Před více než dvaceti lety došlo k prvnímu kontaktu mimozemské civilizace s lidstvem. Lidé očekávali děsivou bitvu nebo významný technologický pokrok. Nedošlo ani k jednomu. Mimozemšťané byli uprchlíky z vlastní planety. Stvoření byla ubytována v nouzových domovech v jihoafrickém Okrsku 9 (District 9), zatímco se státy celého světa dohadovaly, co a jak dál. Teď všem dochází trpělivost. Dohled nad mimozemšťany byl svěřen MNU, soukromé organizaci, které je osud mimozemšťanů lhostejný. Měla by ale naději na obrovský výdělek, pokud dokáže zprovoznit mimozemské zbraně, které vyžadují k aktivaci mimozemskou DNA. Napětí mezi mimozemšťany a lidmi dospěje ke svému vrcholu ve chvíli, kdy začne MNU obyvatele Okrsku 9 stěhovat do nového tábora. Jeden z agentů MNU, Wikus van der Merwe (Sharlto Copley) se nakazí mimozemským virem, který začne měnit jeho DNA. Záhy se stává nejhledanějším mužem planety – je klíčem k odhalení tajů mimozemské technologie. Vyděšený muž má jedinou možnost: ukrýt se v Okrsku 9. (oficiální text distributora)

TomasKotlant

Originální film, dobře udělaný, ale nějaký převratný divácký zážitek mi neposkytl. Zápletka a dokumentární look jsou zajímavé, ale některé věci nejsou vysvětleny, některé věci nedávají příliš logiku a závěr není natolik bombastický, abych z toho zůstal v úžasu. *** Ve zkratce: A tatínek s námi nepoletí? ()

ashtangi

Cloverfield roku 2009. Oba dva filmy zaujaly svojí originalitou. Zatímco u Cloverfieldu mi vadila rostřesená kamera, tady mě spíš zaujal dokumentární styl. Nemohl jsem se však ubránit tomu, že mi film chvilkami, převážně díky hlavnímu hrdinovi, přišel komický. Nemohu mu upřít titul Kultovní snímek roku 2009 a doufám i nějakou tu Oscarovou nominaci. ()

honelnik

Vyborna prva polovica ("Ten zvuk co pocujete, to tomu malemu vo vajicku praskla hlava....je to skoro ako popcorn!") so sympatickym bastardom v hlavnej ulohe a istym nabehom na socialnu temu sa meni na akcnu hopsacku. Je sice pekne ze Jackson a spol sa neboja R hodnotenia a nejakeho toho slizu, ale dosadit do hlavnej ulohy sobeckeho bastarda, ktory sa nakoniec nezmeni na hrdinu si stale nedovoli...kde su tie casy ked sa aj od mainstreamu dalo cakat nieco viac ()

Košoun

Naprosto dokonalý film. Originální námět, skvělí herci. Nevím co dodat, od první minuty mě to chytlo. Opravdu hluboce se skláním nad talentem Neilla Blomkampa a navíc nemůžu uvěřit, že tento film byl natočen za pouhých 30 mil. dolarů. Dokumentární formu filmů nemám příliš v oblibě, ale tady... naprosto splnila svůj účel a zážitek to ještě více umocnil. Nejlepší film s mimozemšťany na Zemi, který jsem kdy viděl. ()

FakyCZ

V průběhu filmu moje hodnocení kolísalo mezi3* až 5* a na konec jsem se rozhodoval jestli nedát těch 5*. Od začátku mě tenhle film bavil a užíval jsem si ho, především to jak po chvíli sledovaní tohoto filmu jsem ani nepochyboval, že nad Johanesburgem ta loď opravdu nestojí. Za tohle přesvědčivé představení 4,5*. ()

Mona-Lisa

První slova, která se mi derou na jazyk bezprostředně po zhlednutí tohoto snímku jsou samé superlativy a nejsem daleko od toho nazvat tento film - nejlepším filmem roku 2009. Ale mám to štěstí že jsem byla součástí roku, jenž byl kolébkou takových skvostů jako AVATAR, Číslo 9 či At vejde ten pravý, kteří by si takové označení též zasloužily. Genialita Districtu ale nespočívá v umění vytvořit svět, který vás vtáhne do svého nitra, okouzlí a nechá zapomenout na realitu. Právě naopak, District 9 vám své poselství přímo zařve do ksichtu uprostřed obýváku a nechá vás sžírat se otázkou - čeho se bojíte víc - ztráty lidství při zabíjení živých bytostí nebo sdílení života s krvežíznívými mimozemšťany?. Během celých stodvanácti minut tohoto filmu jsem měla husí kůži a znechucený pocit, že takhle by to přesně bylo! ()

Rusticulus

Na jednu stranu tvorové s neuvěřitelnými zbraněmi,nesmírně rychlí,inteligentní,schopní sestrojit bombu desetkrát rychleji než MacGyver - na straně druhé bezdomovci živící se konzervami pro kočky na místě které připomíná Chánov... Pobavil mě kreveťácký jazyk a prase , které se nesmyslně vynořilo uprostřed bojové scény , použité jako smrtící nástroj... Čekal jsem víc => 3,5 ()

joker2

Závěrečná scéna je skvělý příspěvek do mé přednášky o filmech o robotech. Zpočátku to vypadá jako low-costová záležitost, ale triky na konci vyrážejí dech svojí přesvědčivostí. Žeby režisér nejdřív natočil první půlku filmu a pak zašel za Peterem Jacksonem a řekl: hele tohle jsem natočil a potřebuju prachy na dokončení? Připomínalo by to situaci, kdy Tarantino dal Rodrigezovi peníze na znovunatočení El Mariachiho (kdo viděl tento film i film Desperados, nemůže popřít, že se nejednalo o pokračování, ale remake). Jsem rád, že se tento film povedl hned napoprvé a ukázal, že to jde (jak říká Werich v Golemovi jako císařův pekař). Scénář je úchvatný a nechápu, proč se lidi pořád snaží najít jen paralely mezi apartheidem a tímto filmem. Proč raději nehledat paralely ve filmu Valčík s Bašírem a tím co se stalo v Bejrůtu? Jen proto, že se film odehrává v J.A.R.? "Ne nadarmo se to jmenuje Mys dobré naděje." (film 2012). Hlavní představitel ukázal nádhernou přeměnu z úředníčka v bojovníka a klobouk dolů za tu jeho přeměnu. Ani zkušený Kevin Spicey nepředvedl lepší práci v Americké kráse. Mimozemšťani jsou krásně odporní (zjevně inspirace tím nejhustším z Mužů v černém) a zároveň sympoši. Vznášející se loď jak ve Dni nezávislosti, nebo ještě lépe v úžasném seriálu prostě nazvaném "V" z roku 1984. Takže hlavní poklona na závěr patří vymazleným mimozemským zbraním, správně nastaveným na mimozemskou DNA, které jsou do dnešního dne nepřekonatelně efektní a zajímavě rozmanité. Kam se hrabe Q a James Bond. No a poslední hvězdička je pro děti, za nadmíru brutality: takže děti nedívejte se na tento film. A nedívejte se ani na film Tetsuo. ... ()

Vakomlok

Podařená kombinace dokumentární stylizace a akčního science-fiction. Hlavní hrdina je slizký slabošský úředníček, nesympatický až hanba. Postupem času se ho ale naučíte mít svým způsobem rádi a fandit mu. Jen mě trochu zarazila neschopnost údajné speciální jednotky, která měla hlavního hrdinu zpacifikovat. Kamera a triky, potažmo celý vizuál, jsou ale perfektní, za těch 30 milionů, nebo kolik byl vlastně rozpočet, je to bezkonkurenční. ()

El-Barto

Komentuju sice trošku s odstupem, ale i tak se pro mě jedná o jeden z nejlepších filmů roku 2009 a dost mě mrzí, že si District 9 neodnesl ani jednu cennou sošku. Mé hodnocení se skládá ze čtyř hvězd za první "dokumentární" polovinu a ze šesti za druhou skvěle akční polovinu. Celkově jsem si tohle sci-fi s originálním pohledem na věc rychle oblíbil a Blomkampovi přeju hodně úspěchů, samozřejmě se nedá přehlédnout účast Petera Jacksona. ()

pirko7

Musím přiznat že nejsem na hlouposti ve vážném podání. A tohle to na mě celou dobu tak působilo. Jako jedna velká směšná hloupost. Tak směšná, že jsem si měl pustit spíš pohádky pro děti. Pokud Vám ale nebude vadit fakt, že je to vše nehorázně vymyšlené a že věci co se dějí nedávají logiku, tak to třeba strávite mnohem víc než já. *spoil: Dva kumpáni vběhnou do tajné laboratoře, všechno jednoduše postřílej, jak kdyby byly profesionálové a ještě se uprostřed střelby zastavý a prožívají jisté psychycké utrpění. Jak skvělé, celej Chuck Norris. ()

Gerrard8

Neuveriteľné emócie. Fakt dobré sranda je, že kamarát, čo na tom bol si myslel, že to je podľa skutočnej udalosti. :) ()

ViktorEl

Škoda, že ten film mal taký slabý rozjazd, začiatok bol nenormálne nudný. Sledovať partiu vojakov, ktorí zabíjajú bezbranné stvorenia a ešte ich to baví to vážne nemusím. Len som na to dostával nervy. A veľmi som nepochopil, čo s kreveťákmi zamýšľali, najskôr ich chceli odpratať a v závere im bránili odísť. To je celé postavené na hlavu. Pozitívum bol fakt len ten vizuálne a dobre natočený koniec. Dúfam, že bude aj druhá časť, keď sa kreveťáci o 3 roky vrátia pre Wikusa a všetko to tam vyplienia. Držím im palce. ()

lady01

Hodnotit tento film hvězdičkama nemůžu. Viděla jsem ho, ale i s odstupem času neumím přidat správný počet hvězd. Moc často se mi to nestává (toto je teprve druhý film, u kterého prostě nevím). Musím říct, že film byl výborně natočený a takhle prostě má sci-fi vypadat... Ale já už se na tento film nikdy nepodívám a upřímně, ještě teď se mi o tom někdy zdá... A bohužel ve mě nechal spíš negativní pocity. A jelikož neumím nikde najít střed (3 hvězdy jsou pro tento film jaksi nic neříkající), tak raději hvězdy dávat nebudu. Můj manžel by dal hvězdy 4. Ale on není takový cíťa, jako já :-))). Takže tento film nechávám bez hodnocení, jen s komentářem ;) ()

R4kosn1k

To co se děje v tomto otřásá lidkostí, a nemyslím si, že kdyby člověk byl skutečně infikován, že by se lidé zachovali jinak než v tomto filmu :(( ()

Mr. Sandman

Opravdu to ve mě navodilo pocit, že Wikus van der Merwe byl skutečnou historickou osobností. Zoufalým a revolučním pojítkem mezi dvěma inteligentními živočišnými druhy. Pozoruhodně autentické ztvárnění mi vyhovovalo a umožnilo mi plně akceptovat a pochopit (grokovat jak by řekl klasik Robert A. Heinlein) nesmyslnou nenávist skrytou v samotné povaze lidské rasy. Musíte se skutečně stát vychrtlým a kostnatým Zoidbergem, abyste dokázali, že láska (snad jen jistá forma či spíše proměna, metamorfóza nenávisti) je také nedílnou součástí struktury lidské duše? Na každý pád mě film přesvědčil o tom, že bojovat je často nezbytné a nutné. A právě boj bez cíle a bez vyhlídky na úspěch bývá často bojem nejpodnětnějším. ()

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

27.02.2021

Je to už dvanáct let od doby, co do kin dorazilo akční sci-fi District 9 jihoafrického režiséra Neilla Blomkampa (Elysium, Chappie). Snímek získal velmi pozitivní reakce od kritiků i diváků, byl… (více)

RoboCop přišel o režiséra

13.07.2018

Blomkampův „robocop z chatrče“

Blomkampův „robocop z chatrče“

11.07.2013

Po nečekaně, ale zaslouženě úspěšném Districtu 9 a vysoce očekávaném Elysiu zůstane Neill Blomkamp věrný žánru sci-fi. Jen tentokrát k akci a trikům připojí výraznější komediální prvky. Jeho novinka… (více)