Duna

• USA Dune: Part One (více)

Kultovní sci-fi dílo vypráví o mocenských bojích uvnitř galaktického Impéria, v nichž jde o ovládnutí planety Arrakis: zdroje vzácného koření - melanže, jež poskytuje zvláštní psychické schopnosti, které umožňují cestování vesmírem. Padišáh imperátor svěří správu nad Arrakisem a s ní i komplikovanou těžbu neobyčejné látky vévodovi rodu Atreidů. Celá anabáze je ale součástí spiknutí, z něhož se podaří vyváznout jen vévodovu synovi Paulovi a jeho matce, kteří uprchnou do pouště. Jejich jedinou nadějí jsou nedůvěřiví domorodí obyvatelé fremeni, schopní trvale přežít ve vyprahlé pustině. Mohl by Paul Atreides být spasitelem, na kterého tak dlouho čekají? (Vertical Entertainment)

F50Ferrari

Nebylo to špatný, ale taky rozhodně nic zvláštního a znovu bych si to rozhodně nepustil. Nemastný, neslaný a co že je tam všechno supermegalomasnky obří ? To má jako stačit a posadit mě na prdel ? Jen proto, že je to prostě obří ? Já v tom teda žádný umění nevidim. To se můžu rovnou podívat na Godzillu, Konga nebo Pacific rim. Ale čekal jsem to protože Villeneuve, ... fakt ho nemusim a jen jsem si to potvrdil. I když vlastně na to že on tak dost dobrý :) ()

Safira2003

Tak to je něco. Žádný z filmů, které jsem v životě viděl mě takhle nezasáhl. Nejlepší film jaký jsem v životě viděl. To co tenhle film dokázal je neuvěřitelné. Perfektně promyšlený snímek. Každá scéna zde má nějaký smysl, každý čin tady něco velkého znamená, zkrátka tady není nic nadbytečné. Nádherné uvedení do světa Duny, při kterém je myšleno i na diváky kteří nečetli knižní předlohy. Absolutně dokonalé herecké obsazení a výkony, nikdo nám tady nevnucuje životní příběhy každé postavy, představují nám jen to, co k pochopení příběhu potřebujeme. Speciální efekty vypadají trochu jinak než bych od takovéhoto filmu čekal, ale za mě tenhle styl vypadá lépe, něž kdyby se snažili udělat každý jediný efekt naprosto realistický. Když jsem si pouštěl soundtrack před shlédnutím filmu říkal jsem si, že je to hezká trochu mimozemská hudba, ale nic co by mě posadilo na zadek, ale teď po shlédnutí filmu je to ulně něco jiného, při každém tonů hudby vidím v hlavě ty úžasné scény z tohoto suprového filmu a probouzí to ve mě spoustu nádherných pocitů. Chápu, že si někdo se u tohoto filmu může nudit, nebo může říct, že se tady za ty dvě a půl hodiny nic nestalo, ale já jsem si užíval každou vteřinu záběrů a hudby. ()

aneken

Za mě 100%. Vizuálně skvělé (tohle chcete vidět v kině a ne doma na telce), hudebně výborné, Zimmer se zas jednou ukázal. A z hlediska příběhu to funguje za mě líp než kniha, která je někdy rozvláčná. Tu jsou taky trochu hluchá místa, ale má to větší spád. Jediná nevýhoda je, že pokud jste nečetli knihy, tak některým věcem nebudete moc rozumět - třeba existenci mentatů a tak... ()

mirasul

Duna je asi nejlepší deskovka kterou jsem kdy hrál. Má všechno dobře z toho, co najdete v románu, a užijete si u ní hromadu zábavy i napětí. A tak jsem rád že vznikl nový film Duna, protože bez něj by nebyla ani ta deskovka. A to je asi veškerá chvála, která mě napadá k filmu jako celku. Atmosféru jsem vůbec necítil, napětí jakožto znalec knihy jsem cítit nemohl protože vše se drží v daném sledu stránek, ale ani jako nedotčený divák bych si to užít nemohl, protože bych zase nic nemohl chápat. Sotvapůlku takového filmu prostě podle mě nemůžete pustit ven, protože všechno to zajímavé se přece začne dít skoro přesně až po skončení zobrazovaného děje. Navíc tady není ani žádný cliffhanger, který by mi na konci filmu vsugeroval že se nemůžu dočkat toho až bude pokračování. Celkově přehypované - od obsazení, kde se prostě nemůžete ubránit pocitu že se nedíváte postavu, ale na herce. Jediné zadostiučinění tak je že většina z těch megahvězd už je na konci tohohle filmu po smrti. Jedním z nejsilnějších zážitků z Herbertova univerza (a zanru Space opera obecne, viz např. Iain M. Banks) je, že se do něj ponoříte, a máte pocit, že tam jste, začínáte mu postupně rozumět. Tady ne - na politiku, intriky, Gildu a její navigátory, zakřivený prostor, Landsraad, padišáha imperátora známého vesmíru, ekologii, mytologii, ale (a před tím varuji) dokonce i na akci, napětí, zimomriavky, city a podobně si máte počkat do příštích (sic!) dílů. No ale to je hodně velká slabota, když je pro vás ještě nikdo nemá připravené. A jestli se Villneuve teď takhle pomalu rozjížděl, ať mi neříká, že to pak najednou sfoukne v jednom filmu. Ono totiž nezlobte se na mě, ale celý první román JE vlastně "jenom začátek" takže plýtvat takovými proklamacemi po takovem ubohém prologu je směšné. Nechci se zastavovat u jednotlivých nelogičností, které z filmu bijí do očí a je to vina režiséra. Spíš je mi líto těch mnoha vrstev příběhu, kterým se skoro nevěnuje. Asi nejzajímavější osud této části románu - Dr. Yueh - who cares? Výprava - disneyovsky směšná ve stylu SW (nesrovnatelně víc mě baví víc temperové obrázky u Lynche). Ovšem, promiňte, ty vážky nemohl nikdo myslet vážně, že ne. Obsazení - snad jen civilní lady Jessica, opulentní baron Harkonen a bručoun Stilgar, zbytek neuvěřitelně neživotné či neadekvátní výkony, bohužel včetně hlavní postavy. Poselství - úplně chybí!!! Čekal bych, že hrdinové aspoň chvíli budou mít žízeň, když nejvzácnější na Arrakisu je voda. Ale kdepak. Výsledek - přečtěte si sérii, zahrajte si deskovku. Zajímavé komentáře: DrHlad, DrBuznicka ()

FearMan

No tohle byla trochu zívačka. Rozhodně se těším na druhou část a pak až se na to kouknu po sobě, tak si myslím, že hodnocení změním. Knihu znám, takže vím, že to nejsou žádní Strážci galaxie, nebo Star Wars, vím že se tu příběh vypráví pomaleji, ale tady všechny milníky příběhu vidíme už v traileru a samozřejmě pokud si ujebáváte nad bojem Jason Momoa vs. 30 vojáků, tak budete slintat blahem. Pro mě 3* za obsazení hudbu. Doufám že mělo tohle působit jako nějaký pilot a že druhá část (jestli budou teda jen dvě a jestli druhý části dají vůbec zelenou😂) doplní všechny otazníky a tak ()

Rektando

Očekával jsem víc. Nářez to rozhodně nebyl. Tak snad dvojka bude. Jinak filmu nemám co vytknout a musím pochválit soundtrack. ()

vinson003

V mládí jsem knihu nečetl a už asi nebudu číst, protože se jedná o pouhou zábavu. Některé myšlenky jsou zajímavé samozřejmě...neustálé sny o smrti, ale i o lásce, která končí smrtí, jsou pěkným ztvárnění "upozorňování" na to, co je skutečně důležité, a to je duchovní život, síla mysli, disciplína, cvičení a tak dále, už všechno zahoď, všechny pochyby, nedělej ze sebe malého prince, netuž po lásce, buď indiferentní, nenech se zabít, žiješ v divné době, musíš umět bránit, prostřednictvím vysvěcené matky zase říká studuj sílu mysli, studuj i jiné jazyky..nebeský jeho otec říká, jsi rozený vůdce, zapomeň na své sny....musíš sloužit svému poslání...teď trochu lehčeji...přerod na luka skywalkera nastane asi v druhém díle, kdy mladý vládce začne jezdit na písečném červu, povede tajemný písečný národ proti létajícímu tlusťochovi, který rád žere a podřezává krky...místo nožů, které fungují v protistřelných oblecích, dostanou pořádné opakovací brokovnice, které projdou...milovačka zjevně nebude, čekám maxímálně polibek, ale skywalker líbal jenom svou segru, která se tady možná ještě vynoří...děkuji za vzpomínku na star wars a těším se na druhý díl...pěkný den ()

lineker

Technický skvost z pod rukou pana dokonalého, ve kterém se však nezapomíná i na poměrně přímou dějovou linku. Blockbuster pro velké plátno a ty, kteří film vnímají jako celek. V tom je totiž Denis nedostižný. ()

Fibonacci

🚀pokurovane starwars harry⚡️ poter a levi kral🦁. v podstate nuda, ale vesmirny červ bol najzaujimavejsi element filmu. prehlasujem, že dvojku si nepozriem. 🗿😥 PS: na rok 10 100 ci jaky tam bol som očakaval sifistikovanejšie zbrane ako meče😅😅😅 ()

BlackLucky

Trvalo mi pět let, než jsem týden před uvedením filmu do kin vytáhnul zaprášenou Dunu z police. Neměl jsem nijak přemrštěná očekávání. Velkolepé ukázky splnily svůj účel a navnadily mě, a i když šlo o velmi dobrý film, nemohl jsem se po zhlédnutí zbavit pocitu zklamání. Jak kniha, tak film mají svá pozitiva a negativa, avšak jsem tak nějak doufal, že film opraví neduhy knižní předlohy a popřípadě je i vylepší. Nestalo se tak, bohužel. Ačkoliv se jedná o velmi věrnou adaptaci, myslím si, že vtěsnání tří set stránkového materiálu do dvou a půl hodinového filmu bylo jen ke škodě. I přes fakt, že bylo vynecháno několik scén, které byly dle mého názoru klíčové, a okamžitě by příběh vylepšily, film působil uspěchaně. Ovšem objevil se i zajímavý nápad, který mohl být skvělý a který v knize nebyl, ale stejně jako mnoho dalších věcí doplatil na nedostatek prostoru. Přiznávám se, že jsem na něj byl později upozorněn, poněvadž jsem si ho během koukání neuvědomil. Když bych ale měl hodnotit film jako takový, aniž bych do toho tahal knihu, tak se jedná o zdařilou práci. Až na pár drobných chyb a rychlost děje nemám téměř nic, co bych tomu mohl vytknout. Po vizuální stránce se na to kouká stejně dobře, jako na vaší spřízněnou duši a nadpozemská hudba od Hanse vás semele jako vlna. Pěkných 8 z 10. ()

quintes

Vložiť do tak "krátkej" 2 a pol hodinovej stopáže všetko, je pre mňa, v dnešnom svete komercie doslova umenie. A tento počin umením je. Politické pozadie, lásku, sklamanie, akčnosť, a v neposlednom, no dôležitom merítku, zradu, to sa len tak nevidí. Zimmer v podstate zaostáva, postavy pre mňa osobne priemer, ale dej predčil všetky očakávania. Hrátky s časom, jeho líniou, dovolím si povedať, paralelnými svetami, toto tu hrá na dokonalý nástroj. A pritom v konečnom dôsledku je to tak jednoduché.. Počkáme si, čo bude ďalej. Musím však prehryznúť chuť kúpiť si knižné dielo... Na záver, Verbal, ten kokot, nám akosi zmäkol, ako 45 ročný penis po druhom týždňovom sexe s 55 ročnou susedou.. ()

Elanornegra

Už pred rokom som si pozrel prvú dunu z 1984. A pred 3 týždňami som si kúpil aj knižku. Ten hipe, keď sa to rozhodol natočiť Vileneuve plne chápem. Úžasne sci-fi , perfektne natočené. Dokonalý vizuál. Dokonale hudobne motívy má vďaka Dolby Altoms vtlacali do sedadla, vynikajuci Zimmer. Keďže som videl predchodcu, scenár mi bol pomerne dosť známy, ale aj tak to malo štýl ktorý mi najviac pripomínal Blade runnera 2049 a čiastočne aj Interstellar. Obdivuhodne obsadenie, s najväčšou mladou hviezdou Timotheee, Oscar Isaac, Josh Brolin, Bardem, Momoa, ženské obsadenie ako nádherná Rebecca Ferguson, tak zatiaľ v úzadí Zendaya. Skvelí Badassis hlavne Skarsgard. Akurát som čakal, že to bude trvať oveľa dlhšie. Ale fakt najlepšie sci-fi od Blade Runnera…. VIDENE v KINE …… 100%. ()

ElEnganar...

Díky filmům jako je Duna mám vím, že má smysl tvořit. Pomalejší tempo vyprávění, které nezdržuje, jen vás nechá více vtáhnout do světa Arrakisu. Úžasné scény, při kterých jsem měl husinu jak jsou nádherně natočené. Při promítání obrazu pouště cítíte horko a písek co šlehá do tváří. Lidi běžte na to, ať se dočkáme pokračování, protože tohle je KINEMATOGRAFIE v tom nejlepším. ()

Figuto

Hmm. A tak není to zlé. Považuju se tak trochu za milovníka Duny. To víte, Frank Herbert, Brian Herbert, Kevin J. Anderson. Samotnou Dunu jsem četl asi 6x. Jak natočit něco tak velkolepého, složitého, mnohovrstevného, s tolika nevyřčeným? Dá se na to dívat bez toho, aby se mě dotkly nějaké nesrovnalosti nebo vyložené nesmysly, prostě to nějak plyne a dá se to. No ale co. Zázrak to není. Každý kdo má něco načteného v knihách obecně uzná, že převedení kvalitní beletrie do filmové podoby značně zaostává za osobním prožitkem čteného materiálu. Je to jen takové klouzání po povrchu. Tady ten filmek jako by byl jen informativní výklad ke knize, aby člověk věděl, o čem asi to je. Když to bude pokračovat tak jo, když ne, je mi to jedno. EDIT den poté: No je to sračka. Vy co tomu dáváte 5* byste se měli zamyslet nad svým životem. II. EDIT: Vůbec. Opět jsem sáhl po knize a to se opravdu nedá porovnat. Ve filmu udělali strašné změny, které nejdou překousnout a celkově je to úplně směšné, jak je ten film strohý proti předloze. ()

RamiellDeAnn

Osobne dufam, že Duna v kinach poriadne prepadne. Pretože ak sa máme do budúcnosti dočkať nového štandartu AAA filmov v rozbitom obraze, nevkusne monotonnej hudbe, 0 tempu s dlhymi tupymi pohladmi doprazdna, kontaktnymi subojmi ktore vypadaju skôr ako vzajomna chlapska maznacia predohra, ci vypravanim pribehu pôsobiacim ze to rezisera vlastne ani vypravat nebavi..... tak to potež tragedia.  Neuveritelne umely film. Uvodna expozicia je fajn a to som si hovoril že ta Duna nieje taka zla. No ked už sa ma začať niečo diať tradične sa to ako vždy, režiserovi rozpada v rukach. Tempo pribehu žiadne, sceny sterilne mrtve a postavy umieraju tak trapne že je vam to absolutne jedno. A nie nieje to televizorom ako sa tu radi vyhovaraju ,,profi kritici". TV je vysoka rada profesionalne nakalibrovana; videl som všetko aj v tme. Zvuk deto.  Za mna je to typicky priklad filmu kde niekto zobral super zaklad, spravil z toho hovno a zabalil to do jagaveho celofanu. Ano; ludia ten celofan miluju, prajem im to ale ak chce niekto niečo viac, toto nieje ten film. ()

bycer

skoro všichni tu píšou jaká to byla nuda, bez emocí, jak každýho bolela prdel a jak je to slabé a ejhle -  dají tomu 4-5 hvezdiček. WTF? Ano, nuda střídá nudu. Ferguson v úplně zabíté roli ubrečené matky, která má být ale silná. Celé je to dost podobné minulé Duně. Takže jestli jste z minulé Duny byli znudění, z této budete taktéž. ()

teekanee

Je to tam! Několik let čekání se vyplatilo a já můžu s klidem říci, že Duna je jedno z nejlepších sc-fi všech dob, stejně jako Arrival a Blade Runner 2049. Film je po audiovizuální stránce dokonalý a casting je ne jenom narvanej hvězdama, ale ty hvězdy na ty postavy taky dokonale seděj a dokonale je hrajou. Nejvíc mě uchvátil Chalamet a Ferguson. Jediný zápor tohodle veledíla je ten, že je to opravdu pouze půlka příběhu, takže film skončí a vy chcete víc, ale budete muset čekat další tři roky. 92% ()

Maddos02 odpad!

Vezmu to stručně a jasně . Herecké obsazení zkazilo celkové dojmy z celého filmu . Podprůměrné efekty, děj je zdlouhaví a nudný . Režisér nám nabídne až ke konci filmu zajímavější děj.  Film je i ve 3D přitom 3D scény v tom filmu moc nenajdete . Za mě prostě nezáživný film . Doufám ,že se dočkáme lepšího pokračování v lepším provedení . Psát něco o tom příběhu nemá cenu je to prostě o zradě a pomstě...... každý to trochu přirovnává ke hvězdným válkám . Pokud se chcete podívat na Dunu z roku 1984 ,tak možná uvidíte na tu dobu i lepší efekty . ()

Tycygo

Vizualne nestrhujici a moc rozmazané. Velmi dobry... doslova Skvělý! casting a hudba, ale cele to vyjde tak nejak do prazdna, 2 a pul hodiny zaberu ale jen tak 20 minut dialogu, temer nemy film. Funguje jako dokresleni knihy. Dulezite sceny jsou orezane na minimum, zacimco nezazivne pasaze jsou natazene jak jen to slo. Nedozvite se nic moc o tom, jak narocny byl test se skrinkou bolesti, co Paul citil, kdyz tam dal ruku, nic o zajimavych charakterech. Pozorujete dej s minimem informaci a nevytvorite si vztah k nikomu, protoze nemate proc, nic nevite, nikoho neznate. Blade runner od stejneho rezisera byl o fous lepsi. Je to takové průměrné, nečekejte nic extra, žádnou Jodorowskiho Dunu. Dostanete jen lehké ochutnání světa duny v okleštěné podobě. Thoptéry jsou super, ale vše ostatní technošílenství je odfláknuté, nebo chybí úplně. Tento film měl mít hodinu a byl by super, protože vizuál duny nebyl nijak dechberoucí, aby jste na něj chtěli koukat víc jak 2 hodiny a příběhu tam je právě tak na cca hodinu. Čtenáře knihy a příznivce univerza zklame absencí detailů, nezasvěcené nezaujme, protože jim ukáže pramálo. Atmosféru to nakonec má a film v součtu ujde, jen je prostě moc strohý a nedetailní. Předpokládám, že druhý díl bude lepší a toto byl jen střízlivý start. ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

17.03.2024

Epickému science fiction v režii Denise Villeneuvea se po osmnácti dnech v kinech velmi slušně daří. V neděli 17. března dosáhl snímek Duna: Část druhá celosvětových tržeb téměř 495 milionů dolarů (z… (více)

Duna 2 zdvojnásobuje víkendové tržby jedničky

Duna 2 zdvojnásobuje víkendové tržby jedničky

04.03.2024

První Duna při svém nástupu do kin měla poměrně náročnou pozici. Jednalo se sice o očekávaný blockbuster s nabušenou hereckou sestavou a režijním matadorem za kamerou, do široké distribuce však… (více)

Druhá Duna dorazí o něco dřív

Druhá Duna dorazí o něco dřív

18.11.2023

Premiéra napjatě očekávaného pokračování úspěšné sci-fi Duna z roku 2021 se opět posouvá. Fanoušci se ovšem v tomto případě nemusí vůbec chytat za hlavu, tenhle přesun je pro ně dobrou zprávou.… (více)

Dočkáme se třetí Duny?

Dočkáme se třetí Duny?

29.08.2023

Jedna by byla málo, dvě jsou fajn, ale co takhle tři? Ačkoliv vizionářský režisér Denis Villeneuve (Sicario, Blade Runner 2049) původně zamýšlel zadaptovat velkolepou sci-fi Duna spisovatele Franka… (více)