Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Film Patton je portrétem jednoho z nejgeniálnějších válečníků dvacátého století, který získal v roce 1970 celkem 7 Cen Akademie, včetně kategorie za nejlepší film. Jeden ze získaných Oscarů patřil také Georgovi C. Scottovi, a to za jeho triumfální ztvárnění George Pattona, jediného spojeneckého generála, kterého se nacisté skutečně obávali. Charismatický Patton, který sám navrhoval vlastní uniformy a nosil šestiranovku se slonovinovou rukojetí, věřil, že v minulých životech byl válečníkem. Vymanévroval Rommela v Africe a po operaci Den D vedl své jednotky v nezastavitelném tažení napříč Evropou. Jak byl brilantní, tak byl odbojný. Svými schopnostmi dokázal, že jeho nestálá osobnost byla jednou z největších zbraní, kterou nepřítel nedokázal nikdy porazit. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (196)

Shakers 

všechny recenze uživatele

Čakal som veľa patriotizmu, ale nakoniec ma Patton milo prekvapil. Franklin J. Schaffner vie pracovať s vysokým rozpočtom a na filme to je aj vidno. Výprava a kostýmy sú prvotriedne, akcii a tankov tiež nieje málo. Síce ma trošku zarazilo, že nemecká armáda nemá svoje šelmy (Panther, Tiger) a nemecké tanky "hrajú" americké M48 Patton. Trošku irónia, bohužiaľ. Na druhú stranu, tento film nestojí ani tak na tankoch ako na skvelom Georgeovi C. Scottovi v úlohe Generála Pattona. Predovšetkým on ťahá dopredu nielen celý film, ale aj americké vojsko. Jeho famózne prevedenie a jeho výroky nemajú chybu (“Žádnej bastard ještě nevyhrál válku tím, že by zemřel pro svojí zemi. Vyhrál ji tak, že donutil jinýho pitomce, aby on zemřel pro tu svou."). Od Afriky až po Berlín, to je cesta celého filmu a je spracovaná nadmieru dobre. Bolo by zaujímavé sledovať keby bol Erwin Rommel v Afrike v plnej forme. Pre mňa osobne najlepší vojnový generál druhej svetovej. 85% - 4* ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Patton je ten typ generála, ktorému patrí vaša riť. A všetko ostatné. Pokiaľ máte psychické problémy, zabudnite na psychológa, Patton vás preplieska. A čo si myslí o Tunisku? Že je to kombinácia Biblie a Hollywoodu. Podobných bonmotov mal počas velenia v druhej svetovej vojne viacero a častokrát sa to mnohým politikom nepáčilo. Najmä Rusom, ale na svoje si prišiel aj generál Montgomery. 3 hodiny sú myslím trochu prehnané, nie vždy som dokázal udržať stopercentnú koncentráciu, ale všetky potenciálne výčitky zmazáva ústredné herecké duo Scott/Malden. Je to síce dráma plná utrhnutých končatín a množstva záberov mŕtvych mladíkov, ale vďaka svojráznosti generála je to aj komédia. Bol to síce cvok, čo aj sám uznal, ale bez cynizmu a humoru by sa zbláznil, čo by bolo horšie. ()

Reklama

StarsFan 

všechny recenze uživatele

"Pamatujte si, že žádný parchant ještě nevyhrál válku tak, že zemřel pro svou zemi. Vyhrál ji tím, že donutil jiného pitomého parchanta, aby padl za tu svou." Propaganda? Ale vůbec ne. Pokud si přečtete Pattonovu "Válku mýma očima", Montgomeryho "Paměti polního maršála", Ikovu "Invazi do Evropy" a ještě k tomu přidáte nějakou tu biografii tohoto amerického generála, zjistíte, že Pattonův portrét je v tomto filmu až neuvěřitelně přesný. Je to jako byste se ani nedívali na George C. Scotta, ale na jednoho kontroverzního amerického vojevůdce, který se hodně často cítil svými krajany zrazený, byť oni se mu jen snažili pomoci. Ale co na tom, když to byl i podle řady neměckých generálů nejlepší vojevůdce, kterého Spojenci během druhé světové měli. Podobné filmy bych pouštěla v hodinách dějepisu na školách. A taky jsem ráda, že pocházím z toho kousku země na západu Čech (Plzeň), kam Patton ještě stačil dojet. (Byť mě lehce mrzí, že tato část byla ve filmu úplně vynechaná.) Dodatek 5. května 2009: V rámci letošních slavností svobody (výročí osvobození Plzně americkou armádou) jsem šla na setkání s veterány, kde byl mimo jinými i George Patton Waters, vnuk generála Pattona. Po skončení přednášky jsme se si spolu pár minut povídali a přišla řeč i na tento film, který George nazval v rámci ztvárnění svého předka výborným a nesmírně přesným. A já s ním musím souhlasit. Ano, jsou tu možná nějaké "ryze hollywoodské" prvky, ale je to jako vidět válku očima samotného generála, podle kterého prostě Monty bude vždy jen britský elegán snažící se neprohrát a Sovětská armáda něco, proti čemu by se mělo bojovat. ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Starší, ale stále skvelý film o slávnom generálovi. Je fajn, že sa tvorcovia nezamerali iba na jeho úspechy, ale dali priestor aj jeho výbušnejšej povahe a "hube" z ktorej často vypustil výroky, ktorými si dokázal znepriateliť významných ľudí okolo seba. Ten sa mal narodiť o 1000 rokov skôr. Každopádne je to veľkofilm ako sa patrí, niekoľko veľkých bojových scén tu je a sú výborné, len nie dostatočne dlhé. Predsa len ide skôr o vykreslenie situácie, ako ukážku krviprelievania. Najlepšou správou je, že napriek tomu, že sa vo filme dosť kecá, tak sú to dialógy dosť zaujímavé a takmer 3-hodinový film mi zbehol ako voda. Jedinú výhradu mám k jemne naivnému zobrazeniu toho, že Patton všetkým prechádzal ako nôž maslom. Nemci spisujú mŕtvych a zajatých v tisícoch a pár krátkych záberov ukazuje akoby Patton stratil 20 mužov.Tak jednoduché to zas nebolo. Nemci bojovali na niekoľkých frontoch a boli roztrúsení takmer po celom svete. Je takmer isté, že proti plnej nemeckej sile by nemal šancu a nikdy by nedovolili menu Patton presláviť sa. Jeho opovrhovanie Rusmi ma tiež prekvapuje, pretože je slávny hlavne preto, že Nemci čelili silnému tlaku z východného frontu. Ale film je super. 90%. ()

Galerie (61)

Zajímavosti (30)

  • Snímek byl natočen na motivy knihy "A Soldier´s Story" Omara N. Bradleyho a knihy "Patton: Ordeal and Triumph", kterou napsal Ladislas Farago. (Hans.)
  • Patton skutečně věřil v reinkarnaci. Veřil, že ve svých minulých životech byl například římským legionářem, který zahynul v boji proti Parthské říši, vojákem na obou stranách Stoleté války či generálem ve službách Joachima Murata, Napoleonova maršála (všechny jeho předchozí životy měla spojovat profese válečníka). Krom toho však byl zároveň křesťan, což je protimluv, neboť křesťanství reinkarnaci zcela odmítá (těžko se kombinuje s ideou vzkříšení mrtvých). (vojtaruzek)
  • Šlo o nejoblíbenější film Richarda Nixona, který si pouštěl častokrát v Bílem domě, zejména předtím, než měl mít nějaké důležité vojenské rozhodnutí. (skinny9)

Reklama

Reklama