Před více než dvaceti lety došlo k prvnímu kontaktu mimozemské civilizace s lidstvem. Lidé očekávali děsivou bitvu nebo významný technologický pokrok. Nedošlo ani k jednomu. Mimozemšťané byli uprchlíky z vlastní planety. Stvoření byla ubytována v nouzových domovech v jihoafrickém Okrsku 9 (District 9), zatímco se státy celého světa dohadovaly, co a jak dál. Teď všem dochází trpělivost. Dohled nad mimozemšťany byl svěřen MNU, soukromé organizaci, které je osud mimozemšťanů lhostejný. Měla by ale naději na obrovský výdělek, pokud dokáže zprovoznit mimozemské zbraně, které vyžadují k aktivaci mimozemskou DNA. Napětí mezi mimozemšťany a lidmi dospěje ke svému vrcholu ve chvíli, kdy začne MNU obyvatele Okrsku 9 stěhovat do nového tábora. Jeden z agentů MNU, Wikus van der Merwe (Sharlto Copley) se nakazí mimozemským virem, který začne měnit jeho DNA. Záhy se stává nejhledanějším mužem planety – je klíčem k odhalení tajů mimozemské technologie. Vyděšený muž má jedinou možnost: ukrýt se v Okrsku 9. (oficiální text distributora)

Crawler-D

Jedinečný zážitek, který zneužívá formu dokumentu k novému pohledu na desetkrát přežvýkané témat mimozemšťané a lidé. Ke konci sice Bloomkamp začne až moc fantazírovat a popouští uzdu logiky, kterou do té doby falšoval formou, nicméně tím dodává závěru emocionálnější ladění, díky kterému nemusí člověk odcházet s pocitem odtažitosti nezaujatého pozorovatele. ()

humanbeing

Skvělá variace na V jako vítězství, které před Districtem 9 sice stále vede, ale i tak je povinnost si na to zajít do kina. V podstatě jde o běžný hollywoodský film, hlavně díky občasným klišé, nedůvěryhodným momentům (především, co se porušování vlastních pravidel týče) a předvídavému ději. Výborně odlehčené, jakoby trochu pomrkávající na film Starship Troopers. District 9 není nic přelomového, ani jeho výsledné kvalitě neodpovídá ten hype okolo, ale rozhodně je to zábava, na kterou se vyplatí zajít do kina. Připravte si prášek na bolení hlavy z třesoucí se kamery, něco s bublinkama na vychutnání akčních momentů a v poslední řadě i nižší očekávání - to abyste se pak z filmu radovali o něco víc. Pod čarou: Škoda těch neherců v první půli filmu, kterým byste neuvěřili ani nos mezi očima. A taky škoda logických děr, ale ty má asi každý druhý film. ()

cubajz

ze začátku se mi film svou (i když v poslední době dost často viděnou) dokumentární formou moc líbil, hlavně kvůli podle mě dost zřetelné paralele na rasismus. Wikusův vývoj byl taky moc zajímavý, ale trošku zamrzelo akční finále, které podle mě trochu umrtvilo nosnou myšlenku - i když musím uznat, že ty rozprskávající se hlavy, utrhané končetiny a hlavně Half-lifovské zbraně v akci byly naprosto bombastické:) ()

JohnRambo

Originálne, strhujúce, vizuálne skvelé, so super scenárom a výborným koncom ktorý si necháva niečo z čoho by mohlo byť pokračovanie, zaujímavou kamerou ktorá vie čo chce natočiť a nesnaží sa nasilu tvoriť napätie ako v niektorých nepodarených filmoch. Pár chýb to malo, ale boli to také veci ktoré treba prijať lebo vám neublížia. Jednoducho pecka... ()

nithiel

dokumentární styl není až tak můj šálek čaje, zvláště výpovědi očitých svědků mi dost vadily, jak se film přelil do své akčnější poloviny, vše se mi líbilo víc. jen závěr, nabízející ne skulinku, ale dálnici k pokračování mě trochu zklamal, ale třeba se mýlím sequel nepřijde, pak by byl závěr brilantní. ()

Amroth666

Nejvíce realistický film posledních let ve svém žánru. Takto přesně si představuji tuto situaci, kdy na naší Zemi dorazí mimozemšťani.Výborní herci.Kamera se mi líbila také.Zaujalo mě to a myslím si, že je to jeden z nejlepších filmů na toto téma v této době.Výborně udělaní mimozemš´tani, kteří nebyli ani příliš přeplácaní, ale bylo to tak akorát.Chaotická kamera mi na začátku vyhovovala a je to takové příjemné se zase po dlouhé době podívat na nějaký úspěšný film. ____ OST 5/5 - http://www.youtube.com/watch?v=kD8LcP3m8fg ____ ()

starbrejkr

Naprosto jedinečná věc. Od začátku jsem byl uchvácen stylem, jakým je snímek udělán. Nejde jen o ten dokumentární styl, ale i o preciznost a jistou "samozřejmost", která dává filmu punc uvěřitelnosti. Je tam strašně moc motivů a pokud zapomenete na kreveťáky, jde částečně i o obecný obraz života ve slumech. Když na kreveťáky nezapomenete, máme tady dle mého vůbec nejoriginálnější scifi s alien tématikou. Přestože na celou situaci nabízející mnoho podnětů k přemýšlení nabalili tvůrci celkem standardní action příběh, i ten je ztvárněn tak dynamicky, že rozhodně myšlekový podtext neshazuje. Nevím, jak vy, ale já ani ne od poloviny fandil krevetákům a Wikusovi o stošest a málokdy jsem si ve filmu tak někdy přál něčí smrt jako v případě plukovníka Koobuse. Zakončení filmu jsem taky kvitoval, i když možná kdyby to dopadlo ještě o trochu hůř, měl by na mě film ještě silnější dopad. Takže celkové hodnocení? Nesmírně originální snímek (lokace, příběh, atmosféra spojena se stylem natočení, herecké obsazení), ve kterém jsem konečně našel Film č. 1 letošního roku! ()

Trainspotter

Opravdu podařené a poměrně pravdivé sci-fi; věřím, že kdyby k podobné situace na Zemi došlo, určitě by se lidé nechovali jinak. Jako hlavní plus bych zmínil úplnou absenci USA, volba prostředí je bezmála geniální, už jen kvůli xenofobnímu podtextu. BTW inspirovali se tvůrci MD. Zoidbergem z Futuramy (hlavně při konzumaci plechovek s kočičím žrádlem mimozemšťany)? AR: 1,85:1 - snímáno digitální Red One Camera ()

DruidKarel

888. hodnocený film: Kdeže Star Wars a jiné supergalaktické souboje nekolika na sebe vzájemně útočících ras. Tohle je pro mě jedno z největších filmových překvapení, kterého se mi kdy dostalo. Dokonalý přiběh, úžasné zpracování a i skvělý hlavní hrdina, který nakonec přestoupí na stranu mimozemské civilizace. Musím taky ocenit český dabing, který se vážně povedl. Film si ode mě taslouží plných 5* a nemá smysl v tomhle snímku hledat chyby, protože tam nejsou. 5* ()

bourec

Tohle je snad čtvrtej film v určitým žánru,o kterym se mluví jako o budoucnosti,o přerodu ve způsobu filmařiny,o novym svěžim závanu,a mě se to nelíbí.Jde o to ,že je to nebetyčná nuda,dokumentární,pro mě silně nepříjemná kamera,neustálé vsuvky rozhovorů pracovníků z kanceláře,prakticky nijaká akce,ani emoce u mě nefungovali,to co chtěli s tim nakaženym udělat,mi bylo úplně u prdele.Jediný plus byli kulisy Johannesburgu,a ty emzáci.Jinak nic.Poslal bych tam žoldáka Kurta Russella ,aby to tam všechno rozštípal,a pak by to teprv byla prča.40%. ()

zette

No, nebudu pridavat hvezdicky za mensi rozpocet atd. Namet spatny neni, ale scenar je dost nelogicky a plny nahod. Vyobrazeni mimozemstanu neni nejhorsi, akcni sceny uz ale spadaji do beckovych filmu. Hlavni hrdina mi byl od zacatku nesympaticky a tak mi bylo uplne jedno, co se s nim stane. Az dokumentarni zpracovani ale neni spatne a film ma celkem spad. Nejvice me zaujalo prostredi Johannesburgu. ()

C0r0ner

Parádní, neotřelé sci-fi, na kterém je nejlepší to, že přišlo z ničeho. Žádný přehnaný marketing, žádní profláknutí herci - tím pádem žádná očekávání. Dojem je ale jednoznačně pozitivní. Za prvé, Copley je prostě hovado. Za druhé, i Blomkamp je hovado. Za třetí, celý film je tak jiný, než všechny ty předvídatelné Hollywoodské sračky, že tady o hodnocení prostě nemůže být pochyb. 100% ()

Dannysek4U

Tri, nebo ctyri? To je zase rozhodovani. I kdyz v pripade tohoto snimku mensi prisypani neuskodi, a to hlavne kvuli tuze prijemne realistickemmu vzezreni, velmi dobremu napadu a take diky technickemu zpracovani. SPOILER!!! Proti ale bohuzel stoji okate scenaristicke osli mustky a vystelova vata (kocici zradlo??? lod najednou funguje??? atd,,,), zasahy ve stylu deux ex machina za kazdym rohem a taky ne moc sympaticky hlavni hrdina, jehoz prerod z tunti na killera nepusobi prilis hodnoverne. Kazdopadne ale velmi prijemnej zazitek, kterej z mala tezi mnoho a dela jihoafricky kinematografii velkou cest. Pozoruhodnej pocin. ()

matrosh

no revoluce se sice nekonala, ale je to velice příjemné béčko, v hodně dobrém obalu, nejvíc mě překvapil ten vliv klasického sci-fi anime ()

Fallen_One

Tak trochu kombinace Můj nepřítel a Moucha. Originální podání klasického příběhu, který už tu párkrát byl. Ale stálá klišé z toho občas zabublala a právě díky nim snižuju hodnocení. Na 5 a film roku to ovšemdle mého názoru rozhodně není. ()

Flynn

Ještě si to asi musím nechat uležet v hlavě a nebo vidět ještě jednou. každopádně hoooodně moc zajímavé. Koncept, jakým je to natočeno se mi moc moc líbil. Koukáte na to jako na nějaké zprávy na BBC a potom vás to vtáhne do děje a vy vidíte život v alien slumu z první ruky, aby vás to po vygradování opět vyplivlo před TV a vy sledovali závěr opět v podání reportérů alá BBC. Prostě super nápad, ale prozatím zůstanu u 4hvězdiček. ()

Andre3000

Do 4 v ráno sem se vydržel na tuhle scifárnu dívat. Až tak mě k překvapení mě sebe samého upoutal tohle rozhodně se odlišující snímek. S naprosto neznámými herci a starým i když jinak pojatým tématem na nás vyrukovali "kreveťáci". Jedna věc je příběh, který jasně ukazuje, že všechno dobré se může obrátit proti vám a nehladě na zásluhy, když je potřeba tak se stanete nahraditelným a prostě váš využijů ve jménu pokroku. Na jednu stranu tedy zajímavý a akční příběh, na druhou stranu pro mě hodně nedořešených otázek a trhlin ohledně mimozemšťanů trochu poskvrnily tenhle jinak vynikající film. Rozhodně stojí za shlédnutí. ()

Laputa

Velice zajímavé, dá se říct dokumentární zpracování. Co by lidé nezneužili, když jim to může být k užitku. Zajímavá podívaná... ()

lakikaki

Možno sa to mnohým nezdá, ale District 9 nie je bezchybný. Keď si človek zvykne na tú neuveriteľne surovú, dych vyrážajúcu, autenticitu, začne vnímať jeho malé chybičky a zakopnutia. Ale kto si myslím, že som, aby som tu kritizoval snímok, ktorý mi zaktivizoval potné žľazy, rozbúšil srdce, uvoľnil žuvacie svaly a zintenzívnil nevraživé pocity voči ľudstvu? Viem, že to bol iba film, ale tak neskutočne realistický (a vizuálnu stránku tým myslím iba okrajovo), že som uveril každej jednej sekunde. Blomkampovi každopádne veľmi nezávidím, svojím debutom si latku nasadil „zatraceně“ vysoko. [92%] ()

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

27.02.2021

Je to už dvanáct let od doby, co do kin dorazilo akční sci-fi District 9 jihoafrického režiséra Neilla Blomkampa (Elysium, Chappie). Snímek získal velmi pozitivní reakce od kritiků i diváků, byl… (více)

RoboCop přišel o režiséra

13.07.2018

Blomkampův „robocop z chatrče“

Blomkampův „robocop z chatrče“

11.07.2013

Po nečekaně, ale zaslouženě úspěšném Districtu 9 a vysoce očekávaném Elysiu zůstane Neill Blomkamp věrný žánru sci-fi. Jen tentokrát k akci a trikům připojí výraznější komediální prvky. Jeho novinka… (více)