Hobit: Neočekávaná cesta

• USA The Hobbit: An Unexpected Journey (více)

Killingjoke

Trilogii Pána prstenů jsem poprvé celou shlédl až letos, což je dobrých deset let od uvedení prvního dílu. Důvod, proč jsem se mu takhle dlouho vyhýbal je prostý. Příběh, postavy a celý ten humbuk kolem mě dokonale míjí. Přesto nepopírám, že Návrat krále byl docela koukatelný. První díl Hobita si na tak dlouho neodkládám, abych za čerstva zjistil, jak se věci mají a jestli se něco změnilo. No, když se mluvilo o dvou dílech, možná by to ušlo, ale rozšíření na tři ve mně vyvolávají obavy (ale prachy jsou prachy, takže hurá do toho a necháme tam i to, co mělo skončit v koši). Neočekávaná cesta jsou skoro tři hodiny natahované dějové plytkosti, klišovitého putování z bodu A do bodu B, digitální přesycenosti a absence záporné postavy, která by mne přesvědčila, že hrdinům jde opravdu o život. Chybí mi tady Viggo Mortensen (chápu, že v příběhu jeho postava nemá místo), na druhou stranu jsem uvítal, že Elijah Wood má pouze malý štěk na začátku, protože jeho zbabělý Frodo, za kterého vše udělá „ten druhý hobit“, mě u Pána prstenů neskutečně štval. Herecké výkony jsou nemastné, neslané a jako jediný tak může vyniknout herecká jistota Ian McKellen. Režisér Peter Jackson se nikam neposunuje a využívá postupy, které vyšly u minulé trilogie a ani se nesnaží přidat nějakou invenci. Jenže do stejné řeky dvakrát nevstoupíš… Hobit však pro mě není zklamáním, jak by se mohlo zdát. Neočekával jsem nic víc, než nám bylo nabídnuto a tak jej beru jen jako další film, na který se třeba jednou za pár let podívám znovu. Možná tato podoba filmu bude skalním fanoušku Pána prstenů stačit, ti nezaujatí však jásat určitě nebudou… ()

Ssoumess

Pane Fuko, Pomo, a vsichni ostatni radobyznalci: dete se vycpat! Jestli mohla filmova adaptace Hobita vypadat jinak? - urcite ano Jestli mohla vypadat lip? - tezko. V LOTRovi jsem nekolik vytek k nepovedenym zmenam originalu mel. Jde videt, ze si Jackson ze sve predchozi prace dokazal vzit to lepsi a vytvoril jeste uchvatnejsi a promakanejsi pribeh z meho oblibeneho sveta. Pokud se nekdo z kritiku ohani tim, ze nechape souvislosti, tak by vubec nemel kritiku psat (prirovnal bych to ke snaze o kritiku k Umuceni Krista, bez zakladni znalosti Noveho zakona). Ja sel do kina s predsudky a neocekaval jsem stejny uspech jako u Lotra ( mozna i proto,ze se jedna spis o pohadku, nez o dobrodruzny pribeh), nicmene vysledek mi vzal jakekoli pochyby, ze Jackson je borec jak svina.... Hobit je promakanejsi, presnejsi, lepe zahrany, dynamictejsi, prohudebnenejsi (nevim jak jinak napsat propojeni ustredni melodie s dejem;)) a hlavne zabavnejsi, nez LOTR FOTR! Opravdovy znalec dila, ktery nehleda vsude neexistujici chyby ()

Drakenovec

Výborný film. Musím ale říct, že začátek byl opravdu takový trošku roztahaný, ale jakmile se to rozjelo, tak to stálo za to. Oceňuji i super hlášky a humor tak, jako jsme mohli vidět i v pánovi prstenů. Ale co se mi líbilo, tak byl ten děj, že šlo vidět, jak to je všechno promyšlené. Ale nevím teda, jestli by se mi líbil film, kdybych četl knížku anebo kdybych neviděl žádný díl pána prstenů. To je asi snad jediná kritika z mé strany, ale jinak opravdu solidní film a Martin Freeman je vynikající. ()

Torgal

Svojim spôsobom veľké sklamanie. Vedel som, že Hobit nie je Pán prsteňov a že mám očakávať rozprávkovejší, jednoduchší film, no aj tak som nebol dostatočne pripravený. Jackson do filmu prepašoval tony odkazov na svoj masterpiece spred desiatich rokov, ale tie len zvýraznili to, že Hobit na PP absolútne nemá. Je to len výlet do krásnych exteriérov Nového Zélandu, ktorému ale chýba niečo viac. V PP bola cítiť, že ten film vznikol kvôli láske tvorcov k látke, u Hobita mám dojem, že vznikol pre peniaze. Mám s týmto filmom veľa problémov a nie všetky viem opísať slovami. Zbytočný "mrázikovský" Radagast, nehodiaca sa línia s Azogom, strašne zostarnutý Gandalf, ktorý prišiel o takmer všetku svoju charizmu sú len špičky ľadovca. Na druhej strane je to krásne natočené, kopa scén sa podarila (večera u Bilba a hlavne hádanky v tme), Martin Freeman je skvelý Bilbo a trpaslíci sa tiež podarili. K štyrom hviezdam som sa zmiloval v podstate len kvôli nostalgii a tomu, že keď som mal 13 rokov bol pre mňa Hobit najlepšia kniha na svete. Uvidím, čo s tým ale urobí druhé zhliadnutie. 7/10 ()

ortoncz

Tak jsme se vrátili do Středozemě a zase to bylo moc krásné. Krajina Zélandu v plné kráse . Jediné epické fantasy od Pána Prstenů. Není tomu co vytknout. Zajímavé kam se Peter Jackson posunul od Braindead. Děkuji Marcelu Vaňkovi. 95% ()

Jakubik

Předem bych chtěl říct, že nejsem fanouškem Pána prstenů. Na Hobita jsem šel v podstatě jen kvůli technologii kterou byl natáčen. Od tohoto se budu odrážet. První v podstatě novinkou ve filmovém světě je HFR. Musím říct, že tato technologie má ještě dost času než se vychytají všechny mouchy. Dvojnásobný framerate působí při některých scénách až velmi směšně. Co se týče zvuku Dolby Atmos tak musím smeknout jedná se o hodně dobrý zvuk. Samotné 3D patří k tomu nejlepšímu co lze vůbec vidět ale toto je hodně diskutabilní a jedná se o můj subjektivní názor. No shrnul jsem v kostce technologie a teď napíši jen něco málo k filmu a budu velmi stručný. Jak jsem se již zmínil tak Pán prstenů se mě nelíbí sice to dodneška nechápu proč. Mám totiž fantasy a tyhle všemožný obludy rád. U Hobita tomu bohužel je stejně jako u Pána prstenů a asi jsem zjistil proč. Obě tyhle pohádky mají prakticky stejný průběh který mě prostě nedokáže strhnout. Takže tu je skoro 3 hodinová pohádka která mě nějak zvlášť nenudila. Fantastická velevýprava a efekty to je prostě síla. Film má skvělé sympatické obsazení ale absolutně postrádá dynamiku a bohužel bych to udělal pouze na 2 díly. Takže za toto všechno uděluji Hobitovy přesně zasloužený průměr. BTW triologie i tak dokoukám :-)… ()

Mukunda

Já jsem fanouškem Tolkiena, na Hobita jsem se těšil, a líbilo se mi to. Některé momenty mě překvapily, něco se mi lehce nelíbilo, kolem a kolem mi to ale náladu nezkazilo, na pokračování se těším. Chválím, že se povedlo dát tomu více "pohádkový" vzhled. Rozvleklé mi to nepřipadalo, snad kromě samotného konce - pohled na horu by jako konec bohatě stačil. Martin Freeman je skvělým Bilbem. ()

Stíba

Nevidím důvod nepasovat Hobita pěti hvězdami, minimálně vzhledem k zážitku z IMAXu. Absolutně sem z něj neměl pocit nějaké odfláknutosti, roztaženosti ani čehokoliv jiného, často kritizovaného, u mě je to stále fantasy na top úrovni, která pokračuje v tom co začalo u Pána prstenů a těším se na další díly. ()

pepa3rd

Návrat do známého prostředí, do příběhu, který předcházel původní trilogii, ovšem ve zcela jiném duchu. Kdo očekával stejně tíživou atmosféru jako v Pánovi prstenů, může být místy zklamán, protože minimálně v první polovině filmu se až příliš mísí vážná témata osudů trpasličího národa, života i smrti s dětinskými vtipy, které mi často přišly vsazené do děje příliš kostrbatě a účelově. Hnědý čaroděj připomínal Jar Jar Bingse z jiné série, naštěstí jeho roli nepřejal doslovně a po několika eskapádách z plárna zmizel, a i komická vložka se zlobry byla jak vystřižená z prvního Harryho Pottera. Chápu, že kniha je krátká a určená dětem, které by se u filmu bez podobných eskapád nudily, ale na druhou stranu, je film, kde létají vzduchem useknuté hlavy a Glum ubíjí zlobra kamenem opravdu pro děti? Možná by bylo lepší ten příliš dětincký motiv vynechat, i za cenu zkrácení celého filmu a zaměřit se na skutečný návrat do Středozemě. Přitom film dostatečně odlehčuje vynikající Martin Freeman a jeho obyčejně neobyčejný maloměšťácký pulčík, který je do dobrodružství vtažen proti své vůli a vyrovnává se s tím po svém. Jeho postupná proměna je téměř dokonalá (zde se film vzdaluje od předlohy). K tomu přidejte úžasnou atmosféru i vizuální stránku, skvěle role hašteřivých trpaslíků a vznikne povedený návrat do Středozemě, ze kterého vás bohužel občas vytrhne nějaká ta facka. 80 % ()

KOOHA

Neuvěřitělně pomalý tempo, kde všechno hrozně trvá a ta délka filmu je zabíjející. Jackson použil snad všechno co natočil. Měl se držet původní myšlenky udělat dvojdíl, takhle to celé je děsně špatný. Na Pána prstenů se podívám kdykoli znova, ale na Hobita ne. ()

Castielo

Těch 5* není proto, že jsem nějakej velkej fanda série LOTR, ale za kvalitu. Celé ty skoro 3 hodiny jsem si to užíval, emoce se u mě střídaly pekelně rychle a moc se těším na další pokračování. Doporučuji. Jediné co bych vytknul je občasný pubertální humor. Trochu potěší, ale bez něj by to bylo vážnější, lepší podle mě. ()

PEZ

Ehm. Napriek nie moc velkym ocakavaniam, nedostal som ani len to co som cakal. Uz trailer naznacoval, ze pribeh nebude mat toho vela co ponuknut. Zial, dnesne 3 hodiny v kine to len potvrdzuju. A nezachrani to ani 3D HFR. Apropo HFR: ocakaval som, ze bud budem jeho novym zastancom, alebo zatratovatelom. Cuduj sa svete, ani jedno ani druhe. Nebolo to horsie, ci lepsie, ale...ine. Negativom je skutocne pocit, ako keby clovek sledoval "telenovelu" (chyba klasicky filmovy blur effect). Na druhu stranu, po polhodine som si zvykol a uz som s tym taky problem nemal. Vyhodou bolo, ze obraz bol cely cas ostry vo vsetkych zaberoch, aj v tych 3D, ci uz to bolo vpredu, vzadu, v strede, ci na okrajoch platna. Ta detailnost a ostrost jednoznacne nahradzuje pociatocny negativny dojem. Preto vravim HFR je jednoducho ine a zalezi uz len na preferencii divaka, co uprednostni. Ja bez HFR urcite prezijem, no v pohode si to aj zopakujem. Ale bez pribehu nie. A prave na tom cely Hobit pohorieva. Tri dobre sceny nespasia 169-minut trvajuci film. Peter Jackson mal radsej ostat pri dvoch filmoch (alebo idealne pri jednom) a nie natahovat nieco, co sa natiahnut neda. Tak ako prvy Pan Prstenov dokazal hned uputat a predstavit zaujimave postavy, tak Hobit zlyhava a recykluje videne, pricom nie je schopny vytvorit nove postavy, ktore by nam prirastli k srdcu. Nehovoriac o tom, ze i ked som knihu nikdy necital, nejako som tusil, ze nikomu z "nasich" sa nic nemoze stat. Vysledkom je, ze novy 3-hodinovy Jackson ma nechal bohuzial po cely cas chladnym (a to nie kvoli vypeckovanej klime v sale). 6/10 ()

maar

Sem tam pokus o srovnání s Pánem Prstenů, ale prostě ten film musí bavit. Některé věci jsem viděl dost podobnýho stylu jako u PP, ale jinak nemám co bych vytknul. Hudba je luxusní, kamera taky a pod režisérskou taktovkou P. Jacksona - luxus! Nemůžu se dočkat dalších dílů! Ty co nadávaj, že je to opis knížky atd, nikdy nebudete spokojený, běžte se koukat radši na Ordinaci a vono to bude stejný....hovada...u mě jasná 5* ()

Kaucuk

Bylo to dobrodružství, ale až moc dlouhé dobrodružství. Spousta známých tváří navzdory své příběhové zbytečnosti potěšila, ty nové, i přes tu stopáž, člověk nestihl moc poznat (pár světlých vyjímek viz Thorin, Balin). Martin Freeman se pro roli opravdu narodil a půlku filmu si ukradl sám pro sebe, Scénka s Glumem byla snad tou nejlepší z filmu. Jackson to nakonec zvládl celkem dobře, i když jsem čekal něco víc. Tu roztahanost ale neodpustím a dávám slabší 4, na další díl se i přes to moc těším. ()

misbos

Kterak se na své cestě za nechutnou horou zlata...eeeee...vlastně.... za "ztracenou domovinou" Thorin Pavéza znovu po letech setkal s Azogem Protézou, a byl z toho tak trochu na větvi - aneb - pojďte se všichni podívat, jak v tom zbrusu novém obrazovém zázraku skvěle detailně vypadají ptačí hovna na zhulencově hlavě. Nejdřív to vypadá, že se bude zpívat, ale pak už se nezpívá, pak to vypadá, že se bude čaroděj přetlačovat s trpasličím spasitelem ohledně motivací a resentimentů, ale i tohle se nedotáhne, a s nástupem pobledlého megaskřeta (který zřejmě nabral díky steroidům svalovou hmotu tak rychle, že popraskal) to celé spadne do CGI "jízdy" - místy dost mizerné (pardon, ale digi mazanina na holé pláni ve statickém záběru... nokdetosme??). Jediný světlý bod jsou pak už jen hádanky - a to je sakra málo. V součtu je tahle drahá nabubřelá nastavovaná kaše bez chuti (držet jako divák byť jen s jednou postavou basu) snad ještě větší průvar, než byl Prometheus. Ztratil jsem zájem. ()

Karmyn

Jsem velký fanoušek LOTRa a tudíž jsem se na Hobita těšila od samého počátku. A musím říct, že mě vůbec nezklamal. Viděla jsem v kině už třikrát a ani jednou jsem se nenudila. Jsem zastánce toho aby knižní předloha byla do filmu převedená co nejlépe a nejvěrohodněji a to si myslím, že se u Hobita povedlo (i když se něco přidalo). Herecké obsazení byla perfektní i když jak někdo už psal, škoda, že většina trpaslíku nedostala svůj prostor (hlavně že ho dostal aspoň Kili, který ze všech trpaslíku největší sympaťák :)). Letecké záběry na krásu Nového Zélandu alis Středozemě mě jednoznačně nadchly, tak moc, že začínám šetřit abych se tam mohla někdy podívat. Hudba je skvělá ostatně jako v LOTRu a musím říct, že se mi moc líbí, že se Shore vrátil se známýma skladbama a že vytvořil tak skvělou ústřední melodii pro tento film, že člověku to na plátně bere dech. Závěrčná píseň je na pro mě natolik silná, že si ji musím přehrávat od ráno do večera a když nemůžu tak si pobrukuju. Hobit je prostě skvělý film a komu se to nelíbí ať mi klobouk políbí :) ()

VerenaLord

Natočení filmu Hobit ve mě od začátku vzbuzovalo velmi rozporuplné reakce. Samotného filmu jsem se obávala z důvodu, kdy jsem předpokládala, že Jackson nedokáže natočit snímek alespoň z části tak dobrý, jako byl Pán Prstenů. Leč jsem se velmi zmýlila, film mě velice zaujal. Herecké výkony hodnotím na jedničku, i když největším charismatem na mě zapůsobila krásná a božská Cate Blanchett. Samotný příběh je velice dobře zfilmován, žádné bezduché dialogy či nudu zde nenaleznete. Jedinou velkou vadou na kráse je ovšem velice dlouhá stopáž, neumím si představit, že uvidíme ještě dvě pokračování v podobné délce, která je bohužel natažena kvůli nekonečným bojím a nekonečným cestám do neznáma. ()

miawallacova

Proč srovnávat s Pánem Prstenů? Pán prstenů byl napsán protože byl na Tolkiena vyvíjen tlak aby napsal pokračování ke knize Hobit. Pro mě je Hobit plnohodnotnější příběh než-li celá trilogie Pána Prstenu, nicméně takové Listy od Nimrala jsou pro mě lepší než-li Hobit. Pokud mám subjektivně soudit filmový počin, bylo to Super, Extra, Speciál. Možná to bylo tím, že jsem Hobita četla toto léto a tak jsem měla celou knihu v živé paměti. Vydařený kousek ()

SimonShot

Docela průměrný film který je vlastně něco hodně podobného jako pán prstenů, děj se nese o 60 let dřívě. Není to špatný film, ale je to prostě špatné pokračování série Pana prstenů. ()

Ian McKellen se chce vrátit do role Gandalfa

Ian McKellen se chce vrátit do role Gandalfa

04.09.2024

Po oznámení toho, že se skrze film opět vrátíme do Středozemě, se na internetu hojně spekulovalo o tom, jakou kapitolu Tolkienových dějin bude snímek adaptovat. Dnes už nemáme tak kusé informace, neb… (více)

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele