Reklama

Reklama

Byl jsem tady

  • Estonsko Mina olin siin (více)
Trailer

Obsahy(1)

Adaptace románu Sasse Henna Byl jsem tady. První zatčení (Mina olin siin. 1. esimene arrest, 2005), jednoho z nejvýznamnějších estonských literárních děl posledních let. Sedmnáctiletý Rass vyrůstá na jednom z estonských předměstí. Postrádá pevné rodinné zázemí, jeho rodinou je parta mladých lidí, kteří nemají daleko ke krádežím. Nedílnou součástí jejich života jsou drogy. Do obchodu s nimi se zaplete i Rass, když přistoupí na jejich distribuci. Z malého množství se najednou stane dvoukilová zásilka, za niž ke vší smůle nedostala mafie zaplaceno, a tak je připravena tvrdě vymáhat dluhy… Příběh o jednom dospívání se odvíjí retrospektivně, nad listem papíru, na nějž Rass ve vězení zaznamenává své vzpomínky. Kamera je zprostředkovává v reportážně nervní stylizaci, časté je i zmnožování filmového obrazu, které zvyšuje tempo vyprávění, u něhož lze předpokládat reálný základ. (MFF Karlovy Vary)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (17)

Kamca_ 

všechny recenze uživatele

Mrazivý příběh z prostředí Estonska plného drog a násilí. Profil filmu mě zaujal hned a neváhala jsem, že se na film musím podívat. Zajímavá hudba, sympatické herecké obsazení a místy i dech beroucí děj ... To všechno tady najdete. A ta estonština mě vždycky dostane. Trochu mi to připomínalo prostředí filmu Klass. 75%. ()

freddy 

všechny recenze uživatele

Je lepší dát přednost vzdělání nebo rychlému zbohatnutí za cenu, že se člověk stane drogovým dealerem? Mladý Rass dá přednost druhé variantě a jak to s ním dopadne není nijak těžké odhadnout. Už když jsem se poprvé dozvěděl o tomhle filmu tak mě zaujal a bylo mi jasné, že ho chci vidět. V tomhle případě na mě totiž zapůsobil kladně jak plakát, tak obsah filmu, tak i země původu. A nemýlil jsem se, film Byl jsem tady je hodně zajímavou sondou do života jednoho mladíka žijícího v Estonsku a do prostředí, v němž se pohybuje, a já jsem za tuhle exkurzi hodně vděčný, protože film mi celou dobu velmi imponoval a já jsem si to užíval od začátku do konce. Tvůrci filmu zkrátka objevili zajímavý námět a je jen dobře, že se do něj pustili, protože si troufám tvrdit, že na tenhle filmový zážitek jen tak nezapomenu. Pozoruhodný herecký výkon zde podává v hlavní roli Rasmus Kaljujärv, na kterého se jednak dobře dívá, a který také svůj part ztvárňuje naprosto perfektně. Takže po filmu Klass mám další pozitivní zkušenost s estonským filmem a doufám, že se k nám z této země bude dostávat čím dál více filmů, protože zatím v této zemi a v její filmové tvorbě vidím obrovský potenciál obzvláště co se týče filmů ze života mladých lidí. Rozhodoval jsem se, jestli dát čtyři nebo pět hvězd, a nakonec uděluji lepší čtyři hvězdy, protože film Klass byl přece jen o malý kousek lepší. ()

Reklama

claudel 

všechny recenze uživatele

Viděno během Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií. Film číslo 6 - Estonsko. První třetina byla svižná, rychlá, měla správný náboj, druhá třetina se tak nějak zacyklila a třetí třetina už byla dost přepálená. Celkově z toho tedy vychází průměr. Estonsko tenhle film navíc nevystavuje zrovna pozitivní vizitku, kdyby se na něj díval lehkověrný divák, musí nabýt dojmu, že Estonsko je plné mladých kriminálníků, drogových dealerů, zneužívaných dětí, lehkých holek a rezignovaných dospělých. Můj druhý estonský film v životě a paprsek nadějě aby člověk hledal jako jehlu v kupce sena. A mrzí mě, že jsem ani v jednom z obou filmů neviděl "Tři sestry". ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Dost zajímavý a originální námět si připravili tvůrci z Estonska. Za sebou mám tak třetí film, který jsem z této země měl tu čest vidět. Přičemž Byl jsem tady momentálně stojí na druhém místě. Klass je holt jiná klasa a Krvavá revoluce se zase trošku nepovedla. Přesto ale tenhle film má hodně Skandinávie v sobě. Je depresivní a má brutální konec, který vyrazí dech. Škoda jen těžšího rozjezdu, který ale rozlomí parádní akce. Přes svojí délku se do toho ale dá dostat vcelku dobře. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Jak se stát drogovým dealerem po estonsku. 1) Sledoval jsem film docela se zájmem. Pořád se tam něco dělo, tallinské reálie, pár pěkných kluků. Ale upřímně řečeno, za moc to nestálo. Film byl zcela bez emocí, motivace postav mlhavá, dějové kiksy zřejmé. 2) 27letý Rasmus Kaljujarv (hlavní postava Rass) byl na středoškoláka sice poněkud starý, ale hrál slušně. 3) Zde na stránce zmíněný Markku Peltola zemřel na Silvestra 2007. Jeho roli Rassova otce pak převzal Lembit Ulfsak. ()

Galerie (31)

Reklama

Reklama