Reklama

Reklama

Poklad z Yankee Zephyru

  • Česko Souboj o poklad z Yankee Zephyru (více)
TV spot

Obsahy(1)

Jednoho dne najde v jezeře v novozélandských horách lovec Gilbert "Gibbie" Carson (Donald Pleasence) starý vrak letadla. Jedná se o Yankee Zephyr a letadlo v těchto místech havarovalo během druhé světové války. Gibbie v něm nalezne všelijaká válečná vyznamenání a hlavně bedny plné lahví whisky. Vojenská vyznamenání poměrně slušně zpeněží, a tak se rozhodne se svým parťákem Barney Whittakerem (Ken Wahl) vrak znovu a důkladně prohledat. Najednou se ale oba hrdinové ocitají v řadě nebezpečných situací a musejí dokonce bojovat o holý život. Vrak totiž skrývá jedno velké tajemství. Poklad neuvěřitelné hodnoty... (Magic Box)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (114)

Han22 

všechny recenze uživatele

Jeden z těch filmů, které jsem mnohokrát viděl v TV programu, ale nikdy jsem se na něj nekoukl. Mít nostalgické vzpomínky, bylo by to asi za víc, takhle jsem váhal mezi 3-4*. Mladý pilot, jeho starý parťák a upjatá dcera objeví potopené letadlo v divočině plné zlata, ale záhy se za nimi vydává celá banda záporáků. Má to spád, je tu pěkná honička člunů a naprosto famózní Pleasence, který byl ozdobou kdejakého áčka i béčka. Tady hraje věčně ožralého, vyřehtaného dědka nezmara a táhne to nahoru. Zbytek je ale slabý - hrdina i holka nevýrazní, stejně jako záporáci, kteří střílí jak o život, ale netrefí vrata od stodoly. Ani žádná nezapomenutelná scéna... tak aspoň hrdinové neodejdou s prázdnou jak to v podobných filmech bývá. Nebylo to špatné, ale do jiných dobrodružných klasik 80. let tomu něco chybělo. ()

anderson 

všechny recenze uživatele

Réžia slovenského znenia (SPF 1983) = MIROSLAV HORŇÁK+ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 4.1.1986, réžia českého znenia (ÚPF) = ELMAR KLOSS ml. - Keď bol tento oddychový film uvedený v premiére na ČST 1 nedovolili mi ho rodičia vzhľadom na vek pozerať. O to viac som sa potešil, keď som reprízu objavil v popoludňajšom vysielaní ČST 2. Ibaže akýsi sviniar rozhodol, že ho uvedú v pôvodnom znení s titulkami čo ma v tej dobe neskutočne nasr...dilo. :-) V 90-tych rokoch film zasa uviedla NOVA, ibaže s novým tradične šitóznym českým znením a 4:3 orezom. Naplno som si teda YANKEEho vychutnal s pôvodným dabingom ÚPF až 28.3.2009 na ČT 1 (tlmočím na KAVČÍ HORY moju nekonečnú vďaku). Takže nielen knihy, ale aj filmy majú svoje - a moje - osudy ... :-) TECHNICKÁ POZNÁMKA: ČESKÁ TELEVIZE síce film orezala z pôvodného formátu 2,35:1 na 1,85:1, ale ponechala pôvodný komentár k titulkom. A práve v tom komentári je jedna chybička. DONALDa PLEASENCEa totiž samozrejme nedabuje SOŇA DVOŘÁKOVÁ, ale ZDENĚK DÍTĚ. :-) --- TAK POZOR, v komentári chybička nie je ALE ČESKÁ TELEVIZE "natiahla" pôvodný kinodabing do kópie, ktorá má iné úvodné titulky ako DVDrip ktorý som si stiahol a ako verzia, ktorá bežala v kinách. Rozdiel poznáte podľa toho, že v tej televíznej kópii je v titulkoch 2x uvedený GEORGE PEPPARD a pod názvom filmu nie je copyright. (30.3.2009) ()

Reklama

Caine 

všechny recenze uživatele

Nedávnou jsem ho viděl po letech s původním dabingem a je to pořád skoro stejná bomba jako za totáče, kdy jsem to viděl aspoň 5x. Naprosto standardní dobrodružný film, jakých je hodně, ale pro mě s velkou příchutí nostalgie. Od dob tohoto filmu jsem chtěl jet na Nový Zéland, kam se hrabe LOTR. A dodneška používám některé hlášky. Přijde mi to jako docela milý film se sympatickými hrdiny.   ****** Ovšem dabing na BD je chvílema hrozná ostuda... 🤨 ()

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

Dalšího Indiana Jonese nečekejte tohle je trochu jiný styl filmu. Nenáročná dobrodružná komedie s perfektní výpravou a zábavným Pleasancem který si toho hláškujícího kořalu opravdu užívá. Jinak kdyby bylo ve filmu ještě víc akce přidal bych možná i čtvrtou hvězdu. Takhle to bude za lepší tři a k tomu 65% ()

JFL 

všechny recenze uživatele

Co může vzejít ze spojení jednoho z nejosobitějších scenáristů éry ozploitation Evereta De Roche, nesoudného producenta Antonyho I. Ginnanea a konceptu na velkolepý dobrodružný spektákl pro celou rodinu? Ačkoli by se mohlo zdát, že "Souboj o poklad Yankee Zephyru" je první z řady parafrází přiživujících se na úspěchu prvního Indiana Jonese, oba projekty vznikaly v zásadě současně a australský film prostě měl ve výsledku smůlu, že přišel do kin až pár měsíců po "Dobyvatelích ztracené archy". Zatímco Spielbergův film sází na exotické lokality a studiová prostředí evokující starobylá místa oplývající skrytými nástrahami i poklady, film režírovaný Davidem Hemmingsem staví na uhrančivých přírodních scenériích Nového Zélandu. Další atrakcí pak byly adrenalinové kaskadérské kousky, které již tou dobou platily za jedno z charakteristických lákadel australských žánrových produkcí. Obě atrakce jsou v "Souboji o poklad Yankee Zephyru" harmonicky skloubeny ve strhujících sekvencích honiček vrtulníků mezi horskými štíty či vysokorychlostních motorových člunů na horských řekách, které naprosto dech beroucím způsobem nasnímal skvělý kameraman Vincent Morton, jenž je podepsaný i pod dalšími vizuálně strhujícími ozploitation tituly jako "Prodloužený víkend" či "Silniční hry". Ačkoli "Souboj o poklad Yankee Zephyru" ve své době zapadl kvůli Indianovi Jonesovi, paradoxně se právě jeho vyprávění a postavy staly vzorem pro jinou slavnou osmdesátkovou dobrodružku "Honba za diamantem", která se přiživovala na zájmu publika vyvolaném právě Spielbergovou sérií. ()

Galerie (18)

Zajímavosti (10)

  • Černobílá nahrávka na začátku filmu není pravá, ale byla natočena speciálně pro film. (Cheeker)
  • Ve filmu se objevují helikoptéry Hughes 300, Hughes 500C, Hughes 500D a Bell 206 JetRanger III. (Cheeker)
  • Letoun DC-3 použitý ve filmu objevil produkční designer Bernard Hides. Letoun byl vyroben během čtyřicátých let v Oklahoma City, USA. Nejdříve sloužil v Royal New Zealand Air Force. Poté jako výcvikový letoun, komerční letoun a nakonec jako stagliner, tedy jako transportní letoun převážející živou vysokou zvěř po Novém Zélandu. (Cheeker)

Reklama

Reklama