Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Nepřejte si skončit s ním za mřížemi. Stylizovaný životopis notorického násilníka a nejslavnějšího britského vězně. Píše se rok 1974 a devatenáctiletý mladík, rváč a nepřizpůsobivý živel Michael Peterson vykrade poštu. Je okamžitě zatčen a odsouzen k sedmi letům žaláře. Jiní by to považovali za trest, ne tak Michael. Vždy chtěl být totiž slavný, jelikož však nic neuměl, uvědomil si, že právě až za mřížemi se může stát hvězdou. Jednoduše tím, že bude pokračovat v tom, co dělal na svobodě. A tak přijal jméno Charles Bronson a začal mlátit každého, kdo se mu dostal pod ruku. Nakonec si odseděl 34 let, z toho 30 let na samotce (tato čísla platila v době vzniku filmu). O datu jeho možného propuštění nebylo dosud rozhodnuto.
Dánský režisér Nicolas Winding Refn se proslavil trilogií Pusher (první díl u nás vyšel na DVD pod názvem Dealer), snímanou autenticky působící ruční kamerou, tady máme naopak ode všeho odstup. Refn od počátku sází na to, že nemůžeme proniknout do Bronsonova nitra a že tento reálně žijící člověk s nálepkou nejnebezpečnějšího vězně Velké Británie má jen image, ale nikoli vnitřní identitu. Při stylizaci Bronsona si vybírá jako určující jeho vzhled kníratého cirkusového siláka a vyprávění posouvá do polohy klauniády a divadla. Snímek Bronsona ukazuje jako šílence nejen coby aktéra v minulosti, ale i jako vyšinutého vypravěče, jenž se obrací přímo k imaginárnímu kabaretnímu i reálnému publiku v kinosále. Součásti výsostné stylizace vizuálně brilantního snímku je také bohatý hudební doprovod, který sahá od Wagnera, Verdiho nebo Pucciniho po rytmicky nadupané skladby současných skupin Glass Candy, Pet Shop Boys či New Order. Ostatně díky působivému spojení klasické hudby s násilnými scénami bývá film často srovnáván s Mechanickým pomerančem (1971) Stanleyho Kubricka. A nakonec je zde patrně životní herecký výkon Toma Hardyho v titulní roli, který dokázal během unikátně krátké doby nabrat téměř dvacet kilo svalové hmoty, oholil si hlavu a se svou rolí absolutně splynul. V jeho podání je Bronson postava, která vás bude zajímat. (Česká televize)

(více)

Videa (3)

Trailer 2

Recenze (496)

Spooner 

všechny recenze uživatele

Tom Hardy podává obdivuhodný výkon a jeho Bronsona (či toho skutečnýho) bych na ulici fakt potkat nechtěl, ale jenom výbornej výkon film neudělá. Film je totiž prakticky složenej jenom z nesouvisejících scén, ve kterých Bronson dává někomu pohubě nebo dělá nějaký jiný kraviny. A celý to prostě nedrží moc pohromadě, i když některý scény jsou vážně povedený a jsou fakt dobře sestříhaný s hudbou. Navíc místy je tempo dost pomalý a na krátkou stopáž jsem se dost často nudil a jednou jsem málem i usnul. Což není pro film, který je některými považován za nový Mechanický pomeranč (wtf?) dobře. 50% ()

Xmilden 

všechny recenze uživatele

My Name is Charles Bronson ... a hned potom následuje galapředstavení Toma Hardyho pod taktovkou geniálního Nicolase Winding Refna. Jednu scénku už nikdy z hlavy nevymažu: Get over the motherfucking bed now and rub me here you slag! Go on rub it in. That's right we ain't got all day. Rub it right down my back. Go on, down my back and my legs! Back o' my legs, my ass, my ass cheeks. On my ass. Not in my ass you fucking homo! Dammit! Kdepak to co s autobiografickým snímkem provedli Hardy s Refnem, to se jen tak nevidí. Ukázkově šílené a hypnotické zároveň. 75% PS: http://en.wikipedia.org/wiki/Charles_Salvador ()

Reklama

Isherwood 

všechny recenze uživatele

Tenhle portrét dokonale vymydleného mozku se stěží dá brát skrz tradiční filmová měřítka. Na jedné straně geniální Tom Hardy, který plně definuje pojem ‚one-man show‘, na straně druhé otravný režisérův styl pseudo-intelektuálního vyprávění. Abych to hodnotil, musel bych to vidět znovu, ale to nechci. Sic se mi to líbilo a bavilo mě to, někde v koutku mě to strašně sralo. Musím si to nechat rozležet v hlavě. Každopádně nic rozporuplnějšího jsem neviděl od Kellyho Southland Tales (i když se ten příměr bude mnohým zdát notně mimo). Edit: Tak nakonec průměr. Vzhledem k výše vypsanému solidní kompromis. ()

POMO 

všechny recenze uživatele

Famózní herecký koncert Toma Hardyho. Je neuvěřitelné, že při tak excentrickém zobrazení natolik pošahané postavy ani na chvíli nepřehrává. A to ji zobrazuje v desítkách psychických rozpoložení s naprosto nepředvídatelnými reakcemi. Škoda, že Refn scenáristicky neudržel postupný, precizní psychologický rozbor jeho postavy po celou stopáž filmu (interakce s novými postavami v nových prostředích) a místo smysluplného vygradování se mu jeho autorská vize rozmělnila v repetitivní artovou abstrakci. S jeho unikátní stylizací totiž mohl být Bronson následovníkem Kubrickova Mechanického pomeranče. ()

Pepinec 

všechny recenze uživatele

Filmy Nicolase Windinga Refna jsou jako jeho jméno; zajímavé, nevšední, ale taky krkolomné a snadno zapomenutelné. Říkám ti upřímně, Nicu, že ty o mně film točit nebudeš. Všechno tady tak stojí a padá s výborným Tomem, který předvedl polohu, jakou bych nečekal ani od své holky v posteli. Jen mě v souvislosti s těmahle asociálními psychopatickými hulváty napadá, jaký smysl má snažit se je vychovávat v lochu? Možná by pro všechny bylo přínosnější, kdyby se začali používat třeba jako pilíře mostních oblouků... (Litoměřice 2013, 1/14) ()

Galerie (63)

Zajímavosti (15)

  • Před premiérou filmu byl promítnut i krátký proslov Charlese Bronsona, což vyvolalo protest britských úřadů. Jediné místo, kde tento rozhovor mohl proběhnout, je vězení. V Británii se ve vězení bez povolení natáčet nesmí. (Elisebah)
  • Rola Charlesa Bronsona (Tom Hardy) vyžadovala mať na sebe aj väčšie percento telesného tuku, preto ako sám herec uvádza, cez deň jedol kuracie mäso s ryžou a na večer si doprial pizzu, zmrzlinu Häagen-Dazs a veľa Coca-Coly. Tieto vysokokalorické jedlá mu priniesli potrebné pribratie na váhe za krátky čas. Prezradil tiež, že v porovnaní s vrchnou časťou tela vyzerali jeho nohy komicky, bol doslova ako bocian. (Zdroj: refresher.sk) (YoZo8)

Související novinky

Ryan Gosling dupne na plyn

Ryan Gosling dupne na plyn

17.02.2010

Jeden z nejslibnějších hollywoodských mladíků, který třeba v Anthonyho Hopkinse, by už potřeboval tučný komerční hit. Možná se jím stane noirová akční kriminálka Drive, ve které Gosling nahradil… (více)

Reklama

Reklama