V Riu si musí každý policista vybrat mezi úplatky, odchodem nebo bojem. Oni si vybrali boj... Kapitán Nascimento jako velitel elitní jednotky brazilské policie, zvané BOPE, vede válku s drogovými dealery už několik let. V Rio de Janeiru je přes 700 slumů ovládaných po zuby ozbrojenými dealery. Mají HK, Uzi, AR-15, zbraně, které se v jiných zemích používají ve válkách. Tady jsou v rukách gangsterů. Jejich střela prolétne autem jako papírem. Ve městě, jako je Rio, nechodí policie do favel bránit zákon. V Riu závisí mír na rovnováze mezi gangsterskou municí a korupcí policistů. Když jde čestný policajt do favel, obvykle se něco semele. Matias a Neto byli přesně ti, kdo ještě věřili, že policie může konat správně. A právě ty potřebuje kapitán Nascimento, aby z nich mohl vychovat své nástupce. Vede tuhle krutou válku už pěkně dlouho a začíná jí mít plné zuby. A taky čeká syna... Film, zachycuje se syrovou a dynamickou otevřeností příběh inspirovaný skutečnými událostmi, které se odehrály v riodejaneirských favelách v roce 1997 těsně před návštěvou Svatého otce z Říma. (Česká televize)

E lan

Slušný byť hodně depresivní podívaná z drogového království. Herecké výkony jsou tak nějak zvláštní, ale jinak působí film velmi důvěryhodně. ()

lakart

Tento akční film je podařený v několika směrech. Scénář je nelineární a velmi dobře strukturovaný. Hlavní herci jsou uvěřitelní. Akční stránka filmu a dokumentární typ kamery jsou vskutku na vysoké úrovni. Celkově jsem velmi spokojen, ale na plné hodnocení to není. Město bohů je přeci jenom o tu jednu hvězdičku lepší. Po těchto dvou filmech vím však jedno, nikdy nepojedu na dovolenou do Brazílie. 90% ()

danny_21

Možná je ten brazilský svět příliš černobílý, ale u srdce mě to bůhvíjak nezasáhlo. Je to namachrovaný, snaží se být maximálně syrový a pravičácký, ale ve výsledku to působí trochu úsměvně a naivně než, že by nutilo k zamyšlení a chtělo by se politovat snědých borečků ze slumů nebo se snad ztotožnit se stanoviskem tvůrců. Ale slušné 3 hvězdy dávám a uvidím po pokračování - 65 % ()

gemi

Drsná, syrová podívaná z favely. Žádný řád, žádné životní jistoty a žádná naděje na zlepšení. Skvělý film, který bych ale podruhé asi vidět nechtěl. ()

Hashirama

Politické spektrum je jako kruh a pravice a levice jsou nejtěsněji u sebe. Padilhův manifest za čistku kriminálních živlů lze vnímat také jako urbanistické poloakční drama nebo takovou jednodušší studii o rozkladu charakteru a ztrátě ideálů tváří v tvář neretušované realitě, která byznys Čedoku určitě nepodpoří. Děti země s morčaty pobíhajícími v dredech budou konsternováni, že takhle to s těmi fašisty nejde a lidská práva jsou všechno, průměrný dělník, co si zanadává u zpráv a na dovolenou jezdí výhradně na Mácháč nebo do Chorvatska, bude uznale pokyvovat hlavou a hlasitě se dožadovat, aby se taková jednotka zavedla i u nás. José Padilha budí emoce, rozdmýchává diskuzi a hlavně velmi baví svým živým a energickým obrazem Ria de Janeira. ()

Tipko

Dosť objektívny krimi z vojnových stretov medzi políciou, elitnou jednotkou a dílermi v Riu. Kiež by si brala príklad i naša polícia s armádou. Ale nie z korupcie s mafiou, ale s dodržovaním spravodlivosti, zákona a trestaním zločinov. No treba podotknúť, že medzi ne nepatria súčasné nezmyslené psycho korónne opatrenia, ktoré sú proti ústave, proti právam občanov a ktorými polícia zbytočne trápi ľudí. Viac tu: https://www.infovojna.sk/article/paragrafove-okienko-policie-zamerane-na-covid-propagandu-zavana-schvalovanim-trestneho-cinu-advokat-weis-vyzval-policiu-aby-nesirila-strach-bez-naleziteho-legislativneho-podkladu ()

Nix

Trochu jinak vypadající Rio než z pohlednic. Korupcí, krví, drogami a veškerou špínou protékající ulice, které zastaví jen elitní jednotka. I když ta trochu pomáhá i té krvi téct, ale o zbytek se stará řádně. Je to syrový pohled do elitní jednotky brazilské policie, která se opravdu s ničím a nikým nemaže a velitele dělá sám Escobar, teda jen herec, co ho hrál, ale i tak. Je to jízda se špinavou kamerou, která mi trochu vadila jelikož je tam skoro pořád tma a není nic vidět. Ale výcvik jednotky byl parádní a jako celek to funguje, i když si tam člověk ty zápory najde, na to, že jde o brazilský film, je opravdu solidní. ()

awokado

sice není tak dobrý jako City of God...přesto je to film se zajímavou tématikou, jenž působí a do jisté míry přitahuje svou exotičností....za jeho velký klad považuji, že se snaží poukázat na bující korupci u policie a na odstrašující poměry ve favelách (drogy, lidský život zde nemá téměř hodnotu...), vhodně byl použit formát, který navozuje představu dokumentu...osobně bych v tomto filmů nehledal důmyslnou fašistickou propagandu, jak někteří tady poukazují...70% ()

leftfield

RENTON píše: Elite Squad skvěle našlápne, jenže pak zakopne a do konce dělá jen nepřesvědčivé kontrmelce........... CIVAL píše: Nic to nemění na poněkud klopýtavé první polovině, která se marně pokouší o rozmáchlou městskou kroniku...........ale druhá - absolutně nekompromisní - polovina je prostě neskutečněj náhul. LEFTFIELD píše: Přátelé, kamarádi, sportovci no není to krásný? Co člověk to názor a to je na CSFD nejlepší. Mě se ty půlky líbily obě dvě. talže **** a půl ()

Beaten

Moc povedený film, jen škoda, že jsem ho neviděl v originále, ale s ne moc dobrým dabingem. Já obvykle preferuji pořádně nařezaný akce, tady jich pravda moc nebylo, ale v konečném výsledku tam bylo od všeho něco a fungovalo to výborně. ()

MRPitivier

Zajímavý snímek od brazilské filmografie! Nečekal jsem tak dobrou kvalitu kamery a střihu, akční scény a přestřelky jsou tím více realistické a divákovi občas mrazí v zádech. Příběh je zamotaný, ale postupně se nám děj odkrývá! Ideologie elitní jednotky značně připomíná některé vyhlazovací jednotky totalitních systémů minulého století, ale to filmu vůbec neubírá, naopak přidává na originalitě a my postupně pronikáme do hloubky myšlení především kapitána Nascimenta! Doporučuji pro diváky s přízní ke speciálním jednotkám! ()

john.h

První půlka byla někde mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami a někdy to zklouzávalo i pod tři, byla to místy nepřehledná nuda. Když se ale osudy postav spojily ve výcvikovém táboře, začal to být čtyřhvězdičkový nářez, který už zabavil každou minutou až do závěrečných titulků. Často se to srovnává s Městem bohů, ale na to to zas nemá. ()

rottik-cb

Téma v našich zeměpisných šířkách naštěstí naprosto nepředstavitelné. Autenticita za (pro mě) snesitelnou hranicí. Film, na který- ať chcete, nebo ne- dlouho nezapomenete. Teď trochu konkrétněji: Elitní jednotka je film dobře natočený, s výbornou hudbou a perfektním střihem- až mi šla hlava kolem... Herci v hlavních rolích jsou typově velmi dobře obsazení a odvádějí slušný výkon. Jj, takhle si představuju akční film. Suma sumárum- 5* ()

prochy10

důkaz, že nejen americký (USA) filmy můžou být super......nikdy bych neřek, že je to brazilský, neskutečně realistický snímek podtržen vynikající hudbou!!! ()

predsedajs

V takové situaci, jaká je v Riu, se opravdu nedá bojovat se zločinem normálními prostředky. Perfektně odvyprávěný, napůl dokumentární příběh brazilské speciální jednotky BOPE, která jediná je hrozbou pro drogové bossy ve favelas. Film mě strhnul hlavně scénářem a hereckým výkonem Wagnera Moura. Žít na takovém místě bych rozhodně nechtěl. 90% ()

Padilha si opět vyšlápne na zkorumpované poldy

Padilha si opět vyšlápne na zkorumpované poldy

15.04.2013

Brazilec José Padilha, který se proslavil dvěma díly nekompromisního nářezu Elitní jednotka, pořád bojuje s remakem RoboCopa. A přestože ho tato zkušenost před několika měsíci přiměla prohlásit, že… (více)

RoboFassbender?

RoboFassbender?

26.09.2011

Není vyloučeno, že Michael Fassbender si po roli androida v Prometheovi Ridleyho Scotta střihne další sci-fi roli. Dokonce jednu z nejikoničtějších vůbec. Brazilský režisér José Padilha, kterého… (více)

A remake RoboCopa vám přináší...

A remake RoboCopa vám přináší...

13.03.2011

Darren Aronofsky? Kdepak, ten od projektu dávno odstoupil kvůli odkladům, způsobeným finančními problémy studia MGM. To se mezitím otřáslo z nejhoršího a rozběhlo jak práce na Hobitovi a třiadvacátém… (více)