Cesta

• USA The Road (více)

Otec (Viggo Mortensen) a jeho malý syn (Kodi Smit-McPhee) bojují po zničení světa o přežití. Nikdo přesně neví, co se stalo. Byl to jaderný útok? Nebo naši planetu napadli mimozemšťané? Jedno je jisté - miliony lidí zemřely, ať už v důsledku katastrofy, vyhladovění či zoufalství z pomalého umírání lidí kolem poté, co se zastavily dodávky energií. Snaží se dostat na pobřeží a doufají, že tam najdou zásoby jídla, bezpečí i někoho, s kým by mohli sdílet budoucnost. Veškerý majetek si vezou v nákupním košíku vybaveném zpětným zrcátkem, aby viděli, zda je někdo nesleduje. Cestou překonávají řadu překážek a děsivých situací. Naráží na zástupy zoufalých, nepřátelských přeživších, loupeživých gangů i kanibalů. Nemají nic než jeden druhého a snaží se zachovat si alespoň zbytky lidské důstojnosti. (HBO Europe)

Abruzzi

Skvělý film se skvělou depresivní, postapokalyptickou atmosférou. Viggo opět ukázal, že umí. Jsem zvědavý na knížku, která už je objednána. ()

RaTeK

Tak to mě rozsekalo.. Viggo nám tady předvedl Stanislawského metodu jako vystřiženou s učebnice..Hardcore ()

Smoldo56

Otec (Viggo Mortensen) sa vydáva so synom cez postapokalyptický svet za nádejou a novým životom. Vo svete, kde je príroda zdevastovaná a posledné stromy umierajú, zvieratá sú dávno vyhynuté a z preživších sa stali buď pitliaci a gangy alebo krmivo, to nieje vôbec ľahké. Film postupne ponúka pár flashabackov, v ktorých sa spoznávame so životom muža pred apokalypsou ale aj počas nej, okrem jeho ženy tu dostáva priestor aj samotný syn. Film nieje akčný, ale sledovať boj o prežitie je dosť depresívny na to, aby zaujal. Nič viac však od toho nečakajte. Bez hereckého výkonu Mortensena a presvedčivého zobrazenia postapokalyptického sveta by film obstál na B. Celkovo sa ale jedná o príjemne depresívny počin, ktorý sa snaží zachytitť skutočné jednanie ľudí v krajnej situáci, a je len na vás či sa prispôsobíte a predstavíte si sami seba v danej situáci alebo odídete z kina od nudy. ()

simonman

Smutná píseň otcovské (rodičovské) lásky s textem: „I kdyby už nic kolem nás nezbylo, pořád tady budu já, abych tě chránil a vedl, přestože je to marné a jít není kam“. Pokud jste rodičem, milujete své dítě (děti) a dokážete se vcítit do situace těch dvou chodců, pak na vás nejspíš Cesta bez cíle, plná strachu a marnosti dolehne silou padajícího stromu. Jak film, tak i kniha. Jdeme světem, kde neexistují peníze, neexistuje zábava, není slunce, vztahy, jídlo, není kam dojít, není nač čekat, není nic. Jeden a jediný důvod proč zůstat naživu, je ten malý, naivní, vystrašený človíček, který jde vedle vás, ale vy jste pro něj pořád ten divný tvor, který se sice o něj stará, ovšem vůbec mu nerozumí. Asi nejhorší na tom je, když si člověk uvědomí, že to není zas až taková smyšlenka, ale možná realisticky vykreslený obraz naší skutečné budoucnosti . Jak dlouho asi ještě pojede tenhle světový stroj, absolutně závislý na ropě, která jistojistě jednou dojde a při vší té neustále se zvyšující spotřebě to nebude trvat zas tak dlouho. Volně řečeno ústy jedné z postav Cesty "I kdybys věděl, že se to stane, nic s tím nenaděláš." (Doporučuji na toto téma - http://www.csfd.cz/film/228783-az-dojde-ropa-drsne-varovani-crude-awakening-a-the-oil-crash ) Bohužel se nedokážu oprostit od srovnávání s knižní předlohou, kde bylo všechno přece jen o něco silnější, více strachu, větší zima, déšť, sníh a hlavně bez ustání poletující popílek. Taky malé mínus za kluka, který se sice snaží, ale nic naplat Haley Joel Osment , Dakota Fanning nebo David Dorfman to není (přestože podobnost s Charlize Theron je potěšující detail). ------------------------------------------------------------- Velmi mě zarazil komentář uživatelky AngelAngie a nedaří se mi ho jen tak přejít a nereagovat, nemůžu si pomoct. Tato slečna má za sebou, v této chvíli, 3700 napsaných komentářů a prezentuje se jako studentka filmové vědy, tak jak tady sakra může kydnout takový blábol? Že se člověk s filmem mine, fajn, to se může stát, ale: /Dvojice otec-syn v tomto filmu je parodická??/ Podle mě i kdyby dělali cokoliv, tak v jejich situaci ani není možné, aby něco vypadalo parodicky. /Voice over určitě citoval přímo z knihy?/ Rozumějme – nečetla jsem, vím o tom zhola prd, ale URČITĚ to tak je. Není. Pouze z části. /Nenašla ve filmu žádné emoce??/ No prosím, jak je libo, s tím se nedá nic dělat, ovšem já bych měl spíš problém najít místo, kde by emoce chyběly, ale to bude tím „minutím“ celého filmu, nechme to být . ------- POZOR, DÁLE PRO NĚKOHO MOŽNÁ SPOILERY------ /Film sází na temná místa v podzemí, film se odehrává ve sklepě??/ Ve sklepě jsme přesně minutu dvacet z celkové stopáže 111 minut. /Vidíme svícení baterkou a tím chtějí nás, diváky, oblbnout, protože v minulém záběru měl herec svíčku??/ Když pominu naprostou marginalitu takové poznámky, tak řeknu - není to pravda a dodám: opravdu nám hloupým divákům chcete tvrdit, že když se v každém „pořádném“ filmu svítí svíčkou, tak se opravdu svítí svíčkou? Mimochodem zdrojem toho plamínku, kterým si herec svítí je vždy a pouze zapalovač, žádná (hořící) svíčka se ve filmu nevyskytuje. /Jednou za film se vykoupali/ Jen pro upřesnění koupali se dvakrát (muž dokonce třikrát). Zdá se, že jste některé úseky filmu vůbec nezaregistrovala. /Je směšné, že byli pořád v lese a nenašli si více lokací, protože les, pole a pobřeží film neudělají???/ Tak tato věta je snad už úplně z jiných dimenzí chápání, alespoň mého. Zapomeňme na Blair Witch Project, Evil Dead, First Blood, Cube, Cast Away, The Village a kopu dalších filmů, které obsahují nedostatečný počet lokací, protože „je to směšné“. Tak takový komentář si prosím strčte . . . . do krabičky, šroubovací. () (méně) (více)

Karel321

Cekem slušně natočený film bez děje. Připadá mi to jako studentská semestrální práce na téma "Jak šel špinavý Jeníček a Mařenka ve zničeném lese". K perníkové chaloupce ovšem nikdy nedorazili.. ()

stuj

Tohle je správně apokalyptickej film. Povedená atmosféra. Žádný davy lidí. Hezký konec světa. Nějak takhle měl být natočenej film 2012, kdyby ho Emmerich myslel vážně a né jako parodii, kterou natočil. Navíc je to jeden z mála filmů, který se může směle srovnávat s knižní předlohou. Opravdu se jí držel. Film je na stejné úrovni a možná knihu i lehce převyšuje. ()

wolfstone

Celkem nudný příběh muže a jeho syna, kteří se po živelné katastrofě snaží přežít a dosta se na jih. Kde chtějí najít záchranu, jídlo a bezpečí. Vizuálně to je velmi pěkně natočeno bohužel tomu chybí napětí a film mohl být kratší . Škoda ()

°°aPi°°

Postapokalyptické filmy já můžu. Všude samá špína, všechno zahalený v khaki fraku, snaha najít jídlo a hlavně se udržet naživu. Sice se to neskutečně táhlo, ale mělo to svý kouzlo.. ()

jay.jay.13

Úžasnej film, ve kterym funguje snad všechno tak jak má. Fantastická depresivní atmosféra postapokalyptického světa, rozpad všech hodnot, smrt, beznaděj. Vše umocněno perfektní minimalistickou hudbou Nicka Cavea a neméně působivou kamerou. Literární předlohu od Cormaca McCarthyho jsem nečetl a možná sem tak měl vůči filmu výhodu. Lidi znalí předlohy ho kritizují hlavně za to, že se jedná v podstatě jen o otrocky přepsané pasáže z knihy a tim pádem celá filmová adaptace vlastně postrádá smysl. Nemůžu posoudit, ale film jako samostaný celek působí dokonale, předevšim po emociální stránce. Ona ústřední "cesta" na jih je vlastně jen záminkou, důvodem, proč zůstat naživu. Celej svět umírá a jediným cílem nepočetných skupinek lidí se stává samo přežití, přestože vlasně nemá moc smysl. Lidi se navzájem přepadávaj, vraždí, pojídaj. Všechny morální hodnoty zmizely a film neustále pokládá otázku, jestli i v takovémto světě má smysl chovat se morálně, nebo jak řiká hrdinův syn - zůstávat těmi "good guys". Myšlenkový přesah mě vůbec ohromil. Ale nečekejte od filmu nic ve stylu Mad Maxe nebo Falloutu, tempo je velice pomalé a vlastně se tu nic moc nestane. Otec se synem putují zdevastovanou krajinou a snaží se vyhýbat nebezpečným lidem. Toť vše. Dokonce se ani nedozvíme co za katastrofu lidstvo postihlo. Ale to vůbec nevadí, tenhle film funguje čistě na pocitové úrovni a funguje téměř dokonale. Téměř - ke konci v několika momentech lehce zaškobrtne, hlavně postava syna se začne chovat jak idiot, kterýmu přijde špatný i to když tatínek opětuje palbu nepřítele a nejradši by všechno vzácný jídlo rozdal pocestným. Nicméně skvělý dojem už to pozkazit nemůže. 9/10 ()

maethy

Ne, tohle je jenom průměrnej film o konci světa, kterých, řekněme si je poslední dobou dost. Nudný příběh do kterého by se nějáký ten děj navíc rozhodně hodil. ()

koumes.

Trochu zvláštní film. Má primitivní děj, ale za to režisér vsadil hodně na emotivní pojetí, kterému nechybí drobná zápletka, zamyšlení nad skutečnými hodnotami i rozzuzlení a naděje na konci. ()

fojťan

Film, který nic neřeší, jen tak se protlouká scénářem, a s ním ruku v ruce ústřední dvojice. Je to škoda, protože natočené je to jinak moc pěkně. ()

Arkwuill_S

Příběh po konci světa tak, jak ho známe. Byla třetí světová válka nebo nějaká přírodní katastrofa? V samé podstatě je to jedno. Všude zůstal jen prach, trosky a zkáza. Temná depresivní atmosféra s všudypřítomnou šedí. Lidé, kteří přežili, se do jisté míry stali až zvířaty, která jen hledají potravu a nezastaví se ani před tím, že se požírají navzájem. Lidské zákony se staly neznámým pojmem, tohle je boj o přežití, kde silnější vyhrává. Hlavnímu hrdinovi (Mortensen) zbyl jen jeho malý syn. Hledat jídlo je stále složitější a proto se společně vydávají na jih, kde jak doufají, se jim povede lépe. Cesta to ale není jednoduchá, nástrah je mnoho a nikomu se nedá věřit, jakékoliv setkání znamená - zabij ty jeho, nebo on zabije tebe. Film nám předkládá zajímavou vizi konce vyspělé lidské společnosti. Je to spíše o zamyšlení se nad současným stavem, než o nějaké akci či napínavém příběhu. Dle mého názoru by se tento film dal s přehledem zkrátit do deseti minut a o nic podstatného byste nepřišli. Dějová linie není téměř žádná, prostě cesta odnikud nikam a vše je ukončeno poněkud zvláštně. Zkrátka a dobře tenhle film patří k těm, které stačí vidět bohatě jdnou a dost nebo si o nich jen někde přečíst. Do kina na něj nechoďte. ()

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

13.06.2023

Michael Fassbender s kolty proklatě nízko

Michael Fassbender s kolty proklatě nízko

22.09.2013

Divoký západ jej láká už nějakou dobu. Hrál třeba padoucha v propadáku Jonah Hex a měl se objevit v hlavní roli problémového a mnohokrát přeobsazeného westernu Natalie Portmanové Jane Got A Gun. K… (více)

Ridley + Cormac: Tahle země JE pro starý

Ridley + Cormac: Tahle země JE pro starý

05.02.2012

Lépe řečeno, pro starý machry ;-). Cormac McCarthy je mnoha čtenáři a literárními odborníky považován za nejlepšího žijícího amerického spisovatele. Kromě předloh pro filmy jako Tahle země není pro… (více)

James Franco chce adaptovat McCarthyho

James Franco chce adaptovat McCarthyho

07.01.2011

Ben Affleck nám předvedl, že i z chlápka považovaného za prkno s hezkým obličejem se může stát velmi dobrý scénárista a režisér. V jeho stopách chce nyní kráčet James Franco. Ten už dokázal, že je i… (více)