Před více než dvaceti lety došlo k prvnímu kontaktu mimozemské civilizace s lidstvem. Lidé očekávali děsivou bitvu nebo významný technologický pokrok. Nedošlo ani k jednomu. Mimozemšťané byli uprchlíky z vlastní planety. Stvoření byla ubytována v nouzových domovech v jihoafrickém Okrsku 9 (District 9), zatímco se státy celého světa dohadovaly, co a jak dál. Teď všem dochází trpělivost. Dohled nad mimozemšťany byl svěřen MNU, soukromé organizaci, které je osud mimozemšťanů lhostejný. Měla by ale naději na obrovský výdělek, pokud dokáže zprovoznit mimozemské zbraně, které vyžadují k aktivaci mimozemskou DNA. Napětí mezi mimozemšťany a lidmi dospěje ke svému vrcholu ve chvíli, kdy začne MNU obyvatele Okrsku 9 stěhovat do nového tábora. Jeden z agentů MNU, Wikus van der Merwe (Sharlto Copley) se nakazí mimozemským virem, který začne měnit jeho DNA. Záhy se stává nejhledanějším mužem planety – je klíčem k odhalení tajů mimozemské technologie. Vyděšený muž má jedinou možnost: ukrýt se v Okrsku 9. (oficiální text distributora)

kagemush

Za málo peněz HODNĚ sci-fi dramatu.--Jak neskutečně trapně vedle tohodle vypadají ty úžasné bezobsažné americké fláky-Armagedon,Vesmírní kovbojové,Den nezávislosti, a spousta jiných. (Avatara jsem zatím neviděl a skoro určitě neuvidím,-proč taky? -to si raději znovu po čase pustím tohle) ()

lioncel

.. z fleku bych dal normálně hodně nadšený pět *, ale úplně mě ničila po celý úvod ta roztřesená debilní kamera .. u mě tohle nikdy a nikde ve filmu prostě nenavodí žádný pocit autenticity, naopak, pokaždé mě to akorát pěkně na*ere ... ()

berusche

Jednoduse, ja nevim, pripadam si jako pitomec. Vazim si toho, ze se vam to libilo a ctu komentare se snahou pochopit proc. Ja byla zklamana. Hlavni hrdina me deptal uz od zacatku s tim svym charakterem na pikacu. Zasazeni deje nekam do ghetta se mi prici, stejne tak jako tahle segregace. A v neposledni rade, to ze jsou ty kuciii odjinud takhle divni byl umysl? (mne prijdou jako nedotazeny, ale nejde o ironii, ciste se ptam) ()

easaque

docela dlouho jsem tento film odkládal, protože jsem na něj neměl moc dobré odezvy od známých, ale nakonec jsem neodolal. V každém případě má své kouzlo a je netradiční - i přes všechny přestřelky, honičky a roztrhané kousky lidských či ufounských těl a spousty krve, mě to neznechutilo a docela líbilo. Právě díky neotřelému a profesionálnímu zpracování mě udržel v napětí až do konce. Prostě taková drsnější akční scifárna po nedělním obědě ;-) [ PŘÍBĚH: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

Jango_Fett

Hezké, moc hezké jsem velice mile potěšen. Film si udržuje atmosféru od začátku až do konce a ukazuje divákům jací jsme v nitru doopravdy prasata. Nevím sice kolik bylo utraceno za efekty, ale jsou sakra dobře provedené ať už kreveťáci nebo droid či ostatní mimozemská udělátka, to sáme se týče masek. Gravity gun z Half-Lifu 2 tu sice je, ale škoda že neni ještě víc využitá, hlavního lidského hrdinu by měl Gordon Freeman trochu proškolit. Hodně by mě zajímalo jak se asi vyvijí situacé dál po filmu...no vzhledem k tomu že je těch pokračování poslední dobou hodně, bych se nedivil kdyby se objevilo i u tohoto snímku. Samozřejmě držím palce kreveťákům. ()

Joe321

Náramné. Sice jsem ze začátku trošku rozpačitě koukal na kancelářské záběry, ale to se pak rozplynulo do ztracena. Druhá polovina má totiž neuvěřitelné tempo. Režisér si s tím opravdu vyhrál. Záběry jsou jedna paráda a Copley prodělá v průběhu filmu znamenitou proměnu (v obouch směrech). Samotný konec s mechaňákem je extra třída... akce, hudba, krev a vůbec v celém filmu mě potěšilo rozprskávání humanoidů. Jedině mínus je jednoduchý scénář, kde si občas klepnete na čelo. Kdyby kolem toho nebyl takový rozruch a nečekal jsem od toho tolik, asi bych si to užil ještě víc. Bojim se, aby to takhle nebylo i s Avatarem. -"When dealing with aliens, try to be polite, but firm. And always remember that a smile is cheaper than a bullet." ()

HelloNiky

Ač sci-fi není zrovna můj šálek čaje, nemůžu ohodnotit jinak než 5* ... skělý film, který svým "dokumentárním" zpracováním chytne nejednoho diváka, který se od filmu jen tak neodtrhne a čeká jak to všechno dopadne... U filmu jsem se ani chvíli nenudila a myslím, že má dobře našlápnuto :) ()

Morloth

District 9 je do značné míry unikátní - což mu rozhodně neupírám. Po technické stránce je dokonalý, z počátku přesvědčivý až dokumentární a nechutně syrový. Jako metafora o lidském chování a mentalitě úchvatný. Bohužel jen do té doby, než se do propracovaného záznamu "reality" začne vkrádat příběh, který, ač poutavý a veskrze zábavný, naprosto naruší předchozí snahy a z Districtu se stává obyčejný akční spektákl, jenž se nevyvaruje řadě oblíbených hollywoodských klišé, jako dva samostatné filmy by District určitě obstál přinejmenším na chvalitebnou, v "dokumentární" části na výbornou. Ovšem jako celek je jedna část nabourávána druhou. ()

kombajn

Neokoukaná sci-fi? Určitě. Fajn efekty? Rozhodně. Film patřící do TOP 200? Ani náhodou! Scénář má moc moc děr. Dobře se na to kouká (byť vám můj přítel o začátku bude tvrdit něco jiného), má to spád, nicméně pár slabin scénáře shazuje film příliš dolů. Nezabijet 20 let kreveťáky, ale zabíjet jejich vejce je OK? Nemyslím. Víc jak 20 hodin nestopovat uprchlého muže, přestože má telefon a zoufale se snaží kamkoliv dovolat? I dítě ví, že se přes GSM dá skvělě sledovat. Konečný verdikt je, že je to výborná sci-fi. Nic míň, nic víc. Vzhledem k tomu, že tu solidní sci-fi (a sci-fi typu Transformers 2 nepovažuju hodné ani tří hvězd), mějme radost z toho, že dnes někdo dokáže něco podobného natočit! ()

Lischai

Pěkný, čistý, řemeslně skvěle odvedený film. Dokumentární styl sedne jak ulitý, pořád je na co se koukat a pořád člověka baví. Jenom mě mrzí, že úvodní nastolená paralela mimozemšťanů a rasové diskriminace černochů se neudržela až do konce. ()

Hees

Dobrý film.Zišla by sa spraviť dvojka tomuto filmu (ako by sa volala? hehe).Takže čo k tomu poviem: čakal som čo som dostal.Tá druhá časť, ktorá nebola robená dokumentárnym štýlom bola podla mňa lepšia.Film má dobrý príbeh a je v nom vidieť zmenu osobnosti človeka čo je pre mňa veľké plus.Mimozemšťania a ich zbrane sú skvostom v tomto filme. ()

lekr

Výborná a jedna z nejlepších scifi vůbec!!! Už jen nápad samotný je úžasný a je z něj dle mě vyždímáno opravdu maximum!! Některé komentáře v prvotní doku-formě snímku působily sice mírně pateticky ale ta druhá polovina to opravdu vylepšila!! Skvělý mimozemšťani, výborná kamera, k tomu skvělý střih a i kupa promakané akce, která mi vyrážela dech!! District 9 je zároveň první scifi film o vztahu člověka a mimozemšťana který mě od dob Spielbergova E.T. mimozemšťana dokázal skoro i rozbrečet. A paradoxem je že se film odehrává prakticky na pár metrech čtverečních. Opravdu geniální snímke!! Blomkamp má fakt talent. Jsem zvědavý na jeho další počin!! ()

rakovnik

Opravdové sci-fi, jaké mi delší dobu chybělo. Velmi zajímavé zpracování podle mě trošku pokulhává na hereckém obsazení, ale kde brát hvězdy bez peněz, že. Oceňuji ztvárnění, které je i s omezenými prostředky vynikající, takže námět je zpracován opravdu kvalitně. Fungování ghetta mě ohromilo a oceňuji, že snad poprvé nás alieni od počátku nepřeválcovali a nezotročovali. Obří kosmická loď, nehnutě visící v prostoru působí impozantně a ani se nemusí nic dít. Tvůrci ukázali, že lze dělat filmy i bez bombastických mamutích scén. Nicméně, občas jsem se přistihl, že se nudím a ani akčnější závěrečná pasáž filmu mě příliš neuspokojila. Dost mi navíc vadila dokumentární kamera. ()

Antabelus

I přesto, že podobným snímkům příliš heholduji, jsem měl jistá očekávání, která nebyla ani zdaleka naplněna. Nevím, jak je to u žánru plného prostoru pro kreativitu možné, ale příběh mě prostě místy nebavil až nudil. Podle mě velmi trapná zápletka a vcelku nic neříkající scény. Ani docela vydařené akční momenty mě v souvislosti s tímto filmem nijak neoslovily, bohužel. Dvě hvězdy základní + jedna navíc za občasnou ruční kameru a za více méně "dokumentární" formu, která mě jako jediná na snímku zaujala. ()

Havaj8

Tak ale co to bylo za styl. 2009, to sem byl sakra pozadu, pořád mám toho tolik co dohánět. Neskutečnej kousek, na kterým mi na začátku trošku vadily ty dokumenťácký scénky, tady jich bylo fakt nasypáno mraky a je to jedno z mála co mi tam vadilo. I přesto sem ale celej natěšenej čekal, co bude dál a dočkal sem se. Od tý doby co se infikoval, tak už to drželo konstantní tempo a nezastavilo. Když už si prostě po polovině filmu řeknu, že to je parádní film a to ani nevim, jak to skončí, to je co říct. Ten promyšlenej scénář, provedení, efekty. Možná ještě stálo za zamyšlení, že se tak snadno dorozumívali mezi sebou, ale to je detail, hlavně že to sedělo, jak má. Před Blomkampem klobouk dolu, v podstatě ještě zelenáč v branži a dokáže něco takovýho. Ale ten Jackson je v tom taky vidět, určitě ho dost nakopnul... ()

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

27.02.2021

Je to už dvanáct let od doby, co do kin dorazilo akční sci-fi District 9 jihoafrického režiséra Neilla Blomkampa (Elysium, Chappie). Snímek získal velmi pozitivní reakce od kritiků i diváků, byl… (více)

RoboCop přišel o režiséra

13.07.2018

Blomkampův „robocop z chatrče“

Blomkampův „robocop z chatrče“

11.07.2013

Po nečekaně, ale zaslouženě úspěšném Districtu 9 a vysoce očekávaném Elysiu zůstane Neill Blomkamp věrný žánru sci-fi. Jen tentokrát k akci a trikům připojí výraznější komediální prvky. Jeho novinka… (více)