Zjizvená tvář

USA, 1983, 170 min (Alternativní 163 min)

Režie:

Brian De Palma

Předloha:

Armitage Trail (kniha)

Scénář:

Oliver Stone, Howard Hawks (původní scénář) (více)

Kamera:

John A. Alonzo

Al Pacino, Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio, Robert Loggia, Miriam Colon, F. Murray Abraham, Paul Shenar, Harris Yulin (více)

Na mrtvolách svých konkurentů chtěl vybudovat americký sen... Klasické drama Howarda Hawkse Zjizvená tvář (1932), inspirované osudem proslulého chicagského gangstera Ala Caponea, se po více než padesáti letech dočkalo nového zpracování. Scenárista Oliver Stone a režisér Brian De Palma ovšem děj posunuli do současnosti, italského zločince nahradili kubánským emigrantem a pašování alkoholu distribucí drog. V létě roku 1980 emigrovalo z kubánského přístavu Mariel se souhlasem Fidela Castra 125 000 lidí. Zhruba pětina z nich měla kriminální záznam, neboť Castro se potřeboval zbavit „nežádoucích" osob. Asi polovina utečenců se usídlila v Miami a jeho okolí. Tato událost tvoří prolog nové verze Zjizvené tváře. Jeden z emigrantů Tony Montana (Al Pacino) se velmi rychle adaptuje v nových podmínkách svobodného světa. Se svým přítelem Mannym (Steven Bauer, jediný rodilý Kubánec mezi hlavními herci) vykonávají příležitostné práce v místním podsvětí a při jedné předávce drog skončí v jejich rukou ukradené peníze, za něž Montana vybuduje vlastní drogové impérium. S mocí a bohatstvím ovšem roste i jeho ego a především paranoia, že jej o jeho výdobytky připraví někdo stejným způsobem, jako to udělal on... Režisér De Palma svůj snímek natočil efektním, rozmáchlým stylem, v němž se opřel o téměř maniakální výkon Ala Pacina. Spíš než u původní Zjizvené tváře hledal inspiraci u Coppolova Kmotra, což je zřejmé už z Pacinova obsazení. Mezi dalšími herci zaujmou tehdy ještě málo známé Michelle Pfeifferová (Montanova žena Elvira) a Mary Elizabeth Mastrantoniová (Montanova sestra Gina). (Česká televize)

sehe

Brutálna gangsterská dráma s bravúrnym herectvom Al Pacina,kde v postave Tonyho Montanu ukazuje vývoj od prízemného bývalého kubánskeho väzňa ochotného zabiť hocikoho po mafiánskeho bossa,ktorý zisťuje,že ani peniaze,drogy a moc mu šťastie a spokojnosť nezaručia.Dodávam ale,že Carlitova cesta sa mi páčila viac. ()

Lovec prasat

Kamera, hudba, Al Pacino a Tony Montana. To jsou čtyři věci, dělající z tohoto kromobyčejný film, který má koule, charisma a napětí. Celý článek zde. ()

czroman2

FAKT DRSHÉ !!! Ať už máte jakýkoliv názor na Kmotra, tak toto je podle mě značně lepší. Film kde opět zazářil Al Pacino - ten chlápek prostě dokáže všechno. Zase dobrá režie a ne-moc-špatná kamera. ++ukazuje to, jak to doopravdy chodí v kapitalizmu..nejen v usa, ale je to podobné dnes i u nás. ()

josieaddms

Ať si každý říká co chce, já tenhle film fakt můžu. Opravdu pořádná, brutální gagsterka s perfektním Alem Pacinem. Propracovaná do každého detailu, ale hlavně stylově natočená. Docela si potrpím na mafiánské filmy, (a zvlášť s Alem) a tady navíc byla celkově ukázaná společnost nejen ta, ze které Tony pocházel, ale i bohaté paničky, luxusní život a moře prachů. Pro mě to splňovalo všechno, co by správná gagsterka splňovat měla. Výsledek byl že jsem se dobře bavila. ()

Claude Speed

Z počátku je to velmi povedený mafiánský snímek. Uprchlík, který je po příjezdu úplná nula a dále se vypracovává na nejvýše postaveného mafiána. Film by to byl vynikající, kdyby se ale vešel do 1,5 - max. 2 hodin. Ale natahovat to pomalu na tři hodiny, to je podle mě u takového žánru nesnesitelná délka. Do poloviny je to hodně dobře natočené, ale pak už to začne skřípat, děj se táhnul, a já už jsem měl problémy udržet víčka otevřené. Naprosto úžasný byl Al Pacino, na kterém šlo vidět, že si svoji roli dokonale užívá. Kromě délky bych neměl nic k vytknutí. Dám silnější 2 hvězdy. 40%. ()

sanikope

Kultový Al Pacino? No Way!!! Áno je nechutný, hrá super. Človeku sa až žalúdok obracia, ale kultom pre mňa zostáva GODFATHER. Prvým tŕňom v oku je že aktéri filmu sa absolútne nelogicky dorozumievajú pomocou pigeon english než rodným esperantom alebo je to tak že my v taliansku či španielsku keď sa bavíme medzi sebou prepíname tiež a namiesto nám prirodzeného jazyka používame len južanské vulgarizmy so slovanským prízvukom??? Dĺžka filmu, pre-exponovaná zbytočne natiahnutá, záverečná prestrelka pôsobí až príliš pateticky. Chvíľami som sa hanbil pozerať na screen. Všetci herci sú nechutný a pôsobia totálne nedôverihodne. Pod mafiánmi som si vždy predstavil tvrdých chlapov s kamennými ksichtmi a nie užvatlaných neschopákov. Sám si vravím ak by som mal ukázať tento piece nazývaný Scarshit novej generácii a povedať im že toto bolo to na čom sa v 80. rokoch fičalo asi by si o mne mysleli že mi úplne hrablo. Vždy keď som chodil po tých "cool" shopoch a videl som tam trička Che Quevaru vedľa Tonyho Montanu a vravel som si -to musí byť kultovka. Ale hovno kult je to iba navoňaná zdochlina s nudným soundtrackom!!! ()

10Domik10

Ja som si tu naplno vychutnával herecké umenie Al Pacina, ktorý je pre mňa hlavným článkom úspechu tohto filmu, pretože ruku na srdce našiel som tu aj nudnejšie pasáže, ktoré tu ale pre presné zobrazenie príbehu byť museli. ()

Acrobat

Ako hovno som žil, ako hovno v podstate zomieram. Vizitku, akú nechal Al v bezduchom deravom tele otočené hlavou dolu, je nadčasová. Všetci nečakajú na smrť, ktorá je najistejšou vecou na zemi, no čakáme na výhru v lote, ktorá je Ďaleko viac ako náhodná. Nech som akokoľvek veľký, drsný, svoju obmedzenosť len oddialim, a zároveň priblížim. Geniálny Scarface ukazuje zvláštnym spôsobom nulovú celistvosť ľudského života so svojou mizernou časovou ohraničenosťou a žalostným koncom, nech žiješ hocijako bohate, drsne, akčne, na plné dúšky. (Modli sa, aby si zomrel s rukami v lone) ()

Mira90

Tony Montana, muž, který pro stromy nevidí les. Ignoruje rady starších a jezdí v hnusném porsche. Zloděj křičící ,,Chyťte zloděje!" a sám papežštější než papež. Nicméně, při skoro třech hodinách délky tu bylo až příliš mnoho hluchých míst. Nebýt závěrečného inferna... ()

Kingjiri

Neskutečně zdlouhavej film. Stopáž by se bez problémů mohla zkrátit o třetinu. Začátek je povedenej, ale pak začne Tony Montana kout pykle a děj se táhne jak smrad. Téměř každá scéna mi potom přišla zbytečně dlouhá a tim pádem nepříliš zajímavá. Paradoxem je přestřelka na konci, která byla naopak hodně zajímavá a zasloužila by si víc prostoru. Ačkoliv nemám rád gangsterky, tak musim uznat, že je Scarface hodně dobrej film. Ať už díky ultimátnimu hereckýmu výkonu Al Pacina, slušnýmu příběhu, dobrý pointě nebo skvělý atmosféře. Jenomže zmíněná stopáž bohužel zábavnost a potenciál celýho snímku táhne směrem k průměru. A to je obrovská škoda, tři silnější hvězdy. ()

aLCaP0Ne

Skvelý filmový zážitok nám ponúkne opäť bezchybný Al Pacino v podaní Tonyho. Je až neuveritľné ako dokáže Al zahrať mafianske úlohy. Zápletka, dej je skovstné dielo a Scarface sa zaraďuje medzi popredné filmy s mafianskou tematikou. 95% ()

Hezzy

Po skončení filmu jsem měl normálně depresi. Devastující vlna emocí, přestože se někomu postava Tonyho Montany může zdát bezcitná a krutá, není vždy tak. Je to příběh muže, který chtěl od života něco navíc, aby získal moc a peníze, které nikdy neměl udělal cokoli, jen aby zjistil, že v momentu, kdy získal všechno, nemá nic. Al Pacino je jednoduše božský. Dokáže totiž z každého svého pronikavého pohledu vytřískat pocit cílevědomého a sebevědomého gangstera, který ví, že bude nejlepší. Ve filmu je sice velké množství úsměvných a vtipných momentů. Třeba svádění vnadných plážových Američanek a nebo Al Pacinovo tančení v baru. Přesto na konci všechno vyváží beznaděj jednoho muže, který klesl až na dno. ()

007.

Když jsem dnes viděl Amerického gangstera a tento film, tak toto se moc nepovedlo. Začátek filmu vypadal velice slibně, byť scéna s pilou mi přišla trochu zvláštní, ale postupně film začal upadat. Když se z Al Pacina stal gangster, kterej má jen strach o prachy, fetuje a ke své milované manželce se chová jak k onuci, přestává mě tento film bavit čím dál víc. a délka 170 minut je dle mýho zbytečná, stačilo by bohatě 140 minut. Závěr filmu je opravdu zvláštní a závěrečná scéna, kdy Al Pacino schytá snad 30 nebo 40 kulek a pořád tam poskakuje, jako kdyby jej netrefili ani jednou zničila celý film a ze tří snižuji na jednu hvězdu. 20% ()

alonsanfan odpad!

Ach jo, zase tak úžasně zbytečný film o gangsterovi, hajzlovi a psychopatovi. Na hlavní postavě, bez ohledu na to jak skvěle je Al Pacinem zahraná, prostě není nic pozitivního. A to mě nebaví a vadí. V počátcích jeho gangsterské kariéry na něm možná něco zajímavého bylo , ale ke konci? Idiotský zfetovaný psychopat s otevřenou hubou (syndrom Bena a Fleka). Film dokonale zobrazuje gangsterskou ubohost. Za pozlátkem nepoctivě nabytých peněz se skrývají lidské trosky, mentální ubožáci a feťáci neschopní soužití s kýmkoli jiným, často ani sami se sebou, jenom penězi zbytnělá ega. Postrádám jakýkoli duchovní či duševní rozměr, žádná kniha, snaha o vzdělání či učení. Absolutní zaměření na materiální stránku života, tím pádem život zcela vyprázděný, jen peníze, žrádlo, šukání a drogy. Qui bono? A komu tímhle filmem vlastně prospějete, co? ()

E lan

Trochu old school, ale jinak zajímavé dílko svou realističností. Al Pacino ve své roli exceluje a tak skoro tři hodiny docela rychle utečou. Na dnešní poměry by ale tomuto filmu slušelo podstatné zkrácení, poté bych mohl přidat i jednu hvězdičku navíc. ()

Mastersn

Zřejmě nejlepší Pacinův film,nebudu počítat Kmotra protože ten mě nedokázal natolik strhnout.Sledujeme vzestup,vrchol a pád jedné mafiánské legendy která svůj osud zakončila velkolepou nezapomenutelnou přestřelkou.Vůbec poslední půlhodinka je vyloženě lahůdková.Ty tři hodiny v Tonyho podání utečou jako voda až je nakonec člověku líto že už je konec.Pro mě osobně naprostá dokonalost a čistá filmařina kde žádná minuta není zbytečná. ()

Pilník

Strašně jsem přemýšlel co bych napsal, nějaký šílený sloh jak je to úžasné a naprosto uchvacující dílo a pro mě jednoznačně 1 mezi Krimi/Drama žánrem ?? Asi jo to bych napsat mohl, ale je to zbytečné protože to prostě všichni ví, že to tak je a tak to bude a tento film budou znát generace ještě hodně, hodně dávno po Nás :-D Ale musím říct, že si nedokážu představit někoho jiného v hlavní roli než je Al Pacino, prostě ne... Je to můj největší oblíbenec a hrdina, přičemž díky němu mám tento profil, díky němu miluji filmy tohoto tipu a vlastně jakékoliv filmy... Ta jeho oddanost této roli je prostě naprosto ohromující a dech beroucí, nemůžu se zbavit pocitu, že to co údajně hrál bylo jeho pravé JÁ :-D prostě podle mě to nehrál :-D Takže abych to nějak zakončil a i když jsem nechtěl psát sloh, tak náznak tady je, tak musím říct jen děkuji, že jsem měl možnost shlédnout tuto epičnost a skvost.. !!!! Děkuji Mistře ()

LabySo69

Kdysi jsem kdesi četl, že si De Palma postěžoval, že ho kritici a lidi všeobecně neřadí mezi takový velikány, jako jsou Coppola, Leone, Scorsese, i přesto, že prej natočil srovnatelně skvělý žánrový dílo jako oni. Asi byl sjetej, když něco takovýho prohlásil, protože Scarface se nedá srovnat ani s Kmotrem, Casinem, Mafiánama, ani s Tenkrát v Americe, ani ničím jiným od týhle trojice. Nejde totiž o nic převratnýho a při druhým (nejspíš i posledním) shlídnutí, jsem si všiml, jak jednoduchý a místama nechtěně parodický to je. Al Pacino místama obrpřehrává a vývoj hlavní postavy je téměř nulovej - na začátku je to zmrd a na konci taky, s tim rozdílem, že než si potáhne jednou z havany, stačí říct snad desetkrát slovo "prachy", a to je fakt otravný. Troufám si tvrdit, že kdyby v tom nehrál Al, hodnocení by bylo asi úplně jiný. U mě tu třetí hvězdu zachraňuje scénka v restauraci, jinak je to bída. (původně za 4*) ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2022

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

15.05.2020

O remake Zjizvené tváře se v průběhu let snažilo několik tvůrců, těmi posledními jsou zatím scenáristé a režiséři bratři Coenovi. Ti teď napsali nový scénář, jehož děj by se měl odehrávat v dnešním… (více)

De Palma se vrací za kameru

De Palma se vrací za kameru