Před více než dvaceti lety došlo k prvnímu kontaktu mimozemské civilizace s lidstvem. Lidé očekávali děsivou bitvu nebo významný technologický pokrok. Nedošlo ani k jednomu. Mimozemšťané byli uprchlíky z vlastní planety. Stvoření byla ubytována v nouzových domovech v jihoafrickém Okrsku 9 (District 9), zatímco se státy celého světa dohadovaly, co a jak dál. Teď všem dochází trpělivost. Dohled nad mimozemšťany byl svěřen MNU, soukromé organizaci, které je osud mimozemšťanů lhostejný. Měla by ale naději na obrovský výdělek, pokud dokáže zprovoznit mimozemské zbraně, které vyžadují k aktivaci mimozemskou DNA. Napětí mezi mimozemšťany a lidmi dospěje ke svému vrcholu ve chvíli, kdy začne MNU obyvatele Okrsku 9 stěhovat do nového tábora. Jeden z agentů MNU, Wikus van der Merwe (Sharlto Copley) se nakazí mimozemským virem, který začne měnit jeho DNA. Záhy se stává nejhledanějším mužem planety – je klíčem k odhalení tajů mimozemské technologie. Vyděšený muž má jedinou možnost: ukrýt se v Okrsku 9. (oficiální text distributora)

Martin741

Prva polka filmu ma nehorazne nudila, a dokopy nic neponukla /rozhovory na dokumentarny styl s obyvatelmi Johannesburgu nepocitam ...../, akurat v druhej polke sa film konecne trochu rozbehol. No a v ramci filmov o mimozemstanoch by som dal urcite vyssie povedzme taky Den Nezavislosti so Smithom. 55 % ()

Wiikii

Kdybych měl něco napsat, tak bych jen opakoval co už zde je od jiných... Proto doporučuji si přečíst komentáře od uživatele Cival a Galadriel... Mé HODNOCENÍ: 89% (4*) ()

Rajesh_K.

Pozoruhodná a originální sci-fi podívaná tu už dlouho nebyla. Místo, kde se děj odehrává je opravdu netradiční a má své určité kouzlo. Dokumentární kamera působí velice efektivním dojmem a vyúsťuje v perfektní zážitek. Neznámost hereckých tváří zapracovala dokonale, akční scény jsou povedené..taktéž i Kreveťáci. Navíc pěkná je i hudba..ozvlášť ta závěrečná. Pro milovníky sci-fi..nádhera :-) ..(100%) ()

honajz2

Ach jo. To je tak, když režisér neví, co vůbec chce natočit. Takovýhle slepenec spousty žánrů, který ale naprosto nefunguje, je pak ve finále k ničemu. Ok, začíná to jako dokument, pokračuje jako sci-fi, pak přijdou hodně lehké komediální prvky, myšlenka filmu tvoří podobenství, do toho se přimíchá body horor, pak přibude ještě rodinné drama a nakonec i spousta otravně natočené akce. Ono by to mohlo fungovat, kdyby se toho chopil schopný režisér a tady se tomu opravdu nestalo. Opravdu si ten režisér nejspíš nebyl jistý, co má točit. Mělo to být o xenofobii a rasismu, akorát to mělo být převedeno do hodně absurdního podobenství? Na to to má spoustu logických děr ve scénáři a ta závěrečná akce tu myšlenku zabijí o to víc. V tom případě to teda je typický akčňák bez logiky, ale s tou myšlenkou to zase nejde dohromady. Takže nemám tušení, jestli chtěl režisér říct spíš jedno nebo druhé. A jestli chtěl říct obojí, tak to tady celé podělal. Celý ten dokumentární vzhled leze strašně na nervy, protože skoky mezi tímhle stylem a stylem klasickým jsou náhodné a nefunkční. Navíc to ani nepůsobí realisticky, to se na mě nezlobte, to už i REC bylo uvěřitelnější a to ten film nemám rád. Celý ten prvek body hororu je tu nakonec celkem zbytečný, když je tu myšlenka utlačena akcí. To je ale zase na jednu stranu škoda, jelikož v žádném jiném filmu, co v sobě má body horor, není ta proměna vlastně k dobru, přičemž tady to je, ale zase je to celé zbytečné. Upřímně, nakonec z toho je takový filmový bordel, který by ani Lynch nevytvořil. Sice tam je ta myšlenka a podat to celé jako podobenství by bylo něco celkem zajímavého, ale kdyby tak ten film nakonec vypadal, neměl by takový úspěch. Ach jo, a to jsem tomu filmu tak věřil. No, když je režisér neschopný, nic s tím divák neudělá. 2* ()

dezorz

Som novacik reziser, iluzionista. Viem tocit tak, ze to nema hlavu a patu,napriek tomu si myslite, ze som dokonaly. ja viem, drel som dlho, ale podarilo sa. ()

Vojťas

Jinak to nevidím. Opravdu obrovské překvapení, kdy jsem si jen přál, aby film trval déle a déle. Skvělá kamera vytváří to, o co se většina filmů jen snaží a exteriéry i s mimozemskými zbraněmi jsou neuvěřitelně uvěřitelné! ... Jediné, s čím nejsem naplno spokojený, je závěr. Spoilerovat nebudu, jen je patrné a možná i pochopitelné, že se tvůrci báli přiklonit k radikálnímu konci a tak těžko říci, jestli by to udělalo film lepším než jak to ve výsledku je! Možná ne, takže určitě díky za toto! ;-) ()

Rocky88

Ta chvála, která se na District 9 snáší ze všech stran, je oprávněná. Blomkamp zvládá režii na jedničku, celý film je strhující a nutí Vás vnímat každou sekundu filmu, který je krásnou paralelou na rasistické a etnické problémy. Nutí i zamyslet se nad tím, jestli opravdu náhodou nemáme v sobě všichni malého Hitlera, který nás nutí nenávidět vše, co není stejné jako my. Parádní vizuální stránka s tak malým rozpočtem mě ani nijak nepřekvapuje - vždyť za Blomkampem stál nejen skvělý režisér, ale teď už i výborný hledač talentů Peter Jackson, který přivedl na plátna kin LOTRa s taktéž směšně malým rozpočtem. . . Sci-fi mám rád, ale úplně nejradši mám sci-fi, která nejen uchvátí, ale i něco naznačí a snaží se něco sdělit. District 9 patří samozřejmě do té druhé skupiny. ()

marcek

NEJLEPŠÍ FILM ROKU 2009.NEJLEPŠÍ SCI-FI CO JSEM KDY VIDĚL.NEJLEPŠÍ FILM S MIMOZEMŠŤANY CO JSEM KDY VIDĚL.DOKONALÉ ()

MrPierc

Úžasné triky, kde nerozeznáte PC triky od lidské postavy, je to skvělé zkomponované! Film je mixem mezi příběhem a dokumentem - funguje to velmi dobře. Reálnost je dobře poddána a chvílemi to vypadá jako dokument z ČT2 :-). Hlavní hrdina (Sharlto Copley) je takový debílek / vychcánek/ pokroucený člověk, který postupně přijde o všechno a byl moc dobře zahraný. Film je ale místy i pěkně nechutný, ale ne kvůli lítajícímu masu, spíš kvůli záměrům zbrojovky, která před hrdinou řeší, co mu udělají. Peníze jsou moc. ()

Petoss1

Film D9 je výnimočný. Z dôvodu, že je to režisérov prvý! celovečerák a z dôvodou, že aj za tak "málo" peňazí sa dá natočiť takáto parádna podívaná. Kam sa hrabu megaprojekty dnešnej doby, toto je šetrenie počas krízy. Na adresu rejžu len samá chvála a ďakovať Jacksonovi, že z juhu Afriky dokázal objaviť takýto talent. Jeho starší kolegovia môžu ticho závidieť, pretože vyčarovať niečo také, fíííha. Príbeh, jedným slovom parádny. Zo začiatku možno trochu rozpačitý, ale netreba to brať v zlom, len si na to treba chvíľku zvykať, a uvedomiť si, že až tak tradičné scifi to nieje. Johannesburg, do ktorého je dej zasadený je konečne zmena, oproti mestám USA a Európy. Dokumentárny štýl je sakra, dobre prepracovaný a čo ma najviac priklicovalo, je spôsob ako Blomkamp dokázal oklamať diváka svojim realizmom. Pustiť to niekomu o sto rokov tak by skutočne uveril. Kreveťáci vyzerajú skutočne, hlavný hrdina prešiel obrovskou zmenou z ulízaného, debilného úradnička na ... Všetko to pôsobí až desivo realisticky a na zamyslenie. Naozaj by sme sa tak správali?! 90% ()

Jino

Výborně fungující snímek, i když jsem čekal trošku něco jiného, byl jsem mile překvapen. District 9 má dobré tempo a díky kameře získává pozoruhodný rozměr napolo dokumentárního filmu, který tady nadmíru dobře funguje. Efekty a samotní mimozemšťané jsou dobře ulítlí. Nevidím žádný větší důvod proč bych neměl dát plný počet hvězd. Možná jen, že začátek byl tak trochu chaotický, ale rychle jsem se v District 9 našel. Takže 90% ()

O´Neill

Původně jsem docela pochyoval nad tím, že je to natočené jako dokument, ale Jackson se neskutečně odvázal a natočil tenhle skvost! Opravdu mistrovská práce. Skvělé zahráno, ze strany neznámého Sharltoa Copley a perfektně natočeno ze strany Jacksona. A za tři roky? Kdyby jsme tady byli (2012 ;)), tak můžeme čekat druhý díl .) ()

MCZ

Po technické stránce našlapané, to rozhodně - zvlášť když vezmu v úvahu rozpočet. Ale pořád je to jen efektový film, kde scénář je někde na posledním místě. Takže proč bych jej měl chtít vidět znovu? 6/10 ()

Nautila

Tak po všech těch ohlasech jsem se na tohle těšila jak malý děcko na Vánoce. No, a jak to bývá, když se od něčeho moc očekává, vždy to zklame. Nápad, natočit tohle sci-fi jako polodokumentární snímek, by byl dobrý, kdyby se do toho nezamíchalo ještě tolik jiných prvků. Ona totiž ta jakási reportáž s béčkovou částí moc nespolupracuje a vzniká z toho zmatek a ve výsledku z toho bolí břicho jak po dortu pejska a kočičky. K tomu ještě mezery v logice děje a hlavně do očí bijící blbost v jednání některých postav. Přesto je tam pár dobrých nápadů, vizuální stránka (vesmírná loď a robot) se mi velmi líbila....no a ten rozpočet.... Sečteno a podtrženo, 3*. ()

Tomik12345

No tak nevím, kde se vzala ta vysoká hodnocení. I když to obvykle chápu, tak v tomhle případě vážně netuším, co vás na tomhle tak uchvátilo?! Možná prvních 20 minut. Potom jen akční sci-fi slátaninka. A aby toho nebylo málo, tak to zakončí typické spřátelení se s cizincem a ještě typičtější americký konec. Sotva 3 *, sorry. ()

bourec

Tohle je snad čtvrtej film v určitým žánru,o kterym se mluví jako o budoucnosti,o přerodu ve způsobu filmařiny,o novym svěžim závanu,a mě se to nelíbí.Jde o to ,že je to nebetyčná nuda,dokumentární,pro mě silně nepříjemná kamera,neustálé vsuvky rozhovorů pracovníků z kanceláře,prakticky nijaká akce,ani emoce u mě nefungovali,to co chtěli s tim nakaženym udělat,mi bylo úplně u prdele.Jediný plus byli kulisy Johannesburgu,a ty emzáci.Jinak nic.Poslal bych tam žoldáka Kurta Russella ,aby to tam všechno rozštípal,a pak by to teprv byla prča.40%. ()

Martrix

" Při jednání s mimozemšťany buďte důrazní a nezapomeňte, že úsměv je levnější než kulka". Takové sci-fi tady ještě nebylo. Sociální drama o "soužití" lidí a mimozemšťanů, působí díky doku formě autenticky. Po herecké stránce velmi slušné, triky vynikající, příběh neotřelý a originální. Tento film mě převálcoval a to se mi už hodně dlouho nestalo. Vše bohužel působí natolik věrohodně, že lidstvu nezbývá než doufat, že pokud tam někde ONI jsou a sledují nás, tak budou televizní signál ze Země ignorovat. ()

Sinn

Co se vám na tom kurva tak líbilo?! Hlavní hrdina teda výbornej cápek (i když překvapil - čekala jsem, že se z něj pod vlivem okolností stane spíš zabijácká svině než...) a příběh a prostředí? Se mi tak akorát zvedal kufr..takhle teda prosím ne. ()

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

27.02.2021

Je to už dvanáct let od doby, co do kin dorazilo akční sci-fi District 9 jihoafrického režiséra Neilla Blomkampa (Elysium, Chappie). Snímek získal velmi pozitivní reakce od kritiků i diváků, byl… (více)

RoboCop přišel o režiséra

13.07.2018

Blomkampův „robocop z chatrče“

Blomkampův „robocop z chatrče“

11.07.2013

Po nečekaně, ale zaslouženě úspěšném Districtu 9 a vysoce očekávaném Elysiu zůstane Neill Blomkamp věrný žánru sci-fi. Jen tentokrát k akci a trikům připojí výraznější komediální prvky. Jeho novinka… (více)