Reklama

Reklama

Nejnebezpečnější bývá pravda. Kanadsko-německé drama z neklidného Balkánu... Prvotina kanadské režisérky ukrajinského původu Larysy Kondracké, nazvaná Informátorka (2010), vzbudila po svém uvedení značnou pozornost a mj. získala šest nominací na domácí výroční cenu Genie (nejlepší film, scénář, režie, hudba a ženské herecké výkony v hlavní a vedlejší roli – Rachel Weiszová a Roxana Conduracheová). Její kvality byly oceněny i na několika menších festivalech (Brusel, Palm Springs, Seattle). Tvůrkyně se inspirovala skutečným příběhem nebraské policistky Kathryn Bolkovacové, která se na začátku devadesátých let přihlásila do služby k mírovým sborům OSN na území poválečné Bosny. Tento krutý příběh tehdejší balkánské reality líčí utrpení několika, často nezletilých dívek, jež jsou prodávány do sexuálního otroctví. Kathryn začne rozplétat osud jedné z nich, což ji dovede až k organizátorům nelegálního obchodu. Když na situaci upozorní, dostává se do problémů. S výnosným byznysem totiž souvisí činnost dalších členů mírových sborů a zejména jejich zaměstnavatele, tajemné americké privátní bezpečnostní firmy, jež všechno kryje. Režisérka rozehrává působivou atmosféru všudypřítomného mužského šovinismu a skrytých hrozeb (Kathryn je i pro řadu svých kolegů pouhým sexuálním objektem). Přesvědčivost snímku ještě znásobují herecké výkony, zejména Angličanky Rachel Weiszové v hlavní roli a potom debutující rumunské herečky Roxany Conduracheové v úloze jedné z obětí. Vedlejší postavu jednoho z Kathryniných velitelů Nicka Kaufmana ztělesnil tehdy ještě nepříliš známý Benedict Cumberbatch. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (191)

Pítrs85 

všechny recenze uživatele

Pomalejší rozjezd připomínající skoro nějakou epizodu ze seriálu, co se jich na komerčních stanicích točí pořád dokola, zhruba po půl hodině, resp. po příjezdu Kathryn (výtečná, výtečná a ještě jednou výtečná Rachel Weisz) do Bosny se to však zlomí do hodně depresivního a špinavého dramatu, jenž vyvrcholí šokujícím finále a jakousi bezmocností pohnout touhle zvrácenou mašinérií byť jen o píď... Víc napsat snad ani nedokážu, páč při myšlence, že se tam toto vážně děje (a asi vážně děje) se mi jaksi nedostává slov. Na první pohled nenápadný, avšak velmi silný film. ()

Vančura 

všechny recenze uživatele

Nekompromisní filmařská zpráva o jedné smutné kapitole nedávné historie, která je ve skutečnosti pouhou kapkou v moři - při sledování podobných filmů se člověk neubrání bolestnému povzdechu, v jakém světě to žijeme. Herecky excelentní Rachel Weisz se po 5 letech od podobně vážného dramatu NEPOHODLNÝ vrátila k podobné roli ženy, která jde za spravedlností stůj co stůj. Nechala tak vzniknout filmu, který je nesmírně zneklidňující, drásavý, napínavý a do krajnosti naléhavý - pokud už ani takový film nedokáže někoho vyburcovat z otupělé letargie, pak už nic. Považuji za nesmírně záslužný počin, že se ve světě točí takto angažované a společensky kritické filmy - pokud jsou navíc udělány tak brilantně jako v tomto případě, pak je jejich sledování mocným zážitkem, který se dlouho nedostane z hlavy. ()

Reklama

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Informátorka mohla dopadnout mnohem hůř. Happyend se přímo nabízel, kolik jen jsme už viděli příběhů, kdy za beznadějné situace zasáhne bojovník s neřádstvem a dokáže ostatní strhnout a se zlem zatočit. Tvůrci zůstali naštěstí nohama na zemi a vznikl sympatický televizní film, který pranýřuje obchod se ženami a korupci mezinárodních institucí. Že filmaři potřebovali nějakou mezinárodní hvězdu, aby k projektu přitáhla pozornost, je naprosto pochopitelné. Že volba padla na Rachel Weisz, je ale trochu nešťastné. Do role nekompromisní tvrdé policistky (takové ženské obdoby Serpica) se hodí dle mého stejně, jako Dáda Patrasová do role partyzánky. K tomu si přidejme poněkud lacinou úlitbu americkému publiku (ano, při několika ušlechtilých frázích na téma neúplatnosti amerického soudního systému a tamních úřadů mi zacukaly koutky úst) a vychází mi to na silné tři hvězdičky. Celkový dojem: 65 %. ()

Bubble74 

všechny recenze uživatele

Ukázkový příklad filmu, kde u mě závažnost obsahu kompletně převálcuje i nedokonalou formu zpracování. Všechny podobné alarmující výpovědi o krutém bezpráví by se měly povinně promítat ve školách po celém světě, aby se lidé už od útlého věku konečně naučili, nestarat se jen o vlastní píseček a hasili i to, co je nepálí. Čím více by jich bylo, tím větší by byla do budoucna šance úspěšně bojovat proti zrůdnostem, které jsou dnes na naší planetě na denním pořádku. Je žalostné, že zatím je to spíš jen utopická představa. Proto patří enormní vděk všem odvážným novinářům, filmařům i dalším jedincům, kteří se jako malincí Davidové odhodlaně na jakéhokoliv bestiálního Goliáše vrhají, aby se pokusili každému člověku, kterému je nespravedlivě odebíráno, vrátit jeho základní právo na humánně důstojný život. ()

Khalesi 

všechny recenze uživatele

Vo svete sa momentálne obchoduje s 2,5 miliónom ľudí ! Korupcia na najvyšších miestach v organizácii ako je OSN ! Neviem na koľko bol tento film autentický, to je fakt, ale fakt je aj to, že sa určite dejú podobné a horšie veci za účelom obohatenia sa v rôznych kútoch našej Zeme. Napriek tomu, že sú ženy vlastne verejne rovnoprávne s mužmi, aspoň teda v krajinách, ktoré sa pyšne nazývajú civilizované, sa v mnohých štátoch považujú za menejcenné a tak sa s nimi aj nakladá. Organizácie zodpovedné za ochranu ľudských práv sami tieto porušujú ! Toto sa už netýka feminizmu, ale obyčajnej ľudskej morálky, ktorá sa vo svete stáva neznámym pojmom. ()

Galerie (29)

Zajímavosti (4)

  • Film byl natáčen převážně v Rumunsku, několik klíčových scén pak v Torontu. (Florentyna)
  • Skutočná Kathryn Bolkovac, ktorá bola priamou účastníčkou udalostí zobrazených vo filme, predala práva k príbehu režisérke Laryse Kondracki za symbolických 100 amerických dolárov. (MikaelSVK)
  • Se scénářem se Rachel Weisz seznámila poprvé již v roce 2005, v době, kdy byla těhotná. V téže době roli odmítla s tím, že by tak náročnou roli ve svém stavu nebyla schopna zvládnout. Roli Kathryn Bolkovacové přijala s konečnou platností až po čtyřech letech, v roce 2009, kdy se rozhodovalo o osudu samotného filmu. (Conspi)

Reklama

Reklama