Reklama

Reklama

Tento romanticko-hrdinský příběh z pohádek „Tisíce a jedné noci“ byl zamilovaným projektem hollywoodské megastar, producenta Douglase Fairbankse, který po jeho předcházejících úspěších kostýmních Tří mušketýrů, Zorra mstitele a Robina Hooda upevnil Fairbanksův status největší hvězdy dobrodružných akčních filmů své doby a jedné z prvních „multihyperhvězd“ tohoto žánru. Fairbanks tu vystupuje v roli bezbožného zloděje Ahmeda, který si vydobyl pověst největšího lupiče Bagdádu. Zamiluje se do krásné princezny a oba se rozhodnou vzít, zasáhne však její otec, bagdádský kalif, a sňatek zakáže. To spustí řetěz událostí, v nichž se objeví křišťálová koule, kouzelné jablko, pegas, neviditelný plášť… a samozřejmě i létající koberec. Na filmu Zloděj z Bagdádu se nešetřilo: šlo o jeden z nejnákladnějších snímků vyrobených v Hollywoodu v éře němého filmu, jak o tom svědčí úžasné kulisy Williama Camerona Menziese i přelomové speciální efekty, které se prolínají celým filmem. Film Zloděj z Bagdádu, který mistrovsky režíroval Raoul Walsh – jeden z nejvýznamnějších amerických tvůrců a autor takových filmových klasik, jako jsou The Bowery, High Sierra a White Heat – bude už navždy vzněcovat naši fantazii. (Film Europe)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (37)

liborek_ 

všechny recenze uživatele

Ve své době jistě muselo při sledování tohoto bombastického filmu mnoho dívek a žen tajit dech při pohledu na odhalené, krásně vypracované tělo Douglase Fairbankse - nevím, jak je tomu u něžného pohlaví dneska, mně to ale chvílemi přišlo směšné, jak Doug drží vzpříma ramena, vypíná prsa a vykračuje si jak plejboj. Jedno se mu však musí nechat - ani chvilku nenudil a i když film trvá více než dvě a půl hodiny, díky nákladné produkci, megalomanským kulisám a pohádkově poutavému příběhu bylo pořád na co koukat a přestože obsahově vlastně nejde o nějak komplikované dílo, zanechal ve mně Zloděj z Bagdádu silný dojem. To se v mém případě u podobných hollywoodských velkofilmů často nestává. Prostě je to opravdu pěkně natočené. ()

Kulmon 

všechny recenze uživatele

Orientální pohádka, která jistě v době svého vzniku musela pronudit kladné emoce každém návštěvníku kinoteátru. Ale dnes již tolik nenadchne. Triky na svou dobu výtečné, to je bez debat, ale metráž je dosti přešvihnutá. Douglas Fairbanks ztělesňuje skutečného hrdinu jak z moderního komiksu. Oddychový film, který je na onen oddych možná až příliš dlouhý. Rádoby orientální pohádka, avšak moc pěkně natočená. ()

Reklama

vypravěč 

všechny recenze uživatele

Překrásný pohádkový příběh znázorněný se vší důvěrou k obrazu. Myticky působí již samo všední bazarové prostředí, ale když se ústřední hrdina vypraví k horizontu proměn, všechny dosavadní hranice se rozestoupí a na ruinách zvyklostí se zalesknou Eliášovy ohně snů. Z Orientu skutečně přichází světlo a omšelé stříbrné plátno se rozzáří bez ohledu na to, koho dosud hostilo, a tichý večer vyprávění prosvítí i Západ, jakkoliv mlčenlivý, odcizený a normalizovaný. ()

Radko 

všechny recenze uživatele

Orientálnou exotikou voňajúci Bagdad. V ňom polonahý sympatický zlodej s náušnicami. V rámci výkonu svojho remesla sa zabuchne do princezky. Vďaka láske zažije také dobrodružstvá, až sa divákovi pretáčajú dve a pol hodiny oči. Lietajúce koberce, zvieratá ako z jurského parku, podmorský megapavúk. Údolie ohňov, neviditeľný plášť a skrinka plná akýchkoľvek prianí. Inšpirácia pre tisíce ďalších rozprávkovo - dobrodružných filmových dobrodružstiev. Len zriedka prekonaná. Poznámka: Environmentálne absolútne mimo bolo zo strany svalnatého zlodeja Douglasa Fairbanksa pozabíjanie všetkých tých výnimočných a raritných tvorov. Najviac mi bolo ľúto podmorského "pavúčika", ktorého telo skleslo ležalo na morskom dne, pozerajúce smutne vychladnutým okom na svet, kde už nikdy nikoho neuloví. ()

Morien 

všechny recenze uživatele

(1001) "Happiness must be earned." Tomu říkám cesta hrdiny, panečku. Douglase Fairbankse jsem před Zlodějem nikde pořádně neviděla a teď jsem tedy nestačila zírat. Jeho fyzické herectví vytváří tak hmatatelnou, zajímavou a sympatickou postavu, až z toho srdce plesá. Trochu s ním stojí i padá celý film a možná proto se ty pasáže, kdy se film soustředí na ostatní nápadníky, mírně táhnou. Ale jakmile je na scéně on, je to jízda. Z příšerek se mi zvlášť líbil děsivý oživlý strom a potom podvodní kuběny, lákající zloděje k sobě do sluje. A vůbec výprava a kostýmy stály za to. Pro zdobené lucerny z paláce a chalífův průsvitný vyšívaný plášť bych okamžitě našla upotřebení. Co se tedy týče epické orientální podívané, tak za mě Raoul Walsh strčí Griffithe hravě do kapsy. Sice taky prezentuje bělochy jako hrdiny a příslušníky menšin jako padouchy, ale aspoň neprohlašuje, že k tomu všichni byli takto předurčeni. ()

Galerie (43)

Zajímavosti (6)

  • V roce 2008 byl snímek zařazen Americkým filmovým institutem v žebříčku nejlepších fantasy filmů na 9. příčku. (TheDude)
  • Douglas Fairbanks byl inspirován pro tento film epizodou z filmu Das Wachsfigurenkabinett (1924). (Kulmon)
  • Ve scénách s obrovskou opicí jsou stráže hrány dětmi. Když je opice mimo dohled, stráže jsou hrány dospělými herci. Bylo to tak uděláno proto, aby se opice zdála být větší. (orkadimenza)

Reklama

Reklama