Chlapec v pruhovaném pyžamu

• USA The Boy in the Striped Pajamas (více)

Osmiletý Bruno žije se svojí rodinou v Berlíně, kde má i spoustu přátel. Jednoho dne se ale musí rodina přestěhovat, protože Brunův otec, nacistický voják, dostal novou práci na venkově. Nový domov je chladný a plný nacistických vojáků, a protože v okolí nikdo jiný nežije, vypadá to, že Bruno nové kamarády jen tak nenajde. Hned v první chvíli si ale všimne „farmy“, na kterou vidí ze svého okna. Farma je ve skutečnosti koncentrační tábor... Bruno se stále nudí, rád by vyrazil někam ven, ale smí být pouze před domem. Brunova sestra Gretel tráví hodně času s nacistickým vojákem Kotlerem. Jednou Bruno náhodou objeví cestu z domu. Také si všimne černého kouře, který vychází z „farmy“, pak upadne. Pomocník Pavel Bruna ošetří a jeho matka mu za to poděkuje. Pavel býval kdysi lékař, teď škrábe brambory. Brunovi se podaří zmizet z domu a na svojí výpravě narazí na tábor, za jehož plotem sedí osmiletý chlapec Shmuel. Bruno se s ním skamarádí a chodí ho často tajně navštěvovat. Bruno pořád nechápe, kde to vlastně Shmuel žije, ale ví, že je Shmuel Žid. Dvakrát týdně mají Bruno a sestra domácího učitele, který je učí nacismu. Z malé Gretel se stává nacistka a věří v Hitlera, její matka je z toho v šoku... Za Brunem a jeho rodinou přijede na návštěvu děda, babička odmítla přijet, protože je proti tomu, co její syn dělá. V den slavnostní večeře se Brunova matka dozví, že je tábor vyhlazovací a s manželem se hrozně pohádá. Od té doby se Brunova matka chová jinak. Na večeři se voják Kotler prořekne, že jeho otec utekl ze země, protože nesouhlasil s tím, co Hitler dělá. Brunův otec to slyší nerad. Kotler je z rozhovoru velmi nervózní, a když sluha Pavel omylem rozlije víno, Kotler ho na chodbě umlátí k smrti. Gretel pak řekne Brunovi, že „farma“ je pracovní tábor a že Židé jsou nepřátelé. V domě se chystá promítání a slavnostní večeře a Shmuela poslali, aby tu leštil sklenice. Když mu dává Bruno jídlo a povídají si, přistihne je Kotler. Bruno Shmuela zapře... Brunův otec pak promítá lživé video o tom, jak krásné je to v táborech, a Bruno mu uvěří... Bruno chodí za Shmuelem každý den, ale ten tam není, až se jednoho dne zase objeví. Shmuel má poraněné oko, někdo ho zbil. Bruno se Shmuelovi omlouvá a on mu odpouští. Brunova babička zemřela během bombardování a na hrob jí poslal kytku i Hitler. Brunova matka chce kartičku s jeho podpisem sundat, protože ví, že by ji tam babička nechtěla, ale Brunův otec jí to zakáže. Brunovi rodiče se pak doma pohádají, Brunova matka nazve svého manžela nestvůrou a chce i s dětmi pryč. Brunův otec tedy dětem oznámí, že se budou druhý den stěhovat. Bruno tu ale chce zůstat... (TV Prima)

Vědma

Filmy o holokaustu jsou "vděčné" téma a je spousta úhlů, ze kterých se na ně jde dívat a i když ne vždy tato sázka na jistotu vyjde, tak tentokrát se celkem povedlo jej ozvláštnit. Tohle byl dětský pohled, který se dívá na svět jako na hru. Kruté bylo popření u čištění sklenic a konec byl jako z muzikálu Hair. ()

Gereth

Film, jehož název spolu s plakátem se nakonec ukázal jako nejsilnější součást celého díla. Ještě ničím nezkažený pohled dítěte, které židovský vyhlazovací tábor vidí jako farmu a vězeňské uniformy jako pruhovaná pyžama. Se silnou myšlenkou, která mě už sama o sobě dostala do potřebné nálady jsem čekal i silný film. Všechno to ale bylo až moc sterilní. Málo lidské a jiné špíny, málo šoků, málo emocí celkově a (spoiler!) až na zvrat konečný (který je mimochodem cítit na míle daleko) zoufale málo akce a napětí. A to ještě nehledě na uvěřitelnost, která v některých částech příběhu dost nepříjemně kulhala. Nedotažené. // 60% ()

Petfruf

Sakryš, tak tohle mě dostalo na kolena. Ten pomale plující děj, vyprávěný dětskýma očima, navozující děsný pocit v hlavě i v žaludku. Děsivý tísnivý pocit , který je silnější tím spíš, že člověk tuší "jak to asi může dopadnout". Asa mě tentokrát naprosto rozsekal. Ten jeho krásný dětský kukuč s výrazem dospěláka. Velkou část filmu si vystačí jen s mimikou svého obličeje a to on dokáže výborně využít. Vidím v něm větší potenciál, než míval Elijah Wood jako dětská hvězda (s ním toho Asa má, co do talentu a vizáže hodně společného). Na působivosti filmu ani trochu neubraly kličky, kterými si spisovatel nebo scénarista (nevím kdo z nich, nečetla jsem) pomohli k závěrečnému finále. Naopak se mi líbilo, že je zde spousta chvil, u ktreých si uvědomíte, že se děj posouvá k dramatu právě tím, jak si navzájem protagonisté neříkají úplnou pravdu, jen kvůli tomu, aby tím dotyčného nebo dotyčnou uchránili (matka synovi, sestra bratrovi, otec matce, otec synovi, babička dětem, syn rodičům, sluha synovi). A když už pravdu říkají, tak jen v náznacích (všiměte si, že ve filmu téměř nikdo nic nevysvětlí na plnou pusu). Efekt to má právě opačný a zákonitě musí být tragický. Smutné a velmi dojemné. Horner jako doprovod zvolil příjemný motiv, který velmi dobře podkresluje celý příběh. Za to osvěžení mu dávám palec nahoru! ()

Bonaparte.

Druhá světová válka, drsný židovský příběh a nevinné trpící děti, jinými slovy sázka na jistotu. O největším válečném konfliktu v historii lidstva toho bylo natočeno více, než je zdrávo. Avšak stále se najde pohled na válku, který není všední. Příběh dvou chlapců, kdy každý žije na opačných stranách barikád a každý má jiný pohled na svět. Gradace tohoto díla je obdivuhodná a tak s příbývajícími minuty se téměř ztotožňujete s hlavním hrdinou, kterého roztomile, ale profesionálně ztvárnil Asa Butterfield ... klobouček za takový dětský výkon. Steně tak Jack Scanlon... bohužel tolik kloboučků již nemám. Dovolím si říci veledílo, které táhnou dva mladí herci je bezesporu nutné vidět ! 5* 85% ()

kalap

Realita bola totálne iná, ale čo mňa potešilo, že tie fašistické svine nemecké dostali od spravodlivosti poriadnu bombu cez ich zatuchlé papule. ()

fallangell

Nesouhlasím s komentáři vyčítající filmu sladkobolný kalkul. Podle mne jde o vkusně natočený film nutící k zamyšlení. A to je zde hlavní. ()

maverick10

Dve linie filmu se tahnou celym snimkem jako smrad na Hlavnim nadrazi. Zatimco detska cast a to predevsim duo Bruno - Shmuel jsou fantasticti, duo matka - otec (Farmiga - Thewlis) jsou k uzoufani smesni. Pohled detskyma naivnima ocima na obdobi pracovnich koncentracnich taboru za II. Svet. valky, dokazal zachytit Mark Herman dokonale. Ale misto toho, aby svym dilem do tohoto dramatu prispeli i Thewlis a Farmiga, pusobi spise komickym dojmem. Cele to zpracovani, ale nepusoby vubec jako drama, spise jako na zakladni skole v hodinach slohu, forma vypraveni. Vubec tento zanr, si zaslouzi daleko pusobivejsi zpracovani, nez jake nam nabizi Mark Herman a do jiste miry ma na to vliv i hudba, ktera byla nudnejsi, nez odpoledni obed u babicky za poslechu Evy a Vaska. I pres tohle vsechno, musim hodnotit, takto, protoze Bruno - Shmuel si to zaslouzi. ()

SonG

Příběh, v nemž s i malý Bruno maluje vše růžovými barvami, a na konci zjišťuje, že vše není tak nevinné, jak si na začátku myslel. Film pojednává o tematice koncetračních táborů, ale narozdíl od jiných filmů, zde je děj originální díky přátelství Bruna a Smuela, Žida a Němce, kteří nejsou poznamenáni nacistickou propagandou. Detští herci jsou výborní, ti dospělí už méně, zejména Vera Farmiga mi připadala sem tam až k smíchu. Co mne ale totálně usadilo, byl konec, který přišel tak náhle a opravdu zamrazil v kostech. ()

Beagle

Jak jedno pruhované pyžamo s číslem na prsou dokáže v okamžiku změnit osudy lidí, kteří si ho obléknou. Není to Roberto Benigni, taky to nezkončí ani trochu hezky. Ale války stejně hezké nebývají. ()

lioncel

Není to nebezpečné, napsat / natočit něco takového? .. nebude si třeba po shlédnutí ta nejmladší generace myslet, že vyhlazovací koncentrační tábory bylo něco, kam si mohl člověk zadem jen tak vklouznout, aby se vevnitř trochu porozhlédl? .. Němci byli vždy proslulí svým pořádkem a tady vzadu v rohu pozemku lágru je prázdná strážní věž a tím i „klidné“ místo pro zašívání … Vím, je to nadsázka, jde tu spíše o tu nosnou myšlenku samotného příběhu, ale stejně, připadá mi to až moc nepřístojné … Na druhou stranu, je zde mistrně ukázáno v postavě Elsy / matky (naprosto skvělá Vera Farmiga) to „prozření“ .. samozřejmě, někdo může namítnout, vždyť manžel nosil šedočernou uniformu s lebkou, tak co asi čekala, že dělá - je ale třeba si popravdě uvědomit, že každý chlap o práci doma mluvit nemusí. Z různých důvodů - zde, lehce pochopitelných .. A na víc, oficiální propaganda se tím vražděním milionů lidí v německých médiích nikdy nechlubila, ani o nich neinformovala … ()

berusche

Jak zfilmovat tématiku holocaustu, aby to bylo originální a mělo pointu, která vás udrží u celého děje? Paradox s mravním ponaučením. Ten zabírá a pokud to přelejete přes dětskou optiku, úspěch je prakticky zaručen. A toho jsme si u válečných filmů, kde hlavní hrdiny ztvárňují děti, zajisté již všimli. Gratuluju, mě jste přesvědčili a takovým zvěrstvům a situacím bezpochyb věřím. ()

Taninaca

Kéž by se každý člověk na svět díval alespoň někdy dětskýma očima. Silný a mrazivý příběh o nezkažené dětské dušičce, která si ještě neumí připustit žádné zlo. A už vůbec ne zlo u vlastního otce, ke kterému vždy vzhlížel. Líbilo se mi, že v snímku bylo ukázáno, že ne všichni Němci souhlasili s hrůzami války, v tomto případě dokonce matka důležitého říšského vojáka (David Thewlis), a ostatně i jeho manželka. Protože v konečném důsledku je jedno, zda zemře německé nebo židovské dítě, jejich ztráta bolí stejně. ()

Katarine

Jsem hodně citlivá na téma židovského holocaustu za druhé světové války. Asi nikdy nepochopím, jak mohl mít jeden "magor" s knírkem takovou moc, že dokázal vykonat něco tak zvráceného. Davida Thewlise jsem měla díky Potterovským filmům docela ráda, od zhlédnutí tohoto příběhu se už asi na něj budu koukat úplně jinak (přestože za svou roli herec nemůže, alespoň tak dokazuje své výborné umělecké kvality). Z Jacka Scanlona v "pruhovaném pyžamu" mi však šel mráz po zádech nejvíce a posledních pět minut filmu mě zničilo tak, že jsem jen zírala s vyvalenýma zaslzenýma očima a skoro nedýchala. Když ve mně film na delší dobu zanechá takovýto pocit a důvod k přemýšlení, je to 5* bez debat a rozhodně si hodlám sehnat knižní předlohu. ()

Scylla

3,5* za film, který téma holokaustu prozkoumal z jiného úhlu pohledu, než jak jsme ve filmové tvorbě zvyklí. Originální námět, fajn herci, pěkná kamera a Horner se svojí hudbou (když přivřu oči nad tím, že často opakuje motivy z jiných soundtracků)... a přece mi film něčím nesedl... Počínání osmiletého hrdiny mi přišlo přehnaně naivní až hloupé, nedokázala jsem se zbavit dojmu, že by se chlapec jeho věku ve skutečnosti zachoval úplně jinak... čímž velkou měrou utrpěla druhá polovina filmu, kde místy děj působil vykonstruovaně až nuceně... Kýžené emocionální vyvrcholení se v závěru (přes všechny hrůzné okolnosti) nedostavilo. ()

ilemas

Výborně natočený film podle knihy, kterou jsem nedávno četl, takže jsem věděl, jak vše dopadne. I když je to smýšlený příběh, který se ve skutečnosti tak nemohl odehrát, je to velice silný film, který zanechá hluboký dojem. ()

MartinNDL

Jahodovej milk shake. Rozumný množství, skousnutelně cukru. Přesto poměrně klišé receptura v dojemný sklenici. Když se na konci rozleje, je to poměrně smutná záležitost. Jako odpolední svačina bez větších gurmánských očekávání stravitelný. ()

Hennes

Snímek postavený na rozdílů vnímání okolního světa dětmi a dospělými. Dvanáctileté děvče už začínalo mít slušně "vymytý" mozek propagandou svého učitele a obdivem k mladému důstojníkovi. Osmiletí chlapci žili stále ve světě hry a nepochopení. Rozdílné přístupy k otázce nacismu se projevovaly i v rodinách samotných nacistů. Film má základ na stupňujícím se emotivním základu, který končí krutým vyvrcholením. Líbila se mi Vera Farmiga jako matka. ()

Scorsese zavrhl Di Capria

Scorsese zavrhl Di Capria

18.03.2010

Neměl ale na výběr. Hrdina jeho nového filmu totiž bude mít pouhých 12 let, a přestože je Leo „věčný kluk“, tohle bychom mu asi neuvěřili. A tak se Marty musí alespoň dočasně vzdát svého oblíbeného… (více)