Zjizvená tvář

USA, 1983, 170 min (Alternativní 163 min)

Režie:

Brian De Palma

Předloha:

Armitage Trail (kniha)

Scénář:

Oliver Stone, Howard Hawks (původní scénář) (více)

Kamera:

John A. Alonzo

Al Pacino, Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio, Robert Loggia, Miriam Colon, F. Murray Abraham, Paul Shenar, Harris Yulin (více)

Na mrtvolách svých konkurentů chtěl vybudovat americký sen... Klasické drama Howarda Hawkse Zjizvená tvář (1932), inspirované osudem proslulého chicagského gangstera Ala Caponea, se po více než padesáti letech dočkalo nového zpracování. Scenárista Oliver Stone a režisér Brian De Palma ovšem děj posunuli do současnosti, italského zločince nahradili kubánským emigrantem a pašování alkoholu distribucí drog. V létě roku 1980 emigrovalo z kubánského přístavu Mariel se souhlasem Fidela Castra 125 000 lidí. Zhruba pětina z nich měla kriminální záznam, neboť Castro se potřeboval zbavit „nežádoucích" osob. Asi polovina utečenců se usídlila v Miami a jeho okolí. Tato událost tvoří prolog nové verze Zjizvené tváře. Jeden z emigrantů Tony Montana (Al Pacino) se velmi rychle adaptuje v nových podmínkách svobodného světa. Se svým přítelem Mannym (Steven Bauer, jediný rodilý Kubánec mezi hlavními herci) vykonávají příležitostné práce v místním podsvětí a při jedné předávce drog skončí v jejich rukou ukradené peníze, za něž Montana vybuduje vlastní drogové impérium. S mocí a bohatstvím ovšem roste i jeho ego a především paranoia, že jej o jeho výdobytky připraví někdo stejným způsobem, jako to udělal on... Režisér De Palma svůj snímek natočil efektním, rozmáchlým stylem, v němž se opřel o téměř maniakální výkon Ala Pacina. Spíš než u původní Zjizvené tváře hledal inspiraci u Coppolova Kmotra, což je zřejmé už z Pacinova obsazení. Mezi dalšími herci zaujmou tehdy ještě málo známé Michelle Pfeifferová (Montanova žena Elvira) a Mary Elizabeth Mastrantoniová (Montanova sestra Gina). (Česká televize)

Demonic189

Super hlášky, super Al, super baby, ale inak slabučke ako čaj, a to najme po stránke pribehu, ktorý je obohratý až beda. Ale chapem, vela robi to, že som film videl až teraz. Hudba je taktiez castokrát na nevydrzanie. PS: mnoho veci je velmi podobnych s Vlk z Wall Street :) ()

Fido

Al Pacino sice plné absolutorium, ale jinak filmům, po kterých mi zůstaven divná pachuť na patře, nemůžu dát více. Závěrečný pocit lépe než Lima vyjádřit nedokážu. ()

deLaFere

Silně přeceněný film. Spojení Al Pacino De Palma je dost magické a nepochybně svádí k nadhodnocení. Když pominu pochopitelné zestárnutí snímku, nejvíc mi vadilo ukrutné přehrávání Al Pacina jehož permanentně vytočený kukuč mě vyloženě iritoval. Chápu, že dialogy jsou poplatné době vzniku, ale prostě jsou s odstupem času vyloženě nudné a téměř směšné, stejně jako postava Michelle, která snad nedává vůbec žádný smysl. Nejhorší snímek, jaký jsem s Al Pacinem viděl. ()

Homer.p

S odstupem let a po druhém shlédnutí zvyšuji na plnou palbu. Všem ale radím, rychle pryč od dabingové verze, kde bohužel i ta nejikoničtější hláška zanikne. ()

Hellknight12

Nedávna premiéra . Na úvod musím povedať, že Al Pacino zahral bravúrne. Film so svojou dĺžkou 170 min je podľa mňa úplne zbytočne natiahnutý. Charakteristiky postáv sú skvelé vykreslené ale to je asi všetko. Ak by mal film o 40 min menej nič by sa nestalo. Bohužiaľ celé to stojí na Ak Pacinovi. Herecké výkony zvyšných postáv sú síce skvelé vykreslené ale to nemení nič na Tom, že hrajú len priemerne. Na svoj rok natočenia to vôbec nie je zle spracovanie práve naopak. Záverečná prestrelka je pekná. Celkové hodnotenie za mňa je 60%. ()

Amonasr

S čím kdo zachází, tím také schází. Zručně natočený thriller, který zdobí především skvěle zobrazený vzestup a osobnostní pád drogového bose, který neunese svůj úspěch a svým stihomamem ničí sebe i své nejbližší okolí. Vynikající výkon přitom podal Al Pacino. Hvězdičku jsem nakonec ale musel ubrat kvůli přehnané závěrečné přestřelce, která z toho udělala málem nechtěnou parodii. ()

TheRay97

Přijde na obrazovku Al Pacino a něco v jeho zjizvené tváři naznačuje, že to bude velká pecka. A doslova lítá jedna rána za druhou. Jako kdyby tušil, že jeho role musí být zahraná skvěle, protože se o něm budou skládat texty. Nestojí ani za zmínku, že tomu tak doopravdy je, nedá se svítit. Přesně jak řekl Bob Marley: "Za peníze si život nekoupíš." Nejspíš si tvůrci vzali inspiraci a brali to doslovně. Na druhou stranu se musí nechat, že být mazaný a orientovat se ve společnosti je cesta k úspěchu. ()

Lichty

Al Pacino vytvořil svým hereckým uměním filmovou legendu, které i přes velmi dlouhou stopáž něco chybí. Snad to je větší zápletka, širší prohloubení do duší hrdinů nebo něco úplně jiného. Každopádně i přes různé chybky je Zjizvená Tvář absolutní povinností pro ty, kteří to chtějí někam dotáhnout. S drogami i bez drog :) ()

D.I.G

Celovečerný masaker (pre celú rodinu?) poprášený kvalitným kolumbijským kokaínom, zavŕšený salvou z emštvorky v absolútne ( bože jak to slovo nemám rád..) COOL podaní. Na internet si môžete nájsť vtedajšie zhnusené puritánske recenzie. A teraz? Spolu s Krstným otcom pre mňa absolútny kult. Svet je tvoj!!!!!!!!!!! ()

Arequipa

Vzestup a pád obyčejného kubánského přistěhovalce, jakých jsou v USA tisíce. Michelle Pfeiffer v hodně netypické roli . Není ten Al Pacino náhodou kubánec?:-D P.S. Scéna s motorovou pilou patří k nejhroznějším, co jsem kdy viděl. Kam se hrabe třeba Texaský masakr motorovou pilou. ()

john.h

Říct, že Al Pacino v tomhle filmu přehrává je pitomost. Hraje tam absolutně skvěle, což ukazuje hned v první scéně, kde je naprosto hustej. V první scéně s výměnou zboží byl taky nezapomenutelnej. Na konci však film ztrácí trochu dech a celkem mi i vadilo chování sfetované hlavní postavy. Závěrečná bitka to však vynahradila a na pět hvězdiček a zařazení filmu do mé soukromé TOP20 to pořád stačilo, protože jsem u sledování měl opravdu fajn pocity. Děsně moc se mi líbila první polovina a druhá také nebyla celkově vůbec špatná. ()

Galliano

Vynikajúca mafiánska dráma s absolútne brilantným Al Pacinom. Hoci na prvý pohlad dlhšia minutáž, ale ani jedinú sekundu som sa nenudil. Sledujeme príbeh Tonyho Montany, ktorý sa z ničoho prepracoval až na vrchol, ale jeho závislost a zaslepenost mocou a peniazmi ho pripravila o vsetko. Skvelý depalmovský krvavý kúpel na konci bolo vyvrcholením tohto velmi podareného snímku. ()

wito

Surovo mrazivá sonda do života tonyho montanu, ktorá je dokonale pôsobivá spôsobom, ktorý vo vás musí zanechať (hrozivú) stopu... ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2022

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

15.05.2020

O remake Zjizvené tváře se v průběhu let snažilo několik tvůrců, těmi posledními jsou zatím scenáristé a režiséři bratři Coenovi. Ti teď napsali nový scénář, jehož děj by se měl odehrávat v dnešním… (více)

De Palma se vrací za kameru

De Palma se vrací za kameru