Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Film podle stejnojmenného románu A. J. Cronina je kronikou ušlechtilého skotského muže Francise Chisholma (Gregory Peck). Jako dítě osiří, když jeho rodiče tragicky zemřou v důsledku protikatolické nenávisti v protestantském prostředí. Je vychován u svých příbuzných a mezi ním a dívkou Norou vznikne hluboký citový vztah. Po její nenadálé smrti se stane knězem. Jako misionář je vyslán do Číny, kde přes mnohé útrapy a překážky zakládá katolickou farnost. (Mariin)

(více)

Recenze (12)

mac000 

všechny recenze uživatele

Film vyvolává silné emoce, a to nejen u těch, kteří jsou pevní ve své křesťanské víře. Otec Francis Chisholm možná vedl poněkud obskurní život v soukromí, ale jeho víra ho pevně podržela v každé životní situaci, kdy bylo třeba, aby byl příkladem pro druhé. Řada církevních autorit v historii v tomto ohledu zaostala, ne však otec Chisholm na své misii v Číně. Neochybně si tím získal nárok na své klíče od Království nebeského… Výtečná herecká kreace G. Pecka, který za tuto svoji druhou filmovou roli dostal první -neproměněnou- nominaci na Oscara za herecký výkon ( není bez zajímavosti, že prohlál s Bing Crosbym za jinou filmovou roli kněze ve filmu Bells of St.Mary) ()

hanagi 

všechny recenze uživatele

Asi nejsem vnitřně naladěná na takovou křesťanskou agitku. Nepříjemně působí arogance a nadřazenost katolické církve, zvláště v zemi, která má bohatou historii i své vlastní náboženství. Epizoda se zraněným chlapcem, kterého místní lékaři nejsou schopni vyléčit, je k smíchu... Přesto má film své naivní kouzlo a Gregory Peck ve své první filmové roli působí velice přesvědčivě a sympaticky. ()

Reklama

radektejkal 

všechny recenze uživatele

Cronin + Mankiewicz + Stahl + Peck = dobře sladěné kvarteto. Tady v komentářích jsem četl zajímavou poznámku týkající se nadbytečnosti dějů před Francisovým (v českém dabingu poněkud nepříjemným překladem) odjezdem na misii do Číny. Myslím si, že je to případná poznámka. V knize slouží tato část k upřešnění vzniku a rozvíjení jeho poměru k náboženství, ve filmu je to pojednáno příliš chvatně a spojení s dalšími událostmi je jen chatrné. I přestože události v samotné Číně jsou pojednány schématicky, film jako celek je vzácným příkladem romantického pojetí dějin křesťanské misijní činnosti. ()

Kenneth 

všechny recenze uživatele

Přestože hlavní postavu potkává jedna rána za druhou, děj je celkově tak trochu idylizovaný. Tím ale nemyslím knězův příkladný a pro druhé inspirativní přístup, přes všechno to, co se mu stalo a dělo. Setkáme se s různými postavami, které vzájemně tvoří někdy až paradoxním způsobem kontrast. Například 2 knězovi přátelé z mládí, jeden ateista, druhý biskup. Do toho je přimíchán trochu trpký humor, například vítání při příjezdu kněze do vesnice nebo sarkastický biskup v podání V. Price. ()

Mariin 

všechny recenze uživatele

Filmová adaptace Croninova vynikajícího románu "Klíče království" s Gregory Peckem v roli kněze - misionáře v Číně. Příběhem se prolíná myšlenka: "Dovolme Všemohoucímu, aby rozhodl za nás". Poněkud ploše natočeno, ale i tak tento Stahlův odvážný počin patří k těm lepším v celkovém množství spirituálních filmů, které kdy vznikly. ()

Galerie (7)

Reklama

Reklama