Hobit: Šmakova dračí poušť

• USA The Hobbit: The Desolation of Smaug (více)

Hobit: Šmakova dračí poušť líčí další dobrodružství hobita Bilbo Pytlíka na jeho společné pouti s čarodějem Gandalfem a třinácti trpaslíky vedenými Thorinem Pavézou. Vydali se na výpravnou cestu, jejímž cílem je získat zpět Osamělou horu a ztracené království trpaslíků Erebor. Poté, co přežili začátek své neočekávané cesty, pokračuje tato společnost směrem na Východ a cestou potkává kožoměnce Medděda a v lese Mirkwood plném nástrah se střetává s houfem obřích Pavouků. Když se jim podaří uniknout ze zajetí nebezpečných lesních elfů, pokračují trpaslíci k Jezernímu městu a nakonec k samotné Osamělé hoře, kde musí čelit největšímu nebezpečí v podobě Šmaka -  nejstrašlivější nestvůry, která prověří nejen jejich odvahu, ale i pevnost jejich přátelství a smysluplnost celé pouti. (Warner Bros. CZ)

Pedrousek

Tři hvězdy a to ještě přeháním... Nechápu, jak může mít tenhle snímek tak dobrý hodnocení, když se opět stejně jako v minulém díle ve směs nic pořádného nestane. Vše co v tom filmu je, by se hravě vešlo do půl hodiny a to včetně toho minulýho dílu. Je to natahovaný jak guma od spoďárů a je to ohromná a nezkutečná nuda... Jedinej světlej a zajímavej moment je s tím Sauronem nebo jak se jmenuje (bohužel už jsem se v kině v tomto momentu válel po dvou sedačkách a moje vnímání plátna bylo značně otupené)... Omlouvám se všem milovníkům této série, ale vážně to tak cítím. ()

Andre3000

Pro mě jakožto fanouška Tolkiena a hlavně elfů to byla opět napínavá výprava do mého oblíbeného světa. A bylo mi jedno zda tam je moc triků, jsou tam věci, které v předloze nebyly, nebo děj tak obsáhlý. Prostě jsem si užil každou vteřinku a nemám žádnou námitku. Po skončení filmu jsem si řekl, že bych ho mohl vidět hned znovu...to se mi nestalo celý rok. Nejlepšími částmi pro mě byly návštěva u elfů a pak rozmluva Bilba s drakem, ale jinak to byla opravdu skvělá jízda. Už se těším na rozšířené dvd... ()

Pajky3

Stejně to bylo jenom pokračování před finále. Ale docela dobrý, nejvíc se mi líbil útěk od elfů v sudech, ale občas jsem měl problém s tim, že mi to přišlo natahovaný. Hlavně linka s Gandalfem mě vůbec nebavila. Nejvíc jsem čekal od Temného hvozdu a pavouků, ale tam jsem čekal asi moc, protože jsem byl zklamán, i když nemůžu říct, že by to bylo nějak hrozný. Ani to mi ale nezabrání v tom, abych se podíval s chutí i na ten poslední díl. ()

carly

skvele herecke vykony a fakt dobre efekty. aj ked boli momenty - hlavne v nahanacke na rieke, ked ma ocividna animacia rusila. tychto par momentov vyvazoval zbytok vizualu ktory bol naozaj dych beruci. film takztiez nema hluche miesta. bezi a obcas zvolni tempo, ale nepreslapuje. zvlada sledovat niekolko dejovych linii a aj ako niekto, kto necital knihu som relativne dobre schopna sa orientovat v deji, co sa pri adaptaciach vzdy ceni. tiez bolo pekne vidiet nejaku tu znamu postavu. Hello, Legolas! film ma na zaciatku chytil - Hello, Peter! a nechcela som sa ho pustit ani po zaverecnej vete. What a cliffhanger! ()

Wormboy

Smaugova pustina ponuka v prvej polovici skvelu jazdu, paradne akcne sceny, popritom sa nam postupne pribeh cim dalej viac prepaja na prstenovsku trilogiu a usti do velkolepeho stretnutia so Smaugom, no pred vyvrcholenim nezmyselne konci. Druhy diel trilogie je sice o triedu vyssie ako prva cast, ale trpi podobnym neduhom zbytocnej rozvlacnosti ako Neocakavana cesta. ()

Motinski

Oproti prvej časti sa nám trochu otemnilo. Zrýchlilo sa tempo a vidíme sympatickejšie lokality. Všetko čo sa odohrávalo v jazernom meste ma neskutočne bavilo a nevadí mi ani pridanie postáv ktoré v predlohe neboli. Lovestory elfka/trpaslík si ale fakt mohli odpustiť. Gandalfova dejová odbočka mi prišla sílena aby potešila fanúšikov Pána prsteňov (viem že to bolo aj v knihe, ale nie s tak očividnými referenciami na Saurona) a použité množstvo CGI už pomaly začíná vadiť. Smaug vs. Bilbo super, hádanky v tme ale ostali neprekonané. Napriek negatívam ide o môj obľúbený diel z Hobitej trilógie. ()

forsythia

Jackson se zbláznil! On si s tím příběhem dělá absolutně, co chce. Z mantinelů daných knihou tentokrát vybočil daleko výrazněji, takže mám jedním dechem chuť ho poslat kamsi, jenže tímtéž dechem nadšeně vykřikuji. Ono se mu to totiž vážně povedlo. Jediné, co bych tomuto kousku vytkla, je pro mě nepochopitelná zápletka s Tauriel a už lehce nudící bitky se skřety, které sice byly místy vydařeně vtipné, ale jinak sklouzávají do stále stejných vod. A co se týče draka, tak s tím se opravdu vymazlil. Sice si dračí linii zcela vycucal z prstu, ale to cucání mu prostě jde a mně osobně dokázal, že si to s přehledem může dovolit. ()

pufina

Yeeeah! Čerstvé dojmy z kina jsou hodně zajímavé a jednoznačně se mi to moc líbilo. Výlet s trpaslíky, Bilbem a Gandalfem je výprava na dlouhou dobu. Z pavouků mi běhá mráz ještě doposud. A Šmak a jeho zlatá dračí poušť? Neuvěřitelný! Nejsem odborník na efekty a hrát si na to nebudu, ale hodně se mi scény s drakem líbily. Těším se na pokračování a atmosféru v Dol Gulduru, ale také na události v jezerním městě a kam nás pzavede skřetí armáda. A ráda zase vidím na scéně Legolase. Elfí slečna (Evangeline Lilly) je příjemné zpestření. Musím se pustit do čtení knih! ()

TomPrusik1

Hobit: Šmakova dračí poušť, tak to je film, na který jsem se strašně moc těšil. Upřímně, trochu zklamal. Když jsem četl recenzi M. Spáčilové, byl jsem trochu zaražen, že film dostal ,,pouhých" 65%. Ale po tom co jsem viděl včera v kině, musím trochu souhlasit. Asi věc, která my vadila nejvíc (jako čtenáři Tolkiena), bylo přidání několika nových postav (Legolase, té elfky které stále nemůžu přijít na jméno - říkejme jí Lara Croft). Obě postavy by udělali nejlíp, kdyby vůbec nevylezly, protože jak moc šíleně ničily bez problému ty skřety, to už bylo trochu moc: Tolkien není prostě Marvel. Dál se až moc film protahoval, nejvíc hovory draka Šmaka a útěky před ním. Za tu dobu jak byl film dlouhý, by se zvládl dotočit celý příběh Hobita. Ale Jackson si na filmu chce co nejvíc nadrbat (kdo by nechtěl) a tak celý příběh prodlužuje a doplňuje ho akcí a bitkama. Ovšem opět jsme viděli krásné prostředí, skvělé kostýmy. hodně mě překvapilo ztvárnění draka Šmaka a nadchla audiovizuální stránka. Kdybych měl porovnat s minulým dílem určitě byla Neočekávaná cesta lepší. Za mě 70% ()

WolfR

Teď už i já fantasy-LotRo-Hobitofil musím uznat, že už se tady tak nějak natahuje. Pořád je to epická fantasy podívaná plná krásných obrazů a nápadité akce, které jde Jacksonovi od ruky, ale ta zdlouhavost už se mírně hlásí o slovo. A kromě jiného mi tam tak nějak vadil Legolas, který tam byl nacpaný dost násilně a občasně lacinější ráz efektů. Ale jinak to byla úžasná pohádková jízda úžasným světem, kterou fenomenálně zakončil nejlepší drak, jaký se kdy proháněl po filmovém plátně, 4 hvězdy. ()

animaxis

Na tento film jsem čekal celý rok. Přiznejte si, že pokud se vám líbil první díl, tak po otevřeném konci čekáte celý rok pokračování. Tento díl je ještě dobrodružnější než první. Skoro ted ani nedokážu spočítat kolik částí Středozemě jsem měl možnost vidět. Film je také akčnější a také už je o dost temnější. V některých scénách jsem se skoro i bál a to jsem viděl i Pána prstenů jako malý a nebál jsem se u něj. Tady ovšem jsou scény při kterých alespon na vteřinku mít strach budete. Film ale přesto všechno v některých pasážích není moc svižný jak tu někteří píší. V prvním díle byla taková pomalejší první půlhodina, ale tady se to občas vleče přímo uprostřed filmu. Nejlepším na tom ale je to, že jakmile si myslíte že se za chvíli začnete nudit, tak se něco stane a to něco vás zaručeně z té nudy probudí. Hobit a Pán prstenů jsou pro mě také jediné filmy podle knih, které neomezují mojí představivost. Peter Jackson to prostě umí! Ze Šmaka mi běhal...mi běhaly plameny po zádech :D Už se těším na poslední pokračování. Všichni tu sice píší jaká je chyba že je film na tři části, ale do třetího dílu by se toho mělo dostat ještě dost a já si nemůžu pomoct, ale prostě se mi líbí Středozem. Jackson u mě pořád zůstává skvělým režisérem. ()

DominikV

Stále je to krásná vizuální podívaná s parádní akcí. Ale bohužel mi přišlo, že tvůrci tak trochu vařili z vody. Lehké zklamání. ()

BoXBe

Peter Jackson stojí před výzvou. Jako jeden z mála režisérů může dát nový obsah pojmu "Director´s Cut" a pro Blue-Raye nebo opakovanou premiéru, zkrátit Hobití cestu, myšleno celou trilogii, na tři a půl hodiny a udělat divákům jeden celkem hezký večer namísto tří. Uvědomujete si, že pokud rozečtete knihu, budete ji mít pravděpodobně dočtenou dříve, než odkoukáte všechny tři filmy? To je fajn tak u comicsu Návrat temného rytíře, Miller i Nolan jsou špičkoví, ale u Tolkiena už je to k zamyšlení. Kdybych věděl, co mě čeká, dojdu v klidu v druhé polovině, protože první hodina a půl se mnou emotivně nehnula ani o milimetr a všechno podstatné se odehrálo v druhé půlce a ani to ne. K Jezernímu městu jsem si vztah nevybudoval, triky byly pod hranicí průměrnosti a elfové ztratili nádech esoteriky, to jediné, pro co ještě mohl být film zajímavý. Snad s pavouky, dá se říci, byla trochu legrace. Každopádně - drak Šmak je na tu hodinu super a Gandalf těch deset minut taky. A tím to hasne, uvidíme se zase za rok a už naposled. ()

RickDeckard

Jednou to holt přijít muselo. Šmakova dračí poušť je prvním filmem z hobito-prstenové ságy, u kterého se nad mým komentářem nevyjímá pětihvězdičkové hodnocení. A příčin je hned několik. Především si na sebe Peter Jackson uvrtal hned dva zrádné úkoly – dodat studiu celkem 3 filmy a navrch ještě 3 jejich prodloužené verze. To má v případě druhého Hobita ten neblahý důsledek, že si PJ nemůže dovolit žádnou postavu či podzápletku z knihy „vyhodit“, zároveň ale musí pro kina krátit a jako tradičně to odnášejí zjevně především dialogy. Výsledkem je úchvatná podívaná na putování hrdinů fantaskní říší, na níž se ovšem setkávají s řadou figurek, kterým chybí hlubší prokreslenost. Zatímco ve Společenstvu prstenu měl Jackson dost odvahy vyškrtnout pro další děj zcela nepodstatnou postavu Toma Bombadila a v Návratu krále se obešel bez celého čištění kraje, aby netříštil gradaci velkolepého finále, v postavami daleko přeplněnějším Hobitovi na vyškrtnutí podobně nadbytečného Medděda kuráž (a prostor) nemá. Jelikož ale ve všech třech zastávkách před vstupem do Osamělé hory strávíme poměrně málo času nevyplněného akcí, charaktery Thranduila, Barda či starosty Jezerního města postrádají hlubší rozměr a motivace, které by vysvětlovaly jejich jednání (přiznám se, že si knihu moc nepamatuju a o co výše jmenovaným jde, mi chvílemi nebylo moc jasné). Jedinou výjimkou je drak Šmak, jehož dialog s Bilbem patří k vrcholům filmu. Další nevýhodou je „syndrom prostředního dílu trilogie“, kdy Šmakově dračí poušti zcela chybí dílčí uzavřený dramatický oblouk a vyvrcholení (kterými ve Dvou věžích byla bitva o Helmův žleb a porážka Sarumana). Zatímco ve Dvou věžích mělo prostřihávání mezi dějovými linkami pozitivní efekt na zvýšení dramatičnosti, právě díky jejich závěrečnému spojení, zde stejný přístup vyznívá naprázdno, jelikož všechny započaté bitvy jsou useknuty přesně v polovině. Naopak ve chvíli, kdy dojde na akci, je Jackson opět naplno ve svém živlu a souboje jsou plné nápadů, humoru a vizuálně vypiplané (pavouci v Temném hvozdu, geniální jízda v sudech, souboj se Šmakem) a 3D projekce zde má svůj smysl. Stejně tak si zaslouží pochvalu Gandalfovo pátrání po původu temnoty, které je do děje začleněno zcela organicky a propojuje Hobita nenásilně s Pánem prstenů, i nově vytvořená postava elfky Tauriel, jež tvoří ženskou protiváhu Legolasovi (jen ta její načrtnutá romance poněkud zdržuje a jsem zvědav, jestli nevyzní úplně naprázdno). Výtvarně je všechno opět úchvatné, i proto, že se konečně podíváme do nových dosud na plátně neviděných lokací, škoda jen, že citelně ubylo scén natočených ve skutečných exteriérech a převažují kulisy doplněné o CGI. Musím si ještě postesknout, že hudba mi poprvé přišla více generická a recyklovaná, bez nových výrazných motivů (a závěrečný song nudný a jaksi bez šťávy). Přes všechny výtky nicméně druhý Hobit zůstává naprůměrným fantasy bijákem, akorát za staršími bratříčky lehce zaostává. Minimálně do doby, než uvidím rozšířenou verzi, je to tudíž „jen“ za 80%. () (méně) (více)

papaJA21

Jak jsem u Pána prstenů obdivoval a chválil Jacksonovo důkladné držení předlohy tak u psaní Hobita se vážně posral. Bohužel se pro mne potvrdilo, že rozdělení jedné knihy na tři velkofilmy o třech hodinách nebude fungovat. Nevím jakou smlouvu má Jackson s dědici práv na Tolkienovo dílo v tomto případě, faktem je, že tento film není adaptací Tolkienova Hobita. Řekl bych, že Jackson malinko ztratil úsudek a sebereflexi a až příliš si hraje na svém omračujícím písečku plném nádherné ale bohužel bezduché a opakující se akční podívané. Bilbo je jednoznačně hlavním hrdinou knihy, skrze jeho oči a mysl putujeme cestou k hoře. Bilbo je plný pochyb, strachu, stesku po domově. Cestou se rozvíjí jeho vztah k trpaslíkům, ke Gandalfovi. Tady ve filmu nic takového není, Bilbo je jen jeden z mnoha, možná i zbytečnější. První hodina vlastně nepřináší nic nového, děj se téměř nikam neposune, na scéně se objeví postavy , které s knihou nijak nesouvisí. Dialogy postav jsou úplně mimo, Jackson naprosto ignoruje charaktery postav tak jak jsou napsány v knize. Legolas, to už je vážně tragedie. Nic proti Bloomovi, jako herce ho vcelku můžu, tady je ale na plátně postava opuchlého elfa, vcelku příšerně digitálně vyretušovaná, která má na sto honů daleko do pružného mladíka v původní trilogii. Soundtrack je povedeny jako vždy, až na to že tady je všudypřítomný v každé scéně a je to kapánek otravné. Tohle je první dojem, dam tomu chvilku než se to rozleží. ()

dresi

Teď už opravdu nevím, co bylo Jacksonovým záměrem. Knížka je sice pohádkovější, ale není to prázdný příběh plný nevýrazných a nesympatických postav. Zatímco první díl ještě předloze jakž takž odpovídal a přidané scény dávaly nějaký smysl, tak ten druhý už je naprostý zmatek, který se od knihy odlišuje skoro ve všem. Ty změny navíc nejsou opodstatněné, jelikož vůbec nefungují a mění příběh k horšímu. Jackson sice tvrdí, že Středozem miluje, ale připravil ji o duši. Z Hobita vysál kouzelnou atmosféru, všechno podřídil akci a do světa vypustil jen velkou digitální atrakci. Nikdy bych si nemyslel, že to napíšu, ale Tolkien se obrací v hrobě. Obrovské zklamání. ()

Dawon

Knížku jsem nečetl, a tak moc nemůžu soudit, do jaké míry jsou pravdivé některé zdejší názory o tom, jak Jackson znásilnil a překopal předlohu. Co se mé osoby týče, tak je to oproti jedničce určitě zlepšení. Ubylo nezáživných a zbytečných scén, děj se dal konečně pořádně do pohybu a začínal místy mnohem víc připomínat trilogii Pána Prstenů oproti ztřeštěné fantasy pohádce, kterou byl první díl. Chápu, že předloha pohádkou je, ale pro mě je to zkrátka jen další film ze Středozemě, kterou miluju tak, jak mi byla podána v LOTRovi, takže mi Hobití barevná a pohádková verze až tolik nešmakovala. Bohužel ale musím říct, že mi stále přišla suveréně nejzajímavější dějová linka kolem Gandalfa a návratu Saurona, což asi není úplně lichotivé, vzhledem k tomu, že se jedná pouze o vedlejší linku s podstatně menším prostorem. Zkrátka si nemůžu pomoct, ale zápletka okolo pár trpajzlíků, kterým se stýská po domově, mě příliš za srdce nechytla. ()

moviefilm

Počas sledovania filmu mi bolo nesmierne smutno. Z pôvodnej trilógie nám nezostalo nič, okrem hercov a mien postáv (schválne hovorím mien, lebo aj charaktery sú zmenené - Gandalf, Legolas). Ešte aj machri z WETA si tentokrát odkrajujú príliš veľký krajec chleba, ktorý jednoducho nedokážu spracovať. Je to jedna veľká nuda, ktorá síce občas (hlavne v akčných scénach a v závere) zabaví, ale ako celok je nudná a nekompaktná. Akurát Shore a Freeman sú jediní dvaja ľudia, ktorí robia svoju robotu naplno. Niekde za nimi sú aj Cumberbatch a pár hereckých, zvukárskych a výpravových kolegov, no dobrý film z toho nevznikol, navyše pôvodnej trilógii nesiaha ani po členky. A patetickejší záver sme si ani nemohli želať. Zároveň je však veľmi výstižný (hovorím o poslednej vete) a prišiel mi tak trochu silený. Akoby ho tam tvorcovia dali dodatočne, keď uvideli finálny zostrih a chceli tak alibisticky ospravedlniť, ako to pohnojili: What have we done? ()

Demon.N

Mile udělaná ždímačka prachů, která v Jacksonově duchu s Tolkienem na věčné časy pokračuje v parazitování na Středozemi. V uších mi po letech znovu zní Smithovo "Ani světlem Gondoru", ale tentokrát asi přimhouřím oči, protože to nakonec úplně tragické nebylo a místy jsem si říkal, že to ten Pítrák Jacksonů až tak nedomrvil a patrně navštívil v retro videopůjčovně i oddělení pro dospělé...zkrátka namísto Sama, který svlékal pohledem Bilba, teď úřaduje Elfice, kterážto by ráda vybílila kreditku zazobaného trpajzlika... ()

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

22.03.2016

Rivalové jsou v žebříčcích ČSFD.cz dodnes nejlepším filmem roku 2013. Více hvězdičkových hodnocení v daném roce nasbíraly pouze druhý Hobbit a Vlk z Wall Street, ale výsledným hodnocením se nedostaly… (více)

Bard opouští Vránu

Bard opouští Vránu

26.01.2015

Nebo chcete-li: Luke Evans, představitel lučištníka Barda z filmové trilogie Hobit, si nakonec nezahraje Erica Dravena, hlavního hrdinu nové adaptace comicsu Vrána. Slavné dílo Jamese O'Barra, ve… (více)

Cumberbatch jako další ultimátní padouch

Cumberbatch jako další ultimátní padouch

21.08.2014

Představitel televizního Sherlocka Benedict Cumberbatch se loni objevil ve dvou výrazných záporáckých rolích. Nejdříve zatopil kapitánu Kirkovi ve sci-fi Star Trek: Do temnoty, následně jste jej… (více)

Jak se bude jmenovat třetí díl Hobita?

Jak se bude jmenovat třetí díl Hobita?

25.04.2014

Hobit: Neočekávaná cesta, Hobit: Šmakova dračí poušť, Hobit: Bitva pěti armád. Že nevidíte nic nového? Tak to vám nejspíš uniklo, že třetí díl hobití trilogie dlouho nesl podtitul Tam a zase zpátky.… (více)