Reklama

Reklama

Tento romanticko-hrdinský příběh z pohádek „Tisíce a jedné noci“ byl zamilovaným projektem hollywoodské megastar, producenta Douglase Fairbankse, který po jeho předcházejících úspěších kostýmních Tří mušketýrů, Zorra mstitele a Robina Hooda upevnil Fairbanksův status největší hvězdy dobrodružných akčních filmů své doby a jedné z prvních „multihyperhvězd“ tohoto žánru. Fairbanks tu vystupuje v roli bezbožného zloděje Ahmeda, který si vydobyl pověst největšího lupiče Bagdádu. Zamiluje se do krásné princezny a oba se rozhodnou vzít, zasáhne však její otec, bagdádský kalif, a sňatek zakáže. To spustí řetěz událostí, v nichž se objeví křišťálová koule, kouzelné jablko, pegas, neviditelný plášť… a samozřejmě i létající koberec. Na filmu Zloděj z Bagdádu se nešetřilo: šlo o jeden z nejnákladnějších snímků vyrobených v Hollywoodu v éře němého filmu, jak o tom svědčí úžasné kulisy Williama Camerona Menziese i přelomové speciální efekty, které se prolínají celým filmem. Film Zloděj z Bagdádu, který mistrovsky režíroval Raoul Walsh – jeden z nejvýznamnějších amerických tvůrců a autor takových filmových klasik, jako jsou The Bowery, High Sierra a White Heat – bude už navždy vzněcovat naši fantazii. (Film Europe)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (37)

vypravěč 

všechny recenze uživatele

Překrásný pohádkový příběh znázorněný se vší důvěrou k obrazu. Myticky působí již samo všední bazarové prostředí, ale když se ústřední hrdina vypraví k horizontu proměn, všechny dosavadní hranice se rozestoupí a na ruinách zvyklostí se zalesknou Eliášovy ohně snů. Z Orientu skutečně přichází světlo a omšelé stříbrné plátno se rozzáří bez ohledu na to, koho dosud hostilo, a tichý večer vyprávění prosvítí i Západ, jakkoliv mlčenlivý, odcizený a normalizovaný. ()

Kulmon 

všechny recenze uživatele

Orientální pohádka, která jistě v době svého vzniku musela pronudit kladné emoce každém návštěvníku kinoteátru. Ale dnes již tolik nenadchne. Triky na svou dobu výtečné, to je bez debat, ale metráž je dosti přešvihnutá. Douglas Fairbanks ztělesňuje skutečného hrdinu jak z moderního komiksu. Oddychový film, který je na onen oddych možná až příliš dlouhý. Rádoby orientální pohádka, avšak moc pěkně natočená. ()

Reklama

lamps 

všechny recenze uživatele

Monumentální fantasy pohádka, která má snad všechno - loupežníky, princezny, zlé mocnáře a obludy v podzemí. A kupodivu to drží pohromadě mnohem lépe, než byste na základě data výroby soudili. Fairbanks byl nejen skvělý ekvilibrista, ale i charakterní sympaťák (takový Belmondo němé éry), a Walsh měl vyprávění v krvi. Být to o půl hodiny kratší, skákám nadšením, i takhle ale hodně vyvážená relaxační zábava, v níž se obtížně hledá nějaký vyloženě úsměvný filmařský fail. ()

corpsy 

všechny recenze uživatele

Hmm, neskutočne úžasná dobrodružná lahôdka, ktorá sa môže pýšiť jednými z najlepších trikov nemej éry. Spektakulárna výprava musela ľudí tej doby nadchýnať. A v tom všetkom nám baletí skvelý Douglas Fairbanks so svojím mladickým rozkekešeným správaním. Myslím, že je to jeden z tých filmov nemej éry, ktoré zaujmú aj dnešných laických filmových konzumentov. ()

Radko 

všechny recenze uživatele

Orientálnou exotikou voňajúci Bagdad. V ňom polonahý sympatický zlodej s náušnicami. V rámci výkonu svojho remesla sa zabuchne do princezky. Vďaka láske zažije také dobrodružstvá, až sa divákovi pretáčajú dve a pol hodiny oči. Lietajúce koberce, zvieratá ako z jurského parku, podmorský megapavúk. Údolie ohňov, neviditeľný plášť a skrinka plná akýchkoľvek prianí. Inšpirácia pre tisíce ďalších rozprávkovo - dobrodružných filmových dobrodružstiev. Len zriedka prekonaná. Poznámka: Environmentálne absolútne mimo bolo zo strany svalnatého zlodeja Douglasa Fairbanksa pozabíjanie všetkých tých výnimočných a raritných tvorov. Najviac mi bolo ľúto podmorského "pavúčika", ktorého telo skleslo ležalo na morskom dne, pozerajúce smutne vychladnutým okom na svet, kde už nikdy nikoho neuloví. ()

Galerie (43)

Zajímavosti (6)

  • Ve scénách s obrovskou opicí jsou stráže hrány dětmi. Když je opice mimo dohled, stráže jsou hrány dospělými herci. Bylo to tak uděláno proto, aby se opice zdála být větší. (orkadimenza)
  • Filmový plakát se umístil na 9. místě v žebříčku 25 nejlepších filmových plakátů časopisu Magazine. (orkadimenza)
  • Douglas Fairbanks byl inspirován pro tento film epizodou z filmu Das Wachsfigurenkabinett (1924). (Kulmon)

Reklama

Reklama