Krásný chlapec

• USA Beautiful Boy

Tento nekonvenční milostný příběh zkoumá cestu jedné manželské dvojice na pokraji rozchodu, která musí čelit nejen nepředstavitelnému žalu, ale také se pokusit najít světlo v nejtemnějším období svého života. Bill (Michael Sheen) a Kate (Maria Bello) se zoufale snaží najít alespoň nějaký náznak vysvětlení toho, co se odehrálo. Jejich osmnáctiletý syn spáchal sebevraždu, předtím však postřílel své spolužáky na univerzitě. Musejí ustát nejen pohřeb, ale především nápor médií a podivnou lítost přátel a zbytku rodiny. Jejich už tak napjaté manželství je podrobeno obrovské zkoušce, uvědomí si totiž, že jediné, co jim zbylo je společný zármutek, zmatek – a neštěstí, které zanechal jejich syn. Tato událost zásadně zasáhne do jejich života a nutí Billa i Kate čelit pocitům viny, vzteku, sebeobviňování, sebepoznání a nekonečné naději. Podaří se jim znovu najít štěstí a vidět sebe navzájem i okolní svět jasně? (HBO Europe)

hellstruck

Depka od začátku až do konce. Děj je celkem neotřelý a originální, ale film je bohužel zpracován rozvlekle. Pokud však máte děti, tak vás to nejspíš emocionálně rozseká. Beautiful Boy se ani tak nezaobírá tím, proč to všechno vlastně Sam udělal, ale spíš otázkami jako jestli jsou rodiče také oběťmi a jestli na tom neštěstí nesou vinu. Při tomhle tématu se přímo vybízela nějaká vyostřená scéna jako střet s jinými rodiči zavražděných dětí, nebo ukázka novinářského hyenismu. Ale ani jedno se tu ani nemihlo a to je podle mě dost promrhaný potenciál. Každopádně to i tak bylo silné a pokud nejste z oceli, tak vás to minimálně dojme. ()

uodevr

Nádherný, nádherně disturbing námět, ze kterého se dalo vytřískat mnohem, ale kurevsky mnohem víc. A co zejména ho v tomto případě zabíjí? Nuže, je toho víc - chabí herci (světlou vyjímkou budíž ta ultimátní hádka v hotelu), děravej scénář, prapodivná režie (ne v dobrém slova smyslu), nevýrazný soundtrack a co je nejhorší, tak nějak nicotný děj. Ten film je doslova a do písmene o hovně. Takových filmů je kotel, ale často nenudí, protože mají výborné herce, kteří samotní jsou kolikrát schopni utáhnout i tu největší bejkárnu. Když ale máte špatně napsaný děj, při němž se neděje vůbec nic a ještě do toho obsadíte neschopné herce...Mohl to bejt neskutečně silný a hluboce lidský film o těch nejhorších myslitelných útrapách, a místo toho nám tvůrci naservírovali talíř tak prázdný, že hodinu a půl do něj koukat je trestuhodně nudný zážitek. ()

panmroz

Tématem neotřelé, originální a vlastně zřejmě stále znovu a znovu aktuální téma (podobně jako například nedávný a skvělý Boy A). Bohužel formou i obsahovým zpracováním síla tématu protéká autorům mezi prsty. Spojení "hereckého filmu" a takový tý drbající se kamery není úplně to pravé a herectví to spíš škodí, než aby mu to něco přidalo. Obsahový rámec pak ze všeho nejvíc připomene ty příručkoidní pravidla vyrovnávání se s čímkoliv obtížným - hněv - odmítnutí - rezignace - uvědomění si - ... . Teď jen čekat, jak svoji šanci využije Lynne Ramsay s tématicky příbuzným We Need to Talk About Kevin. ()

Caminzind

Může být pro režiséra a herce větší výzvy a zodpovědnosti než je ztvárnění tématu tragické rodinné ztráty? Asi ani ne, co? Pokud by se někomu povedl hodnotně zvládnout námět, který si tento film vybral a jehož scénář se soustředí výhradně na prožitky pozůstalých, pak bych očekával v profilu takového filmu v kolonce žánr téměř tabuizovaný a odvážný přívlastek psychologický. Vidíte jej? Já ne. Není tam, a není tam právem. Ne moc zkušený Shawn Ku si vybral pro svůj téměř minimalistický dramatický hokus pokus ze všech možných vážných témat, pro mě nepochopitelně, jedno z těch nejvážnějších. Být to podle skutečnosti, hraničil by tento roztřesený krémový tyátr s novinářským hyenismem. A to i přesto, že téma pojímá důstojněji než bývá u američanů zvykem. Pokud ovšem nešlo jenom o to vyzkoušet nové kamerové filtry. Ostatně ani jakožto herecká exhibice (možná to byl ten pravý záměr) není tento film zdaleka nějakou výhrou. Každopádně ty tři hvězdy si za určitý standard a pár silnějších momentů (byť účelově vykonstruovaných) snad zaslouží. ()

Riddick77

Ačkoliv tomu moje hvězdičkové hodnocení nenapovídá, tak jsem trošku zklamán. Téma velmi silné a náročené, ovšem také velmi bohaté a zpracovatelné mnoha způsoby. Tvůrci si vybrali pouze popis strádání rodičovské páru, kterému se zhroutí již tak nestabilní svět vinou násilného činu jejich potomka. Je pravdou, že druhá polovina filmu je poměrně sterilní a snaha o emocionální vhled se v některých momentech prostě míjí účinkem. Je to škoda, protože Sheen i Bello hrají výborně, přičemž problém je ve scénáři, který je prostě příliš jednolitý a struktura příběhu je příliš stereotypní. Tvůrci se báli snímek roztříštit nějakým jiným elementem, který by vystupoval z neustálého a všudypřítomného smutku, hněvu a obviňování se. Zachycení rozdílností mezi pohledem matky a otce je poměrně povedné, nicméně o čem jiném už to mělo tedy být, takže za toto tvůrce netřeba nijak zvlášť chválit. Celkově mi nevadí, že snímek je zaměřen pouze na část po onom incidentu, nicméně je třeba uznat, že například synova motivace, jeho bližší přiblížení divákovi a pohled na jeho vztah k rodičům prostě chybí. Nevyužitá šance, ovšem i tak působivé, silné a mrazivé. 7/10! ()