Hobit: Neočekávaná cesta

• USA The Hobbit: An Unexpected Journey (více)

bk81

Jedine, co tomuto hitu skodi je, ze Pan prstenu tu byl driv a tohle "jej pouze kopiruje". Kazdopadne se na to porad hezky kouka a patri to k tomu nejlepsimu, co bylo letos v kinech l videni. ()

tomeek

To natažení na tři filmy je opravdu citelné. Hobit nepoužívá skoro vůbec žádnou vyprávěcí zkratku, všechno jde strašně dopodrobna a popravdě, jak tu nejeden divák píše, ve filmu se, dá se říct, kromě pár soubojů a prchání, vůbec nic nestane. Vizuálně hezké, 3D kvalitní, ale nenásilné, sem tam zábavný moment, ale příběhově je to docela chladné, některé detailní záběry v bojích totálně nepřehledné a na rozdíl od Pána Prstenů mě děj skoro vůbec nevtáhl. Zkrátka osud postav mi byl úplně ukradený (Gandalf i Bilbo to přežijí, o tom víme a zbytek postav vidíte poprvé a je jich tolik, že ani nevíte, kdo je kdo), protože všichni vždycky o chloupek vyváznou z nebezpečí a člověka to napočtvrté už tak otupí, že o postavy prostě nemá strach. No prostě - proti prvnímu zážitku ze Společenstva prstenu nemám u Hobita pocit, že musím vědět, jak to celé dopadne. Vrchol filmu je asi scéna s Glumem, který opravdu nahání hrůzu a je Serkisovi snad ještě podobnější, než v PP. Chybí tomu to srdíčko :) A nebo na tom možná má podíl začátek projekce v 23:30, takže po východu ze sálu ajmexu o půl třetí ráno jsem myslel hlavně na postel :) Slovy Schmidta z The New Girl: "Kdybych chtěl vidět trpaslíky večeřet v reálném čase, zajdu si do čínské čtvrti!" Tři hvězdy je málo, takže 3,5* ()

skrblik007

Hobbit mi přijde trochu zdlouhavý, možná měl Jackson přece jen zůstat u dvou dílů, nebo to alespoň udělat kratší. Zvláště prostředek je takový... zkrátka delší než mohl být, aniž by to vadilo. Dialogy pravděpodobně potěšily fanoušky knihy, mně by však nevadilo, kdyby se vyskytovaly v menší míře. Také scény s Radagastem (pořád mi to evokovalo naše pivo Radegast :-) ) mi přišly zbytečné, takové ujeté, moc se to tam nehodí, ale což... Akční scény jsou ale velmi dobré (jen při té se zlobry nemusel režisér tolik stříhat), a celkově je to fajn jízda v překrásné krajině s vtipnými postavami (Freeman se toho ujal na 100%). O kulisách, kostýmech a Glumovi se nemusím ani zmiňovat - perfektní! A potěšilo mě fikané propojení s trilogií LoTR. Nejprve jsem chtěl jít na 3D, po nepříliš kladných recenzích na třetí rozměr a dabing jsem nakonec zvolil variantu 2D v originálním znění a nelituji. Nepřišlo mi to jako film dělaný pro 3D. Takže, i když jsem nečetl knihy a nejsem nějak zvlášť velký fanoušek Pána prstenů, tahle dobrodružná akční fantasy mě zaujala. ()

ProfesorLotr

Počáteční nadšení, když jsem byl ovlivněn nadšením, že jsem znovu v mém milovaném světě se sice už nikdy opakovat nebude, sice to je nekonzistentní, sice napětí, akce, charaktery, hudba, příběh ani emoce se v porovnání s Pánem Prstenů nechytají, tak stále je to neskutečný fantasy nářez, kde může jakákoliv žánrová konkurence brečet do kouta. Přestože efekty jsou chvílemi (v pokračováních platí dvojnásob) zbytečné a ne úplně dotažené, tak Jacksonův styl vyprávění k moderním trendům nesklouzl a je to pořád dobrodružná zábava pro celou rodinu jak z minulého století (snad ještě více takový retro-feel narace jak Pán Prstenů). Minimálně po technické stránce je to ve všech kategoriích oscarový snub jak prase. Z vizuálního hlediska se v ohledu originality máloco tak chytá. Co mi trochu nesedlo byl humor a nějaké části, které brali autoři z knihy až moc doslovně a klidně tam mohly zůstat. Srovnávat s Lotrem je ale celkově nesmysl, jelikož i kniha po všech stránkách prohrává. Neříkám, že je to perfektní film a že kdyby ho lidé neporovnávali s Pánem Prstenů, tak by byl, ale přesto je to blockbuster, který má duši, a to se dnes sakra cení. 99% ()

otík

Tak mám první filmový počin nového roku za sebou a docela si mnu ruce, i když trochu ty ruce o novozélandský písek drhnou. Je zřejmé, že jestliže je poměrně krátká knižní předloha Hobita roztažena do tří dílů stejně jako byl o poznání tlustší svazek Pána prstenů, něco tady nehraje. S takovým poznáním musí člověk k takovému filmu přistupovat. Proto nepřekvapí opravdu dlouhý první film, nepřekvapí xkrát opakované kamerové přelety přes krajinu, zbytečně dlouhé scény z různých nor, hor, dolů, propadlin, Roklinek, ... Ale čert to vem. Na to já dlabu. Film jsem si nebývale užil, návrat do Středozemě byl jako návrat mezi přátele. Na filmu by se dalo kritizovat spousta věcí, ale proč bych to dělal, když jsem věděl, do čeho jdu. Potěšilo především zapracování dodatků k Pánovi prstenů do celkového už tak prostého děje a hlavně scény s Glumem. Na dvoječku už se těším. ()

reky

Vzheldem k tomu, že jsem knižně poznamenán pouze prstenovou trilogií, s předlohou srovnávat nemohu. Po menších obavách o přílišnou roztahanost však nakonec spokojenost. Jistě, někde okolo poloviny to trochu drhne a možná by to mohlo mít klidně i o třetinu kratší stopáž, ale proč, když je to vizuálně neuvěřitelně poutavé, část s Glumem je famozní... I humor funguje hodně dobře. Oproti Pánu prstenů tak Hobitovi schází hlavně lepší postavy a vztahy mezi nimi, taková ta osudovost a naléhavost (což však bude dáno odlehčenější formou samotné předlohy a spíše jednoduchým příběhem). Být tu více scén, jako je let na orlech, vůbec bych se nezlobil... //2D, titulky ()

DannyJ

Film, na který sem čekal celý život! Vidět na plátně opět staré známé jako Gandalf nebo Elrond je pro mě prostě nedocenitelné a to nemluvím o tom co se mnou udělalo, když sem viděl Bilba (Ian Holm) s Frodem. Peter Jackson se opět předvedl jako režisér, který jediný má tu moc zfilmovat Tolkienovy knihy. "Can you promise I will come back?" "No, and if you do you'll not be the same." ()

vesper001

Někde jsem se zřejmě nakazila dospělostí, jinak si neumím vysvětlit skutečnost, že bývalý vymetač Tolkienconů, co se ještě před pár lety nestyděl jít po ulici v převleku za obyvatele Středozemě a tiše sestře záviděl Prsten, musel být na Hobita prakticky dovlečen. Anebo jsem se jen moc bála zklamání, protože recenze jej vavříny zrovna nevěnčily. Výsledek: nebylo to zklamání, ale ani Pán prstenů. Spíš jsem si připadala jako na vydařeném třídním srazu – objevili se skoro všichni staří (ne)přátelé, pravdaže místy zázračně omládlí (Elrond) nebo digitálně vylepšení (vrrci). A dokonce se zúčastnili i členové jiných tříd (Transformers, Hellboy, Harry Potter). A večer příjemně uběhl při vyprávění o neočekávané cestě necestě k vysoké hoře plné dobrodružství. Schéma příběhu je v podstatě identické s prvním dílem LOTRa – historie, start z hobití nory, akce, Roklinka, akce, akce, akce, otevřený konec (s výhledem :). Rozjezd je sice poněkud zdlouhavý, ale i skalní fanoušek potřebuje chvíli, aby se ve Středozemi znovu rozkoukal. Herci z minulé série si návrat viditelně užívají a mě zas potěšil velký prostor, který v Hobitovi dostali vrrci. Potyčky a souboje mají dobrý drive (hrstka statečných přežije jakoukoli přesilu i pády do hlubin bez jediného škrábnutí), ale skutečně napínavá je především hra o život a o Prsten mezi Bilbem a Glumem. Jen mi vrrtá hlavou, co chce ten Peter Jackson řešit ještě další dva díly, když Společenstvo trpaslíků má už horu na dohled? ()

wendelin9

Jako fanoušek knižní předlohy jsem byla velice mile překvapena, a proto dávám Hobitovi plnohodnotné 4*. Peter Jackson mě stejně jako u trilogie Pána prstenů nezklamal a Středozem i její hrdiny nám představil v tom nejlepším světle. Film má neuvěřitelný náboj a každá scéna má své osobní kouzlo - ať už jde o charaktery postav, krásné scenérie Nového Zélandu nebo dech beroucí efekty. Upřímně musím říct, že mi nevadila ani téměř 3hodinová stopáž, spíše naopak, náramně jsem si to užívala až do poslední minuty. Dále musím vyzdvihnout fenomenální ztvárnění všech 13 trpaslíků, kteří jako by představovali jen jednu postavu s obrovským (a různorodým) charakterem, stejně jako samotný Bilbo, kterému jsme zobala z ruky od začátku do konce... Ale abych jen nechválila, je tu i pár důvodu, proč ode mě snímek nedostal plný počet *. Začátek mi přišel až příliš zdlouhavý a nerozumím tomu, proč se v úvodu musel objevit Frodo. Dále mi přišly docela scestné i scény s čarodějem Radegastem, hlavně pak ta, kde 10 minut oživuje ježka, aby i nejméně chápaví diváci pochopili, že něco opravdu není v pořádku. Humorné scény, kterých je v této fantasy pohádce požehnaně, jsou občas příliš okaté a nesmyslné a mě osobně byly trnem v oku. Nakonec nemůžu nezmínit fakt, že ve výsledku bude mít tato velkolepá podívaná 3 díly a skoro 9 hodin, což už je opravdu na pováženou, co Petere...? ()

filmmovier

Můj 1000. komentář si asi nezasloužil lepší film: Péťa Jacksonů se vrátil do Středozemě a já byl opět zcela a naprosto unešen. Hobit se vyrovná Pánovi prstenů a je jen asi o setinu procenta slabší, než původní trilogie. Nepřišlo mi to příliš natahované, stále se tam něco dělo a já se fakt královsky bavil. Možná až na konci film trochu ztratil dech. Takže - první třičtvrtě hodinka z Hobitína byla přepychová a naprosto mě bavila. Trpaslíci byli super a Martin Freeman byl absolutně senzační. Potěšil mě nejen Ian Holm, ale i Elijah Wood, trochu vzpomínek bylo. Krajina mě zase absolutně odvázala, hudba Howarda Shorea více než nadchla, potěšil mě Elrond, Galadriel a hlavně Saruman, to provázání udělal Jackson fakt přepychově. Hobit je oproti původní trilogii mnohem vtipnější a zábavnější a na spoustě scén to bylo znát, ale epický a výpravný je přinejmenším stejně. Glum mě nadchnul, trollové byli nezapomenutelní, fantazie běžela na plné oprátky. Ultra super byly scény se Šmakem a Necromantem. A jo, samozřejmě je to nejvýpravnější film loňska spolu s Avengers, ale to sem nepleťme. Takže, co potěšilo? Staré známé postavy, Nové postavy, obsazení, epické obrazy, epická hudba, krajina, efekty, Glum, Necromant, Šmak, spoustu, spoustu vtipu, Radagast, trpaslíci, finále, to oživení(jako bych byl doma...) A ten film nemá absolutně žádnou chybku. Obdivuju Christophera Leeho, jeho čilost bych chtěl mít. Obdivuju Petera Jacksona a všechny co tomu pomohly na plátno a rozhodně se těším na letošní zimu. Hobit je totiž král tohoto roku a sesadí ho asi až Šmak.... Jasně, 100%, to ani nejde jinak. Mrkněte, to se nedá popsat slovy a jeden internet k´tomu nestačí. ()

panMartin

Dalši z řady filmů u kterých nevím jestli 3 nebo 4 hvězdičky. Pán prstenů to není, Jackson se trochu opakuje, ale ta atmosféra je tam pořád úžasná. Návrat po tolika letech opět do Středozemě oslní. Chvílema mi to připadalo strašně zdlouhavé. Hobit má pomalejší rozjezd, ale postupně dostává více šťávy a divák si v závěru nepřeje konec, teď nezbývá nic jiného než čekat na další díl. Každou druhou scénu (úvodní příchod trpaslíků do Bilbova obydlí) mohli zkrátit na třetinu a řadu dalších scén. Hobit je fajn fantasy pohádka, událost roku se však nekoná. ()

URBAN

Brilantní a důstojné " pokračování " Pána prstenů nehledě na to že tenhle Hobit zraje každým zhlédnutím jako víno popravdě jsem takové milé překvapení nečekal obzvlášt po přečtení knihy která je dost pohádková a Pán prstenů je takový dospělejší tak jsem si myslel že zfilmovaný Hobit bude jenom jedno velké zklamání které tu bude s námi jen za učelem vydělat balík peněz noo joo je tu taky proto co si bude povídat , ale nejen za tímto učelem a třeba mě ukamenujte , ale Hobit je mnohem lepší než Pán prstenů sice nepřeskočil svoji dobu jenže to snad v dnešní době ani nejde ( 14.12.12/Cinema city , 31.12.12/PC , 4.4.13/MAC , 17.11.13/MAC/Director's cut: 183 min , 13.12.14/PC/Director's cut: 183 min , 9.3.18/TV/Director’s cut 183 min ) ()

Nivenx

Tak po druhé projekci Hobita ohodnotím drobet jinak než poprvé. Poprvé přišlo malinké zklamání v tom stylu, že se mi zdálo, že je to strašně prodloužené a to zbytečně a že jsem se občas nudil, ale podruhé hodnotím už drobet jinak. Jde o velmi dobrý počin ze kterého je cítit velikost pána prstenů a to hlavně společenstva od začátku do konce akorát že zde figurují jiné postavy a chování sarumana jsem si představoval drobet jinak. Přeci ale jen na genialitu Pána prstenů to nemá. Vstahy mezi trpaslíky, Bilbem a Gandalfem opravdu nic moc a scénář mi přijde takový málo propracovaný. Celé je to nafouklé vizuály a dlouhými pohledy kamer, kolikrát bez jediného slova, a když už nějaké postavy mezi sebou mluví, tak jen základy a nic nerozvíjí. Ale jinak o moc větší spokojenost než při první projekci. Jediná scéna která mi přišla, že se do toho filmu prostě nehodí, když ožily ti obři z kamenní. To byla naprostá Jacksonova zhovadilost obřích rozměrů co se tam vůbec nehodila. Jinak celkové zpracování velice slušné a například hádanky s glumem mi přišly jako geniání nápad. Je to mnohem pohádkovější než pán prstenů. Jsem rád za další návštěvu ve Středozemi a Jackson má pořád stejný zápal, akorát by to chtělo ještě drobet máknout, aby to mohlo být TOP. 85% ()

sir-dave

Bylo fajn po dlouhé době zase nahlédnout do země Pána prstenů, ať už to udělal Jackson skrze peněz nebo protože to prostě chtěl. Jako fanda jsem za Hobita více než rád, ikdyž jsem měl menší obavy. Větší polovinu na zfilmovaném Tolikenovi mi dělá hlavně skvělá hudba (The Misty Mountains Cold) a krajina, přelety, které stále neomrzí. Vůči LOTR to je o něco slabší, nepřineslo to prakticky nic až tak zásadního (nic moc taky nepokazilo). Je to taková trpasličí pohádka s jedním odvážným Hobitem (Martin Freeman ho hraje dokonale). Časově by tady utekly klidně i tři hodiny. Neočekávaná cesta pomalu rozvinula příběh a nalákala na další dva díly. Prozatím jsem to hodnocení mírně nadsadil a počkám si, jak to bude působit jako celek. ()

Pilgrimka

Bylo to pohádkové a strašidelné a fajné a tak vůbec, a humor tomu taky nechyběl. Freemana mám hodně ráda, takže mě těší, že mě nezklamal, protože jsem si ho neuměla nějak představit v takové roli. Těším se na další díl, který musím vidět na plátně, protože teď jsem to štěstí neměla...A masky,kostýmy, vizuální efekty....ty byly epic! ()

Deyw

Ty malý parchanti pořád někudy lezou..jednou jsou samy..pak je tam snima i ten dědek..pak se zase rozdělí..pak se najdou..pak to skončí...hudba,vizuál jsou skvost..krásná příroda...dokonce sem se i pobavil, vtipných scén je dost a uteklo to sakra rychle.. :) ()

Radiq

Tak asi konečně jednou film, ve kterym měli šanci zahrát si i škaredí herci. Bylo to všechno moc hezky nasnímaný, krásná příroda a vychytaný ty města a venkovní záběry prostě lahůdka. Ale jinak 13 dědků hrajících si na trpajzlejky, no prostě koukat na ty ksichty tak dlouho, to mě docela tankovalo. Taky je to zaměřený spíš na děcka a široké publikum, takže moc krve tam nečekejte, i když se tam sekají hlavy, končetiny, pářou se břicha a zabíjí se stovky skřetů. Přitom ztráty na kladné straně nejsou žádny. Digitálníma efektama se tam rozhodně nešetří a někdy by to chtělo trošku zbrzdit. Sice se to docela solidně drží předlohy, která mě sama o sobě moc nebavila, ale tím pádem chápu, že tam chcou nacpat všechno, a proto to trvá tak dlouho... a je to rozděleny na tři části. Kouknu se na všechny, ale žádny velky nadšení necítím... ()

Lachtaan

Možná jsem divnej, možná jsem jen ovce dnešního světa milující vyhlazené digitální efekty. Ale i podáním talentovaného režiséra a ještě zručnějšího scénáristy Petera Jacksona a především nenahraditelně sehraného hereckého ansáblu bude pro mě vždy Hobití trilogie o větev výše nad oslavovaným Pánem prstenů. Věřím, že tomu hodně dopomáhá to mé štěstí, že jsem všechny díly novodobého příběhu ze Středozemě viděl na velkém plátně, kde mě kdysi ještě jako podpůrce 3D efektů zcela ohromily. Šílená stopáž, kterou v sebelepším snímku moc neuznávám, v kině zkrátka utíká mnohem svižněji a o dost méně otravněji, než posléze doma u mnohem menší obrazovky a se spoustou rušivých momentů. A právě proto jedny z nejlépe vizuálně vykreslených filmů mám o ždibec radši, než jejich slavnější následovníky, jejichž premiéra v kinech probíhala v dobách, kdy jsem se vozil v kočárku. ()

DragonnCZ

Abych byl upřímný když jsem poprvé Hobbita viděl po neuvěřitelném Pánu Prstenů, byl jsem pořád okouzlen, jenže po pár rocích, už mi ta okouzlenost opadla a na Hobbitovu trilogii začínám pohlížet z jiné perspektivy. Ačkoliv i Hobbit má své vysoké kvality a Peter Jackson má stále své ambice, je zde cítit, že to už není ten legendární epos Pán Prstenů. Příběh už nemá tak silné emoce a napětí. Je více pomalejší, dialogovější, akce nemá takový říz a zábavnost a poztrácí napětí, no a také postavy, kterým se nedostává takové hloubky jako v Pánu Prstenů. Co ale dostaneme Gandalfa, Bilba a skvělého Thorina, který se mi zaryl do srdce až do třetího dílů a byl za mě jeden z nejzajímavějších z Hobbitovi trilogie. Co se týče dalších aspektů jako je kamera, hudba, režie nebo scénář pořád stále vrním blahem a Peteru Jacksonovi adoruji jako filmaři, jenže zde je cítit, že jednu knížku nezvládne rozložit na tři filmy a stačilo by to i bohatě na dva kvalitnější filmy. Tak či onak film mám pořád strašně rád a pohlížím na něj skrze nostalgii, kouzelnost a šarmantnost Středozemě a rád si při každém rewatchi Pána Prstenů dám i trilogii Hobbita. Filmu uděluji 8-9/10 ()

chelseaman22

Zahoďte kdejaká očekávání! Na Hobita musíte hledět jako na samostatnou jednotku, jež je v jistých mezích absolutně odlišná od od přeslavné oscarové trilogie. A právě v tom bych viděl kámen úrazu. Jestliže divák bude posuzovat Hobita dle standardů Pána prstenů, tak po závěrečně scéně bude nabručený a nevrlý jako pan Dudley po zjištění, že Hagrid si chce odvést Harryho do Bradavic. Tříhodinový večerníček uchvátí každého nenáročného diváka. Za povšimnutí taktéž stojí úplná absence byť jediné kapky krve aneb ideální vánoční rodinný film. To nejlepší z Hobita lze rychle stručně shrnout: Výprava, kostýmy, v každé scéně všudypřítomný humor (všeho moc škodí) a jisté naprosto jedinečné scény (na druhou stranu jich určitě nebylo tolik, kolik by divák bych schopen bez úhony snést). Scéna Gluma a Bilba u jezera je fenomenální, absolutně bezchybná. I když budu snímek považovat za pohádku, tak i přesto lze objevit kvanta chyb, jež diváka udeří do očí. a) Snímek je zbytečně dlouhý - určitě nebudu sám, koho půlhodinová Odysea v noře Bilba Pytlíka vyloženě nudila. b) Že by impotentní Howard Shore? Jedná jediná nová melodie, jinak otřepanosti (které sic nikdy neomrzí) z Pána prstenů. c) Kamenní obři aneb takhle to vypadá, když JACKSON vymyslí úplný kýč. d) Kdyby bylo maximálně pět trpajzlíků, tak by nikdo neřekl ani slovo. Všechna negativa jdou ale stranou, když vám během snímku několikrát přeběhne mráz po zádech. Pak poznáte, že před sebou máte jedinečný filmový zážitek. 85% Celosvětový výdělek k 1. 1. 2014: $1,017,003,568, což je 3,39 násobek budgetu..........16. nejvýdělečnější snímek historie ()

Ian McKellen se chce vrátit do role Gandalfa

Ian McKellen se chce vrátit do role Gandalfa

04.09.2024

Po oznámení toho, že se skrze film opět vrátíme do Středozemě, se na internetu hojně spekulovalo o tom, jakou kapitolu Tolkienových dějin bude snímek adaptovat. Dnes už nemáme tak kusé informace, neb… (více)

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele