Silné téma, vynikající scénář plný zvratů a životní herecké výkony poskládaly dohromady thriller o pátrání po dvou zmizelých děvčatech, který je napínavý až k nesnesení. Keller Dover (Hugh Jackman) čelí asi nejhorší noční můře každého rodiče, jeho šestiletá dcera Anna a její kamarádka Joy jednoho večera na Díkuvzdání zmizí. Jejich hledání nebere konce, hodiny se vlečnou a dívky jsou stále pohřešovány. Do objektu zájmu se při pátrání dostane zchátralý karavan, který parkoval před jejich domem a u kterého si dívky naposledy hrály. K případu je povolán detektiv Loki (Jake Gyllenhaal), který zatýká řidiče karavanu, retardovaného Alexe Jonese (Paul Dano), ale pro nedostatek důkazů je Jones po nějaké době propuštěn. Oficiální pátrání sice stále pokračuje, ale Dover se cítí bezradný, jeho strach se mísí se vztekem a zlobou. Bere spravedlnost do svých rukou a bez ohledu na následky se rozhodne vyslechnout jediné pojítko k případu sám, po svém a bez rukaviček. (Bontonfilm)

luka4615

Mrazivý film se silným tématem a pochmurnou atmosférou evokující některé severské snímky. Přestože film staví zejména na silné příběhové linii, to co celý film táhne vpřed jsou herecké výkony ústředních postav. Všichni vypadají jako by se absolutně vcítili do mentality postav, kterým bylo uneseno dítě, tudíž to přidává snímku na syrové realističnosti, se kterou se přibližuje některým dokumentárním snímkům s podobným tématem. „He's not a person anymore. No, he stopped being a person when he took our daughters.“ ()

mm13

Mám pocit, že čokoľvek v akomkoľvek rozsahu o Prisoners (aké Zmiznutie, prosím vás?!!) napíšem, nikdy nenapíšem dosť a ani nevystihnem to podstatné. Výkon, na adresu ktorého niet čo a vlastne ani prečo. Tu fakt musí každý po svojom. ()

Ištván87

SPOILER SPOILER SPOILER: Tak nakonec se i happy-end koná, byť nalezení hlavního hrdiny se koná až po skončení filmu, ale zase se mi potvrdilo, že hollywoodští tvůrci rádi divákovi se*ou do ksichtu, protože ta svině kravská skončila dvěma - třemi výstřely, místo aby jí někdo hodně pomalu vykuchal za živa a nechal vykrvácet. To vidím ve filmech často. Ti nejodpornější vrazi a násilníci skončí s kulkou v hlavě, místo aby jim někdo pozvolna odsekal všechny prsty na nohách a rukách a pak je svázané hodil do mraveniště, zatímco nevinní lidé si užijí pěkné hrůzy Takže je sice fajn, že to dobře dopadlo, ale kdyby tu starou svini někdo upaloval zaživa od špiček prstů dál, byl bych mnohem spokojenější. Nicméně ten film je napínavej jak kšandy a ač mě finální odhalení skutečného únosce nijak nepřekvapilo, v průběhu jsem si okusoval nehty a rval vlasy. Dobrá práce a po vynikajícím filmu Příchozí další skvěle strávený večer u filmu Denise Villeneuvea. ()

vypravěč

Celý film, který svým d’aurevillovským zakotvením ve vychýlených pokusech němých vést dialog mezi sebou i se zlem (v jiných i v člověku samém) znepokojuje a klade otázky po „ďábelské“ povaze těch, kteří nás vrhají do beznaděje, hněvu, malomyslnosti a špatnosti, se odehrává ve stínu zbytečně zastřelené srny. S ohledem k této úvodní scéně je pak až zbytečné konstatovat, že filmu nepřidá ani nevnímavá kamera. Nepřítomnost kladné síly dále strhává film, odehrávající se v kalném zimním bezčasí, do naprosté beznaděje, kterou zesiluje i to, že se s každou odkrytou vrstvou objevují jen další hadi. Jakkoliv lze připustit, že je moderní člověk opravdu osamocený a bezradný a nedostává se mu často pomocné ruky, umění by se nemělo omezovat na naturalistickou studii tohoto propadu či znehybnění, ale naopak by mělo naznačit cestu ke skutečnému životu – protože naděje nikdy neumírá. ()

matestlust

Prvotřídně natočený předpisový thriller ! Je zde vlastně vše, co by tento subžánr neměl postrádat. Na okraj jednoduchá zápletka, která je opravdu hodně zamotaná ( možná i trochu nad rámec ), do samého závěru divák vlastně neví, co a jak, kde a co, kdo jak a kdy. Do toho mrazivá, syrová atmosféra, vynikající herecké výkony H.Jackmana i J.Gylllenhaala, dostatek ,,šokujících" zvratů. Rozhodně bych s klidem mohl říct, že jsem lepší čistokrevný thriller za rok 2013 neviděl. Jemně škoda zbytečně natahované stopáže, kde se sem tam ( opravdu poskrovnu ) najdou hluchá, nudná místečka. 4,5 * ()

Lucasion

Docela mě upřímně mrzí, že jsem tohle vynechal v kině. Možná jsem se lekl délky filmu, i když po dokoukání musím říct, že je opodstatněná. Dějová linka se nám nastíní během deseti minut a pan režisér rozjíždí psychologické drama, které by jak vypadlo ze stránek krimi románu. Narovinu, tenhle film je jedním z nejlepších thrillerů, který si divák může vybrat. Jistě má své mouchy, ale atmosféra, která v tomto snímku panuje je skvělá. Rád bych film srovnal třeba se Zodiakem. Oba snímky jsou děsivě mrazivé, i když se oba věnují zcela jiným případům. Ve Zmizení se jedná o ztracené dvě holčičky, které se začnou pohřešovat. Jake Gyllenhaal jako detektiv případu Loki je vážně parádní. Asi jeho dosud nejlepší zahraná role, možná jen s vyjímkou právě zmiňovaného Zodiaka. Chtěl jsem napsat nejlepší herecké výkony obou herců. Jackman si střihl roli tatínka pohřešované holčičky, a i když je jeho výkon parádní, tak mi vlastně jeho samostatná dějová linka přišla mírně iritující a ve výsledku i docela zbytečná. Každopádně přesně takhle si já představuju severské krimi. S atmosférou, která je napínavá od začátku do konce, s dějem nad kterým se bojíte a se závěrem nad kterým musíte přemýšlet. Zkrátka drsné, mrazivé a skvělé drama. Kdybych se překoukl v názvech, tak klidně bych věřil, že tohle natočil mistr dramatu Fincher (Zodiak, Sedm). Vážně supr. (85 %) ()

Morholt

Výborně zahrané. Ode všech. U Jackmana si troufám říct, že to je jeho nejlepší role vůbec, ačkoliv jeho hysterický otec mi občas lezl na nervy. Scénář byl také vystavěn dobře. Únos dvou holčiček, zamotané vyšetřování, spravedlnost v rukou nepovolaných a zvrat, který nevyzněl nesmyslně. Na můj vkus to ovšem bylo až moc dlouhé zejména díky opakujícím se sekvencím. Zkrátit film na dvě hodiny, dost možná by se jednalo o thriller roku. 85% ()

MonaSax

Než se to pořádně rozběhlo, tak to opravdu trvalo, pak přišly první slzy a napětí, kterého bylo až k prasknutí. Krásně zamotaný psychologický thriller, lehce depresivní a temný, což bylo hlavně tím obdobím zimním. Moc jsem nepochopila postavu detektiva Loki, že by bývalý feťák s podivnými tiky nebo tak zapálený pro tyhle věci až je tím sám takhle poznamenaný...? Hugh jako Keller na mě působil jako neotesaný dřevorubec, zoufalství a bezmoc se přeměnilo v obrovskou zlost. ()

Sawy

Proč se Denis Villeneuve se Zmizením nedokázal vyrovnat největším majstrštykům Davida Finchera, ale zároveň jím ukázal, že by se jednou mohl dostat na jeho úroveň? To druhé je docela jasné na první pohled, s tím prvním se to má trochu složitěji. Tak především, Zmizení je z technického hlediska jedním z nejpreciznějších počinů celého letošního roku. Fascinující prací s kamerou počínaje, přes dokonalé vedení herců a konče brilantní hudbou, která se skvěle mísí se zvukem, jde zkrátka o perfektně zpracovaný snímek, který evidentně točil perfekcionalista dávající si záležet na každém technickém detailu. Opravdu, Fincher by měl radost, protože právě díky tomuto přístupu se vám film zaryje pod kůži, doslova cítíte mrazivou atmosféru vylézající z každého koutku plátna. Velkým problémem je, že celý film není jasné, co přesně chtěl režisér natočit. Fincher si nejdříve střihnul progresivní, dravě strhující a psychologicky vypiplanou Sedmičku, aby dekádu poté přišel s procedurálním Zodiacem, který nade vše postavil informace, fakta a pátrání. Villeneuve spojil oba tyhle přístupy do jednoho, ale ani jeden nedokázal dotáhnout do konce. Na jednu stranu tak tady máme nasraného Hugha Jackmana a jeho psychologický thriller, který doplňuje stoický Jake Gyllendhaal se svou pátrací linií. O jednom víme všechno, o druhém vlastně nic. Jeden si projde emocionálním peklem, které se nás má dotýkat, druhý se chladně, přesně ve stylu klasické kriminálky, snaží vyřešit případ, který se mu víc a víc začíná zadírat pod kůži. Tyhle dva filmy se občas protnou v několika důležitých bodech, ale jinak si vesměs hrají na vlastním písečku, což je škoda. Chtělo to jednotnější strukturu pro celý film, čímž by se jednoznačně dopomohlo k drtivější gradaci, takhle film při přechodech mezi liniemi často ztrácí tempo a s ním opadá i divácká pozornost. I tomuto navzdory jsem ale téměř po celou dlouhou stopáž cítil ono nepříjemné mrazení. To vtažení, zainteresování se do děje. Dva hlavní herci jsou výteční, Jackmanovi bych dokonce z fleku přihrál oscarovou nominaci. A moc mě potěšilo, že i když jsem pachatele odhalil ještě před půlkou, pořád bylo o co hrát díky širokému okruhu dějových linií i témat v nich vyslovených. Všechny nakonec mají svůj význam, žádná nepostrádá pointu a nemíří do ztracena, čehož si dnes cením dvojnásob. Zmizení tak dokáže zvítězit nad svými nedostatky a je výbornou, napínavou a především zatraceně atmosférickou podívanou, nepříjemnou ke sledování, ale ve vzpomínkách rezonující a zrající. A upozorňující na velký režisérský příslib, jehož budoucí kariéru bude jistě velmi zajímavé sledovat. 85 % ()

Coleator

Na tenhle film jsem se vážně těšil, protože Hugh Jackman patří mezi moje favority. Do kina jsem šel aniž bych tušil, co bude náplní filmu - koukat na trailery je v dnešní době docela riziko, stejně tak jsem se radši vyhnul i všem komentářům a recenzím. A dobře jsem udělal. Následující část obsahuje menší či větší spoilery: Hned první záběr mě dostal do režimu "sevřený žaludek" a tak to zůstalo až do konce. Jackman zvládl postavu zoufalého otce, který je donucen vzít spravedlnost do vlastních rukou, naprosto skvěle a ačkoliv nás čeká zcela jistě mnoho filmů s kvalitními výkony jeho hereckých kolegů, tak Jackman se o nějakou tu cenu tímto filmem hlásí docela vehementně. Soundtrack určitě nepatří k těm, které si pustíte, ale ve filmu svůj účel splnil na jedničku. Když vycházím z kina, obvykle si nasadím sluchátka a začnu poslouchat nějakou hudbu - tentokrát jsem nechal hudební přehrávač odpočívat. ()

Handle

Ve svém žánru výborné (a překvapivě nenudila ani dlouhá stopáž), jen z finále mám celkem rozporuplný dojem - závěr mi opravdu moc nesedl. 70%. ()

jerry12

85%. Herecký koncert, kde všichni herci (a potažmo postavy) stojí v pozadí pouhých dvou naprosto působivých článků - Hugha Jackmana a Jakea Gyllenhaala. Prisoners nikoho jiného ani nepotřebuje, protože tito dva géniové se postarají o všechno - o akci, o napětí, o atmosféru i o to, že se nenudíte ani v momentech, bez kterých by se příběh obešel a film tak mohl být o dobrou půlhodinku kratší. Ale proč, když si ho užíváte i v těch pomalejších, sušších momentech, které fungují jako klid před bouří? A ta vždycky přijde. Kanadští režiséři jsou většinou velmi specifičtí, ale jestli mi Villeneuve někoho setsakramentsky připomíná, pak je to - ano, tušíte správně - David Fincher. Podobné uchopení tvorby zcela jedinečné atmosféry, důkladná práce se symbolikou, zásadní, fascinující peripetie střídané s klidnými, "zbytečnějšími" scénami plnícími nikoli zbytečnou funkci atmosferické výplně a gradace napětí, konzistentní schéma vyprávění (vše, co se děje, má svou příčinu i důsledek, funguje stoprocentní kauzalita). V tom všem má Fincher rozhodně vážného konkurenta, Villeneuve mě nesmírně překvapil. Stylisticky i esteticky skutečně působivý snímek, asi nejlepší žánrová kriminálka od Zodiaca (ano, Gyllenhaalovy kvality jsou v kriminálkách prostě bezprecedentní). ()

Jansen

Zmizení je v mnoha ohledech dokonalý film. Pořád se ale nemůžu zbavit dojmu, že ačkoli jsem byl v kině, viděl jsem "pouze" v mnoha ohledech dokonalý televizní film. ()

Genero

Tak pověz, Alexi, unesl jsi moji dcerku?-- Že tu číháš na veverku? Každý rozhovor s momentálně zaostalým Alexem jsou intelektuální hody a pokud bude Paul Dano až do smrti hrát pouze debily, nemůže mu Zlatý Plešoun uniknout. Tenhle film je především o výborných hereckých výronech. Pan Klukomuž sice hraje klasickou americkou militantní píču, ale pokud se vžiju do jeho situace, asi bych při svých všetečných otázkách směrem k podezřelému využil služeb rozbrusky. Největším sympaťákem je ospalý detektiv Loki a paní Generová by ho nejraději ožužlala, jenže mě trochu vadil ten jeho neurotický tik. Jestli Jake Gylllenhaaal dostal dolar za jedno mrknutí, musel na něj padnout celý rozpočet. I když Zmizení citově vydírá, od začátku do konce nikdo nic nevyřeší a věci se tak nějak vyřeší sami, je příjemné zase jednou kouknout na napínavou kriminálku, při níž se musí občas zapřemýšlet a jediná akční scéna je ta, když se Loki asi dvě minuty řítí po městě rychlostí 52 kilometrů v hodině a do toho prší. ()

Luboshmir

Připomíná to trochu True Detective, ta atmosféra a herecký obsazení je super. Celej film to výborně graduje, bohužel posledních 30 minut je naprosto předvídatelnejch a konec zabitej poměrně. Potenciál byl větší, ale celkově bych to doporučil. ()

Shaqualyck

Do toho filmu se mi vůbec nechtělo. Pravdou ale je, že lepší scénář jsem v kině loni nepotkal. Navzdory podprahovým kázáním o důležitosti rodinných hodnot a ztrátě lidství pod vlivem extrémních okolností zůstává Zmizení po celou stopáž především precizní detektivkou. Dvě a půl hodiny vám tvůrci servírují stopy, z nichž každá vás dřív nebo později nasměruje do slepé uličky. Vtip je v tom, že na konci do sebe všechno dokonale zapadne a to, co vám ještě před chvílí nedávalo smysl, máte v závěru na zlatém podnose přímo před sebou. Žádná katarze se ale nekoná. To, co jste právě viděli, vás dokonale sešrotovalo a zmlácené vyplivlo na světlo boží. Už víte „kdo“, ale „proč“, to je nad vaše chápání. Máte-li v oblibě Mlčení jehňátek, Fincherova Zodiaca či kultovní Sedmičku, neváhejte. UPDATE Po druhém zhlédnutí zvyšuju na plný počet, neb film dokáže opětovně uhranout i přes znalost pointy, a to se dnes moc často nevidí. Bravo, pane Villeneuve! Bravo, pane Deakins! ()

ScarPoul

Villeneuve natočil na americké pomery atmosferickú detektívku aké si pamätám vo Fincherovom prevedení. A úprimne je to dosť osviežujúce pozerať sa na takýto film a cítiť pri ňom napätie, chápať motivácie postáv a akceptovať premyslenosť scenára, ktorý síce netlačí na pílu tak silno ako by mal( kórejci by vás prinútili zatvoriť oči a na chvíľu vypnúť film aby ste sa rozdýchali), ale udržuje si svoj štandard a je takmer bez hluchých miest. Herecky na úrovni. Jackman znova kraľuje a sekunduje mu znesiteľný Gyllenhall. Jeho fanúšik nie som, ale jeho postava mala veľa svetlých momentov. V konečnom dôsledku som veľmi spokojný. Možno som čakal väčšie emocionálne odzbrojenie, ktoré sa nedostavilo, ale to je možno chyba mojich očakávaní. Režisér hrá s divákom veľmi premyslenú hru a všetko čo má byť vypovedané aj vypovedané je. Čo sa vždy cení. Pre mňa prvotriedna žánrovka, presne do takéhoto nečasu. ()

ALIENka_

Zatraceně dobrý thriller, který vás nenechá ani na chvíli vydechnout. Sice nevím, jak Češi přeložili Prisoners na Zmizení, ale nevadí. V hlavní roli uvídíte Jaka jako brilantního detektiva a Hugha jako toho tátu, co kašle na Policii a bere zákon do vlastních rukou, což je většinou nápad, co skončí basou nebo srmtí. Každopádně film je o zmizení dvou dětí, které si jako vždy hrají kde nemají, jak už to tak bývá a tak je nějaký pedofil v hnědým saku zatáhne k sobě do sklepa. Hlavním podezřelým je Alex, který to odnesl ze všeho nejvíc, protože únosce tady je jeho šílená babča, ne on, takže po tom, co ho propustí kvůli nedostatku důkazů, se ho ujme hlavní mučitel Hugh, který ho moc nešetří a v minulým životě byl asi hlídač v koncentráku. Každopádně ve filmu je hustá atmosféra, nikdy nevíte, co se stane a konec, který scénarista nechal otevřený, aby si diváci mohli sami představit, jak to asi bude dál, byl brilantně provedený. Hereckým výkonům nemám co vytknout a zápletka, i když ji má hodně filmů stejnou, je skvělá a ani trochu klišé. Na čem si film ale opravdu zakládá, a tak to musím říct ještě jednou, je skvělá a hustá atmosféra. ()

GeusX

Tak ještě jednou... NEDÍVEJTE SE NA ŽÁDNÉ UKÁZKY, pokud na tento film chcete jít do kina. A nejlépe ani nečtěte moc o ději nebo nějaké komentáře co rozebírají film do posledního šroubku. Zbytečně se ochudíte o pár zvratů a překvapení. O filmu jsem nevěděl prakticky nic (ukázky jsem viděl až poté) a to se mi vyplatilo. Film se rozjede jako solidní drama, které přeroste do dechberoucího krimi thrilleru, při kterém je člověku úzko. 90% (kino, ČSFD projekce) ()

maseer2

strhující thriller s hutnou atmosférou a skvělou ústřední dvojicí (Gyllenhaala prostě můžu kdykoliv a kdekoliv a Jackman zde opět dokazuje, že se nenarodil jen pro roli Wolverina, třebaže to tak jednu dobu mohlo vypadat).. v rámci žánru rozhodně jedna z top záležitostí minimálně posledních několika let.. silné 4* ()

Villeneuve se ujme další velké sci-fi

Villeneuve se ujme další velké sci-fi

16.12.2021

Režisér Denis Villeneuve (Příchozí, Duna) se v Hollywoodu rychle stává expertem na významné sci-fi. Jen co tak filmař dokončí adaptaci druhé poloviny knižní Duny, ujme se oceňovaného… (více)

Spider-Man vs. Jake Gyllenhaal?

Spider-Man vs. Jake Gyllenhaal?

22.05.2018

Gyllenhaal si zahraje Bernsteina