Thomassi

Jiří Kajínek, česká vězeňská legenda, kolem které je stále tolik nejasností a tolik špinavosti, až to pěkný není. Film se pokouší objasnit, jak to bylo tehdy v roce 1993 s dvojnásobnou vraždou a pokusu o třetí a následný sled událostí až do jeho dopadení po útěku z věznice Mírov v roce 2000. Jak to vlastně bylo? Těžko soudit, ale přinejmenším existují fakta, která vraždy vylučují. A to už je na pováženou. Ale teď k filmu. A už podle hodnocení si musím položit otázku: "To si snad děláte prdel?" Neříkam, že český film poslední dobou dělá nějaký zázraky, ale v roce 2010 se objevilo na české poměry až dost dobrých filmů, a Kajínek patří bezesporu mezi ně, a dost možná je nejlepší. Vždyť režisér Petr Jákl ml. dokázal tímto filmem pozvednout český film na úroveň evropského. A to se jen tak nevidí. Proto naprosto nechápu modré hodnocení. A proto si myslím, že když se u nás natočí takovýto film měl by být oprávněně a zaslouženě mít červenou barvu a vyšší číslo. Teď ale k filmu samotnému. Po celou dobu, jak jsem tak sledoval dění, jsem byl naprosto napjatý a slyšel jsem, jak mi bije srdce. Tento film je precezně udělán a Petru Jáklovi se musím poklonit, protože na to, že to byl jeho debut, vytvořil jeden z nejlepších českých filmů za poledních deset let. Nejen kvůli aktuálnímu tématu, ale také tím, že to mělo hlavu a patu, napětí překypovalo, akce výborná a tím, že byla obsazena Tatiana Vilhelmová, které to seklo. Tím jsem se dostal k hlavnímu hrdinovi, Konstantinu Lavroněnkovi alá Kajínkovi. Nemám slov, ta podoba a samotný výkon, taktéž palec nahoru. A ještě bych připomněl asi nejlepší scénu, a to je útěk z Mírova. Ale takových je tam mnohem víc. Proto dám plný počet a 100% a ostatní by se měli zamyslet, proč tomu dávají po jedné nebo dvou hvězdičkách. Český film roku. ()

PogoJoe

Tři a půl, 70%. Z české filmové produkce rozhodně kvalitnější a zábavnější kousek. Ze začátku jsem se sice trošičku nudil, ale postupem času se příběh zlepšil. Líbil se mi výkon Vladimíra Dlouhého, padoucha s tváří beránčí. Neseděl mi dabing B. Lindy (to ho nemohl hrát český herec?). Taky hudba solidní. Kauzu Kajínka jsem nikdy nesledoval a neznám a proto vůbec netuším, co všechno je pravda. Já se na film dívám jako na fiktivná thriller, a ten je natočený solidně. ()

Rosalinda

Čekala jsem to mnohem horší. Takhle myslím tři plus, čtyři mínus. Na naše poměry lehce nadprůměrné dílko. Nicméně hodně jednostranné pojetí. Oceňuji herecké výkony. Hodně věrohodné. Tečka. ()

major.warren

Kajínek je dobrý film. Jen ho zrazuje vyprávěcí struktura a jména. Natočit film o Jiřím Kajínkovi by svým příběhem a obsahem vydalo na Bondovku. Petr Jákl se ujal nelehkého úkolu a nedá se říci, že by se zhostil vyloženě špatně, ale i tak je forma, kterou pro přetočení Kajínkova příběhu zvolil, prostě příliš umělá. Jákl a autoři scénáře udělali v tomto ryze "českém" příběhu několik velkých chyb. Za prvé: Pozměnili většinu jmen, ale hlavní jméno Kajínek nechali. To prostě nefunguje. Za druhé: Postava advokátky Pokorové je ve filmu rozhodně hlavní tahačkou, ovšem vyumělkovanost, toho, že má s případem Kajínek v osobní minulosti hodně co společného, je sama o sobě sentimentální hloupost. Za třetí: Filmu nepomáhá ani jeho režijní styl s neustálými prostřihy, zbytečnými záběry, častou povrchností. Ale jedna věc ho na výsost drží, a tou je jeho akčnost a Konstantin Lavroněnko, který hraje opravdu špičkově a Jan Šťastný ho nadaboval skutečně skvěle. Tatiana Vilhelmová je jako vždy výborná, a ostatní herci v čele s úžasným Vladimírem Dlouhým, který tímto počinem bohužel ukončil svou hereckou kariéru, Michalem Dlouhým, který je skvělý "záporáček" a Boguslawem Lindou, který to celé uzavře do jednoho hereckého koncertu, byli také zajímaví. Herci hrají dobře, ale nemají prostor pro silnější momenty, ani emoce, když se nepřipočte finální scéna, která je natočena opravdu úžasně. Kamera a technika jsou bez debat a hudba od Noida Bárty je sama o sobě výtečná. A finální písnička, tak to je třešnička za pár procent na vrh. Nicméně mohl z toho být mnohem silnější a lepší film, ale rozhodně se nejedná o žádný extra-průšvih, protože nám toho hodně řekne, a drží se teorie, kterou zastává mnoho lidí - Ano Kajínek tam mohl být, ale nestřílel, a celkově film dosti tvrdě na chyby ve vyšetřování poukazuje. Jákl natočil dobrý film, který se snažil být hodně originální a jiný, než ostatní, což se mu trochu vymstilo, protože, kdyby natočil opravdu seriózní thriller z Kajínkova "skutečného" života, mohlo to být až na víc jak 70%. Takhle mohu dát 60%. Ovšem na film Kajínek se vždycky tak nějak rád podívám, protože jestli je v něčem opravdu jiný, tak je to fakt, že dal českému filmu zase něco nového a na druhou stranu jsem rád, že vůbec vznikl, protože si buduje pozici, kdy umí diváky oslovit, a ukázat jim Kajínka zase v jiném světve. U mě hraniční čtyři hvězdy, tedy tři a půl. Nejlepší scény jsou útěk z Mírova, který je natočen luxusně a pak celé finále. ()

vegetol.mp

Dobře natočené, zábavné a hollywoodsky vypadající. Dokonce i akční scény vypadají dobře. Žádná Nahota na prodej se v tomto směru naštěstí nekonná:) Každá mince má ale dvě strany, takže i tady se najdou chyby. Ty ovšem nejsou takové, aby to divákovi kazilo zábavu. Kajínek je solidní krimi thriller, který svým tvůrcům rozhodně nedělá ostudu. 70% ()

kajas

Film, který vás chytí a nepustí. Bratři Dlouzí hrají výtečně, Tatianu sice moc nemusím, ale tady mi nevadí. Jediné, co bych vytknula, jsou časové nepřesnosti (notebook značky Sony Vaio, moderní mobilní telefony a jiné v této době?) a český dabing hlavního hrdiny. Jan Šťastný je pro mne jeden z našich nejlepších dabérů, ale ke Konstantinovi mi jeho hlas prostě neseděl. Dovedu si místo něj představit například Martina Stránského (House, Carlos v "Zoufalých manželkách"). Klobouk dolů před Jáklem, je mi jasné, že mnozí od něj jako od kaskadéra mnoho nečekali, mě ale potěšil a mile překvapil. Jo a věřím, že ač Kajínek není žádný andílek (hele, ono se to rýmuje :)), v této věci je opravdu nevinný. Po druhé projekci musím * přidat. Ač jsem film viděla ve čtyřech dnech dvakrát, nenudila jsem se a historické nepřesnosti mi vadily méně. Také bych ráda vyzdvihla výkon Alice Bendové, která mne ani nikoho z rodiny nezaujala v erotické scéně, nýbrž ve scéně s donáškou štrůdlu do vězení a s přeřezáváním lana. Pořád se musím smát :D. ()

FilmFan24

Výborný vizuál, skvělá Tatiana Wilhelmová s Vladimírem Dlouhým a Sony Vaio, které nemít tak o něm po shlédnutí velice uvažuju...Dost vtípků, protože "Kajínek" si žerty z lidí nedělá. Slušně natočený jako každý druhý americký film, případ nejznámějšího českého vězně a jeho kauzy nad kterou se vznáší spousta otazníků. Jen se mi zdá, že místy hlavní postavě tvůrci fandí víc než je zdrávo...Každopádně nadprůměrná česká kriminálka mapující jeden neblaze proslulý případ. ()

reqiuem

Malarkey-ův ubrečenej výlev mě fakt rozesmál..to, že někdo pořád nedokáže respektovat cizí názor mě nepřestane udivovat..důvody můžou bejt různý, ale pokud si je dotyčnej dokáže obhájit, proč ne..je to věc názoru..nejzabedněnější komentář, co jsem za dlouhou dobu četl a omlouvám se, že místo s Kájínkem, jsem se musel (nakonec) alespoň vnitřně vypořádat s timhle.. ()

salalala

Předem nutno říct, že se musím oprostit od jakéhosi reálného základu. Příběh není dobrý, to rozhodně ne. Motivace postav nulová, navíc je tam hodně nepravděpodobných věcí a zbytečných postav (zářným příkladem budiž Bendová, která tam je fakt jen od toho, aby něco ukázala a předvedla:)). A bohužel advokátka v podání Vilhelmové je tragická, Vilhelmová nemá co hrát, protože je to celé přitažené za vlasy. Jinak ale na naše poměry je to řemeslně zvládnuté hodně dobře, střílečky, výbuchy jsou super a fakt vypadají jak v lepším hollywoodském filmu. Filtry a střih jsou taky efektní, kamera výborná. Jen škoda těch postsynchronů zas, ty se moc nepovedly. Z herců samozřejmě Lavroněnko a oba bratři Dlouzí, z nichž hlavně Vladimír si asi dojde (bohužel jen obrazně) pro Českého lva, jinak tam nikdo nevyčnívá. Pobavilo mě taky, že se to má odehrávat někdy v devadesátých letech, ale mobily a počítače se používají dnešní :) a tohohle je tam víc. Pro mě docela fajn filmeček, který ale ztroskotává na reáliích a scénáři. Čistý a ryzí průměr. 50% ()

willow666

Asi největším zklamáním jsou pro mě velmi slabé výkony herců. Nevím a ani nechci hodnotit, kolik je ve filmu pravdy nebo ne, docela mě to bavilo, i hudba překvapila. Takže průměr. ()

TominoLa

Dle toho co jsem slyšel a četl, jsem se snažil dívat na Kajínka jako na film. Myslím si, že na české poměry se to povedlo. Já byl spokojenej. Na to, že to byla prvotina Jákla tak smekám. Stačí si vzpomenout na Renčovo Na vlastní nebezpečí. Myslím si, že by se od něj mohl učit, aby věděl co je akce. Velká škoda Vladimíra Dlouhého, který jako Novotný byl excelentní. ()

Patw

Mě film chytl do své pasti, zmáčkl mně, natáhl mě, a přinutil mě i Kajínkovi fandit! Zajímalo by mě co vše je pravda od začátku do konce, ale myslím si že to se nedovím... České filmy jsou prodle mě strašné ve své finální verzi... tohle sice není nejlepší, ale jako český film je to mnohem lepší než jsem si představoval. ()

sssssycak

Velmi zajímavý film, ale bohužel hodnocení mi nedovolí dát více než 3. Celkově mě film sice bavil, ale připadá mi to takový nedotažený. ()

Skip

Řekl bych, že jde o docela průměrný film, který si natočili ti, kdo stojí za Kajínkem. Nehodnotím, zda je či není vinen a tento film musí přesvědčit jen naivismem potrefené lidi. Spousta rozporů existuje, ale to nechávám pro jiný film nebo nějakou rozsáhlou reportáž. Pár zajímavých scén, pěkně natočený útěk z Mírovva, ale jinak nic moc. ()

Foma

Pustil jsem si za sebou čtyři český filmy - Poupata, Protektor, Pusinky a Kajínek. Poupata jsou jasnej vítěz, vypadaji depresivně, ale maji v sobě něco schovanýho, jakousi karmickou smyčku (jinak by to snad Javorský ani nevzal), což je povyšuje na velmi kvalitní záležitost. Protektor mi vůbec nesednul svým stylem, i když má velmi silný chvíle. Pusinky mě hrozně rozčilovaly, půl filmu je ve tmě, kdy skoro nic nevidim, a taková ta neurotičnost mě někdy nebaví, ale určitá autentičnost a pokusy o vyřvání emocí adolescentů se jim nedaj upřít. No a Kajínek :-) - taková akční jednohubka, která mohla bejt mnohem, mnohem horší, což je u takovýhleho žnru v Čechách dost plus. ()

Petroff

Dostane Kajínek tantiémy za použití jeho jména jako názvu filmu? Po 20 minutách zatím jasnej odpad... nechtěl jsem si víc kazit večer, tak to dorazím dnes... Slíbil jsem to kolegovi, abych to mohl hanit plnohodnotně... ___ Tak nakonec to ušlo - jo, až se divim, že to sem takhle píšu. Pořád to je ale jak nějaká televizní inscenace. Jestli je to akční film a thriller, tak Gumídci jsou hopsinko-pedo-homo-gumo porno... Celé !obě dvě! "akce" nejtrapnější, jako rekonstrukce a reklama na čistotu naší policie a státního aparátu chvílema i morbidně úsměvné. ()

kapsomut

Jako film to bylo výborný ... jsem rád, že se v Česku točí takovéto filmy, a nechápu kretény, kteří je udsuzují! ()

kinderman

Když stojíte v přísně střeženém prostoru mírovských hradeb pod oknem, z něhož se Kajínek zavěsil na improvizované lano (je uchováno jako exponát v místním minimuzeu v kostelní sakristii) nad zhruba dvacetimetrovou hloubku příkopu, dojde vám, že to bylo čiré šílenství. Mimochodem, ty dva vysoké ploty s žiletkovým drátem nahoře, které jsou vidět ve filmu, tam tenkrát nebyly. Takže popsaný zážitek mě konečně donutil si pustit tenhle kostrbatě napsaný a bolehlavně nazoomovaný thriller plný naprostých blbostí: za všechny strážný pálící z okna Kajínkovy cely, doživotně odsouzený Křížek (= Černý) rozvážející po věznici jídlo nebo Kajínek se zmrzlinou sledující policejní zátarasy. ()

Pirabin

Nebudu zapírat že od chvíle co jsem se dozvěděl, že tento film má to točit Petr Jákl, začal jsem tento projekt brát za předem ztracený. Poté co jsem ho viděl ho musím označit za novodobého frankensteina, některé scény působí krásně západně, hudba přesně podbarvuje děj a výkony jsou skvělé, jindy scény působí hloupě, výkony ještě hloupěji a kvalita kamery připomíná kameru starého Homolky na dovolené, a hudba se obstolutně nehodí a nic nepodbarvuje i když by měla, ale scéna nepůsobí tak dobře (především díky režii) aby se se situací dalo pracovat, všechny tyto scény a obrazy jsou slepeny do podivného slepence, na film jsem šel v doufání, že mu dám maximálně 2* strašně rád bych to udělal ale chci být objektivní, takže ať Jákla nemám rád jak mám, dávám 3* protože scénář,některé výkony, (nepočítám strašný dabing), a scény jako útěk z věznice, za to vážně stály. Vážně mě štve, že film svalnatého kaskadéra nemůžu hodit do odpadu, zasloužené 3* Tentokrát si měl štěstí Péťo... ()

Zemřel herec Norbert Lichý

Zemřel herec Norbert Lichý