Reklama

Reklama

Tento romanticko-hrdinský příběh z pohádek „Tisíce a jedné noci“ byl zamilovaným projektem hollywoodské megastar, producenta Douglase Fairbankse, který po jeho předcházejících úspěších kostýmních Tří mušketýrů, Zorra mstitele a Robina Hooda upevnil Fairbanksův status největší hvězdy dobrodružných akčních filmů své doby a jedné z prvních „multihyperhvězd“ tohoto žánru. Fairbanks tu vystupuje v roli bezbožného zloděje Ahmeda, který si vydobyl pověst největšího lupiče Bagdádu. Zamiluje se do krásné princezny a oba se rozhodnou vzít, zasáhne však její otec, bagdádský kalif, a sňatek zakáže. To spustí řetěz událostí, v nichž se objeví křišťálová koule, kouzelné jablko, pegas, neviditelný plášť… a samozřejmě i létající koberec. Na filmu Zloděj z Bagdádu se nešetřilo: šlo o jeden z nejnákladnějších snímků vyrobených v Hollywoodu v éře němého filmu, jak o tom svědčí úžasné kulisy Williama Camerona Menziese i přelomové speciální efekty, které se prolínají celým filmem. Film Zloděj z Bagdádu, který mistrovsky režíroval Raoul Walsh – jeden z nejvýznamnějších amerických tvůrců a autor takových filmových klasik, jako jsou The Bowery, High Sierra a White Heat – bude už navždy vzněcovat naši fantazii. (Film Europe)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (38)

Kulmon 

všechny recenze uživatele

Orientální pohádka, která jistě v době svého vzniku musela pronudit kladné emoce každém návštěvníku kinoteátru. Ale dnes již tolik nenadchne. Triky na svou dobu výtečné, to je bez debat, ale metráž je dosti přešvihnutá. Douglas Fairbanks ztělesňuje skutečného hrdinu jak z moderního komiksu. Oddychový film, který je na onen oddych možná až příliš dlouhý. Rádoby orientální pohádka, avšak moc pěkně natočená. ()

Ilicka 

všechny recenze uživatele

Podmanivá pohádka o tom, jak rozverný zloděj Doug Fairbanks ke štěstí a k rozumu přiše, s princeznou se oženil a zachránil zemi před zlým mongolským dobyvatelem. Trikově velice chytré dílko, některé postupy dlouho fungovaly anebo fungují dodnes - létající koberec, neviditelný plášť, loutkové příšer(k)y, výprava je megalomanská - obrovské kulisy a pod nimi se hemžící malinkatí lidičkové, věřím, že ve své době Zloděj musel ohromit každého návštěvníka kina. ()

Reklama

lamps 

všechny recenze uživatele

Monumentální fantasy pohádka, která má snad všechno - loupežníky, princezny, zlé mocnáře a obludy v podzemí. A kupodivu to drží pohromadě mnohem lépe, než byste na základě data výroby soudili. Fairbanks byl nejen skvělý ekvilibrista, ale i charakterní sympaťák (takový Belmondo němé éry), a Walsh měl vyprávění v krvi. Být to o půl hodiny kratší, skákám nadšením, i takhle ale hodně vyvážená relaxační zábava, v níž se obtížně hledá nějaký vyloženě úsměvný filmařský fail. ()

zelvopyr 

všechny recenze uživatele

Nádherná, silně secesní výprava, až srdce plesá. Je zde dost vidět, že zpočátku kinematografie předváděné šou hodně vycházelo z cirkusové kultury (gagy, artistické kousky, exotická zvěř a tak). Dnes by takto točit nešlo - jednak by to bylo neslýchaně drahé. No a za druhé, bylo by to k unudění politicky korektní, protože producenti by se odvážně sebezcenzurovali. Ale i tak by všude po světě měli mohamedáni záminku, proč mírumilovně vraždit nevěřící a samozřejmě jako vždy sunniti šiíty a šiíti sunnity. Jo a střízlivě, pomohla by kratší stopáž. ()

liborek_ 

všechny recenze uživatele

Ve své době jistě muselo při sledování tohoto bombastického filmu mnoho dívek a žen tajit dech při pohledu na odhalené, krásně vypracované tělo Douglase Fairbankse - nevím, jak je tomu u něžného pohlaví dneska, mně to ale chvílemi přišlo směšné, jak Doug drží vzpříma ramena, vypíná prsa a vykračuje si jak plejboj. Jedno se mu však musí nechat - ani chvilku nenudil a i když film trvá více než dvě a půl hodiny, díky nákladné produkci, megalomanským kulisám a pohádkově poutavému příběhu bylo pořád na co koukat a přestože obsahově vlastně nejde o nějak komplikované dílo, zanechal ve mně Zloděj z Bagdádu silný dojem. To se v mém případě u podobných hollywoodských velkofilmů často nestává. Prostě je to opravdu pěkně natočené. ()

Galerie (43)

Zajímavosti (6)

  • Perský princ je hrán Mathildou Comont, ženou. V titulcích je dokonce uvedena jen jako M. Comont, aby bylo její pohlaví skryto. (Kulmon)
  • Ve scénách s obrovskou opicí jsou stráže hrány dětmi. Když je opice mimo dohled, stráže jsou hrány dospělými herci. Bylo to tak uděláno proto, aby se opice zdála být větší. (orkadimenza)
  • V roce 2008 byl snímek zařazen Americkým filmovým institutem v žebříčku nejlepších fantasy filmů na 9. příčku. (TheDude)

Reklama

Reklama