Duna

• USA Dune: Part One (více)

Kultovní sci-fi dílo vypráví o mocenských bojích uvnitř galaktického Impéria, v nichž jde o ovládnutí planety Arrakis: zdroje vzácného koření - melanže, jež poskytuje zvláštní psychické schopnosti, které umožňují cestování vesmírem. Padišáh imperátor svěří správu nad Arrakisem a s ní i komplikovanou těžbu neobyčejné látky vévodovi rodu Atreidů. Celá anabáze je ale součástí spiknutí, z něhož se podaří vyváznout jen vévodovu synovi Paulovi a jeho matce, kteří uprchnou do pouště. Jejich jedinou nadějí jsou nedůvěřiví domorodí obyvatelé fremeni, schopní trvale přežít ve vyprahlé pustině. Mohl by Paul Atreides být spasitelem, na kterého tak dlouho čekají? (Vertical Entertainment)

Ronkar

Opojný audiovizuál. Bohatá výprava. Zajímavý a dost netradiční soundtrack. Kvalitní herecký ansámbl. Archetypální příběh jako vytržený z řecké tragédie zakomponovaný do originálního světa se zajímavými motivy. To vše v řemeslně krásném filmu. Po tolika letech prostoduchých akčních filmů (především nekonečná peněžní mašinerie MCU a zprzněné SW) nám režisér Villenueve ukázal, že epický sci-fi velkofilm může být víc než akční blbina na efekt. Duna je skutečně monumentální, ale přitom velice komorní a přemýšlivá. Knižní předloze zůstává věrná hodně, především ve svém jádru sdělení (logicky se neobešla bez brutálního zjednodušení mnoha věcí), ale je to kvalitně udělaná adaptace. Vypraví mnohem víc obrazy než dialogy (přesně v opačném duchu s knihou), což musel být pro tvůrce velký oříšek. Ale povedlo se. Mohl bych namítat, že je zde hrozně věcí vyškrtnutých, že jsou charaktery zploštělé, případně úplně osekané na minimum, a že emoce postav navzdory dramatickému ději nepadají vždy na úrodnou půdu, ale také musím uznale pokývat hlavou, že se tvůrcům podařilo první půlku příběhu odvyprávět důstojně a srozumitelně. Respekt k dílu Herberta je tu fakt cítit (což o Lynchově podivné verzi prostě říct nedokážu). Duna je jiná než dnešní velkofilmová konkurence. Nepovažuje dospělého diváka za tupé děcko, které je třeba neustále bavit dementními vtípky a nabubřelou akcí, aby se nezačal nudit. Jede si podle svého, s trěplivostí a detailností buduje zdejší universum i charaktery. Popravdě snímek dost kašle na to, jestli vás to bude bavit nebo ne. Tempo je pozvolnější, místy spíš pomalé. Jenže já jsem se zkrátka nenudil ani minutu. Naopak bych byl rád, kdyby to bylo ještě delší a my mohli více nahlédnout do kultury domorodců planety, kde knižní příběh opravdu začne nabírat zajímavé obrátky. Celková atmosféra je zde hodně silná, design technologií nápaditý a vizuálně vypadá film opravdu nádherně. Zhruba v půlce pak vyprávění rapidně otočí a příběh se dostává do konfliktního módu. Najednou charaktery neustále bojují o život, utíkají před nebezpečím a děj jim nedá prakticky vydechnout. Až má člověk pocit, že sleduje survival film. Ve výsledku tu nakonec vše do sebe zapadne jako veliké puzzle, kdy se každá věc v první půlce zohledňuje v té druhé. Film však od diváka vyžaduje dost: pozornost (zapnutý mozek). Duna prostě není ideální film na odreagování a je lepší ho sledovat ve správné náladě. Pokud mu však tu pozornost věnujete a necháte se pohltit zdejším universem, odmění vás vrchovatě i v těch nejmenších detailech. Někteří namítají, že to nemá uzavřený děj. Pro mě osobně ale finále fungovalo v pohodě a jsem rád, že je příběh rozdělen na více částí. Ruku na srdce: Duna s ohledem na košatou předlohu mohla dopadnout naprosto katastrofálně, což by s ohledem na průměrnost a tupost některých dnešních filmů, bylo velice snadné. Nestalo se. Místo toho jsme dostali nejen dobrou sci-fi ale celkově kvalitní snímek. Stejně jako zdejší řád Bene Gesserit prosévá lidi, nová Duna svým prvním dílem proseje diváky, kterým tohle universum nesedne. Což je fajn. U pokračování budou v kinech sedět především ti, které adaptace Herbertova díla oslovila pozitivně. A podle ohlasů, jich rozhodně není málo. Arrakis se začal probouzet. () (méně) (více)

Cvachetka

Měl jsem obrovský problém se začátkem filmu, nějak mě to nudiloa doma bylo plno práce, takže jsem to viděl na třikrát. Nakonec když už se dalo věnovat filmu, tak musím říct, že mě překvapil víc než jsem čekal. Je sice trochu tahaný a postavy jsou ve výsledky dívakovi všechny ukradené, ale zároveň atmosféra a prostředí se mi líbilo hodně. Za slušných 90%. ()

kacer4

Vizuálny skvost. Ale najväčšia chyba tohto filmu je, že je to len polovica filmu. To sa skutočne v tejto dobe môže stať, že natočíte pol filmu a počkáte ako zareagujú diváci? A tento fakt sa človek dozvie až na premiére? Dejovo sa táto polovica nedá hodnotiť, lebo sama o sebe nedáva zmysel. ()

FireOfFilth

Na tuto událost jsem se těšil od té doby co jsem přečetl knihu a shlédl první trailer. A mé očekávání bylo maximálně naplněno.  Filmy Denise Villeneuvea mám hodně rád, třeba Blade Runner 2047 se mi líbil více než původní, byla to audiovizuální bomba. Tento film je pouhá polovina příběhu knihy Duna. Na druhou si musíme počkat. Jinak děj je poměrně přesně ztvárněný. Ano najdeme tu pár urychlených a vynechaných věcí, ale to naprosto chápu. Vizuál filmu je prostě boží, originálně vypadající lodě či jiná technika. Třeba pojetí sardaukarů je úžasné. Najdeme tu skvělé momenty, například když Piter de Vries dostává sardaukary, nebo když baron Harkonnen říká "My desert, my Arrakis, My Dune". Nová trilogie Star Wars se může jít zahrabat, když to tak vezmu tak skoro i ta stará, která dost krade z Duny. Pro mě nejlepší film roku, ne pardon posledních let. 95% ()

PeteBuck

Spokojnosť. Villeneueva mám rád, cez jeho Blade Runnera som strávil toho Scottovho. Vizuálne pekné, dej sa posúval dopredu na tohto režiséra dosť svižným tempom, všetko ostatné fakt super. Knihu som nečítal, asi si to budem musieť dať, videl som Lynchovu Dunu, ktorú som pozeral na trikrát, tak strašne som sa pri tom nudil, takže som mal obavy, že toto Villeneuevovi zlomí väzy. Nestalo sa. Takže nie je pravdou ani Lucasov výrok, že Duna sa natočiť nedá. Dá sa. Uvidíme, ako dopadnú pokračovania, asi si idem niekde zohnať knihu a omrknem to. Snáď to do dvojky stihnem prečítať. P. S.: Odporúčam vidieť v kine, lepšie si užijete vizuálnu stránku. ()

SamGee

Kanadský režisér Denis Vileneuve sa vďaka ikonickým filmom ako Sicario, Arrival a Blade Runner 2049 stal jednym z najuznávanejších filmárov modernej kinematografie. Jeho najnovším prírastkom do filmografie je epická snímka Duna. Fanúšikovia tejto knižnej série s napätím očakávali, čí sa podarí toto dielo zadaptovať úspešnejšie ako predošlé pokusy.       Vo veľmi vzdialenej budúcnosti bojujú  šľachtické rody o púštnu planétu Arrakis, ktorá je bohatá na vzácne korenie. Táto droga predlžuje ľudský život a slúži ako palivo pre medzihviezdne lode. V centre boja o Arrakis sa ocitne princ Paul (Timothée Chalamet) z rodu Atreides. V priebehu deja sa musí popasovať s politickými intrigami, panovníckymi povinnosťami a  desivými víziami z budúcnosti.     V knihe od Franka Herberta sa riešia detailne politické, ekologické a náboženské témy. Filmoví tvorcovia z Hollywoodu sa pokúsili tieto myšlienky v minulosti znázorniť na striebornom plátne, ale nedokázali adekvátne zachytiť ich komplexnosť.  V najnovšej adaptácii to však nie je problém. Vileneuve stihne za dve a pol hodiny vyrozprávať témy čo najzrozumiteľnejším spôsobom. Film vyníka aj v osobných scénach s protagonistami, najmä u Paula. Prechádza si charakterovým vývojom, v ktorom nesie ťarchu svojej rodiny a súčasne bojuje so samým sebou. Tým je príbeh o niečo ľudskejší. Popri ľudskej stránky sa darí režisérovi verne držať knižnej predlohy a  budovať svet, kde prevláda feudálny sytém a miestni domorodci veria v príchod mesiáša.  Bohužiaľ kvôli veľkosti tohto projektu  sa nestihnú zohriať na obrazovke vedľajšie charaktery ako doktor Yueh (Chang Chen), rádca Piter De Vries (David Dastmalchian) alebo barónov synovec Rabban (Dave Bautista).    Herecký ansámbel je vydarený. Mladá hviezda Timothée Chalamet znázorňuje bravúrne vnútorné rozpoloženie mladého hrdinu. Jeho hereckí kolegovia si kradnú pár scén pre seba.  Rebecca Fergusson v roli Lady Jessicy dokáže byť rovnako starostlivá ako nebezpečná a Oscar Isaac ako vojvoda Leto má briliatnú chémiu s Timothéem. Bojovníci Gurney Halleck (Josh Brolin) a Duncan Idaho (Jason Momoa) sú nielen výbornými šermiarmi, ale aj mužmi so zmyslom pre humor. Hlavní antagonisti sú pôsobiví nielen vizážou, ale aj výkonom. Reč je hlavne o barónovi Harkonnenovi (Stellan Skarsgård), ktory svojou prezenciou navodzuje husiu kožu.   Soundtrack od velikána Hansa Zimmera je nekonvečný a vytvára exotickú atmosféru za pomoci ženského chóru, bubnov, syntetizátorov a gajdov, ktoré ma príjemne prekvapili.  Keď v kinosále sa ozývajú hudobné skladby, nabehnú vám zimomriavky.   Technická stránka je impozatná. Zvukové efekty posadia divákov na sedačky svojou silou. Kamera Greiga Frasera zachytáva úchvatné zábery, ktoré sa vám vryjú do pamäte. Pre mňa to bola scéna, kedy Atreidesovci prvýkrát pristáli na Arrakise. Samotná výprava je pastvinou pre oči. Diváci si užijú, či už obrovské kulisy, detailné kostýmy alebo realistické rekvizity.  V neposlednom rade, špeciálne efekty  pôsobia vierohodne. Keď sa objavia na obrazovke púštne červy, budete sa zamýšľať, ako sa počítačovým mágom podarilo vytvoriť niečo tak reálne.     Denisovi  Vileneuveovi sa podľa môjho názoru podarilo úspešne adaptovať toto komplikované dielo a vytvoriť jeden z najlepších počinov tohto roka.  Toto epické sci-fi ohuruje divákov profesionálnou réžiou, silným dejom, uveriteľnými postavami, podmaňujícim vizuálom, modernou technikou a božskou hudbou. Je to typ filmu, ktorý má čo povedať a zanecháva hlbokú stopu. Ak ho chcete vidieť v obrovskej kinosále, pokiaľ to pandemické opatrenia dovolia, neváhajte. Dostanete nezabudnuteľný zážitok.     Príbeh: 10/10, Herci: 9/10, Hudba: 10/10, Kamera: 10/10, Špeciálne a zvukové efekty: 10/10, Výprava (kostýmy, make- up, rekvizity):  10/10, Celkovo:  10/10. () (méně) (více)

v.indruchova

Upozorňuji, zde plytkost nehledejte, není to akčňárna, kdy si můžeš mozek poslat na dovolenou. Naprosto nepopsatelný příběh. Slovy by to znilo suše a hrubě. Tohle ztvárnění je umělecké a silné. Spoustu drobných nuancí myšlenek a pocitů. Dlouho jsem neviděla film co mě tak posadil na zadek. Nějakou dobu po návštěvě kina jsem cítila silnej zážitek. Nečekala jsem nic moc dostala jsem hodně. Nikdy jsem příběh před návštěvou kina neviděla ani nečetla, což byla nejspíše výhoda. Přeřvaný zvuk ve velkým kině, jako obvykle, stejně stálo na tohle dílo jít do kina. (jen si říkám jestli tolik lidí je tak odtrženejch od reality že to na ně musí tak řvát?) jaké si silné poslání se táhlo za filmem, něco mělo vypovědět. Ale mám pocit jen některým citlivým. Myslíš si že tvou stupnicí a sudbou pro tento film je jen to co znáš a považuješ za reálné? Vytáhni hlavu z krabice nebo ze zadnice a užiješ si to. Hodně slov o strachu a síle v nás. Strach je svině o tom češi něco vědí. Ve filmu nevím jak vznikly tyhle čarokrásné duny ty naše na Ardě vznikly po mnoha hrozivých valkách a katastrofách. ()

Kushina

Na můj vkus je to až šíleně post apokalyptický a spousta věcí nedává smysl. Avšak pořád to působí velice kvalitně a jelikož má následovat další díl, tak věřím, že se spoustu věcí objasní v dalším díle. Prozatím dobrých 75% ()

Fajolo

Nechápem, načo je dobré vymyslieť svet ďalekej budúcnosti, kde sa ľudia správajú a aj myslia ako v stredoveku. Miesto skonštruovania dokonalej utópie alebo dokonalej distópie alebo čohokoľvek medzi tým, sa vo filme (a asi aj v predlohe) opakujú tisíckrát prevarené klišé o dedičnom boji o moc. ()

Tomas_PO

Jednoznačne film na veľkú kinovú obrazovku. Tá domáca, hoc ako veľká, nepostačí, vrátane zvukových efektov. Trochu som sa, aj vzhľadom na takmer 3h stopáž, obával rozvláčnosti, no až na pár scén to problém nebol, dynamika bola skvelá. A tam, kde to bolo pomalšie, zas vynikli famózne scenérie. Trochu mi chýbala charizma postáv, Josh Brolin ako hlavný Atreides nazaujal. Škoda, že Javier Bardem hrá vedľajšiu úlohu, ten by sa asi na pozíciu lídra hodil viac. Neprevedčila ani Rebecca Ferguson. Zachraňoval to Jason Momoa, no tiež vo vedľajšej úlohe a Timothée Chalamet, ktorého ja osobne nemusím, no tu mu úloha sadla. Parádne efekty, kozmické koráby, mimozemské stavby a paráááádne helikoptéry :). Pre nás, čo sme vyrástli na Dune 'dvojke', príjemný návrat do hry plnej zlých Harkonnenov a dobrých Atreidov. Ach a tá scéna s Harvesterom! Čistý návrat do 1992ho roku.. ()

Skutik

Byť nemůžu Villeneuvově zpracování asi vypravěčsky nic vytknout, pořád se mi zdá, že má svoje plusy i mínusy, stejně jako Duny od Lynche nebo Harrisona. Tak nějak mě třeba Blade Runner 2049 dostal o něco víc. Snad se to tedy změní s dalším dílem, zatím u mě ale zůstává pět hvězd rezervovaných jen pro nezapomenutelnou atmosféru herního zpracování z roku 1992 (a mám na mysli tu adventurní jedničku, nikoli proslavenou dvojku... ale to už dneska nebude nikdo pamatovat :)). ()

Calypso

Duna mě vůbec nezaujala, když jsem o ní poprvé slyšela. To asi hlavně proto, že tohle davové šílenství po něčem znám už dávno z každé druhé Netflixoviny, po které za dva měsíce už nikdy nikdo neštěkne. Trailer vypadal celkem dobře, ale... nestačilo to na nějaké "na to musím jít". Když jsem ale zjistila, že jde o adaptaci poměrně přelomové knihy, řekla jsem si, že tomu dám šanci. Bylo mi řečeno, že bez knihy to zvládnu a že je to must-see v kině, což můžu teď jen potvrdit. Vizuálně a zvukově je to naprosto neskutečný film, opravdu bych se lískala na to nejít, i v poměrně malém neepickém sále průměrného kina to ve vás vyvolá husinu až kdo ví kde. Podrobnosti děje mi bude muset objasnit asi až kniha, protože ne všechny scény byly jednoduše pochopitelné. Film si běžel svým "čtenáři pochopí, jedeme dál" tempem, což ale vůbec není špatná věc, jako čtenář bych to také preferovala. Pomyslný bod navíc za uhrančivého Oscara Isaaca, který se konečně po zpackaném Dameronovi ze Star Wars dočkal hraní smyslupné, sympatické postavy s neoddiskutovatelnou váhou pro děj. ()

fafejt001

Hodně  krvavých  scén  ,  hudba  a různé  zvuky  hlasité  jako  kráva , rozvláčný  děj  .  Efekty  byly  sice  dobré  ,  ale  nějak  mne  to  nezaujalo . Prostě  vyhozené  prašule  , tedy  peníze  za  tenhle  film . ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

17.03.2024

Epickému science fiction v režii Denise Villeneuvea se po osmnácti dnech v kinech velmi slušně daří. V neděli 17. března dosáhl snímek Duna: Část druhá celosvětových tržeb téměř 495 milionů dolarů (z… (více)

Duna 2 zdvojnásobuje víkendové tržby jedničky

Duna 2 zdvojnásobuje víkendové tržby jedničky

04.03.2024

První Duna při svém nástupu do kin měla poměrně náročnou pozici. Jednalo se sice o očekávaný blockbuster s nabušenou hereckou sestavou a režijním matadorem za kamerou, do široké distribuce však… (více)

Druhá Duna dorazí o něco dřív

Druhá Duna dorazí o něco dřív

18.11.2023

Premiéra napjatě očekávaného pokračování úspěšné sci-fi Duna z roku 2021 se opět posouvá. Fanoušci se ovšem v tomto případě nemusí vůbec chytat za hlavu, tenhle přesun je pro ně dobrou zprávou.… (více)

Dočkáme se třetí Duny?

Dočkáme se třetí Duny?

29.08.2023

Jedna by byla málo, dvě jsou fajn, ale co takhle tři? Ačkoliv vizionářský režisér Denis Villeneuve (Sicario, Blade Runner 2049) původně zamýšlel zadaptovat velkolepou sci-fi Duna spisovatele Franka… (více)