Reklama

Reklama

Sedmnáctiletý Kurd Bilal přijíždí do francouzského přístavu Calais, aby se odtud dostal do Anglie za svou láskou. Na místě zjišťuje, že cesta do Anglie nebude tak jednoduchá, jak si představoval, a vymyslí bláznivý plán – chce přeplavat kanál La Manche. Neumí ale dobře plavat. V téměř neřešitelné situaci, s dluhem a bez prostředků uprostřed cizí země, se ho profesionálně i lidsky ujímá místní instruktor plavání Simon. Vzájemný vztah tragicky poznamená obě strany. Imigrantské drama Welcome přináší silný příběh i skvělé herecké výkony obou hlavních představitelů. Autenticky je tu zachycen život v komunitě ilegálů živořících v Calais s věčnou nadějí, že se jim podaří uspět na Západě, a zároveň s vědomím, že domů se už vrátit nechtějí. Film je natočen s dokumentaristickou strohostí a v minimalistickém stylu, i tak si zachovává emocionální působivost. [44. MFFKV 2009] [FFF 2009] (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (81)

Marigold 

všechny recenze uživatele

Situace tak, jak jí črtá Lioret, děsí – paranoia i záludnost mezi sousedy připomene kulisy totality. Herecké výkony i subtilně vedená režie dobře korespondují s meoldramatickým podtónem. Co mě osobně vadí, je vyklakulovanost filmu, jeho snaha působit a přesvědčit za každou cenu. Je asi můj problém, že mě mnohem víc dostávají autentické a odtažitěji pojaté snímky. S Welcome jsem měl hlavně ke konci dost problém – přesně jsem věděl, co mi tvůrci předloží jako další námět k dojetí. To mě úplně nebaví, mám svůj rozum, abych věci domýšlel. Welcome mě prostě samou láskou a emocionalitou dusilo. Těžko se dojímat nad tím, čemu člověk nemůže plně uvěřit. Ale uznávám, že se jedná o důležitý a určitě chválihodný pokus veřejnost seznámit s dalšími temnými stránkami současné společnosti. ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Já teda neznám francouzský zákony, ale pokud jsou takový jako byly prezentovány v tomhle filmu, tak jsem doslova v šoku jaký existujou v tak kulturní zemi jakou Francie je fašounský pravidla. To asi Monsieur Nicolas Sarkozy pracoval přesčas, protože tohle nikdo jinej než tenhle sebestřednej skřet vymyslet nemoh. A to frantíci kritizovali USA za nedostatek humanismu. To by se z tohohle světa jeden posral, fakt. Jsem hrozně rád, že když něco selhává, neselhávají francouzští filmaři vemou kamerou, drapnou herce a jdou všem ukázat jak se věci mají. Silně emotivní příběh o klukovi kterej uslyší ve filmu všechno, jen ne to po čem touží.....Welcome. Tak co mocipáni, jste spokojený jak kurvíte tenhle svět. Stoupněte si do kolečka a zatleskejte si jak ste "dokonalý" a hlavně pozor, nechoďte do okrajových míst velkých evropských měst, tam jsou totiž výsledky vaši zkurevný práce, bída, špína, lidská beznaděj a vzájemná nesnášenlivost. ()

Reklama

iamek 

všechny recenze uživatele

Neuvěřitelně silný snímek. O Welcome přemýšlím ještě někdy teď , což už je záraku kvality. Pan Philippe Lioret vykreslil příběh realisticky až z toho běhá mrát po zádech. Je až neuvěřitelné co je člověk ochoten obětovat pro svou lásku, která je až na druhém konci kanálu La Manche. Herecké výkony na jedničku, stejně jako režie. A Lioret je neuvěřitelný sympaťák. [44. MFF KV 2009] ()

freddy 

všechny recenze uživatele

Tak po delší době jsem si jednou také vyhlédl film z Francie, ač zrovna tuto zemi po filmařské stránce příliš v lásce nemám. Ovšem tentokrát rozhodně nemám čeho litovat, protože toto drama je od začátku až do hořkého konce velmi zajímavé, atraktivní, a absolutně vůbec nenudí. Až jsem se divil, jak příjemně mi čas s tímhle filmem utíká, a přitom jde o jednoduchý nápad. Sedmnáctiletý Kurd chce uprchnout z Francie za svou láskou do Anglie a rozhodne se naučit plavat, aby mohl přeplavat kanál La Manche. Zápletka velmi jednoduchá, ale o to více atraktivní. Asi mi uprchlické filmy svědčí, mé první setkání s tímto tématem proběhlo při sledování slovinského filmu "Náhradní díly", který mě nadchl, a nyní jsem nadšený úplně stejně. Tenhle film měl všechno, co by měl z mého pohledu absolutně dokonalý film splňovat. V hlavní roli zde exceluje mně absolutně neznámý Firat Ayverdi, ale rozhodně si toto jméno po zhlédnutí tohoto filmu budu pamatovat. Docela zdatně mu však sekunduje mně taktéž neznámý Vincent Lindon v roli trenéra plavání. Tenhle film je vůbec založený na méně známých tvářích, a je to tak možná dobře, protože díky tomu film získává na zajímavosti. Abych to zkrátil, tohle je dokonalý film, ve kterém nechybí silný příběh, emoce a láska, avšak vůbec zde tvůrci netlačí na pilu ani na city, vše se vyvine tak nějak samo a jako přirozená součást příběhu, a to je asi to nejcennější na tomto filmu. Bez váhání uděluji pět hvězd. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Na Welcome jsem se těšil hodně dlouhou dobu a to i přesto, že jsem příliš nevěděl o čem příběh je. A to bylo nakonec hodně dobře, protože tenhle film není pro každého. Střetává se tu totiž francouzský názor na Muslimy současnosti. A v tomto problému se setkávají dva, kterým se odvíjí naprosto neskutečný příběh, ze kterého jsem nedokázal strhnout oči, prostě nedokázal. Přiznám se, že sám mám o muslimech různé názory, ale tenhle film my částečně otevřel oči, že i mezi nimi se najdou tací, kteří celý ten útěk z rodné země nedělají proto, pro co si myslíme my, ale kvůli naprosto lidštějším věcem, které nás v samotné nenávisti ani nenapadnou. A když jsem Muslimům ve filmu nevěřil ani dobrý den a chvílemi žil v nejistotě, tak jsem pochopil, že ten strach v tomto případě oprávněný není, to jen lidská povaha mi nedá nad danou věcí spát. Welcome je neskutečně působivý film, vypráví tak příběh, který se klidně mohl stát, příběh, který plno lidí nechce vidět, příběh, který na nějaký čas byl i ve Francii zakázán. Není o předsudcích k jednotlivé víře, je o prostých lidech a jejich osudech. Zde jde víra skutečně stranou a objevuje se lidskost, které je ve Francii značný nedostatek, stejně jako těchto filmů, který zřejmě bude ojedinělým ve francouzské kinematografii, protože málokdo jej dokáže zkousnout. ()

Galerie (18)

Zajímavosti (2)

  • Severofrancúzske mesto Calais je od Britských ostrovov (konkrétne od anglického Doveru) vzdialené len 34 km. (MikaelSVK)
  • Ceny: MFF Berlín 2009: Cena ekumenické poroty, MFF Varšava 2009: Cena diváků, Cena Louise Lumièra: nejlepší film. [LFŠ 2010] (Krouťák)

Reklama

Reklama