Oči války

• Irsko Triage (více)

Válečný fotograf Mark Walsh (Colin Farrell) a jeho kolega David se protloukají krutým světem ozbrojeného konfliktu v Kurdistánu. Jejich cesty se protínají s mnoha jinými lidskými osudy a syrová realita války navždy poznamená osudy všech zúčastněných… (oficiální text distributora)

hrona

Velmi dobře zahrané, scénář slušný, Farrell i Lee velmi dobrá spolupráce. Ale nemůžu si pomoct, zkrátka, nijak úchvatné. Při sledování jsem měl obrovský problém ztotožnit se s osudem zmizelého přítele, jelikož o něm, ani o Farrellově přátelství jsem se nic moc nedozvěděl. Záběry a válečné scény z Kurdistánu jsou pouze ze začátku, po té už se jen bloumá v mysli hlavního hrdiny a skládá se postupně finální obraz. ()

nunka

Voči záťaži nie je nik imúnny, v prostredí, v ktorom sa prelejú hektolitre krvi, už vôbec nie. Triage je silný film z vojenského prostredia, analyzujúci účasť na (ne)ľudskom utrpení a dopady týchto tráum na ľudskú psychiku. Colin Farrell je výborný, vyzerá ako troska, je až obdivuhodné, čo dokázal urobiť pre túto rolu, bravúrne znázornil stav na pokraji psychických a fyzických síl, následne obnovu a emocionálnu očistu. Aj keď ide o tému na city hrajúcu (vojnové konflikty, psychické traumy, straty, smútenie, hraničnosť nezdolnosti ľudskej psychiky) v celom filme nie je nič silené, ničím sa nevydiera - akurát surové, tak akurát citlivé. ()

jojinecko

Danis Tanovič má "vojenskú psychológiu" určite v krvi. Myslím si, že jeho filmy (ktoré sú vždy založené na nejakej tragickej udalosti) sú tak trochu projekciou vlastných prežitých tráum z vojnového konfliktu z čias bývalej Juhoslávie. Triage dokáže strhnúť od začiatku až po posledný trefný a pekný (alebo smutno-pravdivý) Platónov výrok, ktorý vlastne definuje a zhrňuje v jednej vete celý príbeh. Colin Farrell je nesmierne variabilný a presvedčivý herec a táto rola mu opäť maximálne sadla. Triage nie je možno tak pamätný ako No Man´s Land, ale jedná sa nesporne a silný psychologický film, s backroundom vhodným na zamyslenie sa... ()

mat.ilda

Sáhla jsem vedle natolik, že ani Colin Farrell s tím nic nenadělal - i když - nevím, co jsem čekala - na profesi válečného fotografa neshledávám nic obdivuhodného a každý, kdo se tímto chce živit, musí předpokládat, tudíž i jeho nejbližší, že může dopadnout stejně, jako objekty v jeho hledáčku, nu, a jízdy divokým Kurdistánem (Afganistánem, Irákem, ....) mě taky neberou. Vztahové roviny s tématy láska a přátelství bídně zpracované, takže, co tu máme dál? Posledních dvacet minut psychoterapie s flashbacky, jediný úsek hodný udržení bdělého stavu - hmmm, hodně málo. ()

Malarkey

Představte si titulek nějakého bulváru, dejme tomu Blesk. Co myslíte, za které fotky víc nabídnou? Za porno fotky nějaký slavný ženský nebo za fotky, kde i samotný fotograf si musel projít peklem, aby vůbec něco vyfotil? No jasně, porno vyhraje. Přitom si představte válečnýho fotografa, který toho vidí daleko víc než všichni ostatní, protože musí. Je součástí války, a snaží se uživit na živobytí. Přitom dostane peněz jak támhle nějakej popelář. Pak ale nechápu, proč to ty lidi vůbec dělají? No protože prostě musejí. Jenže to porovnání s pornem, kde fotograf asi hnusem neomdlí. A o jednom takovém válečném fotografovi je právě tenhle film. Ukazuje krutou realitu povolání, který není schopný dělat snad nikdo, protože nikdy neví do čeho jde a co si domů přiveze. Většinou je to ale psychický narušení a z toho už se vyléčit bohužel jen tak nedá. ()

• Pre juhoslovanského režiséra Danisa Tanovića sú Oči vojny druhým filmom, v ktorom bola hlavným jazykom angličtina. (MikaelSVK)
  • Natáčení probíhalo v Irsku a ve Španělsku. (Terva)
  • Christopher Lee se musel pro tento film naučit nejvíce vět za svoji šedesátiletou filmovou kariéru. Ta přitom u tohoto tehdy 86letého herce čítá více než 300 filmů. (Othello)