Reklama

Reklama

Leningrad

  • Rusko Leningrad (více)

Píše se rok 1941 a 2. světová válka stále zuří. Nacistům se podařilo ovládnout přes polovinu Evropy a část Ruska. Postupovali rychlo, dokud se ovšem nedostali k Leningradu. Hitler v roce 1941 nedokázal Leningrad obsadit ani po tříměsíční ofenzívě, a pochopil, že město nemůže dobýt silou. Rozhodl se tedy město obklíčit a nechat tři miliony lidí k smrti vyhladovět. Uprostřed tohoto strašlivého obležení se ocitá i mladá anglická novinářka Kate Davisová, která se ve zbídačelém a hladovějícím městě snaží přežít. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (103)

honajz 

všechny recenze uživatele

Ruský film, v němž si zahráli v menších rolích i Gabriel Byrne a Armin Mueller-Stahl, se vrací k tragické okupaci Leningradu koncem 2. světové války.   Blokáda Leningradu trvala nějakých 880 dní a stála 1,5 milionu lidských životů. Ve městě panovala neskutečná zima a hlad, který dováděl lidi i ke kanibalismu. Na tomto půdorysu se odvíjí příběh mladé milicionářky, příběh nové leningradské herečky, která není rodem z Ruska a něco tají, a lidí kolem nich. škoda, že úvod filmu je hodně zmatený, protože se tvůrci snaží navnadit nějakou akcí a máme tu nějakou tu válečnou střelbu, zákopy, výbuchy, tanky... V průběhu filmu ještě bude bombardován Leningrad, ale to je myslím, co se válečné akce týče, všechno. Klamou však tělem, jak se říká. Příběh se totiž soustředí na lidské osudy, zvláště Káti (vlastně Kate) a jejich stále horší a strastiplnější přežívání v obklíčeném Leningradu. Při vcelku střídmé stopáži 106 minut jde o koukatelný snímek, kde občas se tlačí na emoce více, než je zdrávo, ale rozhodně stojí za pozornost. Minimálně kvůli větě: "Němci stojí před Leningradem, útočí na Moskvu, a my tady budeme honit svoje lidi..." Disk na úvod zdržují klasicky protipirát a 5 trailerů, ty samé najdeme opět v hlavním menu, jinak nic navíc nečekejte.  Obraz u filmu mi přišel nic moc, takový neostrý a místy přepálený. Ve filmu se mluví třemi jazyky (rusky, německy a anglicky), proto český dabing nedoporučuji, protože tentokrát tyto jazykové mutace hrají svoji roli. ()

Rex Mundi 

všechny recenze uživatele

Pred nejakými 15-timi rokmi sa mi náramne páčil špiónsky triler/romanca Záblesk s Douglasom a Griffithovou - Leningrad sa mi zdá podobný, lenže z tej romantiky som už vyrástla. Ak sa s takýmito filmami zahráte hru na fiktívnu pravdu (realita sa odohrala dávno, všetko po nej sú príbehy), unesiete to a nájdu sa aj dojímavé momenty. Ale romantika, ktorá páchne jednoduchosťou Hollywoodu, toho dosť pokazí. Čo sa dá robiť, pátos je pre veľkofilmárov prednejší ako autenticita či trochu realistického cynizmu. ()

Reklama

KoleckoR 

všechny recenze uživatele

Ani ne tak válečný film, jako pohled na blokádu Leningradu očima anglické novinářky, která nešťastnou náhodou zůstala v obleženém městě. Obrázek kruté reality - smrt hlady, umrznutí, kanibalismus, to vše pod neustálým strachem z německých náletů, ale i před vlastními lidmy, kteří při záchraně vlastního života se nebojí okrádat nebo zabíjet druhé. ()

castor 

všechny recenze uživatele

Samotní tvůrci si určitě zhodnotí, jak moc naplnili své představy. Já si troufám tvrdit, že zůstali v průměrných vodách, i když mám k dějinám nemalou úctu a leningradská blokáda se nechvalně zapsala do historie coby jedna z nejdelších obranných vojenských operací velkoměsta. Denní dávky chleba se snížily, televizní parametry by tomu však slušely víc. Před patnácti lety bych výsledek zřejmě ocenil víc. Své momenty to má, ale jednou bohatě stačilo. ()

Juto 

všechny recenze uživatele

Obliehanie Leningradu je tak významnou súčasťou histórie druhej svetovej vojny, že si táto udalosť zaslúži dobrý film. O utrpení Rusov v druhej svetovej vojne nebolo natočených dosť dobrých filmov. Všetci poznáme film  „Nepriateľ pred bránami“, čo je akčný vojnový thriller, ktorý sa zaoberá hrdinskými vojakmi, ale nie utrpením ľudí. Ukázalo sa, že ide o príklad filmu, ktorý mohol s hollywoodskym nádychom byť výborný. Ale tento film má slabý scenár a nie veľmi dobre vykreslené postavy. 4/10 ()

Galerie (15)

Zajímavosti (5)

  • Blokáda, jež trvala 872 dní a měla za následek smrt kolem 1,2 milionů lidí, se postupně vytrácí z paměti, a to nejen na Západě. Z tisíce ruských dětí, které se zúčastnily konkurzu na roli v tomto projektu, dokázala pouze polovina z nich něco říci o blokádě. (Aelita)
  • Blokáda Leningradu trvala od 8. září 1941 do 27. ledna 1944. Během ní ve městě zemřelo hlady přes milion obyvatel. (Petulka88)
  • Během blokády zemřelo dle různých zdrojů od 300 tisíc do 1,5 milionu lidí. Například v Norimberském procesu se uváděl počet mrtvých 632 tisíc lidí. Pouze 3 % z nich zemřelo na následky bombardování a dělostřelecké střelby, ostatních 97 % zemřelo hlady. Reálný počet obětí přibližuje fakt, že ze všech městských hřbitovů jen na Piskarevkém bylo během blokády pohřbeno na 657 tisíc lidí. Celkově během bojů o Leningrad zemřelo více lidí než ztratily dohromady Anglie a USA za celou válku. (Aelita)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno