Star Trek: Do temnoty

• USA Star Trek into Darkness (více)
USA, 2013, 132 min (Alternativní 127 min)

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Chris Pine, Zachary Quinto, Zoe Saldana, Karl Urban, Simon Pegg, John Cho, Benedict Cumberbatch, Anton Yelchin, Bruce Greenwood, Peter Weller, Alice Eve (více)

V roce 2009 představil tvůrce J. J. Abrams (seriál Ztraceni, Star Wars: Síla se probouzí) novou filmovou podobu legendárního Star Treku. Celá sága se vrátila na úplný začátek, kdy se na palubě nejmodernější hvězdné lodi U.S.S. Enterprise setkala dvojice hlavních hrdinů, budoucí kapitán James T. Kirk (Chris Pine) se svým pozdějším prvním důstojníkem Spockem (Zachary Quinto). Moderní filmové zpracování v podobě výpravného intergalaktického dobrodružství se setkalo s vřelým diváckým přijetím a už o čtyři roky později se vesmírná posádka vrátila v dalším pokračování ve filmu Star Trek: Do temnoty. Jak napovídá samotný název, tentokrát se jedná o velmi náročnou a nebezpečnou misi. Posádka vesmírné lodi Enterprise dostává za úkol dopadnout záhadného vesmírného teroristu Johna Harrisona (Benedict Cumberbatch). Ten se po teroristickém útoku na archiv Hvězdné flotily ukrývá na nepřátelské klingonské planetě a hrozí, že se mu podaří rozpoutat ničivou válku, která může zničit celý vesmír. (Česká televize)

Bezmenny

Chýbalo veľmi málo k 5*. Napriek tomu, že by som ho nemal mať, dostavil sa pocit nostalgie sa pôvodným seriálom. Akcie bolo viac než dosť a vôbec nehrozilo, že sa budem nudiť. Akurát som riešil na záver dilemu, že komu fandiť... Khan alebo Spock... ()

Rastabilly

Momentálně nejlepší Abramsův blockbuster. Po třetí Mission Imposible a prvním Star Treku opět potvrzuje, že patří do nejvyšší ligy a velkolepé filmy opravdu umí. Ačkoli se na scénáři podílel i mnohými, po Prometheovi, zatracovaný David Lindelof, dopadl na jedničku. Nenajdete zde prakticky žádná hluchá místa. Pořád se něco děje. Herecké výkony jsou parádní. Ať už je to „držkující Vulkánec" Zachary Quinto, stále hláškující Simon Pegg nebo charizmatický Benedict Cumberbatch alias Khan. Tomu role vážně sedla. Správný temný záporák. Digitální efekty jsou na dnešní Sci-Fi jak se patří perfektní. V kombinací s monumentálností tu máme jeden eye-candy záběr za druhým. Enterprise vynořující se z mraků. Enterprise vynořující se z Vody. Prostě ILM se zase vytáhli. Zvukový doprovod se taktéž nemá za co stydět. Naopak, luxusní záležitost. Nezaniká v pozadí a skvěle podkresluje každou scénu. Nemůžu si pomoct, ale v klidných pasážích jakobych slyšel prvky z Hvězdných Válek. Věřím, že se Abramsovi povedou Hvězdné Války 7 podobně jako Star Trek: Do Temnoty. Jen aby dokázal dostatečně obě univerza rozlišit. ()

štófy

Obdivuji, jak se v dnešní době povedl natočit Star trek v novém, moderním a akčním ponětí, aniž by ztratil tu původní základní myšlenku. Abrams velice chytře vsadil už v prvním Star treku příběh do alternativní reality, čímž se odpoutal od příběhu původního seriálu. Nový Star Trek skvěle baví příběhem, hereckými výkony i vizuální stránkou. Záběr ze začátku, kdy Enterprise startuje z oceánu je pro všechny zaryté fanoušky Star Treku přímo úchvatný. Skvělá nostalgie, ale i geniální moderní sci-fi snímek. ()

darthvader77

Vynikající pokračování předchozího dílu, které se dost liší od toho co slibovaly trailery, ale ten vynikající scénář a celá zápletka s postavou Benedicta Cumberbatche velice zaujala. SPOLIEROVÁ ČÁST: Kromě scénáře musím ocenit akci(útěk před domorodci, masakr Klyngonů na Kronosu), výborně udělané smutné scény(smrt Admirála Pikea, dočasná smrt Kirka). Vrcholem všeho byl útok zrádného admirála na Kirkovu loď . A opět jsme tu měli v poslední době tak oblíbený trik se záměnou identity, jako v TDKR či Iron Man 3, totiž že John Harrison je ve skutečnosti Khan, dění kolem něj a závěrečná bitka se Spokcem byla též úžasná. Všechno to proložené vynikajícími hláškami(Sulu připomeňte mi že vás nemám nasrat). Velice se těším na další díl neboť události uvedené v Into Darkness dávají spoustu nápadů do budoucna. ()

Hisnuklusi

Musím napsat, že se mi to zase tak moc nelíbilo a dokonce jsem se na to díval na 2x !!! Hlavně jsem čekal něco jiné, já myslel, že Země skončí v tomto dílu a asi si na to budeme muset ještě počkat, ale ted abych se přiznal, vůbec nechápu to přízvisko do temnoty. Mně to temné nepřišlo. Příběh byla jen jedna z mnohých splácanin a vsadil bych boty na to, že ti scénáristi do poslední chvíle pořádně nevěděli, co vlastně píšou. Jen na charismatickém záporákovi ten příběh taky stát prostě nemůže, protože to nestačí a i přes to, že Khan byl opravdu třída, ten film nezachránil třeba už jen proto, že mi jeho příběh přišel zmatečný a naprosto nedovysvětlený. Přesně mi to přišlo jako to přísloví, aby koza zůstala celá. Jakési napětí vlastně všechno to, co jedničku drželo vysoko nad zemí, se zde prostě podle mého názoru neodehrávalo. A navíc mě sraly akční scény, opět nebylo nic vidět a střih bych si dovedl představit mnohem lepší, měl s tím problémy už v jedničce, ale tady to navíc chtěl udělat velkolepě a nabustovaně a o to to podle mě bylo jen horší. Jasně, výbuchy byly inspirující, ale to je tak všechno. Samozřejmě, že ten film není propadák jako takový a dát tomu méně než 3, by bylo asi zcestné, ale ty tři jsou málo v porovnání s tím, co jsem čekal. Rád bych nakonec zmínil, že jednička byla naprosto bombastická 5/5, ale tady v té dvojce mě prostě něco od začátku až do konce úspěšně sralo. ()

zipacna

Ač je to letos přesně dvacet let co jsem fanouškem Star Treku, tohle se mi prostě nelíbí. I když už jsem překousl fakt, že se tyhle filmy odehrávají v jiném vesmíru, i když jsem překousl fakt že Abrams zničil Romulus, pořád se mi tohle nelíbí. Je to jiný Star Trek než ten, na kterém jsem vyrostl. Ač přitáhl mezi fanoušky další lidi a přičinil se k tomu, aby Star Trek nebyl zapomenut, resp. byl znám i mladším generacím, nic to pro mě nemění. ()

Shredder

Fast & Furious: Star Trek edition. Pravdou je, ze tu zbesilost a sviznost mu mozu zavidiet hociktore blockbustery z poslednych rokov. Nahanacka, hadka medzi Kirkom a Spockom, nevyrazna strielacka, hadka medzi Kirkom a Spockom dalsia nevyrazna strielacka a takto to pokracuje az do sladuckeho konca plneho politickej korektnosti a patosu. Je pravda, ze cloveku tato akcna jazda neumoznuje nudit sa, ale na druhu stranu, je toto smer, ktorym sa maju uberat filmy? Vsetky ostatne elementy su obetovane v prospech akcie, navyse nijak mimoriadnej? Ja viem, ze Abrams ma mnoho fanboyov, ale ani druhym Star Trekom ma nepresvedcil o tom, ze je len kralom rutinnych reziserov. Pozera sa na to dobre, ale zide z oci, zide z mysle. Finacny aj divacky uspech sice film zozal, ale vela vody nenamutil. Co nasledovalo napriklad po vypusteni Avengerov alebo TDKR? Nadsene ovacie divakov, ludia citovali hlasky z filmov, vytvarali gify urcene pre Tumblr, Funnyjunk a spol, vasnivo diskutovali, vyuzivali referencie na tieto filmy, vznikli memes, parodie etc. Ludia si tieto filmy budu pamatat aj napriek tomu, ze reakcie na ne sa znacne diferencovali. Dosiahol tento uspech Abramsov Star Trek? Nie, pretoze s konvencnym, mainstreamovym filmom, ktory nikoho neurazi sa nezapisete do dejin. Mam silne obavy o osud novych Star Wars. ()

Marty7CZ

Vynikající scífko, prostě jak má bejt. Má to grády, atmošku, dobrý herce (Holmes je fakt výtečnej), jen myslím, že Abrams by neměl vůbec skákat do Star Wars a držet se konečně koukatelnýho univerzia Star Treku... ()

dagondrive

Výborně jsem se bavil, skvěla akční podívaná, ale připadá mi, že se to pomaličku vzdaluje od série StarTreku, je to spíše nové scifi. 75 %. ()

LakiyL

Abrams je vo vesmíre ako ryba vo vode! Vizuálne nápadité, herecky zvládnuté na výbornú (najmä Cumberbatch) dej niekedy trošku predvídateľný, no stále sa jedná o super kvalitné sci-fi. Dať mu do rúk pokračovanie značky Star Wars nemohlo podľa môjho názoru dopadnúť lepšie (nechajme sa prekvapiť). ()

Clark_Kent

Není to špatný stará dobrá parta opět na Enterprise. Pěkný dobrodružství a velmi přesvědčivý a temný Benedict Cumberbatch jako nemilosrdný Khan. ()

waeslly

Nový Star Trek mě v podstatě nezklamal dokonce mě oslnil úžasnou akcí, strhující druhá polovina, epické finále. Benedict byl boží. Simon Pegg dostal víc prostoru což je skvělý a Chris je stejně dobrej jako v jedničce. Jinak nevim jestli to Abrams udělal schválně ale zničení Alkatrazu pádem té obrovský lodě po tom co po první sérii zrušili jeho seriál Alkatraz mi přišlo jako celkem dobrej fórek..5* ()

goodnic

Tohle je tak zbytečnej film. Příběh naprosto nulovej. Místo toho máme srandovní přízvuky, komický účesy a trapnýho kapitána. Aspoň že to bylo pocitově docela krátký. Samozřejmě nejvtipnější byla scéna, při které jsem měl asi bulet jak mimino, mě to ale BYLO KURVA JEDNO! Je mi u prdele, kolik litrů slz na mě z plátna vystříkne. Fuj, NASRAT! Po Super 8 jsem pořád ještě doufal, ale teď už je mi to jasný - J.J. je naprosto obyčejnej sráč. Dost se o ty Star Wars bojim. ()

ilovebritain

Má očekávání s tímto filmem spojené byla přibližně taková to. Zloduch boží, klaďasové průměr, zbytek slabota. Nemýlila jsem se. Zápletka díky bohu tak jednoduchá, že bylo dost času hrát si s explozemi a odhodlanými běhy kamsi po lodi. Tento film má jednu velkou výhodu a tou je Benedict Cumberbatch. ()

Don82

Pokud jsem v roce 2009 dával prvnímu Star Treku naprosto suvereních pět hvězd, u druhého Into Darkness to bude o dost horší. Jako běžný divák, neblázen do Star Treku, který nečetl knížky, nezná podrobnosti charakterů a dějové pozadí celé ságy asi nelze plně ocenit věrohodné zpracování, které zde předvádí Abrams. Jako chápu, že se asi chtěl zavděčit Trekkies a byt co možná nejautentičtější, ale jeho styl vyprávění a budování atmosféry nakonec vyšel nějak plytce. Ale hlavně nechápu jak je to možné, protože na první pohled ve filmu všechno funguje. Možná je to tím, jak mi přišlo hodně věcí umělých a "neživých". To platí jak o ději, dialozích a postavách tak o efektech (když se asi po tisící objevil Lens flare, nešlo se nepousmát). Samozřejmě je to asi trochu kacířské, to zde napsat: ale jediné co mne osobně nejvíce bralo byla závěrečná demoliční scéna. Nevím, jestli je problém ve filmu (jak je vyprávěn) a nebo ve Star Treku samotném (jaká je předloha), ale asi nemá cenu to moc pitvat, protože fanoušci Abramse za tento film milují, tak proč jim to kazit. Bez nálepky "Star Trek" bych tento film bral jako dost drahý šprým a průměrné sci-fi. ()

john.h

Silné čtyři. Zábava, skvělé efekty, cool postavy, tu všechno tu je. Ale sakra co ten střih? Podle mě to muselo mít strašne moc hrubého materiálu a stříhalo se jak o život, což vyústilo v pár odfláknutých chvilek. Když například dojde ke spolupráci dvou postav, které si šli minutu předtím po krku, kdy důvod je zřejmý, ale ne pořádně vysvětlený a člověk si může lehce říct - what the fuck just happened? Nebo když v jednom záběru trčí tři postavy z mostu držící se řetězově za ruce a hned po střihu, aniž by bylo ukázáno, jak se jim z toho podařilo dostat, běží v nějaké chodbě řešit problém - to bylo fakt hodně špatné na tak drahou produkci. Ty dve tři minuty záznamu navíc k eliminaci těchto kiksů mohli obětovat. ()

Uter123

Ako, neviem či som na správnej adrese ale, opravte ma ak sa mýlim. Toto bol ten kán, TEN KÁN, postrach celej galaxií ktorý bol ničiteľom svetov, ktorý bol taký múdry, že mu v podstate nevíšlo ništ. Áno, je to vonku aj môjho oblúbenca zasiahla moderná vlna blockbusterov ktoréj sa nedalo vyhnúť. Penízu sú peníze, defko. Počkať a kto bol ten muž, ktorý tam preplakal polku filmu. Jáj veď rebel Kirk z jednotky. Jeho lekcia na poučenie bola nádhernou ukažkou minimalizmu, ktorá emočne minula asi aj kirka samého. Takto zahodený film som už dávno nevidel. Štyri roky boli priveľa, nevedel som sa už ztotožniť s posádkou. Abrams nám síce servíruje pompézny vizuál ale čo z toho keď je to hluché jak moja babka. Benedickt rule them all, ale čo z toho keď sa z jeho postavou stretáme v polke filmu, blaaaa a hneď je aj odstavený. Čo z toho, pýtam sa, zlé to neni. Dá sa to raz pozrieť, možno aj 2x, ale keď sa budem chceť naozaj filmovo vyžiť pustím si radšej jednotku. ()

DavidWebb

Tento Star Trek mi pripomenul staré časy na priemyslovke, keď sme na starých VHS-kách pozerali B-čkové akčáky v klubovni. Vošiel jeden chalan asi po prvej tretine filmu a spýtal sa: "Ktorí sú tí dobrí?" Keď už vedel komu má držať päste, rozlial sa mu na ústach blažený úsmev a hlasito povzbudzoval "našich" hrdinov. Ak napíšem, že forma zasa raz prevýšila obsah, bude to klišé, ale nechce sa mi vymýšľať niečo iné. Dobre sa nato pozeralo, Cumberbatch ako záporák pobavil, ale inak sa to nijako nevymyká z množstva perfektne natočených blockbusterov. V tomto žánri, aj vďaka výbornému soundtracku, sa mi zdal Oblivion lepší. A to nie som žiadnym fanúšikom Cruisa. Priznávam, že pri niektorých scénach mi spadla sánka, bolo to celkom nabušené, ale po tom všetkom, čo už bolo pre sériu Star Trek vyždímané a natočené, sa ťažko vymýšľa niečo nové, originálne. Každopádne pre každého milovníka sci-fi je to povinnosť a zostáva mi z toho skôr lepší pocit ako horší. 3 ½ hviezdy je opodstatnených. ()

Lilien

Paráda, akcia, humor či napätie nechýba v novom pokračovaní. Čo platí u Star Wars neplatí o Star Treku podľa mňa tieto nové pokračovania prekonávajú svojich predchodcov ()

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

17.03.2022

Star Trek má nového Pikea

Star Trek má nového Pikea

11.04.2018

Zatímco studio Paramount řeší, jak bude vypadat další filmový Star Trek, seriálový bratránek Star Trek: Discovery směle uhání kupředu. Na konci patnáctidílné první série (a tady možná chcete přestat… (více)

The Rock míří do džungle

The Rock míří do džungle