Muži, kteří nenávidí ženy

• Švédsko Män som hatar kvinnor (více)

Před čtyřiceti lety zmizela Harriet Vangerová z rodinného setkání konaného na ostrově, který vlastnil a obýval mocný klan Vangerů. Přestože nebylo Harrietino tělo nikdy nalezeno, je její strýc přesvědčen, že šlo o vraždu, jejímž pachatelem je někdo z jeho rodiny. Rodiny, jejíž členové jsou mezi sebou sice spjati pevnými pouty, ale která je jinak zcela nefunkční. K vyšetření tohoto případu si proto najme investigativního novináře Mikaela Blomkvista (Michael Nyqvist), kterému pomáhá drsná potetovaná počítačová hackerka Lisbeth Salanderová (Noomi Rapace). Lisbeth Salanderová je mladá žena jako vystřižená z Tarantinových filmů, s tajemnou minulostí, za kterou se mstí a která z ní učinila skutečného outsidera. Je hackerkou světového formátu - s naprostou samozřejmostí se pohybuje ve virtuálním světe, kde je schopná získat jakoukoliv informaci, kterou chce. Kromě toho je neobyčejně inteligentní a má skvělou fotografickou paměť. Jakmile Blomkvist a Salanderová zasadí Harrietino zmizení do rámce četných podivných vražd, které se staly téměř před čtyřiceti lety, začíná se rozplétat temná a děsivá rodinná historie… (oficiální text distributora)

ER

S přihlédnutím ke švédské produkci musím konstatovat, že jde o hodně dobrý film. Především postava mladé hackerky je osvěžujícím přínosem v komorně laděné detektivce se slušnou pointou. ()

BDMarty007

Film jsem zhlédl zcela prost znalosti literárního pozadí, teprve ex post jsem se dozvěděl, že jde o přepis velmi populární a úspěšné knihy Millenium. Film samotný pro mě představuje celkem klasický krimi-thriller natočený se skandinávskou úsporností. Trochu mě rušila poněkud bizarní vizualizace Lisbeth, jejíž role v celém příběhu mi stále není úplně 100% jasná. Jinak ale příjemně napínavá, v podstatě úplně klasická, poctivá detektivka, včetně řady obvyklých klišé tohoto žánru. Ale 146 minut uběhlo, aniž jsem si to uvědomil. Hodnotím cca na 85%. ()

vinie

Na filmu je pozitivní jedna věc - obsahuje téměř přesně děj knihy beze změny. Úspěch filmu tkví už v tom, že režisér Niels Arden Oplev zvolil opravdu věrohodně prostředí, ve kterém se film odehrává – jak mrzutá zima, tak byty Mikaela a Lisbeth. Třešničkou na dortu jsou potom výkony herců Michael Nyqvist a Noomi Rapace. ()

divjak

Kniha 5*, film totálne sklamanie. Bolo tú pár scén, ktoré odporovali pointám (titulka novín vs. Lisbethin charakter), a úplne pokazili záver - odporuje informáciám v druhom dieli knihy. Hrozné! ()

bakeero

Vrchol celé trilogie hned na úvod. 4* přesto nejsou nijak přesvědčivé. Pro však hraje příjemná retro atmosféra a prostředí ostrova s tajemstvím... ()

Chosef76

Tajemná atmosféra protkaná nití severských thrillerů. Oba hlavní protagonisté filmu podali nadprůměrné výkony ( Noomi možná lepší), tempo děje mě neunavilo ani na chvilku. Objednávám knižní předlohu. ()

E lan

Povedená chladně napínavá podívaná, asi určitě velmi dobře zpracované původní dílo. Obsazení "nepřitažlivých" herců stojí za to, atmosféra je fantastická, jen ta délka mohla být malinko skromnější. Jinak ale výborný film... ()

Lupes

Oproti dalším dílům je tento alespoň žánrově stylový, trochu pokus o detektivku staré anglické školy. A není to úplně špatné, ale také ne úplně napínavé či překvapivé... snad jedině nezvyklá hlavní hrdinka (zneužívaná hackerka pankerka) je důvodem nadšení mnoha diváků. Opět platí-forma dnes vítězí nad obsahem. ()

Franc1s

Drsná severská příroda, drsná N.Rapace, napínavý a mrazivý příběh. Snad takhle bych popsal tenhle film. 2,5 hodiny narvané tak, že nedají vydechnout. Sever zase umí a jdu hned na další dva díly trilogie ()

PedroPo

Kvůli "přípravě" na novou americkou verzi jsem si po roce dal znovu tento první díl švédské produkce a musím uznat, že kvalita je opravdu vysoká. Perfektní detektivka, která ani na druhé (a věřím, že i třetí či další) shlédnutí dokáže pořád překvapit a potěšit. ()

Henry Morgan

Tohle ve mě zanechalo hluboký dojem, protože málokdy narazíte na film, ve kterém se kdesi v zasněženém Švédsku odehrává jeden z nejděsivějších příběhů, jaký můžete vidět. Ponurá a temná atmosféra dýchá z celého filmu, kde se dva outsideři společnosti rozhodli přijít na kloub těm nejhorším sadistickým vraždám. Celý film je protkaný jakýmsi násilím vůči ženám, výběr herců do rolí sexuálních sadistů a vrahů je naprosto skvělý, navíc soudobá dějová linka s odporným opatrovníkem, alespoň na mě, působila mnohem strašlivěji, než 40 let promlčené vraždy nezletilých dívek. Přiznám se, že jsem jak film, tak autora bestselleru hodně podcenil a teď trochu lituji, že jsem si to nejprve něpřečetl, protože pokud je film, alespoň z části tak barvitý jako kniha, tak kniha musí být famozní, jelikož film je naprosto úchvatný, napínavý a skvostný. Sázka na šokující a děsivé téma v švédské krajině, film je neskutečně dobře naaranžovaný, takže ani na moment nezapochybujete o nesmyslnosti či kýčovitosti díla. Navíc je to výborná detektivka. ()

sigf07

V souvislosti s čím dál častěji omýlanou Fincherovou adaptací se docela hodně mluví i o švédské verzi a protože nechci po „kulturní“ stránce zaostávat, nezbývalo mi než se film mrknout. Knihu jsem (jako v podstatě každý druhý) nečetl, takže jsem si film pouštěl bez předsudků i bez nějakých očekávání. A co se z toho tedy nakonec vyklubalo? Svěží, moderní detektivka, ke které sice budu jen těžko někdy vzhlížet jako k žánrové klasice, ale u které jsem byl správně napjatý a držel palce hrdinovi, odkrývajícímu tajemství rodiny švédských průmyslníků. Schválně mluvím o hrdinovi, protože hrdinka mi tentokrát moc nesedla – a není to jen kvůli tomu, že na můj vkus měla v těle toho železa nějak moc. Prozatím jsem se rozhodl dát filmu trochu nižší hodnocení než si zaslouží a počkám si, co vyvede Fincher. Možnost porovnat dva různé filmové pohledy na jeden román (přičemž obě verze vznikají zhruba ve stejnou dobu a mají k dipozici přibližně stejné technické prostředky) se nenaskýtá příliš často a já si proto rád chvíli počkám a pak si zahraji na soudce. ()

Joski

Určite najlepšia časť trilógie Millennium, ktorá vďaka svojej mrazivo napätej atmosfére ďaleko predčí ďalšie dve voľné pokračovania. Rozhodne všetko so sebou súvisí a treba celý triptych brať ako jeden celok, ktorý suverénne držia pokope dve hlavné postavy. Hackerka Lisbeth a novinár Blomkvist. Knihu som nečítal, ale predpokladám lepšiu kvalitu a priestor na predstavivosť. Film predsa len ponúka divákovi prvoplánovú detektívku na pozadí príbehu hlavnej postavy, vďaka ktorej sa odkryjú oveľa širšie súvislosti so zločinmi a korupciou... Nepovažujem tento počin za výnimočný film, ale určite svojim rozsahom rozprávania i dlhometrážnou stopážou zaujme skôr náročnejších divákov, ktorý milujú "veľké diela". 75% ()

Luckyman

Začalo to nezvyčajne a postupom času to naberá ten správny smer a grády. Skvelá voľba na večer. Táto verzia ma dostala, mal som kopec otázok a držala ma v napätí od začiatku do konca. Perfektný film a som veľmi zvedavý na remake z minulého roku. ()

Matt007

První jsem viděl Americkou verzi, musím přiznat, že jsem na Švédskou ani koukat nechtěl jak se mi Americký remake líbil. Nakonec jsem však neodolal, film jsem si pustil a byl jsem mile překvapen, výborní herci, precizně natočené a mrazivá atmosféra z filmu přímo srší. Trošku mi to přišlo přímočařejší než Americká verze, která se mi přece jen líbila o něco víc. Takže zcela zasloužené 4*..... Škoda že film není knížka ta byla naprosto geniální! ()

Brinkley

Film umně natočený, kniha o něco lepší. Mám slabost pro severské filmy, takže čtyři hvězdy (přestože na dánském filmovém poli mám jiné favority). Na americkou odnož jsem doposud nenašla odvahu. ()

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

29.05.2020

Protože těch adaptací slavné severské krimi Muži, kteří nenávidí ženy spisovatele Stiega Larssona stále ještě nebylo dost, chystá nyní Amazon svoji vlastní seriálovou verzi. Ta bude pochopitelně… (více)

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka

31.12.2016

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

24.08.2015

Příznivci knih a jejich filmového zpracování se obvykle dělí do dvou nesmiřitelných táborů, a do velké míry to platí i pro Milénium - Muže, kteří nenávidí ženy i další pokračování ságy. Internetové… (více)