Hra o trůny

• USA Game of Thrones (více)
USA / Velká Británie, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Laerry

Game of Thrones je mým splněným seriálovým snem: fantastický svět zasazený do středověkých kulis, plný politiky, intrik a okořeněn naturalismem... navíc velikou roli zde hraje zimní krajina. A jako bonus, tohoto námětu se chopila HBO. Všechny tyhle ingredience jsou dokonalým mixem na vytvoření nebezbečně návykové drogy, kvůli které nejsem schopna se soustředit na cokoliv jiného, dokud neuvidím další díl. Za takovéhle závislosti jsem vděčná, protože už nejde jen o prostou konzumní zábavu podávanou kdejakou televizí; jedná se o skutečný fanouškovský zápal, který vás inspiruje do fantvorby či jednoduše ve vás probudí touhu po hloubkové psychoanalýze díla. A že GoT psychologií jen oplývá - dokonale neploché a vykreslené charaktery jsou těžejním pilířem celé ságy, jenž nenabízí typické vyobrazení dobra a zla, ale více se přibližuje skutečnému světu, kde každý člověk má své temné i dobré stránky, i když u některých sociopatů (skvělým příkladem budiž Joffrey) se dobro těžko najde i pod mikroskopem. A o tom to je: o nepředvídatelnosti ve své nejčistčí a nejúžasnější podobě, která vás vtáhne do imaginárního světa a přinutí vás příběh prožívat (a ne jen pasivně sledovat). Jestliže jste typem diváka, bažícím po primitivních pudech (megalomanské souboje, násilí, sex), dostanete jen malého uspokojení. Zde se ukájí především intelekt (v podobě propracovaných inteligentních dialogů a výborného scénáře) a zmíněné neduhy současných seriálů jsou sice v GoT též zastoupeny, ale přítomny pouze v zanedbatelném množství (i když té Rose je skandálně přespříliš). V porovnání se Spartakem je GoT vyloženě puritánský. Zatímco ale ve Spartakovi jsou řežby a sex jediným lákadlem, GoT se zaměřuje především na diváky, které myšlení nebolí. A na závěr jedna připomínka těm, kteří fňukají nad "málo fantasy prvky": v knížce to je logicky vysvětleno - s draky vymřela i magie... a až opět draci budou brázdit nebe, tak i magie může znova obživnout... ()

Remivsremi

HBO díky ti že jsi. GoT stojí na skvělých hereckých výkonem, postavy jsou bezvadné. Sice mi trochu chyběla nějaká větší bitva, ale tento seriál je o něčem jiném. Jde především o intriky a mocenské choutky zúčastněných, kde si nikdo nemůže být jistý, jestli mu jeho nejbližší přítel nepodřízne hrdlo kvůli vlastnímu prospěchu. Takže se určitě připravte na to, že umřít může opravdu každá postava a nezapomeňte You win or you die. - Season 1 Další sezóny - Příběh se drobí a není vůbec konzistentní. Seriál těží ze svého velkého rozpočtu naprosté maximum. První řada zůstává nepřekonaná. ()

Khumbac

Psychologie, taktika, sex, akce, napětí, dramatické chvilky, krása, výprava. Herecké obsazení, scénař, počítačové efekty. Příběh fantaskně inspirjící. Masky, režie a spousty dalších věcí si v tomto mistrovském díle zaslouží každopádně pěti-hvězdičkové ohodnocení. ()

COF_666

První série je výborná, ale druhá je ještě lepší a jestli ta třetí bude ještě víc, tak se asi sesypu. Podlehnout této hře je ještě snadnější než se může zdát. // Třetí série pokračuje v nastolené kvalitě. Čekání na tu čtvrtou bude zatraceně dlouhý.// Čtvrtá série překonala ty předchozí o několik tříd. Chtěl jsem s tím počkat, ale neudržím se - Hra o trůny je největší, nejepičtější a nejlepší seriál za poslední léta. Svou výpravou, postavami, zápletkami, intrikami a emocemi drtí naprosto všechno a všechny a já jen zopakuji to, že čekání na další sérii, bude opět nekonečný. ()

Doudis19

Po shlédnutí dvacátého dílu musím říct, že Hra o trůny si plně zaslouží svůj obdiv a fanoušky pobíhají po polích v domácky vyrobených postrojích a s alobalovými meči. Rozmanitý fantasy svět, plný legend, podvodů, neočekávaných zvtratů, sexu, nahoty, násilí a v něm zástup perfektně vrstevnatých postav, jejichž vztahy a minulost se pomaličku odkrývají způsobem, že Hře o trůny odpustíte neočekávané absence bitev, i nedostatečně odkrýváné jednotlivé děje a otázky. A co se týče oblíbených postav, pak: Chaim Lannister (Nicolaj Coster-Waldau), Rob Stark (Richard Madden), Jon Snow (Kit Harington) a samozřejmě Tyrion Lannister (Peter Dinklage). ()

Gonzi

Blíží se konec třetí řady a já ten seriál žeru méně a méně. Primárně asi proto, že skoro pokaždé, když mi k tomu řekne něco nějaký čtenář knih, tak mi dává seriál mnohem větší smysl. Skákání v ději je velmi nešťastné a postavy se často chovají velmi nelogicky. Celkově to pak vypadá, jakoby se toho dělo strašně málo a z mého pohledu to prostě nefunguje. Samotné epizody mají prostě téměř nulovou hodnotu a význam získávají až po celých sériích. Možná že jako 10h dlouhý film to funguje, ale jako seriál prostě ne. ()

AntonG.

Telenovela pro muže. To co se v seriálu naklábosí za 10 hodin by se dalo shrnout do několika vět. Jeden z mála, kdo dává této sérii trochu život, je Peter Dinklage (Tyrion Lannister). Jeho scény mne alespoň na krátkou chvíli dokážou vytáhnout z letargie. ()

SniperG1

Jednoznačně můj nejoblíbenější seriál za posledních pár let !! Epická jízda!! Spousty zajímavých a nečekaných situací,zrad a intrik !! Nejoblíbenější postavy Tyrion Lannister ( Peter Dinklage ), Daenerys Targaryen a její dráčci ( Emilia Clarke ), Arya Stark ( Maisie Williams ), Jaqen H´ghar ( Tom Wlaschiha ) a Sandor Clegane ( Rory McCann ). 100% ()

Sabrewulf

Bomba! Seriál s nejvíce nejednoznačnými postavami, co jsem viděl. Lidi, kteří se i u hodinové pohádky nesmyslně rozčilují nad absencí vývoje postav, tady musí chrochtat blahem. Nečernobílé, nepředvídatelné. V praxi to znamená, že v jedné sérii nějakou postavu nesnášíte a v další sérii už jí fandíte (nebo opačně). Po skončení některých epizod jsem jen čuměl s otevřenou pusou, jak jsem byl zaskočený. Je to dospělé, promyšlené a promyšleně propletené - autor si musel hodně namáhat mozkové závity při psaní - klobouk dolů. Casting perfektní, nebojí se ani škaredých herců, což přidává na uvěřitelnosti. Fantasy prvky jsou držené na uzdě, takže se nejedná o žádnou přeplácanost plnou infantilních tvorečků a ras. Výprava a triky v pohodě strčí do kapsy Hollywoodské blockbustery. Hudba taky fajn a jako třešnička na dortu vymazlené úvodní titulky mapující změny lokací v daných dílech/sériích. Najdou se i negativa v podobě velké upovídanosti (ze začátku jsem se ztrácel ve jménech, kterých bylo fakt hodně), na druhou stranu - o to víc pak mají grády akční/trikové scény, či zvraty. A nechci vypadat jako puritán, ale té nahoty je tam někdy přespříliš - prakticky každá nová ženská postava dřív nebo později ukáže kozy, což působí trochu samoúčelně. Ty gay scény by si taky mohli odpustit (naštěstí jich tam není moc). Každopádně se MOC těším na další série -dospělých fantasy je jako šafránu. /// Nejoblíbenější postavy: Tyrion Lannister, Arya Stark, Bronn, Brienne. Neoblíbené postavy: Joffrey Baratheon, Cersei Lannister, Ramsay Snow, Melisandre, Shae, Ygritte (ta mě srala od první sekundy, co se objevila na obrazovce). ()

mr.kliky

z hlediska celýho seriálu jakože asi jo... jinak jsou tu díly, který jsou naprostá nuda k zešílení, ale abych nežral střeva a hovna, tak jsou tu i totální bomby. prokrastinační pecička jak vyšinutá ()

Script

Ze začátku po shlédnutí finální série jsem se nechtěl k seriálu vyjádřit, ale přece jen něco ze mě vyleze. Po shlédnutí finální série mi došlo, že autoři se absolutně vykašlali na pravý konec seriálu, kde všichni čekali, že to skončí pádem Západozemí. Tvůrci nechávali od začátku seriálu dávat divákům pěkný mráz po zádech z Bílích chodců. Tvůrci předpovídali pád celé krajiny a konec lidské rasy v Západozemí, ale nechápu proč tak neučinili. Ten konec by byl pro seriál perfektní, protože jste celou tu dobu mohly sledovat jak se ostatní království hašteří o železný trůn, při tom by měli věnovat pozornost něčemu horšímu. Zároveň nechápu proč tvůrci popřeli Daenerysinu vizi o zničeném Králově přístavišti Bílími chodci. Když se dopracujete k druhé sérii, tak můžete vidět jak jedna z hlavních postav, která jako jediná má v seriálu draky si prochází dveřmi, ve kterých vidí jak budoucnost, tak možná i minulost. Ta pasáž, kde je ona u železného trůnu po zkáze je vidět, jak ta budova je poničena tím, že střechou prolézali Bílí chodci. Prostě katastrofa seriálu Ztraceni se po třetí opakuje (Před Hrou o trůny si to pěkně zavařil Domek z karet, ale tam to bylo také z důvodů, že nevěděli jak to mají ukončit bez Kevina Spaceyho). Tvůrci si při natáčení závěru mohli dát na čas, aby ten konec mohly pro seriál udělat důstojný, ale to ovšem šlo hned do háje po té co dostali nabídku na natočení nové trilogie Star Wars. Místo toho, aby hleděli na celý kontext seriálu, tak hleděli pouze na kontext první řady. Vše co se dělo v poslední řadě si spojujete pouze s první sérií, protože všechno o čem se tam vlastně mluví jsou vedlejší blbosti o tom co se dělo na začátku seriálu. Vše co se pak v seriálu dělo po první sérii naprosto poslední série nenavázala. Všichni, kteří si oblíbili za bouře zrozenou Daenerys budou ve finále hodně zklamáni. Ohledně postav není poslední série jediný průser! V poslední řadě totiž chybí naprostá propojenost mezi ostatními království. Většina částí poslední série je pouze zaměřena na jedno jediné místo. To třeba u předchozích sérií nebylo. Tam totiž bylo dokonale propracované propojení mezi ostatními částmi Západozemí. Takže můj finální úsudek je, že si seriál užívejte do 7 série, ale dál už nekoukejte!!! Pro mě se finální řada nikdy nenatočila a nikdy se neplánovala. Radši zůstanu v iluzi, že se tvůrci rozhodli konec seriálu nenatočit. Poslední řada je na Zlatou malinu speciálně pro Davida Benioffa a D. B. Weisse za nejhůř odfláknutý závěr seriálu. ()

CinemaRanger

Velice propracovaný seriál, který jsem si oblíbil hned od první epizody. Výborné fantasy s erotikou, intrikami a politikou. Rád se kdykoliv vrátím a doufám, že si co nejdřív přečtu knižní předlohy. ()

LUKICKK

Poslední série byla oproti zbytku seriálu hodně bídná, ale i přes to beru tento seriál jako jeden z nejlepších overall. Je tady ohromné množství postav, a mnoho z nich je fakt hodně zahraných. Zezačátku jsem byl fakt zklamaný z poslední série, ale teď to vnímám tak, že mi stačí ty předchozí série, který jsou perfektní. ()

arbitr

Jednoznačně nejlepší seriálový počin v roce 2011. HBO si dalo velmi záležet a tak vznikl nový kult, u kterého se budu těšit na další díly jako malý kluk. A je opravdu na co, dle knižních předloh Píseň ohně a ledu od George R. R. Martina, když ze 7 knih je napsáno 5 (ta pátá má vyjít letos), tahle sága má totiž grády. A tak nezbývá než vyhlížet Střet králů. 1.sezóna 5*, 2.sezóna 4*, 3.sezóna 5*, 4.sezóna 5*, 5.sezóna 5*, 6.sezóna 5* a kdybych mohl dám i víc. ()

haushinkaa

Jak napsal uživatel honzii, jsou to postavy, které mě tolik baví. Tady opravdu nejde o draky, o kouzla, tohle je o politice a vztazích, o rozdílech mezi zlatým intrikánským jihem a šedo-černo-bílým drsným a přímočarým severem. Stark-otec je mi velice sympatický - čest a spravedlnost z něj doslova sálá, navíc je úžasně ztvárněn Seanem Beanem, který je mužný, mužný a ještě jednou mužný. Ze Starkových dcer je mi rozhodně sympatičtější Arya, která je opakem své sestry Sansy. Arya je bojovník, spravedlivý a divoký, pravá seveřanka a dcera svého otce, která dostává lekce "tance" od učitele Syria, jehož angličtinu miluju, zatímco Sansa je natolik oddaná myšlence, že se jednou stane královnou a ženou "krásného" prince Joffreyho, že starkovskou skromnost vyměnila za lannisterskou povýšenost. V kontrastu s čestnými vlky Starkovými stojí intrikánští lvi Lannisterové, kteří jsou pro mě v celé své blonďatosti zosobněním slizkosti. Krasoň Lannister a jeho královská sestřička jsou úžasně podlí a odporní, Jeho Zlatohlavstvo princ Joffrey zase zbabělý sprateček. Je vlastně celkově zajímavé, jak se tam děti zkušeně ohání svým jménem a postavením rodičů. Jediný Lannister, co za něco stojí, je malý muž Tyrion - jeho vtipy a postřehy jsou kořením seriálu. "Drak" Viserys Targaryen je jen hloupá dylina natolik si jistá svou "predestinací" být králem a usednout na trůn, že to bere jako neprůstřelnou vestu, proto často neví, kdy má mlčet SPOILER a že není dobré vyhrožovat zabitím svého synovce a unesením své sestry ve stanu plném divošských poddaných khala a jeho Daenerys, kteří ji milují. KONEC SPOILERU Pro mě zatím seriálový počin roku. I po 6. díle jsem napjatá čekáním na ty další a nemůžu se dočkat. Literární předlohu jsem nečetla, ale nejspíš to udělám. ()

bubun

Ze začátku jsem byla nadšenější, teď postupně střízlivím. Sedmý díl za námi, a čím dál víc mi to přijde jako vykrádačka Tolkiena. Je to jen méně laskavé, méně propracované a je tam víc sexu. Co se týče výpravy a některých herců, paráda. Otázka: proč je proboha "trendem" současnosti ve filmech a seriálech v dialogu co nejvíc šeptat ? ()

Rod draka přiletí i se třetí sérií

Rod draka přiletí i se třetí sérií