Reklama

Reklama

Snímek Nicka Broomfielda líčí tragédii z listopadu 2005 ve městě Haditha, kde Iráčané spáchali atentát na příslušníka US Navy. Americké síly NATO v odvetné akci postříleli čtyřicet mužů, žen i dětí z okolí. Film nelíčí účastníky iráckého odboje pouze jako teroristy, ale také jako otce od rodin, přátele či patrioty, kteří se nechali využít krvavou rétorikou islámských extremistů. Příslušníky vojsk představuje jako obyčejné kluky, kteří nezvládají svou roli, strach ani stres. Uniformovaní chlapci se prohánějí ulicemi města za zvuků tvrdé muziky a ochutnávají adrenalin hry na vojáčky, jež se v okamžiku krize promění v tragickou realitu. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (157)

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Parádní válečné drama, které jsem z tohoto prostředí možná viděl tolikrát, že to ani nespočítám na ruce. Jenže pokaždé mě to dokáže chytnout a nepustit. Je to příběh o vojácích, kteří si myslí, jak jsou drsní, protože jsou vojáci, protože jsou Američani v zemi, daleko od jejich domoviny. Myslí si, jak si můžou dovolit všecko, drsňáci až za hrob, ale jednou se něco posere, zničí životy několika lidem, zničí je pak i sobě. Je možné se z toho všeho vrátit v psychické pohodě zpátky domů? Toť otázka, jediné co vím, tak fakt, že je hrozně těžké se zrovna v téhle válce vyznat. Je těžké vědět na koho si dát pozor a na koho ne. Nejhorší je, že i malé děti přiběhnou s plastickou trhavinou do klubka vojáků a nikdo je v tom nezastaví, takže jak se pak chovat je pak možná na úvahu, kterou se tento film snaží rozvést, ale stejně nijak daleko nedojde. Situace je vážná, zachovat se tak či onak, je jako buď a nebo a uvidí se. Tady těm klukům se to vymstilo. Karta spadla na špatnou stranu, ale je to natočené dokumentárně a precizně, že nelze nedát pět hvězdiček. Koukalo se na to samo, bylo to rychlé, svižné, ukázalo to pohled na věc okamžitě, žádný okecávačky, a nakonec to mělo něco do sebe. Možná, že ti vojáci tam opravdu jsou odsouzeni k boji, nadoživotí. ()

kobejn 

všechny recenze uživatele

Skvělé, protože to ukazuje, jak je násilí krásně zbytečné a hlavně slepé, lhostejné a naprosto mimo jakýkoliv řád...prostě in the fucking war nejsou žádný pravidla, zabíjejte jak je libo, vždycky to vodserou jen nevinní, jejichž jediná smůla je v tom, že nemají zbraně. Todle všechno je tu názorně ukázaný bez jakýchkoliv zbytečných dramatických fines, je to "jen" rekonstrukce skutečný události. Nakolik je ta rekonstrukce skutečně realistická posoudit nemůžu, ale to názorný ukázání této situace, tak jak se odehrála nebo mohla odehrát stejně ukáže tu podstatu války, a to je nejdůležitější. Válka a násilí je zlo proti kterýmu nejde bojovat, které nejde vymýtit, které tu bylo je a bude pořád, ale jde ho alespoň ukázat, ukázat na jeho podstatu, jako to udělal tendle dokument. Teroristi (obecně jakýkoliv subjekt) zažehnou roznětku, amíci (podle zákonu akce a reakce) rozpoutaj hell, krásně se to doplňuje a civilisti chcípaj jako mouchy - to je podstata války. Tak to bylo, tak to je, a bude furt a furt...todle je sice jen film, ale díky němu si to uvědomíme, takže co chtít víc? ()

Reklama

T2 odpad!

všechny recenze uživatele

Rozpočet $-miliónovTržby USA $10,310Tržby Celosvetovo $245,521║...tu sa netreba čudovať že to po komerčnej stránke úplne zlyhalo __Ohodnotenie filmu(75%? k 13.05.2009) po pozretí ma nehorázne zaráža, takýto slaboduchý výplach aj môže niekoho vôbec zaujať. Takže je tu viditeľná snaha o autentickosť? Nuž je pekné, že tvorcovia chceli odovzdať veľké posolstvo o hriechoch Americkej armády v Iraku ale v konečnom výsledku to zlyháva vo všetkom, vrátane prevedenia obrazu v dokumentárnom štýle. /0%/ ()

Matty 

všechny recenze uživatele

„Měli bychom jich postřílet víc!“ Broomfieldův dokumentaristický styl nedosahuje sugestivnosti Greengrassovy Krvavé neděle, ke které má Haditha blíže než k mnohovrstevnatějšímu a „mnohemvícřešícímu“ Redacted od De Palmy, ale stále jde o nesmírně působivou výpověď o kurevsky divném světě, v němž žijeme. Dokument o tomtéž by sice vyredukoval podezření z předpojatosti (kterou Haditha podle mě netrpí), ale rapidně by klesla šance filmařů otevřít některým lidem oči (a možná i srdce). Stávající podoba uchovává dojem, že takhle nějak to mohlo být a zároveň vzbuzuje oprávněně silné emoce. Apendix: Co je asi psáno na náborových letácích do americké armády? „Nebaví vás již střílení ve videohrách? Pojďte si zastřílet naživo!“? 80% ()

Nuach 

všechny recenze uživatele

Dal bych i pět hvězdiček, ale problém mám s tím antiamerikanismem, ve filmu ho prostě cítím. Natočeno je to skvěle, jsem moc rád, že vznikají i takovéhle filmy, ukazující to i z "druhé strany", vyvažující, jak tu někdo správně poznamenal, ten hurápatriotismus. ... Kdyby to mělo být takhle, jak ukazuje film, je to strašné. Pro mne je tam malá nápověda, že možná to tak nebylo. Povstalečtí instruktoři režírují holčičku, která přežila, aby řekla do jejich videokamery, že "pak ji Američani udeřili do oka". Ale my jsme předtím jako diváci viděli, že - pokud se nepletu - zranil ji granát. Takže překroucení za účelem náboru a zfanatitování dalších mladíků, alláhových mudžahedínů. ... Na konci se dozvídáme, že kauza se provalila díky právě této videonahrávce - a podle ní také vznikl film. ... Nebylo tedy vše trochu jinak, i s tím "otřesným zákrokem Američanů" proti bezbranným civilistům? Kéž by. ... Každopádně ovšem skvěle natočený a zahraný film. ... Pomůže každému připomenout, co je to válka... ()

Galerie (11)

Zajímavosti (2)

  • Realita: Haditha je město na západě Iráku, v provincii Anbar a je baštou povstalců. V Hadithě mají hlavní slovo mudžáhedinové, o moc se tam dělí sunitští extrémisté a přívrženci Al Kájdy. V Hadithě padlo 1.srpna loňského roku šest příslušníků americké námořní pěchoty do léčky a byli zastřeleni. O dva dny později zabila nastražená bomba dalších 14 mariňáků i s jejich tlumočníkem. Odveta byla krvavá. Jednoho listopadového rána zde bylo vojáky z bezprostřední blízkosti zastřeleno 24 civilistů, mezi nimiž byly ženy a děti. (Rodriguez)
  • Jedným z hlavných soundtrackov filmu sa stala pesnička „LiesLiesLies“ od skupiny Ministry. Túto pesničku počúvajú aj mariňáci počas prevozu na svojich vozidlách Humvee. Dej filmu sa odohráva v roku 2005, ale album, ktorý obsahuje „LiesLiesLies“ bol vydaný až roku 2007. (Hookiuko)

Reklama

Reklama