Reklama

Reklama

Keď ich krajinu napadne nepriateľ a ich rodiny zajmú, rozhodne sa skupina ôsmich tínedžerov vytvoriť bojovú jednotku...
Skupina austrálskych stredoškolských kamarátov z malého mestečka sa vyberie na výlet do prírody. Cestou zazrú nad svojimi hlavami prelietavať vojenské lietadlá. Mladíci netušia, že ich vlasť napadol nepriateľ. Po návrate domov zistia, že sa Austrália ocitla vo vojne s Japonskom a ich sú v zajatí. Hoci nemajú za sebou žiadny vojenský výcvik, iba svoje odhodlanie a statočnosť, rozhodne sa skupina charakterovo rozdielnych 16-ročných chlapcov vytvoriť partizánsku jednotku a spoločne bojovať proti nepriateľovi... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (90)

bartias 

všechny recenze uživatele

Adaptace prvního dílu populární asutralské knižní série je něco jako Rudý úsvit pro hodně romantické povahy. Akce sice nechybí, ale je hodně "venkovská" a zatlačená do pozadí prvními milostnými vzplanutími skoro všech zúčastněných. Není to vyloženě špatný nápad. Škoda, že je na filmu vidět, kolik chybělo peněz. Kdyby to celé financoval Hollywood... ()

JFL 

všechny recenze uživatele

Film, stejně jako knižní předloha, je australskou variací na osmdesátkový americký flák "Rudý úsvit", a stejně jako on spojuje prvky filmů pro mládež s válečným dramatem. Zatímco "Rudý úsvit" kladl důraz na válečné motivy, australský příběh upřednostňuje teenagerská témata, a především "Rudý úsvit" je machistický, kdežto "Tomorrow, When the War Began“ je vyprávěné dívkou. Kniha, přesněji řečeno série sedmi knih, platí za jeden z předních australských bestsellerů pro teenagery. Výtečná (z hlediska aktualizace pro dnešní dobu) filmová adaptace první knihy je v souladu s tím bravýčkovským fotorománem přesazeným ze školy či klubů do války. Vyprávění klade důraz na psychologii a vztahy, byť v rovině pro mládežnická vyprávění typické povrchnosti, afektovanosti a doslovnosti. Na jednu stranu lze litovat, že tvůrci k předloze nepřistoupili konstruktivněji a nezaměřili se více na motivy, které mohly být dramaticky nosné (výraznější emancipace, opravdová psychologie i zdůraznění střetu teenagerské naivity s fyzičností války). Na druhou stranu je třeba uznat, že jako film pro mládež je "Tomorrow" vítanou "alternativou" oproti středoškolským muzikálům či emo upírům a pokud doje i k realizaci dalších dílů, rýsuje se zde dobrá generační série. Jednoznačné pozitivum série spočívá v tom, že v rámci žánru děl pro mladé eliminuje idealizovaný obraz středoškolského prostředí a podstatné motivy (přátelství, láska, dospívání) zdůrazňuje právě tím, že je zasazuje do válečné situace. Samozřejmě, že z cynického dospěláckého pohledu jsou film i série knih naivní hloupost (především z hlediska vojenské či guerillové taktiky), ale pro své cílové publikum představují ideální dílo, neboť motivy spojené s dospíváním převádějí do neotřepaného rámce. Výmluvně to stvrzuje přehled hodnocení na IMDB, kde film nejvíce bodů získává od žen, především pak dívek mladších osmnácti let. 7/10 ()

Reklama

castor 

všechny recenze uživatele

Troufám si tvrdit, že „druhý“ Rudý úsvit (Red Dawn, 2012) diváci docení až po zhlédnutí téhle limonády. Kritizovaný kousek tehdy představil bandu hrdinných Američanů, kteří tentokráte nestáli proti vojákům ze Sovětského svazu, na americkém území se totiž začali rozepínat Severokorejci. A parta teenagerů proti nim hodlala vést partizánskou válku. Fantasmagorie, jasné, ale poměrně účinná. Byl to totální americký výplach, ale bylo to natočené zatraceně fajn. O tomhle australském pokusu se nedá říct ani jedno, ani druhé. Natočené je to místy televizně, s akcí je to na štýru, když už přijde, je to jen hlasité a jen o počtu spotřebovaných kulek, nápad to však postrádá. Za dialogy by se nemusela stydět žádná jihoamerická telenovela, jednání mladých uch je přinejmenším úsměvné. Invazní šikmooká armáda je neschopná. Obávám se, že i kdyby někdo párkrát pomrkl na diváka a naznačil, že tvůrci se neberou úplně vážně, nestačilo by to. Tohle je fakt průšvih. A nevím, zda to na ty dvě hvězdy vůbec stačí. ()

TheDarKnig 

všechny recenze uživatele

Vím, kdyby ta armáda byla schopnější a chovala se podle toho, nemohl by vzniknout tenhle film, nebo respektivě mohl, ale asi by nemohl dopadnout tak, jak dopadl. Ale někdy prostě tu retardaci a neschopnost té invazní armády nejde přehlížet. A kvůli tomu pak taky klesá hodnocení. Přitom film začíná opravdu pěkně, v rámci klasické šablony jemně zajimavějších komedií nám prostřednictvím trochu vtipného komentáře hlavní hrdinky postupně představuje různé podivné existence a po chvíli jsme už na výletě někde uprostřed krásné a nebezpečné australské buše. Herci jsou fajn, hrajou přiměřeně dobře a odkaz na LOTRa potěší. Nepotěší PG-13 a dokonce jenom jediný záběr na holku v plavkách a to dokonce ten co už byl zveřejněn jako forma lákadla před uvedením filmu.. No stejně je velmi příjemné se dívat na celkovou partu holek, všechny vypadají dost k světu, nejvíce samozřejmě Hurd-Wood, ale i Tonkin či ta zmíněná hlavní hrdinka nejsou k zahození. Nesmí samozřejmě chybět ani křesťanka, aby autoři mohli stavět i na problémech s morálními dilematy. Zpět k věci, po chvíli kempování se náhle odnikud objeví celá banda šikmookých asiatů a bez problémů obsadí všechny letiště a přístavy, všechna města, odříznou elektřinu, signál, a prostě všechno. Lidi zavřou do zoo, pár jich postřílejí a vesele začnou čerpat zlato a další blbosti. NATO nikde, OSN nikde, USA nikde (epic fail), Spojenci nikde, atomovky nikde.. No dobře, tohle vše jim možná odpustím, vím jak to v té politice chodí zdlouhavě, takže na tenhle problém počkám do dalších dílů (2012 a 2013). Ale tu už začíná koncert stupidity okupačních vojsk. A neskončí až do konce. Mezitím projde naše banda neohrožených teenagerů křestem ohně, dospějí, zažijí nervové zhroucení i vztahové problémy a všechny takové ty klišé, co zažívají všichni v zombie světech atd.. Ale musím říct, že tohle alespon funguje docela v pohodě, takže za to další plus (i když jsem hlavní hrdinku přestal mít rád). No a prostě to vše neuvěřitelné, co se tam děje na bitevním poli (popravdě aspon jsem se pěkně zasmál, no), mi nedovoluje jít výš, než na průměr. A popravdě, průměr to je. nebudem si nic nalhávat. Oproti Twilight ságy ale velmi příjemný průměr. Kdyby byla nějaká šance, že tohle Twilight v popularitě překoná, nasolil bych i 5 hvězd. Žel, to se nestane, takže zůstávám tam, kde jsem. ()

bruceman7 

všechny recenze uživatele

Úlet jak sviň. Z tupého teen osazenstva nějakého malebného australského zapadákova se v mžiku stanou uprchlíci před zjevně tupou kdovíkoho rákosnickou invazí - s předvedenou strategií by ta armáda neobsadila ani školní ředitelnu (to že dvě buginy s kulometama nejsou schopné zastavit popelářské auto je jen legrácka). Navíc, místo aby to bylo o nějakým boji, oni řeší vztahy, filozofujou (ta motivační řeč jejich šéfky - z toho William Wallace rotuje v hrobě) a řešej další extremní píčoviny! A ta křesťanka, tu bych asi sám vodprásknul, nehledě na to její finální "vzepětí". A ta poslední minuta, to je něco že by se jeden posr*l smíchy... je tak odpadová, že jsem už dlouho neviděl. 1,75/10 ()

Galerie (35)

Zajímavosti (7)

  • Jazyk okupantov je fiktívny, pomiešaný dokopy z mnohých existujúcich jazykov. (Real Tom Hardy)
  • Producenti mali v pláne natočiť ešte ďalšie dve filmové pokračovania. Nakoniec vznikla televízna adaptácia v podobe seriálu. (Real Tom Hardy)
  • S výdělkem 13 000 000 amerických dolarů se v Austrálii jednalo o nejvýdělečnějším film roku 2010. (sir-dave)

Související novinky

Aaron Eckhart je moderní Frankenstein

Aaron Eckhart je moderní Frankenstein

09.10.2011

Jednou si už komiksového ošklivce zahrál (snad není potřeba připomínat, kterého). Zkušenost si zopakuje díky adaptaci grafického románu I, Frankenstein od Kevina Greviouxe, jednoho z tvůrců série… (více)

Reklama

Reklama