Muži, kteří nenávidí ženy

• Švédsko Män som hatar kvinnor (více)

Před čtyřiceti lety zmizela Harriet Vangerová z rodinného setkání konaného na ostrově, který vlastnil a obýval mocný klan Vangerů. Přestože nebylo Harrietino tělo nikdy nalezeno, je její strýc přesvědčen, že šlo o vraždu, jejímž pachatelem je někdo z jeho rodiny. Rodiny, jejíž členové jsou mezi sebou sice spjati pevnými pouty, ale která je jinak zcela nefunkční. K vyšetření tohoto případu si proto najme investigativního novináře Mikaela Blomkvista (Michael Nyqvist), kterému pomáhá drsná potetovaná počítačová hackerka Lisbeth Salanderová (Noomi Rapace). Lisbeth Salanderová je mladá žena jako vystřižená z Tarantinových filmů, s tajemnou minulostí, za kterou se mstí a která z ní učinila skutečného outsidera. Je hackerkou světového formátu - s naprostou samozřejmostí se pohybuje ve virtuálním světe, kde je schopná získat jakoukoliv informaci, kterou chce. Kromě toho je neobyčejně inteligentní a má skvělou fotografickou paměť. Jakmile Blomkvist a Salanderová zasadí Harrietino zmizení do rámce četných podivných vražd, které se staly téměř před čtyřiceti lety, začíná se rozplétat temná a děsivá rodinná historie… (oficiální text distributora)

El Loco

Stiega Larssona som síce nikdy nečítal (a asi ani nebudem), ale k jeho Millennium Trilogy som sa predsa len dostal, i keď len takouto filmovou okľukou. Už prvá časť tejto chladnej kriminálky, „Män som hatar kvinnor“ (v anglickom názve The Girl With The Dragon Tattoo) vo mne ale zanechala poriadne hlbokú stopu a musím poriadne sňať klobúk nad všetkými zúčastnenými osobami. Jedinečne vygradovaná atmosféra, v ktorej sa do zaujímavého celku spájajú švédska sterilnosť spolu s filthy & dirty prvkami ako vystrihnutými zo Schumacherovho 8MM (1999), De Palmovej BLACK DAHLIA (2006) a Fincherových SE7EN (1995) a ZODIAC (2007). Skvelý príbeh o odhaľovaní tajomnej minulosti klanu Vangerovcov určite v ničom nezaostáva za týmito hollywoodskymi peckami a v niečom ich možno aj prekonáva. Minimálne v originálnosti vyšetrovateľov, ktorým je v tomto prípade tá najpodivuhodnejšia dvojica, akú si len vie divák (alebo čitateľ) predstaviť...Túto švédsku bombu by som spolu s Marchalovým MR73 (2007) a Kassovitzovými LES RIVIÈRES POURPRES (2000) určite zaradil medzi najlepšie európske neo-noir kriminálky posledného desaťročia a nevadí mi ani jemne predvídateľný páchateľ. Keďže bol pri kvalite tejto snímky neodvratný hollywoodsky remake, môžeme byť aspoň spokojný, že ho do rúk dostala tá najpovolanejšia osoba. Existuje vôbec vhodnejší adept na túto prácu ako David Fincher? ()

dosig

Poměrně dlooooouhý film, moc se mi do něj nechtělo, ale nakonec na něj došla řada. A nelituju. Detektivka ze severského prostředí dostává spád hned od začátku a dřží si ho až do konce, takže mě ty 2 a půl hodiny ani nepřišly. Hlavní postava Lisbeth má něco do sebe a těším se na další dva filmy, jak se to bude vyvíjet dál a zda si udrží 4* Edit: Druhý díl je o poznání horší než první,ale na 3* není,takže zvyšuju první díl na 5* ()

BigMarthy

Tenhle film jsem si vážně užil. Jako milovník severské atmosféry jsem se dosyta namlsal hutným příběhem. Asi nemusím uvádět, že se jedná o nejlepsí snímek ze tří. Pokračování se nesou bohužel už ve slabším duchu, snímku musím bohužel také vytknout horší rozuzlení, film si nedokázal na konci udržet vysoký standard. Ale i přes to, pět hvězdiček oprávněně:) ()

kujon

Po shlédnutí všech filmů jsem rozdal hodnocení. Pak sem zkusil knížky a musím říci, že kdyby mi to nebylo "hanba", tak snad i hodnocení filmům snížím. Jasně, jsou super, ale když už znáte knižní předlohu a víte o tom "malinko více", tak vám určité aspekty filmů (změny, výmysly, ...) začnou vadit a kazit tak celý dojem z celé série. Takže moje rada zní - nejdříve filmy, pak knížky. Nebo jen knížky :-) ()

waits

Předloha je chytlavá, říkala maminka, která dostala trilogii pod stromeček, ale já jsem ji nečetl, a nevím jestli se do ní pustím. Film je viditelně evropský,což má svoje pro i proti, je civilnější, méně okázalý, tempo je pomalejší, herci nejsou tak hezcí a tak přímočaře působiví. Atmosféra je případná, zajištuje ji kromě postupně budovaného příběhu severská příroda i tajemné a drsné scény, přesto na mě celý film působil nevyváženým, rozkouskovaným dojmem a po odkrytí všech tajemství už nemám důvod podívat se na film znovu. ()

neneka

Ach jo.. a je to tu zase! Moje vnitřní srovnávání filmu s knižní předlohou. Tak jako od dětství miluju filmy, stejně to mám i s knížkami. Jako je někdo workoholik, já jsem zcela jednoznačně knihoholik. A z naprosté většiny dávám přednost knižní předloze před následným filmovým zpracováním téhož.. což jsem už tady, tuším, někde psala. Nevím, jak by to dopadlo, když bych nejdřív viděla filmy a pak až si přečetla knížku.Nicméně Milénium jsem nejdříve začala číst a pak až, snad pro zajímavost, jak bude s tématem "zatočeno", si přehrála filmy. A musím bohužel přiznat, že docela nemalé zklamání. Ale to nic, já to tak mám s tímto příměrem skoro vždycky. Až na několik čestných výjimek :-) ()

Emzet

Předloha je neskutečně zdlouhavá průměrná záležitost, jejíž hlavní dějová linka vypadá jako levná variace na Se7en a jejíž naprosto nezáživné a otravné vedlejší dějové linie zabírají skoro víc než polovinu celé knihy. Dobře, budiž. Pro byznysmena v letadle je to určitě "revoluční počtení". Jak je ale na tom film? Překvapivě dobře. Na jednu stranu jen sotva nabídné víc než televizní kriminálka (sterilní, rozvážná režie zrovna moc nepomáhá), ovšem herecké osazení je silné a zároveň se tvůrcům podařilo vyhodit většinu toho balastu, který knihu tak stahoval ke dnu (nač to vměstnat do 250 stran, když to můžeme roztáhnout na 600 a vnutit tak čtenáři pocit, že čte něco velkého?). Nic revolučního skutečně nelze očekávat, přesto ovšem dokáží Muži zaujmout a nenudit, přičemž minimálně v tom druhém prohrávala kniha na celé čáře. ()

phoorecek

Film se mi nelíbil, jak herci tak prostředí ve kterém byl zasazený. Nudil mě po celou dobu a že není zrovna nejkratší. Knihu jsem nečetl tak možná proto jsem měl chuť to asi 2x vypnout, ale přečkal jsem to až na konec a žjistil že zdroj mé nechuti k filmu byla postava pro mě nepřekousnutelně nesymtaická Listbeth. ()

Geller

70 %. Možná až příliš komplexní scénář a dlouhá stopáž trochu degraduje celkový dojem. Skvělí herci!!! ()

bolan

Celkem dobrá krimoška, který ale něco chybělo a nevim přesně, co to bylo. Zřejmě kýžený tah na branku. ()

ursinko

Spokojný som bol viac ako u amerického remaku. Spracovanie až na pár drobností takmer totožné, ale nejak mi tento originál pasoval viac. Aj výber hercov, možno tým že sú menej známi,sa mi na postavy viac hodili. ()

Spiizy

Na mě zbytečně moc kudrlinek vedle hlavní dějové linie. Atmosféře, zápletce, gradaci celého filmu není co vytknout. Solidní 4/5. ()

JK-Stinger

Solidní drama, pravděpodobně díky kvalitní předloze. Číst ji asi nebudu, ale kouká se na to fakt dobře. Detektivka se zajímavou ústřední dvojicí a násilnickou zápletkou. ()

arcticsky

Americký remake s Craigem byl skvělý film a tak jsem si sehnal i skandinávský originál. A ten se mi prostě o pověstný chloupek líbí více.... ()

crozet

Nemohu srovnávat s americkou variantou, kterou jsem neviděl, srovnat tedy mohu leda s předlohou. Zpracování do filmového scénáře tak považuju za solidní, chyby a problémy zcela poplatné mechanismu konverze literatury do filmu, kdy prostor, akcent a rytmus vyprávění jsou z principu opravdu velmi odlišné.. Možná je trochu vidět soustředěnost autorů právě na bohatou epickou stránku předlohy, resp. Stiegův román je přirozeně dalece komplexnějším sdělením (od psychologizující romantiky, přes dobrodružnou detektivku v relativně exotickém prostředí, po genderově založenou sociální kritiku), což jejich práci notně komplikuje a vystavuje riziku "říct co nejvíc a nejlíp jako je to v knížce". Jinak pokusím-li se vžít do diváka, který knihu nečetl, předpokládám velmi dobrý a originální zážitek. ()

Florfila

Na kriminálku výborný. Děj odsejpal, nikdo se v ničem dlouho nepatlal. Lisbeth si mě získala na plné čáře. Nač utrácet peníze daňových poplatníků soudy. Oko za oko, zub za zub. A hoř ty svině... ()

Olaf7

Emařka s kérkou na zádech, do toho druhej Hercule Poirot a Adamsova rodina. Strojený a plánovaný, takže jak mám severní produkci rád, tak tady u mě nepochodila. ()

Danny

Mrazivý příběh z ještě mrazivějšího prostředí Stockholmu a jeho okolí, doplněný o nové tváře zcela výjimečných herců. Švédskou trilogii Millennium považuji za trojici nejvydařenějších zahraničních filmů vůbec. Napětí, které navozuje temný příběh dívky s dračím tetováním a zákoutí investigativní žurnalistiky odkrývající děsivá tajemství rodiny Vangerů, tvoří neobyčejně vysilující atmosféru a celkový dojem, který po shlédnutí snímku zanechá na divákovi své stopy. ()

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

29.05.2020

Protože těch adaptací slavné severské krimi Muži, kteří nenávidí ženy spisovatele Stiega Larssona stále ještě nebylo dost, chystá nyní Amazon svoji vlastní seriálovou verzi. Ta bude pochopitelně… (více)

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka

31.12.2016

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

24.08.2015

Příznivci knih a jejich filmového zpracování se obvykle dělí do dvou nesmiřitelných táborů, a do velké míry to platí i pro Milénium - Muže, kteří nenávidí ženy i další pokračování ságy. Internetové… (více)