Zjizvená tvář

USA, 1983, 170 min (Alternativní 163 min)

Režie:

Brian De Palma

Předloha:

Armitage Trail (kniha)

Scénář:

Oliver Stone, Howard Hawks (původní scénář) (více)

Kamera:

John A. Alonzo

Al Pacino, Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio, Robert Loggia, Miriam Colon, F. Murray Abraham, Paul Shenar, Harris Yulin (více)

Na mrtvolách svých konkurentů chtěl vybudovat americký sen... Klasické drama Howarda Hawkse Zjizvená tvář (1932), inspirované osudem proslulého chicagského gangstera Ala Caponea, se po více než padesáti letech dočkalo nového zpracování. Scenárista Oliver Stone a režisér Brian De Palma ovšem děj posunuli do současnosti, italského zločince nahradili kubánským emigrantem a pašování alkoholu distribucí drog. V létě roku 1980 emigrovalo z kubánského přístavu Mariel se souhlasem Fidela Castra 125 000 lidí. Zhruba pětina z nich měla kriminální záznam, neboť Castro se potřeboval zbavit „nežádoucích" osob. Asi polovina utečenců se usídlila v Miami a jeho okolí. Tato událost tvoří prolog nové verze Zjizvené tváře. Jeden z emigrantů Tony Montana (Al Pacino) se velmi rychle adaptuje v nových podmínkách svobodného světa. Se svým přítelem Mannym (Steven Bauer, jediný rodilý Kubánec mezi hlavními herci) vykonávají příležitostné práce v místním podsvětí a při jedné předávce drog skončí v jejich rukou ukradené peníze, za něž Montana vybuduje vlastní drogové impérium. S mocí a bohatstvím ovšem roste i jeho ego a především paranoia, že jej o jeho výdobytky připraví někdo stejným způsobem, jako to udělal on... Režisér De Palma svůj snímek natočil efektním, rozmáchlým stylem, v němž se opřel o téměř maniakální výkon Ala Pacina. Spíš než u původní Zjizvené tváře hledal inspiraci u Coppolova Kmotra, což je zřejmé už z Pacinova obsazení. Mezi dalšími herci zaujmou tehdy ještě málo známé Michelle Pfeifferová (Montanova žena Elvira) a Mary Elizabeth Mastrantoniová (Montanova sestra Gina). (Česká televize)

Derek7

Stylové, brutální a dechberoucí vyprávění o muži, jenž měl kuráž jít přes mrtvoly k tomu, co chtěl nejvíc: peníze a moc. Ačkoli by divák neměl, celý film sedí přikovaný k obrazovce a všemi deseti Montanovi fandí, ačkoli je to sobecký bastard, který se v první řadě stará hlavně o sebe a svůj byznys, nezajímá ho, co by chtěla jeho rodina i žena, o kterou poté, co ji získal, v podstatě ztratil zájem. Výborný snímek, jehož závěrečná scéna patří podle mého k nestylovějším. ()

singone

Tony Montana, pro mne jedna z nejzásadnějších filmových postav vůbec........ Scarface, pro mne jeden z nejlepších mafiánských filmů vůbec........ Al Pacino, jeden z nejlepších herců vůbec........Tohle vše dohromady, jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec........5* ()

masekjc

Dlouho mi tenhle snímek unikal a stejně tak i další legendární gangster trilogie Kmotr, kterou jsem shlédnul také celkem nedávno a můžu tak objektivně porovnat a zhodnotit i tohle dílo. Musím se ale přiznat že '' gangster '' žánr nepatří mezi mé oblíbené a ani po shlédnutí tohoto filmu se u mne nic nezměnilo. Furt jsem se snažil přijít na to proč je Tony Montana taková legenda a je objektem mnoha diskuzí, parodií a vtipů. On je to celkem drsnej chlapík ale já z něho respekt neměl až do finální scény, která je skutečně famózní a tak trochu jsem doufal že to dopadne aspoň pro něj šťastně. Nestalo se, ale aspoň jsem pochopil proč je to tak legendární a oblíbený film, ač podle mého názoru byla převážná část filmu jednoduše řečeno dost nudná, ale to byl Kmotr taky a né že né ;-) 6/10 ()

Bounded

Ještě než jsem se narodil mi někdo zfilmoval GTA: Vice City a ještě si dovolil k tomu vzít i stejný soundtrack. Vzpomínalo se mi u toho moc hezky a není moc lepších herců než je Al Pacino, takže jako odškrtnutá kultovka mě to vůbec nezklamalo. De Palma měl ještě v osmdesátých letech soudnost a skoro tři hodiny naplnil příběhěm (nikoliv pomalou kamerou jako třeba později u Femme Fatale), takže to celé rychle uteklo a ani trochu nenudilo. ()

baltik

Je to brutální, surové, neopracované a přitom je to vybroušené jako diamant. Nedá se to snad hodnotit normálně, on to neni normálni film, tady by bylo hodnocení velmi rozporuplné. Tak budu hodnotit to co můžu a tady to je Al Pacino. 5* ()

Maniik88

Som na rozpakoch. Skvelý Al Pacino, skvelá hudba, ale nejak mi to nesadlo. Oceňujem zobrazenie bez prikrášlení, no k hlavnému hrdinovi som mal nulové sympatie, ku koncu bol len obyčajný feťák zbavený zmyslov. Mám rád mafiánske filmy, aj tento má mnoho kladov, ale mám z toho filmu negatívny pocit. Ono vzostup a pád je obľúbeným motívom, lenže tu mám pocit, že Tony Montana ani nikdy nedosiahol vrchol, nuž človek je chamtivý a nikdy nemá dosť.. ()

Murdock

Tohle mě bohužel nechytlo tak jak jsem čekal. Totálně to navíc zabíjel českej dabing, je možný že o hvězdu zvednu až to uvidim v původním znění. Káždopádně daleko od žánrovejch klasik. ()

Pulper

Viděl jsem pouze krátké úryvky, ale nemůžu nehodnotit. Spousta postav v téhle KLASICE (jáchachachá) působí naprosto nepřirozeně tzn. herci a režie hrůza a logické lapsy to jen podtrhují. Hlavní hvězda Al Pacino očividně přehrává. Vyvalené bulvy a rozhazování rukou na autenticitě nepřidají. Vrcholem je poslední masakr. Když jsem viděl mafiosa co chvíli bořit hlavu do hory koksu na stole, zatímco mu komando vrahů likviduje ochranku, načež vyzbrojen samopalovým granátometem zhruba polovinu útočníků postřílí a od druhé poloviny se nechá prošpikovat stále stojíc na nohou, rozhodl jsem se, že ten životabudič budu šňupat taky. Trapné, až to bolí. ()

dkas

Začátek velká nuda. Když se konečně začne v průběhu něco dít, člověk čeká, jak to dopadne, tak se to v závěru pohřbilo nesmyslnou přestřelkou. ()

speedy7929

Konečne mafiánsky film o drogových díleroch, ktorý sa netýkal len drog ale venoval sa deju okolo. Hlavnú úlohu perfektne stvárnil Al Pacino ako mafián Tony, ktorý sa od hotdogov vypracoval až na čelo mafiánskej rodiny. Okrem príbehu cesty na hor nám Scarface ukázal aj Tonyho cestu až na úplné dno. Hodnotím to ako jeden s tých lepších mafiánskych filmov v ktorom ma oslovila aj istá myšlienka : "Každý prežitý deň je dobrý deň". ()

Stanix

V tomto snímku není opravdu nic nedotaženého. Excelentní scénář, úžasná kamera, stylový hudební podkres, strhující herecký projev. Tato syrová gangsterka je jednoduše naprosto dokonalá. Nutno vidět, nejlépe hned několikrát. ()

Skratchy

Výborný herecký výkon Al Pacina a chytlavý příběh sestupu a pádu drogového bosse dělá z tohoto filmu prvotřídní záležitost která by si zasloužila aspon´ 90%.Filmu vůbec nevadí délka skoro zří hodin ba naopak.Slavná závěrečná scéna jenom podtrhuje o jak dobrý film jde. ()

syphoon

Na gangsterovky podobného tipu nejsem, ale tohle bylo daleko lepší než samotnej Kmotr! Asi nejlepší role Al Pacina co jsem viděl! 170 min uteče jako na kokainu! 75% ()

Nešpi

Scarface, je prostě podáván s tak úžasným taktem že najednu stranu víte jakej je Tony Montana hajzl, přesto mu fandíte ze všech sil. Je to výborně zrežírovaná, surová i epická gangsterka. Herecké výkony jsou zde naprosto neocenitelné ať je to Michelle Pfeifferová nebo Al Pacino. Finální scéna, kdy si Tony vytáhne svojí hlavu z hory kokainu a rozhodne se jít si pro svou smrt a přitom detailní záběr na jeho výraz prozrazující nelítosnost v srdci, se kterou si rozstříli celou villu i s pár gangsterama z drogovýho kartelu po čemž to nakonec koupí do zad se stala kultovní. ()

quazar

Klasický film Al Pacina s množstvom zabíjania, drog, a peňazí. Tento film znázornil dokonalú premenu človeka, kde sa zo sympatického Tonyho stal bezcitný zabijak. Od začiatku som vedel že tento film bude poriadna “šupa“. Pre mňa asi najlepší herecký výkon Al Pacina. ()

Uesbe

Akože pardón, tak toto nebolo v objednávke. Gangsterský film, pri ktorom sa dá variť a následne jesť? Sorry, nebyť výborného Al Pacina a aj ostatných celkom presvedčivých hercov je to čistý podpriemer a keď vidím Stonea medzi tvorcami aj dosť veľké sklamanie ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2022

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

15.05.2020

O remake Zjizvené tváře se v průběhu let snažilo několik tvůrců, těmi posledními jsou zatím scenáristé a režiséři bratři Coenovi. Ti teď napsali nový scénář, jehož děj by se měl odehrávat v dnešním… (více)

De Palma se vrací za kameru

De Palma se vrací za kameru