Chlapec v pruhovaném pyžamu

• USA The Boy in the Striped Pajamas (více)

Osmiletý Bruno žije se svojí rodinou v Berlíně, kde má i spoustu přátel. Jednoho dne se ale musí rodina přestěhovat, protože Brunův otec, nacistický voják, dostal novou práci na venkově. Nový domov je chladný a plný nacistických vojáků, a protože v okolí nikdo jiný nežije, vypadá to, že Bruno nové kamarády jen tak nenajde. Hned v první chvíli si ale všimne „farmy“, na kterou vidí ze svého okna. Farma je ve skutečnosti koncentrační tábor... Bruno se stále nudí, rád by vyrazil někam ven, ale smí být pouze před domem. Brunova sestra Gretel tráví hodně času s nacistickým vojákem Kotlerem. Jednou Bruno náhodou objeví cestu z domu. Také si všimne černého kouře, který vychází z „farmy“, pak upadne. Pomocník Pavel Bruna ošetří a jeho matka mu za to poděkuje. Pavel býval kdysi lékař, teď škrábe brambory. Brunovi se podaří zmizet z domu a na svojí výpravě narazí na tábor, za jehož plotem sedí osmiletý chlapec Shmuel. Bruno se s ním skamarádí a chodí ho často tajně navštěvovat. Bruno pořád nechápe, kde to vlastně Shmuel žije, ale ví, že je Shmuel Žid. Dvakrát týdně mají Bruno a sestra domácího učitele, který je učí nacismu. Z malé Gretel se stává nacistka a věří v Hitlera, její matka je z toho v šoku... Za Brunem a jeho rodinou přijede na návštěvu děda, babička odmítla přijet, protože je proti tomu, co její syn dělá. V den slavnostní večeře se Brunova matka dozví, že je tábor vyhlazovací a s manželem se hrozně pohádá. Od té doby se Brunova matka chová jinak. Na večeři se voják Kotler prořekne, že jeho otec utekl ze země, protože nesouhlasil s tím, co Hitler dělá. Brunův otec to slyší nerad. Kotler je z rozhovoru velmi nervózní, a když sluha Pavel omylem rozlije víno, Kotler ho na chodbě umlátí k smrti. Gretel pak řekne Brunovi, že „farma“ je pracovní tábor a že Židé jsou nepřátelé. V domě se chystá promítání a slavnostní večeře a Shmuela poslali, aby tu leštil sklenice. Když mu dává Bruno jídlo a povídají si, přistihne je Kotler. Bruno Shmuela zapře... Brunův otec pak promítá lživé video o tom, jak krásné je to v táborech, a Bruno mu uvěří... Bruno chodí za Shmuelem každý den, ale ten tam není, až se jednoho dne zase objeví. Shmuel má poraněné oko, někdo ho zbil. Bruno se Shmuelovi omlouvá a on mu odpouští. Brunova babička zemřela během bombardování a na hrob jí poslal kytku i Hitler. Brunova matka chce kartičku s jeho podpisem sundat, protože ví, že by ji tam babička nechtěla, ale Brunův otec jí to zakáže. Brunovi rodiče se pak doma pohádají, Brunova matka nazve svého manžela nestvůrou a chce i s dětmi pryč. Brunův otec tedy dětem oznámí, že se budou druhý den stěhovat. Bruno tu ale chce zůstat... (TV Prima)

filipvrbik

Tak to jsem nečekal. Válečných filmů už jsem viděl bezpočet, ale tento je z opačného pohledu, to je první plus. Bruno je totiž budoucí nácek, ale ještě to jaksi nechápe, protože je mu teprve osm let. Jeho otec, důstojník SS už to chápe sakra dobře a "stará" se o " statek", čili o koncentrační tábor. Film je sám o sobě mnohem lepší a smutnější, než jsem čekal, protože jsem o něm nikdy dřív neslyšel- asi proto, že ten konec je tak trochu až neuvěřitelný a hodně silný (prostě Brunův otec zakusil své vlastní medicíny tím nejhorším možným způsobem)....97% ()

Anakinekcz

Režisér Mark Herman zfilmoval ještě stále velmi citlivé téma II.světové války a to "řešení židovské otázky" a myslím že velice bravurně.Příběh je velice dobře natočený a ukazuje že ve válce není vše jen černé nebo bíle nebo v tomto případě lidé a ti ostatní (židé).Příběh je podle mého názoru velmi emotivní a jeho citové vypětí se ke konci neúměrně stupňuje až muže dojít i k slzám.Film by ve vás měl zanechat po jeho shlédnuti nějakou stopu a tuto podmínku "Boy in the Striped Pyjamas, The" bezesporu splnil, a to i díky mistrovskému ztvárnění osmiletého chlapce Bruna kterého ztvárnil Asa Butterfield.S čistým svědomím ho mohu vřele doporučit. ()

zdenur

Silnější průměr. Příběh je sice nápaditý, ale herecké výkony, hlavně na začátku, jsou celkem o ničem. I když ten židák je skvělý. Děj se i přes krátkou stopáž celkem vleče a závěr se mi do paměti taky nevryje. ()

Fikus.xf

Po dlouhé době jsem v kině slyšel několik lidí brečet. Jediná věc rušící a opravdu kazící atmosféru byla angličtina, kterou se ve filmu mluvilo. Silný příběh. ()

jerenymo

Tak film sám o sobě není až zas tak zajímavý jak napovídá hodnocení. Musím uznat že konec filmu chytne za srdce, ale jinak je film až moc neosobní. Ani jeden z chlapců mě moc nepřesvědčil. Ale hlavně sem u tohoto filmu (ač němčinu samotnou nemusím) postrádal německý jazyk, ve kterém podle mě měl být film natočen, což by mu rozhodně přidalo autentyčnost (např. když na oslavě zpívá kapela písníčku ve které zdůrazňuje slova jako " I love" tak ztratíte atmosféru německý třetí říše, což je pro tento film tolik důležitý). Není to rozhodně špatný snímek,ale dle mě šlo tento snímek pojmout velice líp. ()

Gagner

Film na mě působí dosti komorně a ani koncentrační tábor nevypadá moc věrohodně. Asi to potřebovalo víc pohltit, ta atmosféra mi tam schází. Nicméně příběh je originální a velmi se mi líbil. ()

camper

Hodně silný příběh o malém chlapci a jeho kamarádovi z farmy - koncentračního tábora. Bruno stále nedokáže pochopit, proč jeho nový kamarád chodí jen v pyžamu, pochopí to až na konci filmu... ()

Reverger

Filmů o válkách je až dost, ale film z války, který je brán z pohledu dětské duše, která nic netušíc, co se venku děje, je pro mě nejvíce a nejlépe pojaté téma, co může být. Smutné, srdcervoucí, skvělé. A jak už to u filmů, ve většině případů bývá, úžasný a opětovně překvapivý konec. ()

HanaM.

Známí mi neustále říkali, jak je to dojemný film. Myslím si, že ta snaha být dojemný je z filmu hrozně poznat. Kdyby se méně snažil o dojem, odpustila bych mu i tu děsnou nevěrohodnost. Kromě všech náhodiček - upřímně nevěřím, že by židovský chlapec dovolil svému kamarádovi, aby šel do toho pekla. ()

Chipešek

Mašinerie 2. světové války očima německého dítěte. Geniální gradování od bezstarostného startu až k mrazivému finále. Jedno z nejpůsobivějších dramat z období války. To je Chlapec v pruhovaném pyžamu. Nerealistický příběh zde vůbec není na škodu, celý film působí jako symbol, jakési podobenství... a jako podobenství funguje dokonale. Navíc důkaz, že bez jediné naturalistické scény lze "vyždímat" obrovské množství emocí. Mnohem víc než některé jiné, často drastické, snímky kdy dokážou. 90% ()

embecka

Už dávno mi nezostalo po filme tak ťažko. Pre mňa najvernejšie zobrazenie koncentračných táborov, aké som kedy videla od ich osobnej "návštevy". Kto sa ešte dokáže vcítiť do detského sveta, pochopí malého prieskumníka do poslednej sekundy. Naozaj mi je ťažko. Ani nemám viac slov. Pozrite si a budete mať chuť na tichý výkrik. Bolestný a nič nemeniaci. ()

Ole92

Tenhle snímek ve mě zanaechal hlubokou stopu, na jednu stranu mi vadila místy nereaslnost příběhu, hlavně to že se chlapec mohl přibližovat k plotu tak blízko a jak snadno Bruno proklouz do tábora byloaž směšné. Na druhou stranu ale silný emotivní zážitek tyto chyby zatlačil do kouta a při pochodu židů z baráku až do plynové komory mi běhal mráz po zádech. ()

Pevek2 odpad!

Predpokladam, ze takto kasirovane filmy se musi hodit do kramu vsem popiracum Soa. Cela zapletka je nesmirne hloupa, nerealna a kycovita. Vetsina personalu KZ se snazila sve rodiny drzet uplne mimo sve prace, pokud byl jejich pobyt v blizkosti nezbytny, resilo se vse tak, aby nedoslo ke konfrontaci. To ze by se nekdo nepozorovane dostal do pasma k dratum a jeste se dostal do hovoru s vezni uz je uplna utopie. Ale sve divaky to ziska, ti si poplacou, ale hlavne zaplati penize, coz je podle mne hyenismus. No a cely ten holocaust pak bude za par let vypadat uz jen jako kasirovane divadylko, kde si v koncentracnich taborech mohl delat kazdy co chtel. I v tomhle svetle mi prijde zoufale, ze takovehle filmy se nataceji, zatimco kdyz si von Trier pusti hubu na spacir, tak po ni hned dostane... ()

Pawlisman

Pěkně natočené, oddechové, zajímavý námět. Film nechává mnoho věcí a pocitů si nechat domyslet od diváka. Jde spíše o návod směry - a každý si třeba pomyslí něco jiného. Stopáž akorát zakončená skvělou gradací. To jsem nečekal. Palec nahoru. 8,5/10 ()

Hepy13

Miluju válečné filmy hned z několika důvodů. 1) Zobrazení doby - Né tu dobu, ale její zobrazení ve filmech. 2) Vojenská technika - tanky, letadla, zbraně, vojáky. 3) Silné, lidské, emotivní příběhy. Tento film je pro mě veliké překvapení, měl jsem při sledování pocity které jsem snad nikdy nezažil. Strašně jsem klukům přál aby se jim podařilo utéct někam pryč. Zaroveň jsem věděl že je to nemožné. Dětská naivita je prostě krásná věc. Když vidím čeho všeho byli nacisté schopni, tak se mi chce zvracet. Po skončení filmu jsem měl nutkání se postavit a hlasitě zatleskat. Ale vzhledem k tomu že byly už asi 3 hodiny po půlnoci, jsem šel radši spát a ještě dlouhou dobu se mi nedařilo usnout. ()

Furmi

Film bol od začiatku taký ako keby rozprávkový pohľad na 2. sv. vojnu. Neviem, chýbala mi tam akcia, nejaké napätie, ani tie dialógy neboli boh vie aké, miestami som sa aj nudil. Predloha filmu je nezvyčajná a pekná. Zvažoval som 3*, na viac to nemalo ale keď prišiel záver ostal som v šoku. Ten bol tak super úžasný a šokujúci že každý pri ňom musí proste ostať bez slova a zamyslieť sa len a pozrieť sa potom do minulosti filmu a hľadať aj nejaké tie odkazy a symboliku, ktorá tam určite bola. 74% ()

kubyno

Nenápadné anglické drama - Herman dokázal s angličanů typu Thewlis nebo Friend udělat takové nácky, až se z nich chce zvracet. Hornerova jemná hudba doprovází ten děsivě kouzelný střet dětské naivnosti s čistým zlem. Třeba při rozhovoru malého Bruna s Židem loupajícím brambory mrazí na zádech - jedna z nejpůsobivějších scén. Myslím, že to je dost originální pohled na téma koncentračních táborů a velice netradiční a krásný, komorní snímek o životě ve lži a propagandě. Možná časem emoce vyprchají a já změním názor, ale teď dávám 5*. ()

Scorsese zavrhl Di Capria

Scorsese zavrhl Di Capria

18.03.2010

Neměl ale na výběr. Hrdina jeho nového filmu totiž bude mít pouhých 12 let, a přestože je Leo „věčný kluk“, tohle bychom mu asi neuvěřili. A tak se Marty musí alespoň dočasně vzdát svého oblíbeného… (více)