Před více než dvaceti lety došlo k prvnímu kontaktu mimozemské civilizace s lidstvem. Lidé očekávali děsivou bitvu nebo významný technologický pokrok. Nedošlo ani k jednomu. Mimozemšťané byli uprchlíky z vlastní planety. Stvoření byla ubytována v nouzových domovech v jihoafrickém Okrsku 9 (District 9), zatímco se státy celého světa dohadovaly, co a jak dál. Teď všem dochází trpělivost. Dohled nad mimozemšťany byl svěřen MNU, soukromé organizaci, které je osud mimozemšťanů lhostejný. Měla by ale naději na obrovský výdělek, pokud dokáže zprovoznit mimozemské zbraně, které vyžadují k aktivaci mimozemskou DNA. Napětí mezi mimozemšťany a lidmi dospěje ke svému vrcholu ve chvíli, kdy začne MNU obyvatele Okrsku 9 stěhovat do nového tábora. Jeden z agentů MNU, Wikus van der Merwe (Sharlto Copley) se nakazí mimozemským virem, který začne měnit jeho DNA. Záhy se stává nejhledanějším mužem planety – je klíčem k odhalení tajů mimozemské technologie. Vyděšený muž má jedinou možnost: ukrýt se v Okrsku 9. (oficiální text distributora)

Diskuze

vBaker

vBaker (hodnocení, recenze)

to mi připadá jako nepodstatné zda-li je to o realitě a historii a nebo jen fantasmagorie

Xeelee (hodnocení, recenze)

vBaker: Taky špatně. Hranej dokument je stejně jako klasickej dokument ukotvenej v realitě. Tohle je prostě film, jehož část je točená dokumentárním stylem.

vBaker

vBaker (hodnocení, recenze)

nevím jestli to je vhodný srovnávat, ale např. na ČT2 chodí často hrané dokumenty, které jsou jakoby samostatným filmem bez té dokumentární části a bez nějakého dokumentárního orámování by působily, tak jako tento film, dojmem běžného filmu

dolin1

dolin1 (hodnocení, recenze)

vBaker: Ne po celou dobu. Vlastně tak plus mínus polovinu stopáže to dokumentární formou točeno není. Jen tak po paměti cca od chvíle, co Wikusovi začnou odpadávat nehty - od té doby je dokumentární forma až do konce minimalizovaná a film začíná být vyprávěn celkem standartní formou s dokumentárními prostřihy.

Xeelee (hodnocení, recenze)

Norzog: Přečti si pořádně co tu bylo napsáno. Sci-fi může mít jakoukoliv formu. Klidně dokumentární, ale to neznamená, že jde o dokument.

Norzog (hodnocení, recenze)

Dobře, ale nebavme se teď o D9 ale čistě o tvrzení - Dokument nemůže být sci-fi. Pokud to berete tak, že jestli je něco sci-fi, musíte to mít onu typickou formu co se týče vyprávění a kamery, tak to pak asi ne. Ale pokud berete sci-fi jenom jako určitý druh reality, světa, pak nevidím proč by nemohl být zachycen dokumentaristickou formou.

Xeelee (hodnocení, recenze)

Norzog: Jak píšeK3LTidlo, je rozdíl mezi žánrem (dokument) a formou (jeho výrazové prostředky), která se dá použít i mimo tento žánr. Točení filmů stylem, typickým pro jinej žánr, není nic neobvyklýho. Dokumentární styl je ale natolik výraznej, že si toho hned každej všimne.

K3LTidlo

K3LTidlo (hodnocení, recenze)

Protože, cituji: "Dokumentární film je druh filmu, jehož hlavním cílem je zprostředkování skutečnosti. Snímáním reality se vymezuje oproti filmu ..." Tady se jednoznačně jedná o pseudodokument a to navíc v předchozí Blomkampově krátkometrážní verzi. Film District 9 je Akční / Drama / Sci-Fi / Thriller, jak poleno a opírá se o prvky, které je možno vidět v dokumentárním filmu, ale je hloupost tomu říkat dokument.

Wysch:
a) ne kamera v Potomcích obecně, ale kamera v tom jednom dlouhém záběru zprostředkovává co zažívá hlavní postava ve vřavě, nehledě na jeho odosobněný charakter.

c) Máš v tom slušný guláš a pramení to všechno z omylu, že celý film je dokument!
Pokud by byl první a poslední záběr porno (třeba to mezidruhové), označil bys to beztak CELÉ za porno:-))
Navíc, první a předposlední záběr (slova manželky) je dokument. Poslední záběr Discrict 9 patří smyšlenému filmovému záběru na krevetka Wikuse, o kterém nikdo z dokumentu nyní neví, kde skutečně je.
Takže, film je v úvodu dokument o science fiction události, ale změní průběžně žánr a to na drama jednoho muže a akční film. K dokumentu se už jen v pár posledních scénách vrátí. Tak to prostě je a vložený záběr z průmyslové kamery v prostřední části z něj dokument už prostě nedělá. Sci-fi je zde opravdu "nadžánr" a pod ním se mění několik žánrů a tomu uzpůsobených stylů.
Zmínka o oslavě neměla být plochá - jen  ti ukázat, kde je ten definitivní předěl (dokumentarista za kamerou zmizí úplně). Samozřejmě už několik minut před tím, je mnoho prostřihů, které tu změnu naznačují. Při žádání podpisů jsou střídány záběry dokumentaristy na Wikuse (v dolním rohu je dokonce logo MNU) a nedokumentární záběry na kreveťáky (logo tam není). Je to celé dost složitá a propracovaný struktura, kde jsou ty změny dělány velmi plynule - ale žánrové změny tam jsou. Není to celé dokument. Není to celé ani pseudodokument. Je tam toho mnoho a v tom, jak je to složené je Discrict progresivní a opojný. Film se ti zjevně líbil, ale tato část důvodů ti zůstala skryta.

Norzog (hodnocení, recenze)

Netvrdím, že D9 byl celý dokument ale že dokument nemůže být sci-fi? A to jako proč?

Xeelee (hodnocení, recenze)

Wysch: Ve spoustě filmů jsou záběry z průmyslových kamer a nejsou to dokumenty. Tohle je opravdu argument jak noha. Dokument rozhodně nemůže být sci-fi. Pseudodokument může a to je tenhle případ. Co se týká přechodu žánrů, tak proč by to nemělo být možný i v rámci jednoho nadřazenýho žánru?

Wysch

Wysch (hodnocení, recenze)

Renton: eště jednou si pročti, co jsem napsal. V bodu a) a b) opakuješ pouze to, co jsem už napsal a v čem s tebou nesouhlasím.
(a říct, že kamera v Potomcích zprostředkovává to, co zažívá hlavní postava, chce hodně velkou dávku sebevědomí, protože esli jsi ten film skutečně viděl, pak víš, že Cuarón rozhodně nepojí Thea s diváctvem - Theův charakter je odosobněný a viděný z objektivního nadhledu)
ad b) pozor na to, ale dokumentární kamera neznamená pouze ruční, tam jsem se hůř vyjádřil, chtěl jsem říct, že "kamera v D9 je dokumentární a ruční". Tečka tu fungovala jako slučovací prvek.
ad c) ještě jednou si na ten film zajdi. Ten film je koncipován jako dokument od prvního záběru po ten poslední. Jak mi jinak vysvětlíš klasický "literární" prvek kruhu, kdy první scéna je dokument a poslední scéna též. A jak jsem řekl už prve, je to dokument doplněný akčními scénami a efekty. I v části, kdy už by to být dokument neměl, se využívá záběrů průmyslových kamer. A... vykřičník na závěr... neodvažoval bych se uvažovat tak ploše a říct, že od chvíle, kdy je Wikus na oslavě, mění film žánr. Celé to je to sci-fi (a to je žánr) a když je to sci-fi, neznamená to, že to nemůže být cokoliv jiného - akční, romantické, komediální... sci-fi je zkrátka jeden nadžánr a v průběhu celého filmu se nemění; já tu ovšem mluvím o dokumentu - a proč dokument nemůže být sci-fi?
(Esli se špatně vyjadřuju, moc se omluvuju, ale asi za to může ta finská vodka...)

Renton (hodnocení, recenze)

Petroniusx: díky. Tušil jsem v tom SE, jen jsem nepoznal tento model..

Wysch:
a)      Ne, Potomci opravdu nejsou dokument. Kameraman se jen (v danou pasáž) chová jako hlavní postava, protože jde o bezprostřední a intenzivní zprostředkování toho, co postava zažívá.
b)      Ruční kamera nerovná se dokumentární! REC / Cloverfields to zatím dotáhli nejdál, kameraman je součást filmu jako postava(y) po celou dobu.
c)       Celé to dokument rozhodně není. Ani být nemá. Tedy, z typického dokumentu, kde se různí účastníci baví o tom, že všechno co uvidíme je vlastně již minulost se postupně přeneseme (definitivní předěl je oslava narozenin – tam přítomný kameraman mizí úplně)  „do přítomnosti,“ která není zprostředkována jako dokument, ale obvykle hraně - filmově. Je to taková vsuvka do toho celého dokumentu „kde a proč je Wikus“ na který se tam a zase zpět přejde zcela plynule. Doslov už je zase dokumentárně pojatý (výstupy vědců, matky, lidí z ulice, manželky, ..). __ Jako ta prostřední část, jak o ní říkáš "stále se to plně drželo konceptu dokumentaristiky" by se totiž dal označit v podstatě každý film - že je to inscenovaný dokument. A z tohoto důvodu nepřistoupím na to o ní takhle mluvit. V tuto část prostě Discrict změní žánr a uzpůsobí styl.

Petroniusx

Petroniusx (hodnocení, recenze)

2Renton: pokud jde o ten mobil, mel by to byt P1i SE. Sam ho mam, takze jsem ho lehce poznal :).

Manhattan (hodnocení, recenze)

Hydr0gen: hele ja beru že desetiletí kluci závidí těm čtrnáctiletým ale nebojse taky na tebe dojde a taky vyrosteš, podle mě jsi si zapoměl vzít ten diazepam na uklidnění co ti předepsal tvuj psychlog abys nemlel hlouposti.

Ondro1112

Ondro1112 (hodnocení, recenze)

Vysvetlí mi niekto, prečo tí debili keď už musia to pomenovanie zachovať, nehovoria aspoň Dištrikt alebo, keď už ani to, prečo to ten debo v televízii nevyslovuje anglickou výslovnosťou?!

Wysch

Wysch (hodnocení, recenze)

Spoilery:
Norzog: Nee, tam je přeci jasně vidět, jak si ten druhej zub vytahuje. Proč by na tom zubu byla krev? Protože si ho zarazil do dásně? Do jazyka? Ee, ty zuby mu prostě odpadly jako nehet. A pak jako si odtrhával kůži.
Renton: Tady nesouhlasím. Protože
a) Potomci nejsou dokument a kameraman se chová jako v opravdový vřavě, schovává se a vykukuje stejně, jako by to nejspíš dělal kameraman opravdu uprostřed bitvy. Na(ne)štěstí kamera tu není ruční, ale precizní.
b) v D9 je kamera po celou domu opravdu dokumentární. Ruční. Je to greengrasovské pojetí akce - divák je prostě uprostřed děje a vidí to, co se skutečně... děje. Jenže nějakým záhadným způsobem ani Greengrass ani Blomkamp opravdu nedohnali do extrému a nepostavili diváka do role vystrašeného kameramana, který se musí před kulkama skrývat. U Blomkampa stříká na kameru krev, ale to je pořád málo :)
c) já osobně jsem celý, opakuji, CELÝ film pochopil jako dokument. Samozřejmě, v téhle polovině už to nebyl dokument, který odvysílala fiktivní televize v Blomkampově světě, ale stále se to plně drželo konceptu dokumentaristiky. "Teď vám ukážu, jak to skutečně bylo." Všimni si, že i když už by se nemělo jednat o dokument, stále se využívají průmyslové kamery (v MNU)... Takhle jsem celý film chápal já a proto jsem i v komentáři napsal, že to je prostě dokumentární film. Koncepčně od začátku do konce. A třeba poslední rozhovor s manželkou na konci filmu mě v tom jen utvrzuje.

Hydr0gen

Hydr0gen (hodnocení, recenze)

Manhattan: A seš podle mě...tak štrnáctiletej puberťák. To sem si zas domyslel já.

Renton (hodnocení, recenze)

Wysch: jenže ve zmíněné scéně z Children of Men nám kamera na jeden záběr intenzivně dokumentuje průchod hlavního hrdiny složitě komponovanou bitevní vřavou a tudíž kopíruje jeho pohyb, schovávání se, vykukování, .. __ Kdežto při akční části District9 už není kamera koncepčně zaměřená na dokumentování (jako v úvodu), ale na zprostředkování bitvy z více úhlu a za pomoci mnoha střihů. Tak proto.

Xspy

Xspy (hodnocení, recenze)

Přesně takhle si představuji dort pejska a kočičky ... jedinému scénáři nevěřím . Hlavnímu herci nevěřím a ten spád po půlce filmu ... je vidět že se na scénáři nepracovaĺo ale nalepovalo se na poměrně zajímavě pojatý amatérský dokument . PS Taky vás zaujalo co to, že dva z hromady ET chtít najednou domů ? . Tenhle film na filmový piedestal nepatří .

petero

petero (hodnocení, recenze)

Norzog: Najskôr odhodil konzervu lebo ho naplo a potom vypľul zub a ten druhý si vytrhol.

pugs

pugs (hodnocení, recenze)

Na Cinematiku sa pri odstraňovanňi nechtov pomocou zubov smiali.

Manhattan (hodnocení, recenze)

no jo každej nemůže prostě rozmělnit zuby ,ale emzákům to nevadilo tak co

Norzog (hodnocení, recenze)

SPOILER: To jsem tu jedinej, ktereej tu scénu se zuby pochopil tak, že kočičí konzerva byl namletej člověk a zuby se nepodařilo rozemlít? Proto tu konzervu odhodil, kvůli znechucení. Pokud máte hlad, neodhodíte jídlo jen kvůli tomu, že vám vypadnou zuby.

Manhattan (hodnocení, recenze)

Wysch: tak stím souhlasím (half by byl hustej), a když jsme tak u toho tak by mohl natočit ií Dunu, ale to se určitě nestane škoda.

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

27.02.2021

Je to už dvanáct let od doby, co do kin dorazilo akční sci-fi District 9 jihoafrického režiséra Neilla Blomkampa (Elysium, Chappie). Snímek získal velmi pozitivní reakce od kritiků i diváků, byl… (více)

RoboCop přišel o režiséra

13.07.2018

Blomkampův „robocop z chatrče“

Blomkampův „robocop z chatrče“

11.07.2013

Po nečekaně, ale zaslouženě úspěšném Districtu 9 a vysoce očekávaném Elysiu zůstane Neill Blomkamp věrný žánru sci-fi. Jen tentokrát k akci a trikům připojí výraznější komediální prvky. Jeho novinka… (více)