do ouška a přiletěli ptáci... Nebo milion skřetů útočí na výpravu a co se nestane, výprava uteče...) Tohle působí opravdu strašně jako pohádka. V tomhle směru zlatý Pán Prstenů! 70 % ()

Desmi

Jakožto fanoušek filmů LOTR jsem byl pln očekávání Hobitího dobrodružství. V Pánovi Prstenů se, dle mého názoru, Jacksonovi podařilo předčít Tolkienovu knihu - knihy. Jenže u Hobita, kterého jsem měl včera možnost konečně vidět, tomu tak nebylo. Ačkoliv jde o kolosální epickou akci, skoro mne to až nudilo. Jackson film natahuje jak se dá, z knihy nevypustil nic a naopak ještě něco přidal. Sakra proč ?! Je to ale pořád krásně nevšední dobrodružství, které mi na filmových plátnech chybí. Nejspíš bych dal i plný počet hvězdiček, protože tenhle film uvidím určitě ještě několikrát, ale nemohu to udělat z prostého důvodu. Udělat totiž z malé knihy 3 několikahodinové filmy a rok po roce je pouštět do oběhu, aby zisky byly co největší, je zločin! ()

SuzukiZ

Přistupovala jsem k filmu jako k zajímavému snímku, který mnoho mých známých chtěla vidět, takže jsem to považovala za něco "must-see". V žádném případě neříkám, že to nebylo zajímavé nebo ztráta času (byť to mohlo být trochu kratší), nicméně jsem od toho čekala něco nového, neotřelého.. a zatím mi to přišlo jako kopie Společenstva prstenu - na začátku přemouvání, aby hlavní hrdina šel s nimi, pak cesta, boj, hlavní hrdina se ztratí, málem všichni umřou, nakonec dojdou na okraj cílové země. Jen se 2 rozdíly - 1) hlavní hrdina se nejmenuje Frodo, nýbrž Bilbo, 2) nehoní je černí jezdci, ale trolové. Kdybych si byla bývala přečetla předtím knihu, možná bych nebyla tak kritická, ale neřekla bych, že jsem v této pozici sama (že nečetli a přesto viděli), Film není od základu špatný, jen.. jak přes kopírák. Scenérie, které se zdály tak úchvatné u LOTRa, jsou zde ty samé.. Stejný průběh, stejné zvraty, stejné.. Lituji :( ()

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele

19.08.2022

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

10.02.2022

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021