Reklama

Reklama

Temný dům

  • Česko Dům hrůzy (festivalový název) (více)
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Existenciální koktejl, který namíchal režisér Wojciech Smarzowski ve filmu Dům hrůzy, je ještě hořčí než ten, který servíroval ve svém hraném debutu Svatba (Wesele) v roce 2004. Opět se ale jedná o ironický portrét polské společnosti. Film se odehrává ve dvou časových rovinách. V té první sledujeme Edwarda Środoně, jenž po smrti své manželky opouští pobřeží Baltu a stěhuje se za prací v JZD do zapadlého koutu Běščad. Po cestě narazí na dům manželů Dziabasových. Počáteční nedůvěra domácích se postupně ve jménu tradiční polské pohostinnosti mění v pijatiku, nesoucí se zprvu v přátelském duchu. Druhou rovinu tvoří vyšetřování hrůzné vraždy, která se onoho večera v domě Dziabasových odehrála. Hlavním podezřelým je Środoň. V průběhu vyšetřování se toho děje daleko víc. Do popředí se dostává poručík Mróz a zkorumpovaný prokurátor Tomala. Politické souvislosti filmu mohou zůstat pro českého diváka v některých místech skryty. Děj filmu začíná na konci roku 1978 na baltickém pobřeží, kde se v té době tvořilo politické hnutí Solidarita. Hlavní hrdina utíká do zapadákova nejen zapomenout na smrt své manželky, ale taky z politických důvodů. Nehodlá se politicky angažovat. Vyšetřování zločinu se naopak odehrává v roce 1982, v době výjimečného stavu. Ten je ve filmu symbolicky v duchu polské filmařské tradice znázorněn zasněženou krajinou. Pod závěji sněhu zůstává uvězněna také pravda, jež by měla být výsledkem šetření. Při něm by se totiž mohlo ukázat, že do případu jsou zapleteni straničtí představitelé. A tak na tom, co se v domě hrůzy opravdu stalo, nakonec skoro nikomu nezáleží. Na snímek musíme nahlížet rovněž jako na obraz polské společnosti těch let. (Letní filmová škola)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (101)

lykan9 

všechny recenze uživatele

Temný dům mě příjemně překvapil. Ač převážná část filmu běží pozvolna, tak jsem po celou dobu zůstal filmem lehce zaujatý. Závěr byl dokonce hodnotitelný jako nadprůměrný. Herecky jsem sice moc uchvácen nebyl, ale příběhově je film minimálně zajímavý a rozhodně bych ho každému doporučil, aspoň aby si sám udělal názor, protože obdobný film nemůže být určen pro každého. ()

Autogram 

všechny recenze uživatele

V Poľsku sa pije snáď ešte viac ako u nás a to svojrázne vyšetrovanie s radom na vodku bolo inšpirujúce. Techniky domáceho pálenia som do filmu veľmi nepotreboval a čas, ktorý tomu bol venovaný vrátane podrobného rozpočtu, bol prehnaný. Okrem toho sa dalo zasmiať na pár fórikoch, ale celkový dej sa dosť ťažko chápal a viac mi priniesol tunajší obsah ako samotné pozeranie filmu. Kompletný zmätok bol zavŕšený na konci a politické pozadie mi tiež unikalo. ()

Reklama

Johnny.ARN 

všechny recenze uživatele

Veľmi, ale skutočne veľmi veľký bizár proti noci. Videl som zopár filmov z poľskej produkcie a všetky boli pičoviny. A toto je kráľ. Pochopiť sa to nedá, treba to len pretrpieť a v závere si povedať :"ach, presne tak to kedysi bolo..." lebo rejžo zjavne nič iné nechcel, len v divákovi vzbudiť nostalgiu a hnus. Hnus nad tým, ako to vyvrcholilo, hnus nad tým, že komplet všetci tam celé dve hodiny chlascú prvú ligu, hnus nad exteriérmi a v neposlednom rade hnus nad celým tým spičeným príbehom. Nie ďakujem, od poľskej kinematografie opäť na pár rokov ruky preč. 1 z 5 ()

zette 

všechny recenze uživatele

I pres misty az absurdni chovani policistu se jedna o velmi zajimavy pocin, kdy divak ve dvou casovych rovinach sleduje jak den masakru, tak jeho rekonstrukci. Drsna atmosfera polskeho zapadakova, spousta dobrych scen a zajimavych postav. Solidni kriminalni drama, doufam, ze tohle neni posledni film Smarzowskiho, ktery jsem videl. ()

castor 

všechny recenze uživatele

Prvních patnáct minut jsem se rozkoukával a říkal si, že se to solidně rozjíždí. Další hodinu a půl jsem si přál, aby přišel konec. Ve finále jsem hlavně nechápal, proč je tenhle polský guláš u některých „mých“ uživatelů pětihvězdičkový. Je uvařený z ingrediencí, které mi vůbec nechutnali, které k sobě nesedí, které jsou hořké, a tak nějak mimo realitu. Kritický obraz společnosti v trochu jiném kabátě, syrový, nekompromisní a přiznejme si, nepřehledný, nicméně na někoho funguje. Já do té skupiny vůbec nepatřím, a to jsem s těmi třemi hvězdami ještě vlastně hodně vlídný. ()

Galerie (18)

Zajímavosti (6)

  • Název filmu se neobjeví během celého filmu. (griph)
  • Ceny: Festival polských filmů 2009: nejlepší režie, scénář, střih (Pawel Laskowski), Polské národní filmové ceny 2009: mj. nejlepší režie, scénář. [LFŠ 2010] (Krouťák)
  • Punková píseň, kterou ve Volze pouští nadporučíkovi jeho nadřízený, se jmenuje „Spytaj milicjanta“ a autorem je skupina Dezerter. Faktem je, že píseň byla poprvé nahrána v roce 1983, tedy rok před filmovou rekonstrukcí vraždy. (contreras)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno