Muži, kteří nenávidí ženy

• Švédsko Män som hatar kvinnor (více)

Před čtyřiceti lety zmizela Harriet Vangerová z rodinného setkání konaného na ostrově, který vlastnil a obýval mocný klan Vangerů. Přestože nebylo Harrietino tělo nikdy nalezeno, je její strýc přesvědčen, že šlo o vraždu, jejímž pachatelem je někdo z jeho rodiny. Rodiny, jejíž členové jsou mezi sebou sice spjati pevnými pouty, ale která je jinak zcela nefunkční. K vyšetření tohoto případu si proto najme investigativního novináře Mikaela Blomkvista (Michael Nyqvist), kterému pomáhá drsná potetovaná počítačová hackerka Lisbeth Salanderová (Noomi Rapace). Lisbeth Salanderová je mladá žena jako vystřižená z Tarantinových filmů, s tajemnou minulostí, za kterou se mstí a která z ní učinila skutečného outsidera. Je hackerkou světového formátu - s naprostou samozřejmostí se pohybuje ve virtuálním světe, kde je schopná získat jakoukoliv informaci, kterou chce. Kromě toho je neobyčejně inteligentní a má skvělou fotografickou paměť. Jakmile Blomkvist a Salanderová zasadí Harrietino zmizení do rámce četných podivných vražd, které se staly téměř před čtyřiceti lety, začíná se rozplétat temná a děsivá rodinná historie… (oficiální text distributora)

F.man

Povedený krimi - thriller z prostředí mrazivého Švédska. Muži, kteří nenávidí ženy mají oproti ostatním žánrovkám velké plus a to v podobě své hloubky. Scénář je tak zapracován do několika různých rovin a divák nejen, že přichází na kloub případu, ale noří se do pozadí postav, jejich vztahu k okolí atd atd. Na druhou stranu tohle plus je místy i paradoxně mínus, protože takove rozvětvení potřebuje delší stopáž a Oplev, ať se snažil seč mohl, neudržel vysokou kvalitu po celých 152 minut. Kvalita tak místy docela dost výrazně osciluje, dostavují se slepé místa a zejména v začátku trvá, než příběh nakopne. Přesto se budu v rozporu 3 - 4 hvězd držet hodnocení vyžšího a to zejména díky ústrední dvojici Nyqvist, Rapace, protože jejich odtažité herectví posouvalo onu studenou atmosféru ještě o úroveň výše a pozorovat tyhle "asociální" jedince mě vyloženě bavilo. Ne, byl to prostě jen chlap, co nenávidí ženy ()

prkalil

Pátá hvězdička je pro Stiega Larssona, in memoriam. Byl to frajer. Dnes - 24.2.2012 - začínám opět číst knižní předlohu (po 3,5-té...), mocně mě inspiroval Fincherův opus, mimochodem velice vydařený. ()

Marsik

První skandinávský film, co jsem viděl a hned jsem byl mile překvapen. Napínavé krimi, kde se parádně postupně odkrývá pravda. Tento film byl příjemným zjištěním, že nejenom amíci dokážou natočit kvalitní snímek. Nejspíš zkouknu další 2 díly trilogie. Dávám 78% ()

draculca

Jedná se o vynikající film, který opravdu vyrazí dech. Vůbec mi napřišlo, že by byl dlouhý, naopak jsem si přála, aby ještě nekončil. A to se mi několikrát splnilo, protože vždy, když už to vypadalo, že je vše uzavřeno, objevila se nová "zápletka". Jen to velmi reálně zobrazené násilí mi trochu vadilo - vím, že se to tak opravdu bohužel může dít, ale sledovat to holt žaludek nemám... ()

PauloZ

Výborný film! Páni scénaristi odvedli skvělou práci, i když nevím jak moc to jde podle předlohy. Herci paráda a škoda jenom dlouhé stopáže, protože film neudržel záhadnou a napínavou atmosféru celý film. Jinak je to drsné a studené jak se na Švédy sluší a patří. Na americký remake su velice zvědavý. Fincher má co dělat aby to bylo alepoň takhle dobré a přitom ne stejné. 4,5 *. ()

berny2468

Pro mě je to o něco horšíší než Fincherovska verze, hlavně kvůli Nyqvistovi, který se na Blomkvista vůbec nehodil. Repace je skvělá, dokonce lepší i než Rooney Mara ( Fincherovska verze). Ještě mi vadil dabing blomkvista , ale za to švédové nemohou. Film sice klidně mohl být delší, ale byl jsem mile překvapen, ale Nyqvist mi to trochu zkazil...85%. ()

kleopetra

V tomto případě se nemohu rozhodnout, zda-li byla lepší kniha nebo film. I když se od knihy malilinko liší, stejně jsem měla pocit, jako když čtu knihu znovu... ()

ledzepfan

Moc příjemné překvapení-Detektivka jak má být,postavy přímo šťavnaté(hlavně teda Lisabeth,to je ženský charaktér na který jen tak nezapomenu) a příběh krásně mnohovrstevnatý a napínavý...........Má to své mouchy-hlavně teda dedukční a vyšetřovací schopnosti obou"detektivů"jsem vůbec nepobral..oproti nim jsou lidi z CSI naprostí žabaři..Když ale přivřu očko a budu dělat,že jim to všechno žeru a že tak to klidně může fungovat-tak nemůžu hodnotit jinak než 80% ()

Krt.Ek

Pořádně hustá severská kriminálka. Opravdu nepamatuji, že bych někdy viděl tak krutou detektivku. Předtím jsem narážel spíše na konverzační typ tohoto žánru. Na některé momenty fakt nezapomenu, přesto přes čtyři jít nemůžu. Je to kvůli přehnané délce a pro mě nepřitažlivému/nesympatickému duu Mikael Blomkvist-Lisbeth Salanderová. 65% ()

spaceboyCZ

Neuveritelne popotahovane a nudne, uvadeni do celkoveho deje a pribehu trva strasne dlouho, chybi nejaka aspon kratka strhujici akce, co by dej posouvala dal a dal, ke vsi smule se to zacne dit tak 20minut pred koncem, kdy uz ale divak skoro spi... Skoda, namet potencial ma obrovsky.. ()

keddy79

Tento film jsem chtěla vidět v podstatě jen kvůli plakátu, který se mi strašně líbil :-) Takže jsem ani omylem jsem nečekala, že i přes krutě vyhlížející stopáž se po celou dobu trvání ani nenadechnu. Tento snímek do sebe umí diváka pohltit ihned od začátku a sví sevření nepovolí až do konce. K ději se snad ani vyjadřovat nebudu, to se musí vidět. ()

baribal

řekl bych, že kniha je ještě lepší... hutnou atmosféru, když víte že vrah je někdo koho znáte se v knize daleko lépe podá... i tak výborná kriminálka-thriller s krásnou hlavní herečkou :) ()

Květula

Tenhle film má spoustu kladů, ale bohužel taky dost záporů. Obrovským kladem je švédština. Je opravdu osvěžující konečně slyšet taky jiný jazyk než angličtinu a vidět neokoukané tváře. Tím se dostávám k dalšímu kladu, kterým je Lisbeth. Naprosto perfektní. To se ovšem nedá říct o Mikaelovi. Ano, hraje dobře, ale podle knihy to má být neuvěřitelně charismatickej chlap, kterej sbalí každou ženskou už tim, že kolem ní projde. Nevim, jestli mají švédské ženy tak odlišný vkus, ale s těmi českými sme se shodly, že Miakel tedy opravdu NE. Dalším kladem je pochmurná atmosféra filmu... A tím jsem klady vyčerpala. Příběh je tak neuvěřitelně osekaný, že nečíst knihu, tak spoustu věcí vůbec nepochopím. Každou chvíli jsem jen kroutila hlavou a říkala si: "Proč to dělá?" Beru, že ta knížka má skoro 600 stran a do filmu neni možné nacpat všechno, ale takhle na mě Mikael a Lisbeth působili jak párek superhrdinů. Stačilo se vždycky jen na něco kouknout, na pár vteřin zamyslet a "No jasně, takhle to je, to je přece jasný." Takže pro mě film bohužel zklamáním. ()

maddy

Veľmi ťažko hodnotiť tento film .. pokiaľ sa nebojíte zhliadnuť aj tak trocha „iný“ krimi thriller, len ako tie ktoré servíruje „továreň na sny“, tak do toho, len sa nezabudnite obrniť aspoň malou dávkou trpezlivosti, no aj napriek tomu to nebude bez chyby. Vyše dva a pol hodinová stopáž síce ubehla svižnejšie ako som čakal, avšak vo filme sa toho zase až toľko neudialo. Prvá hodina je v podstate drámou o osude jedného novinára, ktorý ma za pár mesiacov nastúpiť do väzenia kvôli krivému obvineniu, ale hlavne drámou o osude jednej „narušenej“ hackerky Lizbeth, ktorej aj napriek jej mierne sadisticko-lesbickým sklonom bude divák fandiť a v podstate jej herecký výkon spolu s jej charizmou tiahnu celý film. Aj napriek tomu si bohužiaľ režisér udržiava dosť chladný odstup smerom k postavám. To vyústi hlavne v scéne znásilnenia, ktorá aj keď je podaná značne explicitne a úchylne, divák v nej spolu s postaovu neprežíva to čo by mal. Po tejto „úvodnej“ hodinke, ktorá je síce zaujímavá, ale miestami naťahovaná, sa dej viac zameriava na detektívnu časť, ktorá zo začiatku pôsobí až nesmierne komplikovane (v menách a osudoch vyše 30 člennej nacistickej rodiny je ľahké sa stratiť), no vo svojej podstate a vyústení ponúka až priveľmi jednoduché rozuzlenie. Našťastie jednotlivé „odhalenia“, ktoré posúvajú príbeh vpred sú dávkované s rozumom (oceňujem hlavne záhadu s „telefónnymi číslami“ a bibliou), avšak nie je to nič nové, čo by divák nevidel už aj inde. V poslednej polhodinke sa z filmu logicky statne thriller (nechýba automobilová naháňačka), avšak chýba pocit údernosti a zadosťučinenia rozlúštenia tejto záhady. Záver je tak zbytočne naťahovaný, detailne vysvetľujúci a ukecaný. Pokiaľ však radi trocha temnejšej atmosféry, nejednoznačných hlavných hrdinov, trocha úchylnosti a trocha chladnejšieho prístupu k dianiu na plátne Muži, ktorý nenávidia ženy stoja za tie dve a pol hodiny. Pokiaľ ste však zvyknutý na osvedčené hollywoodsky thrillery a vyhovujú Vám, film Vás asi najskôr sklame, prípadne nezaujme. V podstate priemer 3*, no za skvelú Noomi Rapace, výbornú hudbu a záverečnú bodku, ktorá ma navnadila aj na pokračovanie dávam pol bodu navyše. VERDIKT = Zaujímavý, dosť náročný (nie príbehovo), no aj mierne naťahovaný a miestami nudný snímok s až takmer „artovým feelingom“ 3,5* (65%) ()

hous.enka

Švédské překvapení roku. Film není tolik násilnický jako Linchova verze, ale o to víc mi přijde depresivnější, uzamknutější do malého prostoru a přece jen o trochu přesvědčivější. Ale nadšená jsem i z Linchova filmu, takže to není až tak diametrální rozdíl :-) Myslím, že Finch je přece jen srozumitelnější a k divákovi vstřícnější. ()

Krissty

Tak tohle je velké zklamání.. Umím si představit, že kdybych neviděla Fincherovo veledílo (alespoň oproti tomuto), dala bych silné 4* nebo snad dokonce 5*.. Možná by mi to připadalo dostatečně sprosté, tajemné a zajímavé.. Ale takhle ne.. A předpokládám, že ta vysoká hodnocení dali ti, kteří ještě nový remake neviděli.. Jinak si to neumím vysvětlit.. Michael Nyqvist se mi ani trochu nelíbil, charisma na bodu mrazu (nebo spíše pod bodem mrazu?) a některé jeho grimasy a postoje byly vážně k smíchu. Noomi Rapace byla sice mnohem krásnější než Rooney Mara, ale ani zdaleka tu uřvanou Lisbeth nezahrála tak kvalitně.. Nevěřila jsem jí to.. Celkově mi to obsazení prostě moc nesedlo.. A napětí, kterým by takový film měl překypovat, se v mém případě dostavilo až úplně na konci, kdy (ačkoliv už jsem věděla, kdo je vrah) jsem vyjeveně čekala, jak to tedy skončí.. Ani scéna se slizkým násilníkem ve mě vůbec nic nezanechala narozdíl od pozdějšího remaku.. Na druhou stranu jsem opravdu ráda, že jsem se o Lisbeth dozvěděla něco víc, líbily se mi výlety do minulosti.. Na druhou stranu mi tam spousta informací chyběla.. Ráda bych se ubránila srovnání, ale nejde to.. A proto, ačkoliv tento film je v podstatě docela dobrý, jsem docela zklamaná a znovu si to určitě nepustím ;) ()

Cimr

Na tomto příkladu (Oplevova vs. Fincherova verze) by se dala téměř postavit magisterská práce na téma evropský art vs. Hollywood. Oba dva filmy jsou velmi dobré, oba jsem hodnotil plným počtem hvězdiček, ale přeci jsou jiné. Pokud bych se přeci jen musel rozhodnout, tato švédská verze je mi bližší. Protože špína je tu opravdu špinavá, bezvýchodnost skutečně bezvýchodná. Vizuálně je americká verze asi o chlup lepší, vychytanější, ale nemohu si pomoct, jako by si na tu špínu a depresi jen hráli, kdežto u tohoto filmu je to "plnokrevné". Pokud máte rádi drsné detektivky, tento film je trefa do černého. Udělejte si čaj, zalezte do peřin... Při rozplétání tohoto temného, bizarního případu se jistě nudit nebudete. ()

agentmiky

Jednou za čas zabrousit do severských vod v rámci kinematografie se rozhodně vyplatí. Teď jsem se zaměřil na opěvovanou filmovou trilogii podle předlohy Larssona. Miluji ten jejich styl, mám v oblibě ty sáhodlouhé záběry na nehostinnou zasněženou krajinu. A dále pak se s ničím tyto národy ve svých detektivkách nemazlí, vše je podáno naprosto naturalisticky bez příkras. Samozřejmě si každý nepřijde na své, ale mně to sedí. Hlavní herecká dvojice přesvědčivá, zejména Noomi Rapace ztvárnila svou hackerku fakticky skvěle. Příběh pomalu odkrývající hrozivé tajemství se mi zamlouval, postupné přibližování ke zdárnému cíli doprovázené více a více gradující atmosférou mi v některých chvílích nahánělo husí kůži. Ale i Nyqvist zahrál dobře. Kam mohou poslat moji pochvalu, tak to bude sídlo scénáristů. V průběhu snímek nevytasí žádnou nesmyslnost, z které by mi šla hlava kolem. Děj se jim podařilo ucelit, divák se ve všem orientuje a já se těším, o co půjde ve dvojce. Jednička mě dost oslovila, tudíž je nadmíru jasné, že očekávám opět kvalitu. Za mě dávám 81 % ()

Historik

Podle některých recenzí v tisku jsme to čekal výrazně horší. Mohu s klidným svědomím napsat, že jsem byl spokojen. Dokonce i přesto, že jsem knižní předlohu četl, byť již před časem, a věděl jsem tedy "kdo je vrah", několikrát jsem se při sledování filmu přistihl, že mě to doslova pohlcuje. Natočeno to je možná staromódně, bez neustálých střihů a hektického tempa typického pro dnešní thrillery, a to mi právě vyhovuje. Dát stoprocentní hodnocení se zdráhám, ale na těch 80 - 90% to u mne bylo. ()

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

29.05.2020

Protože těch adaptací slavné severské krimi Muži, kteří nenávidí ženy spisovatele Stiega Larssona stále ještě nebylo dost, chystá nyní Amazon svoji vlastní seriálovou verzi. Ta bude pochopitelně… (více)

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka

31.12.2016

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

24.08.2015

Příznivci knih a jejich filmového zpracování se obvykle dělí do dvou nesmiřitelných táborů, a do velké míry to platí i pro Milénium - Muže, kteří nenávidí ženy i další pokračování ságy. Internetové… (více)