Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V r.1972 natočil během jednoho týdne legendární hongkongský herec a mistr bojových umění Bruce Lee tři akční scény ke svému nově připravovanému filmu Game of Death. V tomto snímku chtěl Bruce představit svůj vlastní bojový styl Jeet Kune Do a měl ztvárnit titulní roli bojovníka, který se musí dostat na vrchol pětipatrové pagody, přičemž každé patro hlídá strážce, jenž je mistrem jiného bojového umění. Natáčení však bylo záhy přerušeno, neboť Bruce dostal nabídku natočit svůj první film v Hollywoodu(Enter the Dragon, 1973). Po jeho dokončení se k projektu Game of Death vrátil,ale pouhý měsíc nato předčasně umírá a nedokončený materiál je na pět let uložen do trezoru.

V r.1978 se rozdělané látky chopil režisér filmu Enter the Dragon - Robert Clouse a Brucovi blízcí přátelé a spolupracovníci Sammo Hung, Robert Wall či Dan Inosanto a očekávaný snímek se konečně dočkal uvedení do kin.

Příběh byl lehce pozměněn. Hlavním hrdinou je herec a šampión v kung-fu Billy Lo, který se dostane do sporu s mafiánskou organizací, jenž se rozhodne nepohodlného soupeře odstranit. Billy Lo atentát jako zázrakem přežije a využije situace k předstírání vlastní smrti,aby se následně mohl vrátit a pomstít. Film je částečně sestřihem scén z Brucových starších snímků, zbývající sekvence byly natočeny pomocí dvojníka, kterého hráli přeborník v taekwondo Tai Chung Kim a herec a kaskadér Biao Yuen. Vyvrcholením příběhu jsou pak zmiňované tři scény uvnitř pagody se skutečným Brucem Lee. Nejvíce pozornosti jednoznačně poutá finálový souboj Davida s Goliášem, respektive Bruce s Hakimem v podání Kareem Abdul-Jabbara, v té době nejvyššího basketbalisty na světě. Klub NBA Los Angeles Lakers,za který Jabbar hrál, kvůli natáčení údajně pojistil jeho nohy na milion amerických dolarů! (Vojcl)

(více)

Recenze (120)

D.Moore odpad!

všechny recenze uživatele

Málokterý druh umění je mi tak vzdálený jako umění bojové (dokonce ani současné malířství), ale to není to, proč Hře smrti dávám hodnocení, jaké jí dávám. Tím pravým důvodem je neúcta k člověku, v tomto případě k vřískajícímu Bruci Lee, který už byl pět let po smrti... A stejně, jak se zdá, natáčel. Samozřejmě, že kvůli penězům - ovšem tentokrát kvůli penězům pro jiné. Snímek je absurdní splácanina všeho možného, bojové scény nudí, zvrácený příběh (zápletku ohledně smrti oblíbeného herce musel vymyslet někdo s mimořádně morbidním smyslem pro humor) zaráží, nelogičnosti bijí do očí. Ano, v závěru se dočkáme trojnásobného zdlouhavého souboje, ve kterém je Bruce Lee opět Bruce Lee, ale ruku na srdce - jsou ty scény v něčem úžasné (když pominu fakt, že v jedné Lee kromě vřískání hudrá jako krocan)? Nemyslím si. Říkáte si, proč jsem se na Hru smrti vlastně díval? Kvůli hudbě Johna Barryho. Ano, v úvodních titulcích se mi líbila, ale jinak musím uznat, že se jeden z mých nej skladatelů tentokrát příliš nevytáhl a kromě toho jednoho motivu příliš zajímavého doprovodu nesložil. Jenže on by si to tenhle film stejně nezasloužil.__P.S. Vidím dobře, že existuje i druhý díl?? ()

PetrPan 

všechny recenze uživatele

Bruce Lee byl vynikající bijec, ale prachbídný filmař. Zda by se časem vypracoval k něčemu lepšímu už se ale nedozvíme, podobně jako se nedozvíme, zda by se Hra smrti stala jeho odrazovým můstkem. Ze třech soubojů si toho příliš neodvodíme, snad jen to, že přes všechno fanouškovské přehánění a vynášení do nebes to zase není žádná sláva. První fight s nunčakami nám přináší spoustu mávání, točení a legračního Leeho vrčení, ale kontaktní moc není, druhý s mistrem v kimonu je zase kontaktní natolik, že skončí prakticky dřív než začne. Až finální a legendární souboj s obrovitým basketbalistou už se dá považovat za minimálně zajímavý. Zbytek filmu bez Bruce, ale jakoby s ním pochopitelně, místy působí směšně (fotka Bruce v zrcadle), jindy nejapně (záběry z pohřbu skutečného Bruce) a většinou se pohybuje v šedivém průměru klasické hongkongské akční produkce. Legendární mňoukal mne holt neoslnil ani post mortem. ()

Reklama

Earl10 

všechny recenze uživatele

Zbytečně dotočená hodina filmu! Je hrozně nudná a hlavně úplně stupidní. Špatnej střih, protože ty vložené scény z předchozích filmů, to je jak pěst na oko. Měli nechat jako krátkometrážní film jenom těch cca. 20 minut s Brucem a stejně by na to lidi chodili. Takže první hodina je skoro čistokrevnej odpad, až asi na dvě vyjímky. Ale když se konečně ukáže Bruce je to jak balzám na duši! Opět perfektní choreografie a skvěle vymyšlené scény, které samozřejme ve střižně také zmrvili. Protože tam absolutně chybí ještě dva spolubojovníci a nejhorší je, že jsou občas vidět i jejich stíny a dokonce i jedna mrtvola. Ale když to překousnete, můžete si užít posledních 20 minut legendárního Bruce na scéně ( i když scény natočil ještě před natočením filmu Drak přichází ). Je ho strašná škoda, ale i tak toho za svůj krátký život dokázal opravdu hodně! R.I.P. Bruce Lee!!! [50%] ()

castor 

všechny recenze uživatele

Zbožňovaný akční herec Billy je atakován jistou organizací, která jej chce zastupovat, při nesouhlasu riskuje život svůj i své milé. Nakonec se ho přece jen pokusí odstranit, a tak se Billyho nejlepší možností stane předstírat vlastní smrt a splétat nitky pomsty. Další prostý snímek má zajímavou cestu vzniku. Vysoce produktivní Bruce Lee na něm začal pracovat v roce 1972, ale záhy dostává první celovečerní nabídku z Hollywoodu (Drak přichází) a práci na Hře smrti pozastavuje (natočil pouhé tři bojové sekvence). Na vrcholu slávy, která mohla být závratně vyšší, ale náhle umírá. Další mladý talent nenávratně odchází. Až v roce 1978 splácali zřejmě nenasytní producenti béčko Hra smrti, zkomponované z výše uvedených scén a nového materiálu, sesmoleném z odkoukaných gest slavného průkopníka. Maskovaní (vousy či černými brýlemi) dubléři se tak ocitají ve světě slizkých padouchů a triviálních dialogů („Napíchli jste mi telefon. Moc chytré.“), ve kterém několik vybroušených kaskadérských kousků bohužel vedle té vaty ztrácí na lesku. ()

Epistemolog 

všechny recenze uživatele

Hra smrti se musela dle smlouvy dotočit a splnit tak termín pro japonské potřeby. Film tam měl veliký úspěch a mezinárodně byl rovněž kladně přijat i díky své západní struktůře. Tohle jen bokem pro lokální jazyky zlé. DVD bonus obsahuje vystřižené scény s Danem Inosantem, Jamesem Tienem, Ching-Ying Lamem a Ji Jae Hanem. Dále pak skvělý souboj taekwondistů Tai Chung Kima (Billy Lo) a Casanovy Wonga ve skleníku, který režíroval Sammo Hung. Tento vystřižený souboj byl použit až v pokračování Hra Smrti 2 (1981). Bonus také obsahuje alternativní konec, kdy je Billy Lo zatknut HK Královskou policií, či rozhovory s Taky Kimurou, Georgem Lazenbym a Inosantem. Basketbalista Jabbar se ve snímku objeví jen ve scénách v pagodě točené roku v roce 1972. Ostatní záběry s Jabbarem z roku 1978 má na starost jeho dablér. Jediný Inosanto (Pascal) z původní verze ´72 se přidal k natáčení v roce ´78. Natáčení roku ´78 rád přijal karatista Bob Wall, který je znám jako záporák z bruceových filmů. Zvučné jména jsou i v komparzu. Kaskadér Mars se mihne jako gorila magnáta Langa a má prsty i v akční režii. Zahlédnout jde společně s Lau Kar Wingem v bitce, když vousatý Billy Lo škrtí Dr.Langa. Roy Chiao, který hrál starého mnicha v metafyzickém úvodu Enter the Dragon, zde hraje strýce z maskérny. Jim James hraje doktora postřeleného hrdiny, který měl mimochodem malou roli v hitu Way the Dragon (1972) ve scéně, kdy Tang Lung málem nakopne turisty vcházející do jejich restaurace. Původní koncept scénaře, kdy Bruce Lee se svými společníky přijede na ostrov, kde je zákaz zbraní a musí se probojovat skrz patra pagody ve kterých číhají bojovníci různých stylů, stihl po jeho skonu vykradnout subžánr bruceploitation. Režisér Clouse proto musel přijít s jiným originálním příběhem a zakomponovat nedotočený materiál z trezoru. Reálné záběry z pohřbu Bruce Lee příjdou mnoha fandům netaktní a ještě temnější podtón získala scéna při střelení Leeho do hlavy, kdy podobný tragický akt naneštěstí potkal jeho syna Brandona ve snímku Vrána (1994). Taekwondista Tai Chung Kim není akrobat, proto jeho mrštné čísla a veškeré salta dabloval zkušenější mistr svého oboru Biao Yuen. ()

Galerie (33)

Zajímavosti (27)

  • Režisér Robert Clouse napsal scénář pod pseudonymem Jan Spears. (Epistemolog)
  • K filmu byly natočeny 3 různé konce. (jurama525)

Reklama

Reklama