Impérium - Mafie v Atlantic City

• USA Boardwalk Empire (více)
USA, (2010–2014), 52 h 34 min (Minutáž: 47–72 min)

Terence Winter

Předloha:

Nelson Johnson (kniha)

Steve Buscemi, Dabney Coleman, Paz de la Huerta, Stephen Graham, Kelly Macdonald, Aleksa Palladino, Michael Pitt, Michael Shannon, William Hill (více)

Nový americký seriál s originálním názvem Boardwalk Empire, realizovaný v produkci HBO, se odehrává v době prohibice ve dvacátých letech minulého století. Na gangsterské kronice uváděné pod českým názvem Impérium - Mafie vAtlantic City,spolupracoval renomovaný Martin Scorsese. Jeden z nejuznávanějších amerických filmařů se podílel na scénáři i na produkci seriálu a režíroval jeho úvodní epizodu. U příležitosti zářijové premiéry díla na amerických obrazovkách Scorsese prozradil, že o spolupráci s HBO uvažoval už dávno. Mnohé ze seriálů z produkce HBO označil za “inteligentní, promyšlené a brilantně realizované”. Podle Scorseseho znamenají “nové možnosti pro vyprávění příběhů.”
Hlavní postavu pochybného politika Enocha “Nuckyho” Thompsona, inspirovaného skutečnou postavou E.N. Johnsona (1883 - 1968), který byl nekorunovaným vládcem podsvětí Atlantic City, ztvárnil Steve Buscemi. Ten prohlásil, že jde o jednu z nejlepších rolí jeho kariéry. Podle jeho slov byl Johnson “dvojjakou postavou s temnými stránkami, ale i se spoustou humoru a dobrým srdcem”. Seriál oživuje i postavy nechvalně proslulých gangsterů, jakými byli například Lucky Luciano, či Al Capone. Scénář dramatu, inspirovaného stejnojmennou knihou Nelsona Johnsona, napsal Terence Winter, autor slavné mafiánské ságy Rodina Sopránů. (oficiální text distributora)

Ant

1. řada Jeden z nejpůsobivějších seriálů za poslední dobu, kde má každý dialog, každé gesto a každý záběr své nezaměnitelné místo. Z hereckých výkonů Buscemiho, Pitta, Shannona a MacDonald mě pokaždé mrazí. Opravdový klenot, který svítí vysoko nad většinou dnešních seriálů. 2. řada Na poměry HBO je to zklamání jako svině. Po technické stránce je to samozřejmě špička, ale po stránce příběhové už to taková sláva není. Děj celé řady by se dal sestříhat do 4. dílů a ani bych si toho nevšimla. Postavy jsou buď nezajímavé, idiotské nebo mrtvé. Nebýt konce, tak se tam prakticky nic nestane. A vzhledem ke konci nemám sebemenší chuť dívat se na třetí řadu. Nevadí, dobrých seriálů je pořád dost. ()

gudaulin

Doba prohibice a zlatá éra sílícího organizovaného zločinu jsou sice ve filmu a televizi důkladně zmapované, HBO ale dokazuje, že návraty ke zdánlivě provařené látce mohou být maximálně úspěšné, pokud se to zkrátka umí. Pro mě se z Impéria nakonec vyklubalo jedno z nejpříjemnějších seriálových překvapení posledních let. Steve Buscemi je charismatický šéf zločineckého klanu, nikoliv jednorozměrný, ale hodně složitý lidský charakter. Paz de la Huerta je správná mafiánská rajda a postava sympatické Kelly Macdonald je zajímavě rozkročena mezi dvěma světy a postavena před řadu těžkých rozhodnutí. Dílo z podobného prostředí můžete natočit buď ve stylu Neúplatných jako souboj kladných hrdinů s padouchy, nebo jako komplexní obrázek společnosti, který ukazuje fungování zločinu ve všech jeho podobách a patrech. Impérium je to druhé a výborným způsobem ukazuje, jak byl zločin pevně ukotvený v tehdejší sociální struktuře Spojených států. Můžete sledovat korupční praktiky politických špiček, stejně jako drobné pouliční zlodějíčky, děvky v bordelech a pěšáky na hrubou práci. Tady nejsou ani tak kladné a záporné postavy, jako spíš lidé s rozdílnými zájmy v různých odstínech šedi. Celkový dojem: 95 %. ()

PetrPan

Seriál u kterého pravidelně zapomínám na čas a ráno si připadám jako prohibiční agent bez víry a mám chuť se zbičovat, abych se probudil. Mafiánštiny mám rád a dvojka Kmotra u mě pořád vede, nicméně tahle Scorseseho libůstka se vyšplhala na mém pomyslném žebříčku, který jsem si nikdy nesestavil, hodně vysoko. HBO to prostě zase dokázalo a do světa se vyloupl seriál par excellence a já se s vášní sobě vlastní každý den vracím do Atlantic City 20. let ( mimochodem jsem poněkud prudérnější než verbal, tak nemohu napsat, že si u toho pravidelně denně honím, ale třeba jednou tu odvahu najdu) ()

flanker.27

Tohle mi moc nesedlo. Buscemi je perfektní, je to dobře natočený i zahraný, ale nějak mi v tom chybělo něco, co by mě k tomu přitáhlo. V podstatě celý je to o sbírce různejch typů zločinců, od malejch rybek po velký zubatý paryby, který vydělávaj bez skrupulí způsobama na nebo za hranicí zákona a jdou si vzájemně po krku. Komu fandit, čí osudy napjatě sledovat, když tam není jediná postava, která by k tomu všemu tvořila protipól (z agenta Nelsona se vyklube ještě větší magor než všichni mafiáni). Tohle prostředí samo o sobě mi zkrátka mnoho neříká. První sérii jsem dokoukal, ale dál to asi zapíchnu. ()

Fiftis

Autori sa priblížili divákovi vložením postáv skutočných mafiánov 20. storočia. Patrí medzi nich predovšetkým chicagský mafián Johnny Torrie alebo jeho brutálny nástupca Al Capone. Lucky Luciano, ktorý bol jedným z najmocnejších mužov v dejinách organizovaného zločinu a stál za zrodením modernej mafie a obchodu s heroínom. Meyer Lansky, spolupracovník Luckyho Luciana a gambler Arnold Rothstein. Osudy všetkých týchto postáv organizovaného zločinu sa v 20. storočia skutočne mnohokrát preťal a spoločne sa seriálovým príbehom vytvorili predstavenie, ktoré stojí za pozretie. ()

• Město Atlantic City, které je hlavní destinací celého seriálu, je tvůrci vystavěno na reáliích z roku 1920. Přípravy na premiérový díl byly proto velmi náročné. Režisér Martin Scorsese trval na tom, aby prkna na promenádě měla stejnou velikost jako skutečná promenáda na přelomu 19. století. (Linkyc)
  • Epizoda odkazuje na báseň, kterou napsal Warren Harding a věnoval ji Anne Britton. (Kilroy2)

Arkham Asylum nabírá režiséra Ďábla

Arkham Asylum nabírá režiséra Ďábla

27.10.2022

Jen den po jmenování Jamese Gunna a Petera Safrana do rolí šéfů nově přejmenované divize DC Studios studia Warner Bros. tu máme také novinku ohledně dalšího chystaného spin-offu Batmana. Seriál… (více)

Sylvester Stallone míří do televize

Sylvester Stallone míří do televize

07.12.2021

Herec Sylvester Stallone, jehož Rocky v roce 1976 vyhrál Oscara, a který má za sebou role v komiksových blockbusterech Strážci Galaxie Vol. 2 a Sebevražedný oddíl a čerstvě dotočil i čtvrté… (více)

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

Ve věku 54 let tragicky zemřel známý charakterový herec Michael Kenneth Williams. Jeho nejslavnější rolí se jednoznačně stala postava Omara z chváleného seriálu The Wire – Špína Baltimoru. Objevil se… (více)

Kdo si zahraje Vránu?

Kdo si zahraje Vránu?

17.03.2015

Legendární comics Jamese O'Barra byl zfilmován už v roce 1994 a nezůstalo jen u toho. Následovaly tři pokračování a seriál, nelze však říct, že by z nich byl někdo nadšený. Vrána teď ale dostane… (více)