Valkýra

• USA Valkyrie (více)
USA / Německo / Itálie / Španělsko / Francie / Japonsko / Velká Británie, 2008, 121 min

Plukovník Stauffenberg bojuje v severní Africe, ale už má Hitlera plné zuby. Poslední kapkou pro něj je, když utrpí vážná zranění v boji, a přijde tak o oko, část pravé ruky a dva prsty na levé ruce. Stauffenberg se kvůli svému zranění vrací do Berlína, kde již existuje skupina důstojníků, která se chce Hitlera zbavit. Žádný z dosud uskutečněných atentátů na Hitlera nebyl úspěšný. Stauffenberg je přizván do protinacistického hnutí a brzy přichází s plánem na převzetí moci. Hitler musí být zabit a pak se musí spustit operace Valkýra, což je povolání záložních vojsk na ochranu Berlína. Stauffenberg přepíše plán operace tak, aby to vyhovovalo jejich spiknutí. Hitler nový plán podepíše a Stauffenbergovi věří. Spiknutí potřebuje nové členy, ale ne každý je pro věc tak nadšený. Stauffenberg spolupracuje hlavně se svým pobočníkem, dále s Olbrichtem, Beckem a dalšími. Všichni jsou to muži na vysokých postech. Do spiknutí se odmítne přidat Fromm, který velí záložním vojskům, ale za Fromma může jednat Olbricht. Ve spiknutí jsou dvě frakce – vojenská a politická. Politická frakce dělá problémy a požaduje, aby s Hitlerem zemřel i Himmler. Kvůli tomu musí Stauffenberg se zabitím Hitlera počkat, i když už měl jednou skvělou příležitost. Stauffenberg nakonec získává volnou ruku a při další příležitosti spáchá atentát. Toho dne ale nejde nic tak, jak by mělo. Stauffenberg bohužel nemůže nastražit obě dvě nálože a schůzka probíhá na jiném místě, takže výbuch nemá takovou sílu. Stauffenberg i tak věří, že uspěl a že je Hitler mrtev. Valkýra je tedy spuštěna... (TV Prima)

ScarPoul

Film rozhodne nemôžem nazvať ako zlý. Lenže prívlastok výnimočný, alebo skvelý mu tiež neprislúcha. Valkýra je film, ktorý stavia na skúsenostiach Bryana Singera, ktorý jednoducho dokáže pútavo natočiť film, bez toho aby ste si uvedomovali nejaké výraznejšie chyby. Film z priam neuveriteľnou ľahkosťou prednáša jedny z najvýznamnejších udalostí druhej svetovej vojny a ako plnohodnotné dve hodinky dejepisu nie je vôbec na škodu. Ale aspoň pre mňa bol film strašne nevďačný. Nechal ma totálne chladného a emotívne prázdneho aj v scénach, ktoré mali obsahovať nejaké napätie. Jednoducho som sa na to pozeral, ale nezanechalo to vo mne žiadny excelentný pocit plnohodnotného filmového zážitku. Aj keď priznávam, nehorázne mi vadili úlohy anglických a amerických hercov v úlohách najdôležitejších mužov spiknutia - Nemcov - aby som to uviedol na správnu mieru. O to viac, že sa svojich úloha chopili bravúrne. Na jednej strane nemôžem nič len chváliť. Dokonca aj Branagh, ktorý je vo filme naozaj minimálne mal toľko priestoru aby sa stal pamätným. Lenže keď som začal nad tým rozmýšľať prišlo mi to ako film, pre američanov, aby nemuseli čítať titulky a aby ich to niečo naučilo o vojne tak ako ju možno nepoznajú. Naozaj ma to mrzí, ale nemôžem inak. Jednoducho keď si spomeniem na Nehanebných bastardov, alebo Schindlerov zoznam , dokonca aj predchádzajúceho Singerovho Nadaného žiaka, nemôžem inak len ohodnotiť film, ako priemer, ktorý je síce dobre natočený, a zahraný, ale to je naozaj všetko. ()

Katullka

Je fakt, že víme jak to dopadne, ale to víme u 90% filmů a to někdy jen u traileru. Takže ikdyž víme, tak stejně musím dát všechny prsty na horu. I Tom potěšil. Jojo. Jen škoda, že to chlapům nevyšlo.. ()

m.krudenc

Vynikající - lépe to natočit nešlo. Tahle myšlenka mi vyvstanu-la hned se závěrečnými titulky. Bryan Singer udělal z teoretické slabiny (divák ví, jak to dopadne) hlavní přednost a vše podřídil dokonale vysoustruženému stylu. Stěžovat si na jistý chlad u filmu, který se odehrává v prostředí dokonale střižených uniforem a precizní vojenské hierarchie, je stejné, jako kdybyste vyčítali romantickým filmům, že vás dojímají. Tom Cruise se ve společnosti (převážně britské) herecké elity vybičoval k maximu, přičemž mu Bryan Singer dostatečně krotí ego, aby i jeho postava sloužila příběhu, nikoliv naopak. Vynikající Historický film. Takových filmů by se mělo točit víc. Krása. ()

Genero

V dějepisu nejsem nijak kovaný, ale i já měl povědomí o tom, že pan hrabě rozhodně nejel do Rastenburgu pozvat šéfa na večeři. Netušil jsem ale, že vzpoura ne-až-tak-árijské odnože národních socialistů měla takové obludné rozměry a vládla zhusta napjatá atmosféra, z níž by ani pan Goebbels neprostrčil pětikorunu mezi hýžděmi. Valkýra napětím přímo srší, přestože je na bíledni, jak toto v kontextu dějin neškodné extempore dopadne. Pan Singer ovšem místy tlačí na pilu víc než je mé nedoléhající srdeční chlopni zdrávo, což působí až úsměvně a třeba při eskamotérských kouscích s mizením a objevováním aktovky ve Vlčím doupěti jsem už už očekával, kdy se objeví Sovák a Brodský a unáhleně zamění její výbušný obsah za dámské spodní prádlo. No, asi to tak mělo být a tohle dokudrama je vesměs bezva a hajlovat po něm nezačnu. ()

PROROK14

Krása. Toto je film s takým napätím, že brucho ma bolí ešte aj teraz keď píšem komentár. Skutočná udalosť, ktorá sa mala podariť. Scény mobilizácie vojakov sú jedny z najlepších, čo som videl. Záverečnú scénu asi netreba ani komentovať. Tento film ma fakt chytil za srdce. 90% ()

Shaqualyck

S ohledem na okolnosti je přinejmenším obdivuhodné, že se Bryanu Singerovi podařilo z filmu vytěžit velmi slušnou dávku napětí, neboť celý příběh je znám od samého počátku kdekomu už ze školních lavic a ve filmu se po většinu času vlastně jen mluví a telefonuje. Christopher McQuarrie a Nathan Alexander však dokázali svým scénářem vdechnout život stovkám stran jmen a letopočtů a pod režisérovou taktovkou uvést celý ten kolos do pohybu. Každý záběr, každá věta, ba i každá vteřina tu má své místo a jestli divákovi něco nehrozí, pak je to přesycenost muzejními fakty na úkor tempa vyprávění. Snímek zrychluje stejně sebejistě jako Hitlerův Mercedes, v zatáčkách drží a do cíle dojede včas. Historické či umělecké tabulky ale bourat rozhodně nebude, a ani nechce. Jde o poctivě natočený thriller, jehož příběh prověřil čas a který dal dohromady neuvěřitelnou sestavu áčkových herců, jejichž výkony ještě umocňují Singerovu narativní bezchybnost. Takhle trefený casting mu bude jistě závidět nejeden kolega. Jo a taky jste si všimli, že Tomu Cruiseovi nějak nebezpečně sluší německá uniforma? :-) ()

BoPo

Príjemné prekvapenie. Nemá rád film o druhej svetovej vojne a nemám rád Cruisa. Ale toto sa vážne podarilo. ()

Terva

Podle skutečné události? Kolik už takových filmů o předčasné smrti, bylo? Přísaha na začátku, pak vlajka a Afrika. Chvilku jsem nevěděl kde jsem. Armáda přísahala a ta přísaha s Hitlerem neumře, zásadní věta filmu o kterém víme jak dopadne. Víme co je Valkýra, nebo ne? A víte, jak zkončí válka? Ten obraz svěsí dolů a toho muže na něm pověsí. Tak zahajte Valkýru, každá vteřina je drahá!!!! ()

JohnCZ

Více než film, jehož cílem je pobavení diváka, je Valkýra poměrně podrobnou rekonstrukcí událostí. Nejsem odborník, nevím jak moc věrnou, ale každopádně i přes pomalejší tempo je to pořádně napínavý, precizně zrežírovaný a předevšem poctivě natočený snímek. Dokáže vyvolat nefalšované emoce i bez toho, aby zbytečně tlačil na pilu či nedejbože sáhl po patosu. Vadila mě jedna drobnost (která mi vadí pokaždé) a to fakt, že herci mluví anglicky i přestože hrají Němce. ()

Chermy

Ani trochu se mi nelíbí, jak v každé druhé recenzi čtu, že "každý ví, jak to dopadne". Já teda rozhodně do dneška nevěděl, že existovali Claus von Stauffenberg, Henning von Tresckow, nebo Friedrich Olbricht a podobně....a proto Singerovi chválím, že o nich světu řekl! Víc takových filmů o lidech, o kterých se bohužel nemluví. Tenhle film navíc zraje s každým dalším shlédnutím! ()

JayZak

Na Valkýru jsem se do kina těšil už nějakou dobu, a Singer mne nezklamal. Povedlo se mu zkombinovat pravdivé historické fakty s napínavou dějovou linkou, což se v Hollywoodu ne vždy povede, hlavně co se týče té historické věrnosti. Asistuje mu k tomu výborné obsazení, od B.Nighyho, T.Stampa přes T.Wilkinsona, K.Branagha až po T.Kretschmanna(šéf policie). Jo, ti všichni stojí za zmínku, často jde o menší role, ale zahrány jsou bezchybně. No a co se týče Toma Cruise; dokázal bych si představit lepší volbu, ale bylo znát, že ze sebe vydal maximum, a výsledek je víc než slušný. A to samé vlastně platí o celém filmu. ()

moviesfan

Od slabšího začátku jsem si říkal, že to bude průměrný film a nic víc. Už před začátkem spuštění samotné akce jsem se do děje vžíval a sledoval jsem ho se zaujetím. O spiknutí jsem před filmem příliš nevěděl a nevím do jaké míry byla zachována autenticita. Vadila mi angličtina. V tomto filmu bych očekával alespoň částečně německý jazyk, byť není pro mnohé líbivý. ()

corpsy

Celkom slušný vojnový thriller, ktorý vás ale neohúri efektnými bojovými scénami ( o to tu ani nejde ), ale skvelým, pekne gradujúcim príbehom a skúsenými hereckými hviezdami. ()

liquido26

Na filmové zpracování operace Valkýra jsem byl hodně zvědavý. Na gymplu jsem totiž psal na toto téma seminárku, takže historické povědomí o události jsem měl větší než u většiny dalších historických filmů, co jsem viděl. Nutno podotknout, že mě film z tohoto hlediska vůbec nezklamal. Nějaké drobnější odchylky tam samozřejmě byly, ale jinak se Valkýra velice věrně drží historických faktů (i když s tím skleněným okem si nejsem tak úplně jist:-)) První půl hodina mě přišla trochu moc ukecaná, ale potom se film pořádně rozjel a závěr byl, i když jsem věděl, jak to dopadne, omračující. Tom Cruise byl geniální volbou. Jeho podoba se Stauffenbergem, hlavně z profilu, je téměř dokonalá. Naproti tomu se mi vůbec nelíbilo to, jak byl zahraný Hitler. Ganzův výkon v Pádu třetí říše byl daleko lepší. ()

jahol

Po zkušenostech s Mission impossible, kde Cruise hrál taky a kde Amíci museli dotvořit pro mne snad nejúžasnější středověké panoráma Staroměstského náměstí obřím akváriem, jen valím oči, v jak střízlivém, neakčním a přitom dynamickém a poutavém tónu dokázali pojmout tenhle skorem dokument. Nádherná hudba, výborná kamera, střih, výprava vás opravdu pošle do válečného Německa, mezi tamní vojenskou (a současně politickou) elitu, perfektně zahranou plejádou překonávajících se herců (nevěřil bych, po "The boat that rocked", v jaké skvělé roli tady najdu Billa Nighy). Jedinou slabinou filmu je tak pro mne hlavní hrdina - Cruiseho mám - jako herce(!) - docela rád, vím že o tu roli stál, a je vidět, že se strašně snažil, ale v řadě scén prostě není Němcem, ale jen výborným americkým hercem. Asi měli tuhle roli obsadit někým s německou krví. ()

Zemřel herec Bernard Hill

30.12.2023

Mission: Impossible nabírá posilu

Mission: Impossible nabírá posilu

07.09.2019

Režisér a scenárista Christopher McQuarrie a herec Tom Cruise v sobě našli společnou zálibu už během práce na snímku Valkýra. Od té doby spolu pracovali na několika dalších projektech, až tahle… (více)