Reklama

Reklama

Muž na laně

  • Velká Británie Man on Wire
Trailer 1

Obsahy(1)

7. srpna 1974 byl spáchán „umělecký zločin století“. Pachatelem byl francouzský vizionář, pouliční umělec, kapesní zloděj, provazochodec a především snílek, který by pro uskutečnění svého snu neváhal i zemřít – Philippe Petit. „Byla by to krásná smrt. Vždyť bych zemřel při provozování své vášně,“ říká dnes francouzský dobrodruh, který ilegálně přešel po ocelovém laně mezi newyorskými „dvojčaty“, v té době nejvyššími budovami světa. Samotná příprava akce zabrala Petitovi a jeho skupině spolupracovníků osm měsíců. Ve strhující rekonstrukci poskládal režisér James Marsh vzpomínky všech zúčastněných, z nichž je zřejmé, že i když byla akce promyšlena do nejmenších detailů, stačilo málo a na titulních stránkách světových deníků by fotka Petita procházejícího se téměř půl kilometru nad zemí mezi „dvojčaty“ chyběla. Skvěle dramaturgicky vystavěný snímek s napínavou dramatizací této unikátní akce využívá množství autentických záběrů a fotografií, které si Petit a jeho spolupracovníci pořizovali, a ve vhodných chvílích nechává naplno vyznít působivou hudbu Michaela Nymana. (MFF Karlovy Vary)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (166)

Botič 

všechny recenze uživatele

Muž na laně a já na větvi. Vynikající dokument o donkichotovském dobývání jednoho snu zabalený ve vizuálně velice podmanivém balení. Ze škatulky vynikajících dokumentů snažící se představit divákovi jeden letmý dotek nesmrtelnosti. Vidět takhle nějak natočenou filmovou loupež, asi by smekl i Danny Ocean. 8/10 ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Dokument vizuálně nápaditý (pastiš scény z Mechanického pomeranče) a obsahově naditý, kterému díky celkovému pojetí ani trošku neškodí volné zacházení s fakty. (Předpokládám, že Petit při své baronprášilovské povaze nejeden moment vypravěčsky „zatraktivnil“; rekonstrukční scény z minulosti jsou k nerozeznání od domácího videa, atp.) Výsledné poznání přesahuje zjištění, vyšla-li té partě sympaticky praštěných Francouzů (a Američanů) jistá troufalá akce – kdo bude chtít, pochopí také, že po racionálnu šmátrající otázka „Proč?“ někdy vážně není na místě. 85% Zajímavé komentáře: Flipper, Ruut, Brandon ()

Reklama

Camac 

všechny recenze uživatele

Nadprůměrný dokument o jistě vyjímečné události, který dobře ilustruje i rozdíl mezi současností a dobou před 25 lety. Pochybuji, že by dnes po 11. září 2001 někdo něco takového dokázal. Příznačné je také, že zatímco dnes existují profesionální nebo amatérské záběry z každé události a katastrofy, z tehdejší akce nevznikly žádné filmové záběry, jen několik fotografií a článků v novinách. Je zvláštní, že Petit a spol. se vůbec nezabývali myšlenkou všechno natočit a zaznamenat, ale šlo jim jen o autentický zážitek, prchavou chvíli triumfu. Ve filmu mi chybí informace o tom, co se s těmi lidmi dělo dál, jaký na ně prožitá událost měla vliv. ()

hero_bk 

všechny recenze uživatele

Velmi zajímavý dokument o jednom snu a jeho realizaci, skvěle zpracované prolínání původních a rekonstrukčních záběrů, flashbacky (teda vlastně flashbacky flashbacku :D ) - tedy nechronologický styl vyprávění, pro dokument docela netypický je také pozitivem... Jen mě Petit zklamal v závěru, jak zahnul svojí mladé a na všechny, kdo mu pomáhali, se vykašlal. Za to má u mě velikej palec dolů... ()

classic 

všechny recenze uživatele

Všimol som si, že režisér dokumentu James Marsh presedlal na celovečerný film Teória všetkého, kde podáva fenomenálny výkon Eddie Redmayne, ale samotná vyprávačská štruktúra zlyháva, t.j Marshova réžia, tak si myslím, že tento oscarový dokument je zatiaľ jeho maximálnym stropom kariéry. Dokonca by som povedal, že je pútavejší ako novinka Boba Zemeckisa The Walk. PHILIPPE PETIT JE výstredná osobnosť, trúfala dokázať dovtedy niečo nepredstaviteľné, samozrejme, musel určitý čas trénovať na iných atrakciách, ako napríklad na parížskej katedrále Notre Dame, kde si natiahol lano + navštívil i austrálske Sydney, kde vyskúšal jeden lokálny most. Taktiež Petit dosť často pendloval medzi Parížom a New Yorkom, pričom postupne sa zoznamoval s rôznymi kumpánmi, ktorí by mu v tejto veci vyšli v ústrety, helfnúť mu... V dokumente si ide oči - vyočiť samotný Petit, ktorý sa chcel presláviť, čo asi funguje do dnes, ostatní kolegovia sa vyjadrujú a spomínajú na riskantný plán, ktorý takmer nevyšiel, ale záverečné zadosťučinenie sa vyplatilo + som si všimol realitu versus Zemeckisov film, ktorý sa dosť dobre držal faktov. Nie je už asi možné, že by sa našiel taký odvážlivec ako Philippe Petit zo dňa 7. augusta, roku 1974, na mieste bývalého Svetového obchodného centra, a la WORLD TRADE CENTER, vtedy ešte dvojičky stáli v plnom prúde, natiahli lano, pričom pod ním bola takmer pol - kilometrová priepasť, On sa prešiel spolu na lane 9. krát + policajti nechápavo krútili hlavou a absolútne nerozumeli, čo sa deje, samotný Philippe mi pripomínal vzhľadovo herca Malca McDowella, ktorý mal v tom všetkom dianí neuveriteľnú PASIU, ktorú na ňom obdivujem, ale nakoniec to zhodnotím tak, že čo si chcel tým dokázať ? Ak by urobil inšie šľachetnejšie GESTO, ktorým by pomohol ľuďom v núdzi, takto sa stal arogantným anarchistom, ktorý si robí, čo sa mu zachce, kde si privolal na seba svetovú publicitu ! Petit je frajer, ktorý si jedného dňa niečo zaumienil, a odvtedy sa toho držal, pokým si nesplnil svoj životný sen, ešte na tom tiež obdivujem snahu zapadnúť do davu, splynúť s okolím, byť v centre pozornosti už v samotnom finále ! Nejednému ostáva rozum stáť... PS : Exkluzívne nakuknutie do zákulisia zo 70. rokov, keď sa pomaličky schyľovalo k historickému momentu určujúcom 45. minútové trvanie ! Ako to postupne plánovali, zachytáva inšpiratívna kamera ! ()

Galerie (15)

Zajímavosti (4)

  • Reportér ve vrtulníku popisující Philippovu chůzi v čase v 1:20:50 je Neil Bush, dopravní reportér a pilot pro WCBS NewsRadio88. (glitter)
  • Když měl Philippe Petit málo peněz na chůzi po laně na Harbor Bridge v Sydney, získal lano výměnou za improvizované žonglování a kouzelnickou show pro zaměstnance. (glitter)
  • Poté, co jsou Philippe Petit a jeho krajané vzati do vazby, jsou vyšetřováni policií. Frázi "Man on Wire" je pak možné zahlédnout napsanou na jednom z policejních záznamů, který dokumentoval daný incident. (glitter)

Související novinky

OSCARY – výsledky

OSCARY – výsledky

23.02.2009

Snad jen jednoho většího překvapení jsme se dočkali při vyhlašování Oscarů za rok 2008 v hlavních kategoriích: nejlepším hercem v hlavní roli se nestal Mickey Rourke za Wrestlera, ale Sean Penn za… (více)

Český herecký úspěch v Karlových Varech

Český herecký úspěch v Karlových Varech

13.07.2008

Přestože si nejnovější režijní počin Michaely Pavlátové Děti noci samotný cenu neodnesl, hlavní herečtí představitelé filmu Martha Issová a Jiří Mádl doslova ovládli podium velkého sálu hotelu… (více)

Reklama

Reklama