Valkýra

• USA Valkyrie (více)
USA / Německo / Itálie / Španělsko / Francie / Japonsko / Velká Británie, 2008, 121 min

Plukovník Stauffenberg bojuje v severní Africe, ale už má Hitlera plné zuby. Poslední kapkou pro něj je, když utrpí vážná zranění v boji, a přijde tak o oko, část pravé ruky a dva prsty na levé ruce. Stauffenberg se kvůli svému zranění vrací do Berlína, kde již existuje skupina důstojníků, která se chce Hitlera zbavit. Žádný z dosud uskutečněných atentátů na Hitlera nebyl úspěšný. Stauffenberg je přizván do protinacistického hnutí a brzy přichází s plánem na převzetí moci. Hitler musí být zabit a pak se musí spustit operace Valkýra, což je povolání záložních vojsk na ochranu Berlína. Stauffenberg přepíše plán operace tak, aby to vyhovovalo jejich spiknutí. Hitler nový plán podepíše a Stauffenbergovi věří. Spiknutí potřebuje nové členy, ale ne každý je pro věc tak nadšený. Stauffenberg spolupracuje hlavně se svým pobočníkem, dále s Olbrichtem, Beckem a dalšími. Všichni jsou to muži na vysokých postech. Do spiknutí se odmítne přidat Fromm, který velí záložním vojskům, ale za Fromma může jednat Olbricht. Ve spiknutí jsou dvě frakce – vojenská a politická. Politická frakce dělá problémy a požaduje, aby s Hitlerem zemřel i Himmler. Kvůli tomu musí Stauffenberg se zabitím Hitlera počkat, i když už měl jednou skvělou příležitost. Stauffenberg nakonec získává volnou ruku a při další příležitosti spáchá atentát. Toho dne ale nejde nic tak, jak by mělo. Stauffenberg bohužel nemůže nastražit obě dvě nálože a schůzka probíhá na jiném místě, takže výbuch nemá takovou sílu. Stauffenberg i tak věří, že uspěl a že je Hitler mrtev. Valkýra je tedy spuštěna... (TV Prima)

katuska138

Takhle psychicky rozložená jsem byla naposledy ze Schindlerova seznamu. Dvě hodiny trvající drama, které vás natolik vtáhne, že vám přijde, že cítíe výbuchy hned vedle v místnosti a ne jen na obrazovce. Tom Cruise ve své snad nejpříjemnější roli a vůbec celé obsazení bylo takové... milé. Jen ten šílený, hnusný, děsivý pocit, když si uvědomíte, že něco takového opravdu existovalo. ()

Trevor

Film som videl už veľmi dávno, ale až potom, ako ho ohodnotil jeden z najlepších filmových kritikov na tejto databáze som si matne zaspomínal o čom bol. Tom Cruise zahral svoju úlohu presvedčivo, avšak ak ho porovnám s protivojnovými odkazmi zachytenými vo filmoch Kubricka jeho hodnotenie nemôžem preháňať. ()

salalala

S Valkýrou mám problém - nevím, co si o ní myslet. To se mi často nestává, přesto se pokusím ten film nějak zhodnotit. Je to rutina, pro mě jednoznačně nejhorší, co jsem od Singera viděl. Dalším problémem je, že je to někdy dost nudné, dlouhé dialogy a hlavně, že všichni znají konec, takže to nějak postrádá napětí. Herci - to je další problém, o Cruisovi pomlčím, protože tady nehraje, nemá charisma, prostě v tom filmu vystupuje. Ostatní ale taky nijak neexcelují, jediný, u koho se dá mluvit o jakési hloubce postavy, je Bill Nighy, ten fakt hraje dobře a snaží se tu postavu nějak prožít. Wilkinson má takové náznaky a to je všechno, škoda, že víc prostoru nedostal Branagh, ten taky vypadal dobře. Valkýra je zkrátka rutina a je to škoda. Singer se evidentně bál, aby zas nepřestřelil jako se Supermanem a nenatočil další propadák. To je ale škoda, protože Superman byl mnohem lepší. Pro mě průměr. ()

FilmFan24

Konspirační thriller odehrávající se na sklonku Druhé světové války, kdy se plukovník von Stauffenberg v hereckém ztvárnění Toma Cruise (je skutečně velice podobný ztvárněné postavě), rozhodl spáchat atentát na samotného Vůdce. Věrná filmová rekonstrukce historické události režiséra Bryana Singera je podaná záměrně odtažitě, umocněná potlačením barev do výsledného temného zeleného tónování. Hudební doprovod režisérova kamaráda Johna Ottmana, který film i stříhal, podtrhuje temnou atmosféru dění na filmovém plátně. Na rozdíl od zobrazované události film nepovedený není a závěrečné emoce na konci jsou zcela na místě. Aspoň byl další "Někdo", kdo se o "Něco" pokusil... ()

dawe04

"Tý jo, efektní začátek, dobře natočená scéna s bombardováním! Víc takových scén! Pěkný filtr, dobře vykresluje atmosféru, úplně cítím ten studený, napjatý vzduch Berlína! Hele, Tom Cruise. Hele, Bill Nighy. Teď kujou ty pikle...a teď zase, shánějí spřízněné generály. A zase někoho verbují. Teď jsem slyšel slovo Praha! Zas kují pikle. Kdy se bude bombardovat?.....................Zase Praha.....................Konečně zastřelili Cruise." ()

reqiuem

jako dobře rozehraná šachová partie s nevydařeným koncem-to je jasný, že tohle se týká děje, ale Singer tu partii nejenom, že dobře rozehrál, ale taky dotáhl do vítěznýho konce co se týče filmovýho podání..ovšem tahů je v tomto bijáku tolik, že se člověk nějak nestačí zaměřit na to, jak jsou ty figurky vlastně vyřezaný(což ke hře přidá další rozměr)..to ovšem není zdaleka to nejdůležitější, ač mám vždycky tendenci si většinou po prohraný šachový partii figurky prohlídnout a tady, ač vim že o vzhled nejde, mě to stejně pořád láká a já zjišťuju, že se toho o nich moc nedozvim, protože kdosi už je všechny uklidil a já si tak musim odnýst dojem jenom ze hry, ve který mi o sobě mohli říct pouze to, k čemu jsou určený a jaký bylo jejich poslání,ale potřebuje snad člověk znát jejich minulost nebo podobu?..stačí vědět, co symbolizují..rozhodně neodcházim zklamanej a ještě dodám, že líp to asi natočit nešlo i s ohledem na komplikovanou žánrovou provázanost ()

m@rz

Problém filmů podle skutečné události mnohdy je, že jsou nudné, protože samotný příběh neobsahuje tolik napětí, kolik může scénárista vymyslet u smyšleného příběhu. Tento film je na tom podobně, i když naštěstí ne úplně. ______ Nevýhodou je také známost dějin, a to, že Hitler nebyl zabit atentátem, což u takového filmu moc neprospěje (film nemůže moc překvapit). ()

Ice.dog

Na tento film jsem se, jako fanda historie 2. světové války, velice těšil. Jenom jsem se obával jak obstojí Tom Cruise v hlavní roli jako plukovník von Stauffenberg. Tom Cruise mě mile překvapil, svou roli zahrál přesně, jak měl a jeho role mu nesloužila jako nástroj k jeho zviditelnění. Film je velice kvalitní rekonstrukcí pokusu o zbavení se Adolfa Hitlera v roce 1944 a i když jsem předem věděl jak celý film musí dopadnout, film mě úplně pohltil. Zvláště události po výbuchu bomby mi nedovolili si odejít ani pro pití. Velice zdařilý snímek. ()

kajas

Cruise mi vůbec nevadil, moc se mi líbila postava Branagha (škoda, že nemá více prostoru), film je zřejmě historicky věrohodný, ale mě zkrátka neoslovil. Nudila jsem se. ()

dom156

Supr čupr válečný/historický film plný napětí, akce, faktů a důmyslně protkaných dialogů. Herecké osazenstvo jen perlí, opravdu nechci vyzdvihávat jakéhokoliv človíčka. Žasl jsem nad tím, jak moc bylo obtížné přebrat velení v celém Reichu. Bohužel konec lehce ztratí na intenzitě prožitku a i přes to dávám plné hodnocení a doporučuji. ()

Blackhand47

Němci jsou ve všech filmech z druhé světové války vykreslování pouze jako záporné postavy, byť muselo být každému jasné, že to bylo úplně jinak. Valkýra tak divákům představuje patrně nejznámější atentát na samotného Fuhrera, který sice nebyl úspěšný, ale pořádně zahýbal s celým vedením. V hlavních rolích máme celou plejádu známých herců, kteří se svých úkolů chopili s plnou parádou. Vcelku mě překvapilo, že se Singer rozhodl právě pro takovou látku a nevadilo by mi, kdyby v podobně biografických snímcích pokračoval. 80% ()

Eldrick

To byla kurevská nuda! Reklamní kampaň a Cruise udělali hroznej hype. Singer má nějakej zvláštní fetiš v nacismu. Zlatý časy, kdy natočil OBVYKLÝ PODEZŘELÍ nebo NADANÝHO ŽÁKA, jsou bohužel dávno pryč. Nafouknutá bublina, ve skutečnosti průměrný film s typickým Cruisem a jeho jednim vyvalenym výrazem, kdy má otevřenou držku dokořán a čumí doblba. To, že náckové mluví anglicky a hrajou je většinou Britové, o tom radši ani nemluvim, u hollywoodských historicých dramat už to beru jako nutnou samozřejmost. ()

marleyy

80% Napínavé do morku kostí, přestože každý ví jak to dopadne, srdce jsem měl až v krku při některých scénách. Herecké výkony všech byly neuvěřitelně uvěřitelné. ()

Vědma

A teď jedna o tom, jak se ti "hodní" Němci rozhodli zachránit si kůži a ono se jim to celé posralo. V závěrečných titulcích se píše o celkem patnácti pokusech zabít Hitlera, takže asi těch Němců s mozkem v hlavě bylo víc, škoda, že ten mozek nebyl o něco geniálnější a nedokázal vymyslet lepší plán, mohlo to zachránit spoustu životů a možná i nás. Velice citlivě, filmařsky originálně a dobře natočený historický film. Jenom ten Tom Cruise byl doopravdy nevýrazný a na to, že byl vlastně hlavním hrdinou, se doopravdy nechal zastínit vedlejšími postavami, ale zase až tak moc mi to nevadilo, protože ty vedlejší postavy byly skvělé. (Mimochodem dabing - proč Toma musel mluvit někdo, kdo si zcela brutálně šlapal na jazyk a Billa Nighyho zase někdo v posledním tažení.) ()

Skip

Adolf Hitler přežil několik pokusů o atentát, ale žádný není tak známý a zdokumentovaný jako ten, který provedl Claus von Stauffenberg v rámci rozsáhlého spiknutí. Film o této události je natočen ve slušném tempu, s dobrými hereckými výkony a režijně skvěle zvládnutý. ()

L_O_U_S

Přestože divák ví, jak to celé dopadne, dokáže ho film udržet v napětí. Připojuju se nicméně k výtce o idealizaci atentátníků, kteří určitě nechtěli Hitlera zabít z dobroty duše. (1 132.) ()

Fanucci

Singer umí úžasně navodit napětí. A to i u příběhu, v kterém fakticky nemá jak překvapit, protože každý alespoň trochu dějepisu znalý jedinec ví, jak pokus o převrat v Německu dopadl...Scientolog se na roli hodil a zvládl ji překvapivě slušně. Až na pár přehnaných momentů ve snaze vyždímat z určitých scén maximum emocí (v závěru Stauffenbergův pobočník si stoupne před svého nadřízeného a kryje ho svým tělem), jde o povedenou rekonstrukci událostí. Slabé 4. ()

Frenegonda

Wer ist der Feind? Bin ich ein Feind? Oder...Führer? Ich muss etwas machen und den Krieg zum Abschluss bringen!!! Kdo je nepřítel? Jsem já nepřítel? Nebo....Vůdce? Musím něco udělat a ukončit válku!!! Die Walküre je film o odvaze, o pochybách, o strachu. O lidských pocitech. O vteřinách o minutách, který dokážou rozhodnout o osudu mnoha dalších. Walküre mě překvapila a to velice příjemně. Jediná hnidopišská touha - kdyby ten film BYL NAMLUVENÝ V NĚMČINĚ.... ()

Kopik

Po delší době opět petihvězdičkový film. Skvělé téma, parádně zpracované. Hodně se mi líbilo, že mi při tomto filmu nepřišlo nic nějak extra přikrášlené či vyumělkované. Herci hrají jak z partesu a Tom Cruise zahrál na jedničku. Co musím pochválit, tak hudební podkres, ten se hodně povedl. Ale abych se přiznal, já ani nevěděl co operace Valkýra je a že byla, ale tohle mi přišlo pomali lepší než nějaký dokument o této tématice. Co si také říkám, jak tohle mohl Hitler přežít??? No škoda že to nevyšlo. ()

Zemřel herec Bernard Hill

30.12.2023

Mission: Impossible nabírá posilu

Mission: Impossible nabírá posilu

07.09.2019

Režisér a scenárista Christopher McQuarrie a herec Tom Cruise v sobě našli společnou zálibu už během práce na snímku Valkýra. Od té doby spolu pracovali na několika dalších projektech, až tahle… (více)