Tajemství Enfieldu

• Česko Tajemství Enfieldů (více)

Ve zdánlivě obyčejném domě v severolondýnském Enfieldu se začne odehrávat řada znepokojivých paranormálních událostí. Zprávy o přítomnosti nadpozemských sil, které se opakovaně snaží připravit o život jedenáctiletou Janet Hodgsonovou, brzy zaujmou vyšetřovatele paranormálních jevů jménem Maurice Grosse (Timothy Spall), který je přesvědčený, že v domě řádí poltergeist. Útoky jsou den ode dne násilnější a Maurice se nezastaví před ničím, jen aby Janet před těmito neznámými temnými silami ochránil. Mrazivý a hrůzostrašný film Tajemství Enfieldu vypráví neobyčejný, pravdivý příběh jednoho z nejdokumentovanějších a nejvíce šokujících případů poltergeista v novodobých dějinách. (Cinemax)

Morholt

Poměrně přesná rekonstrukce případu poltergeista z Enfieldu. Tvůrci víc než na atmosféru a strašení vsadili především na procesní notu, takže milovníci lekaček a mrazení v zádech budou zklamáni, ale fanoušci duchařin si to své najdou a i kvůli skvělému obsazení stojí za to sérii vidět. Jinak doporučuju předtím mrknout na na nějaký dokument, který se k danému tématu vztahuje. 70% ()

kaylin

„Tajemství Enfieldu“ si rozhodně nepouštějte s tím, že to je nějaký čajíček. Hned první scéna je docela nepříjemná a najde se zde dost dalších, které vás dovedou zamrazit. A opravdu se nemusí týkat jen toho, co se děje v posedlém domě. Film se možná až moc zaměřuje na zjištění toho, co je pravda, jestli zde nějaká je, ale i tak má dobrou atmosféru a hlavně povedené postavy. ()

Malarkey

Takový realističtější popis toho, co vypráví film V zajetí démonů 2. Obával jsem se nudného zpracování, což Angláni svým suchým přístupem k věci občas umí. Nakonec mě ale mile překvapily jak postavy, tak forma vyprávění, u které je strašně cítit, že je daleko opravdovější, než to, co jsem viděl předtím. Rozhodně dvě hodiny, u kterých jsem se vůbec nenudil a naopak se mi moc líbil civilní přístup všech, co jsou spjatí s příběhem. ()

Psychor

Jakožto zdejší hororový expert a znalec tajemna mám pochopitelně případ z Enfieldu prostudovaný do těch nejmenších detailů, takže zůstávalo jen otázkou času, než zaměřím svou odbornou pozornost i na tuto televizní adaptaci. Kdyby byla celá minisérie Enfield Haunting natočena v duchu první epizody, nadšeně bych tomuto projektu zatleskal. Úvodní část totiž divákovi jako jediná ze všech nabízí i funkční strašení. Zbývající epizody se již bohužel nesou ve znamení značného hororového útlumu, takže veškeré přítomné paranormální jevy začínají sloužit jako pouhá připomínka faktu, že se stále nacházíme v Enfieldu. Pokárat musím i ženské herecké výkony, které působí nepřesvědčivě zvláště během kontaktu s nadpřirozenem. Svou úlohu jistě sehrála i přílišná sterilita atmosféry, ale pohled na sympatickou postavu Janet Hodgson, která se mračí a promlouvá hrůzostrašným hlasem, vyvolával spíše úsměv. Uděluji slabší tři hvězdy a ostříleným fanouškům žánru doporučuji, aby si vychutnali působivý nástup a poté Enfield Haunting s klidným srdcem odložili. ()

S.Quentin QUALE

3x45 minut dává dohromady stejnou stopáž jako Wanův pohled na věc. Je jasné, že hororový král účelově mění fakta dle potřeb postav a taky své unikátní fantiazie, no tato minisérie se drží přesně fakt, což sice není nijak strašidelné, ale zájemcům o inscenovaně rekapitulační dokumentaristický pohled na věc můžu tyto tři díly taky doporučit. Jako přizemní alternativa Conjuringu 2 OK. 70% ()